Jump to content
Dogomania

CALIBRA - co sądzicie o tej karmie?


szaruga

Recommended Posts

  • 3 months later...

[quote name='szaruga']hmmm - z wielkim szacunkiem - to nie jest czeska karma (chyba pomiliło ci się z brittem...) ale szwajcarska.[/quote]


[COLOR=navy]Calibra, która jest dostępna w Polsce jest produkowana wyłącznie na licencji czeskiej.[/COLOR]

[COLOR=#000080]A ja dodam pytanie o inną czeską karmę - [B]Fitmin[/B]. Jakie jest Wasze doświadczenie z tą karmą?[/COLOR]

[COLOR=#000080]Fitmin produkuje trzy rodzaje karm: Mini, Medium i Maxi. W każdej grupie są karmy o róznych wartościach kalorycznych: Puppy, Light, Maintenance, Performance i Senior. [/COLOR]


[COLOR=#000080]Dla znających się na składach podaję skład karmy średniokalorycznej:[/COLOR]

[COLOR=#000080][U]Fitmin Mini Maintenance[/U]:[/COLOR]
[COLOR=#000080](białka 24 %, tłuszcz 13 %, wartość energetyczna 13,78 MJ/kg)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* mięso 34 % (mączka drobiowa, mięso z kurczaka, mączka rybna, bulion z mięsa i wątroby)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* składniki energetyczne (tłuszcz drobiowy, ryż, kukurydza, pszenica pełnoziarnista)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* lekki błonnik (wysłodki buraczane, suszona marchew, wyciąg z jabłek)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* witaminy (drożdże piwowarskie, kiełki pszenne, siemię lniane)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* składniki specjalne (świeże jaja, tłuszcz z łososia, Optimin)[/COLOR]

[COLOR=#000080][U]Fitmin Medium Maintenance[/U]:[/COLOR]
[COLOR=#000080](białka 23 %, tłuszcz 12 %, wartość energetyczna 13,53 MJ/kg)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* mięso 30 % (mączka drobiowa, mięso z kurczaka, mączka rybna, bulion z mięsa i wątroby)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* składniki energetyczne (ryż, tłuszcz drobiowy, kukurydza, pszenica pełnoziarnista)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* lekki błonnik (wysłodki buraczane, suszona marchew, wyciąg z jabłek)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* witaminy (drożdże piwowarskie, kiełki pszenne, siemię lniane)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* składniki specjalne (świeże jaja, tłuszcz z łososia, Optimin)[/COLOR]

[COLOR=#000080][U]Fitmin Maxi Maintenance[/U]:[/COLOR]
[COLOR=#000080](białka 25 %, tłuszcz 14 %, wartość energetyczna 14,02 MJ/kg)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* mięso 36 % (mączka drobiowa, mięso z kurczaka, mączka rybna, bulion z mięsa i wątroby)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* składniki energetyczne (tłuszcz drobiowy, ryż, kukurydza, pszenica pełnoziarnista)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* lekki błonnik (wysłodki buraczane, suszona marchew, wyciąg z jabłek)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* witaminy (drożdże piwowarskie, kiełki pszenne, siemię lniane)[/COLOR]
[COLOR=#000080]* składniki specjalne (siarczan chondroityny 500 mg/kg, glukozamina 600 mg/kg, tłuszcz z łososia, Optimin, świeże jaja)[/COLOR]


[COLOR=#000080][U]Fitmin Mini[/U]:[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Puppy 30/20 - 15,62 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Light 22 % białka/ 8 % tłuszczu - wartość energetyczna 12,24 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Maintenance 24/13 - 13,78 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Performance 28/20 - 15,55 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Senior 24/12 - 13,52 MJ/kg[/COLOR]


[COLOR=#000080][U]Fitmin Medium[/U]:[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Puppy 28/19 - 15,37 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Light 20/8 - 12,07 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Maintenance 23/12 - 13,53 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Performance 27/17 - 14,45 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Senior 22/10 - 13,12 MJ/kg[/COLOR]


[COLOR=#000080][U]Fitmin Maxi[/U]:[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Puppy 28/19 - 15,32 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Junior 26/13 - 13,93 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Light 23/9 - 12,34 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Maintenance 25/14 - 14,02 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Performance 28/20 - 15,52 MJ/kg[/COLOR]
[COLOR=#000080]* Senior 25/12 - 13,52 MJ/kg[/COLOR]


[COLOR=#000080]Przepraszam, że tak to uszczegółowiam, ale bardzo interesuje mnie Wasza opinia (oczywiście, najbardziej na temat wersji Maxi, ale niekoniecznie). Niestety, dane są z ulotki i nie ma zestawień procentowych czy ilościowych.[/COLOR]
[COLOR=navy]Mam nadzieję, że jakoś przez te dane przebrniecie i podzielicie się z żywieniowym prostaczkiem (czyt. Niufka) swoją wiedzą.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

W tej formie zapisane trudno powiedzieć. Dysponujemy ogólnym stwierdzeniem, że zawartość mięsa (czy też produktów zawierających białko pochodzenia zwierzęcego) wynosi w zależności od linii od 30% do 36%. W sumie pozytywne jest to, że w karmie nie ma odpadów zwierzęcych czy też podrobów (przynajmniej oficjalnie o tym nie piszą). Reszta to mieszanka zbożowo (ryż, kukurydza, pszenica) - warzywna (buraki, marchew, jabłko).

