Jump to content
Dogomania

za tydzien Ekspres Reporterow


angiewoop

Recommended Posts

[b]Kiara[/b] masz wiele racji :oops:, ale myślę, że w sumie dobrze się stało, że ta dyskusja się tu zaczęła. Mnie też jest przykro, że pewne wypowiedzi sie tu pojawiły (nie o treść mi chodzi, ale o formę, bo można się z kimś zgadzać lub nie, nawet jeśli nie ma się racji, ale sposób wypowiedzi świadczy o nas samych, niestety, a może i stety). Ja osobiście cieszę się, że P. Zofia się wypowiedziała, zawsze z uwagą słucham jej wypowiedzi i czytam posty (i na belgach i na owczarku), książki również.

Co do ostatniego zdania, Kiaro to oczywiście :oops: :oops:, ale z drugiej strony gdyby nie ta dyskusja, to może nawet bym się nad tym nie zastanowiła, i nie dlatego że mnie to nie obchodzi, więc w sumie chyba dobrze. Pozdrowienia sedeczne dla p. Zofii i megadrapanko dla Raszki

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

no dobra, gadamy sporo, ale może by jakoś się wziąć w garsć, i razem coś zrobić. Najpierw należałoby ustalić, co jest najważniejsze, i od tego zacząć. Czy ktoś wie, jak udało sie wprowadzić we Francji ten przepis dot. chipowania? Jakiś prawnik, wie do kogo by trzeba pisać, jakaś petycja, podpisy czy co?
Wydaje mi sie że wszyscy sie zgadzamy co do jednego- zaczipowania.
Ma któs jakiś pomysł?
P. Zofio- jeśli pojawi sie Pani jeszcze kiedyś na dogomanii- może podpowiedziałaby nam Pani od czego konkretnie zacząć?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Nie trzeba jechac do Francji, wystarczy do Wejherowa. Chyba zreszta wczesniej pisal tu ktos z Wejherowa, (wolk?), oni zrobili to bezblednie, bezblednie w naszych warunkach, po co wywazac otwarte drzwi.
Jak to zrobiono w Wejherowie, jest albo na tym temacie, albo w terierach typu bull.
Wystarczy wystapic w apelem, by w calej Polsce wprowdzic model Wejherowa.
Koszty chipow i czytnikow pokryly sie z placonych podatkow...a ludzie uwazaja znacznie bardziej, bo wiedza, ze nie unikna odpowiedzialnosci w razie czego.
Jesli za poruszenie mocno srodowiska psiarskiego i wywolanie rzeczowej dyskusji w smiertelnie powaznej sprawie (smiertelnie powaznej dla ludzi i dla zwierzat) zaplacilam tylko czytaniem o sobie uwag, powiedzmy malo eleganckich, to uwazam, ze warto bylo.
A moze moderatorzy ujeliby calosc tej dyskusji - wybierajac konkretne wypowiedzi w jedna calosc?
Konrekretne wypowiedzi, argumenty z kazdej strony, zawarte i tu, i na terierach.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Na marginesie chciałem dodać, że ponoć zamiary ew. koalicji rządowej obejmują zniesienie podatku od posiadania psów. Gminy i tak mają większe kłopoty z ewidencją i ściąganiem (a w zasadzie nie mają problemu bo nie ściągają), a dochodów z tego tyle co kot napłakał.
Pomysł z drastycznym podwyższeniem podatków tylko po to, aby go obniżyć dla właścicieli wysterylizowanych psów jest nieracjonalny zarówno z punktu widzenia ekonomicznego (celem opodatkowania jest uzyskanie przychodu a nie zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek - przynajmniej tak powinno być), poza tym zgodnie z art. 14 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wysokość tego podatku nie może przekraczać 51,91 złotych rocznie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Powiedzmy ze psow jest w Polsce 5 milionow - podobno wiecej, to podatek w kwocie np 30 zl, pozwolilby jednak na cos, a przy raz wprowadzonym porzadnym chipowaniu sciaganie nie wymagaloby armii urzednikow. Jesli zostanie zniesiony podatek, OK, niech bedzie tylko obowiazkowe platne chipowanie, aby bylo wiadomo, kto odpowiada za psa.
Propozycji padlo dosyc - ja zegnam sie z Dogomania, swoje stanowisko podawalam mysle wystarczajaco dokladnie, gdyby ktos chcial ze mna porozmawiac - mozna mnie znalezc na forum owczarka niemieckiego i belgow.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AG']Aha, czyli zdaje się odwrotnie niż my tu postulujemy :-?[/quote]
I bardzo dobrze, bo to głupi podatek jest (podobnie jak np. od wdów i sierot). Metody "na podatek" nie da się zastosować jako środek przymusu wobec krnąbrnych właścicieli psów - ostateczność to uchylenie się od obowiązku lub nawet wywalenie psa w krzaki.
Taki nowoczesny hycel nie zda się na wiele - choćby dlatego, że masa właścicieli psów nie jest zainteresowana nawet odbiorem ich "cudownie odnalezionego" pieska ze schroniska. Toteż nawet wypuszczenie patroli na miasto i wyłapywanie szwendających się czworonogów chyba na niewiele się zda.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Powiedzmy ze psow jest w Polsce 5 milionow - podobno wiecej, to podatek w kwocie np 30 zl, pozwolilby jednak na cos, Zofia[/quote]

Proszę....
Istnieje także coś takiego jak koszt ściągnięcia takiego podatku. Także bardzo prosze nie mieszać ludziom w głowach wizjami milionów złotych na parki bezsmyczowe i kosze na kupki. :P

Link to comment
Share on other sites

Zosiu, tak czytam Twoje wypowiedzi i powiem szczerze, trochę zaczynam przechodzić do opozycji. Nie wiem, skąd u Ciebie taka fascynacja chipowaniem i skąd bierze się myśl, że właśnie chipowanie to lekarstwo na wszelkie zło, czytaj agresję u psów. Przykład Wejherowa nie jest najlepszy z bardzo prostej przyczyny. To mała mieścina, aczkolwiek śliczna i przesympatyczna, ale Polska to głównie wsie i duże aglomeracje miejskie. Co innego realizować jakiś projekt w małej społeczności, gdzie się wszyscy znają, nie są anonimowi, a co innego w skali makro, czyli kraju.
Zakładając, że ta utopijna wizja wejdzie w życie i każdy pies ma chip. I co mi to da? Czy jak pies w parku mnie pogryzie lub mojego czworonoga, to co ja mam wtedy zrobić? Wyciągnąć czytnik do chipów? Poprosić właściciela agresora o podanie mi numeru chipa? Mam wyciągną lupę i wydłubać paznokciem chip z karku agresora, aby mieć dowód w sprawie o pogryzienie?
Dla mnie chip ma inne znaczenie. Widzę jego wartość w przypadku wyjazdu za granicę, a przede wszystkim w przypadku traumatycznym - kiedy pies zaginie. No i ewentualnie dla urzędasów, aby mogli w komputerze sprawdzać dane odnośnie płacenia podatków.
To nie ten kraj, aby wprowadzić zarządzenie o obowiązku chipowania i każdy obywatel pójdzie ze swym czworonogiem na chipowanie. Podobno jest obowiązek zgłaszania w urzędzie psa z tzw. listy. Powiedz mi, jak wygląda realizacja tego zarządzenia. Ilu właścicieli psów z tzw. Listy pozgłaszało swe czworonogi? Pewnie tylko garstka, w tym pewnie dogomaniacy. Czy ktoś to sprawdza? Czy ktoś wyciąga konsekwencje względem właściciela psa, który nie został zarejestrowany?
Po co tworzyć kolejne prawo, które nie będzie realizowane?

Link to comment
Share on other sites

Do mnie taki argument przemawia, bo psy mam zaszczepione i zachipowane. Tylko jak już wszystkie psy będą w naszym kraju zachipowane, to co to da w KONKRETNEJ sytuacji, kiedy jakiś pies mnie czy mojego psa zaatakuje i pogryzie. Daj mi proszę radę, co mam wówczas zrobić. Jaka będzie procedura postępowania. Pytam, bo naprawdę nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Da to tyle że policja w tej chwili przyjeżdża do psów agresywnych błyskawicznie (sprawdziłam), w wielu przypadkach taki pies się w 3 minuty poza park nie oddali i właściciel takowego za szkody odpowie... w porównaniu z tym co się dzieje obecnie jest to ogromny krok do przodu, nie sądzisz?

Link to comment
Share on other sites

No, ale co ma chip do prędkości pojawienia sie policji w parku? Nie widzę związku. Proszę wytłumacz mi, co ZMIENI chip w tej KONKRETNEJ sytuacji. Zawołać policję to i teraz mogę.
Proszę o wytłumaczenie: co mi da chip w przypadku pogryzienia mnie czy mojego psa przez psa z chipem? Czym sie różni pogryzienie "chipowca" od pogryzienia przez psa bez chipa? Przecież chip nie rejestruje pogryzienia. Właściciel też może się oddalić, szczególnie jeśli jest z psem "na rowerze" na przykład.

Link to comment
Share on other sites

Ma, jeżeli psa zidentyfikują... jak taki człowiek raz poniesie odpowiedzialność to drugi raz się zastanowi... dodatkowo jeżeli dzięki chipowi dowiesz się że pies był szczepiny unikniesz igiełki :wink: a jeżeli ktoś z nauczki takiego osobnika wyciągnie wnioski to coraz mniej będzie sytuacji w których mogłabyś zostać ugryziona...

A to że nie każdego przestępcę udaje się złapać nie świadczy chyba o bezsensie istnienia organów do łapania i sądzenia takowych?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"A(leksand)ra&Ar(i)a"']Ma, jeżeli psa zidentyfikują... jak taki człowiek raz poniesie odpowiedzialność to drugi raz się zastanowi... dodatkowo jeżeli dzięki chipowi dowiesz się że pies był szczepiny unikniesz igiełki :wink: a jeżeli ktoś z nauczki takiego osobnika wyciągnie wnioski to coraz mniej będzie sytuacji w których mogłabyś zostać ugryziona...

Czy pies był szczepiony dowiem się z zaświadczenia weterynaryjnego, które ma być w posiadaniu właściciela psa. Przecież jest OBOWIĄZEK SZCZEPIENIA PSA PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE! Jest też OBOWIĄZEK REJESTRACJI PSÓW I PŁACENIA ZA NICH PODATKU! Sugerujesz, że nasi współrodacy nie przestrzegają tego prawa? :wink: A skoro tego pewnie nie wszyscy przestrzegają, to będą poddawać psa chipowaniu tylko dlatego, że taki nałoży się na nich obowiązek? Wiesz, gdzie niektórzy to będą mieli? Więc jak ich zmusić do tego?
Ale skoro sądzisz, że chipowanie 5 000 000 milionów psów coś zmieni, to nie mam nic przeciwko. Daj znak, kiedy już ostatni pies w naszym kraju będzie miał wszczepiony chip. Bo nie sądzę, aby taki pomysł był realny. I jeśli chodzi o kwestię pogryzień to akurat chip zmieni bardzo niewiele. Chipowanie nie zmieni odpowiedzilności właścicieli psów. Ale mam nadzieję, że się mylę. Oby!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KAŚKA']Czy pies był szczepiony dowiem się z zaświadczenia weterynaryjnego, które ma być w posiadaniu właściciela psa.[/quote]

Przy założeniu że pies nie biega samopas owszem... ale możesz też trafić na psa który się zgubił lub jest "wypuszczany na spacer"... lub się nie pilnuje a sama nie zgadniesz że osobnik na drugim końcu parku to "pańcio"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...