O ile ryż jest ok. To kukurydza i pszenica są słabo przyswajane przez psy. Dodatkowo część "psich dietetyków" uważa, że pszenica jest silnym alergenem.

Wszystko jest kwestią ceny. Karmy o podobnym składzie tj. 1/3 białek pochodzenia zwierzęcego (bez odpadów) i 2/3 zbóż kosztują od 175zł do 125zł za 15kg.

Pies nie padnie jak to będzie jadł przez 3 miesiące, jednak unikałbym dłuższego (2-3 lata) karmienia tego typem karm.

Link to comment
Share on other sites

[url]http://www.calibra-karma.pl/kontakt_pl.html[/url]
szwajcarska jak diabli :)

Dużo tej karmy jest w sklepach w okolicach Wałbrzycha, popytam zaprzyjaźnionych hodowców i sklepikarzy, i po wałbrzyskiej wystawie podpowiem coś więcej.

pozdrowienia

sz.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

też dużo dobrych opini od weterynarzy slyszałam o karmie [B]Calibra[/B], jak przygarnełam swojego psa to dostalam dużo próbek tej karmy i powiem że bardzo jej wtedy smakowała ;) dzisiaj zamówiłam w sklepie internetowym [URL="http://www.krakvet.pl"]KrakVet[/URL]. I mam nadzieję że ta karma będzie odpowiednia dla mojego psiaka, w tej chwili jest na [B]Royalu[/B], ale jednak za droga jest ta karma, jeżeli po dłuższym stosowaniu tej karmy zauważe poprawy, czy coś innego to zapisze tutaj :) Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie do osób karmiących swoje psiaki RC. Swojego czasu też karmiłam swoją vetowskimi. Dopóki dostawała juniora było wszystko ok, jak przeszła na adult - dostała uczulenia. Nie w tym rzecz, zdarza się, co wcale nie znaczy, że karma jest zła. Jakiś czas temu RC został przejęty przez MasterFoods - czyli tę samą firmę, która produkuje pedeegre. Zaniepokoiła mnie wiadomość, że RC ma być także produkowany w Polsce (czyżby na tej samej linii co tańszy odpowiednik? :razz: ). Zaczęłam się interesować krajem pochodzenia worków, które nabywałam. Niestety na wszystkich było tylko "made by RC" - a fabryk jest mnóstwo na całym świecie. Ja nawet kupując sprzęt patrzę na kraj, w którym został wyprodukowany. Dlaczego RC ogranicza mi dostęp do tak dla mnie ważnej informacji.
Nie interesuję się już karmami RC, ale może się coś zmieniło w tej sprawie i ktoś z was jest w stanie odczytać kraj pochodzenia z opakowania?

Link to comment
Share on other sites

wydaje mi się, że w takiej sytuacji pomógłby kod kreskowy umieszczany na workach. Z tego co kojarzę, to pierwsza cyfra kodu kreskowego wskazuje krasj pochodzenia. Polska jest oznaczona chyba liczbą 5 - ale nie dam sobie za to ręki uciąć.

Link to comment
Share on other sites

więc, dzisiaj dostałam karme Calibra i pierwsze wrażenie mojego psa to, miłe przywitanie sie z kurierem (obszczekiwanie go :evil_lol: ) gdy wziełam paczke do ręki to mój pies sie na mnie rzucał, co to może być, otwieram, a ona jak szalona rzuca sie na worek karmy i wpycha do pyska jak najwięcej krokiecików, wypluwa wszystkie na podłoge i wszama :P więc jej bardzo smakuje ta karma (jak kiedyś te próbki :P ) jeżeli efekt będzie porządany, nic psu nie będzie dolegać to zostajemy przy tej karmie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Swego czasu moj psiak zostal "poczęstowany" probkami karmy Calibra dla szczeniaków, zjadl ja chetnie, ale jego kupki wygladaly strasznie ,byc moze dlatego ze karma została zmieniona zbyt gwałtownie, w każdym razie nie zdecydowalismy sie na wiekszy zakup. Jak na razie mojemu Borderowi odpowiada Bosch i takiej karmy kończy już piaty 3kg worek.

Link to comment
Share on other sites

ja tylko ostrzegam osoby które chcą kupić tą karme! Psu stopniowo zmieniałam, aby nie miała biegunek, było spoko, lecz po paru dniach stosowania brzydkie kupy, biegunka, zaczeła jej bardzo intensywnie sierść wypadać... patrząc na skład tej karmy i porównując co do niektórych karm to jestem załamana, inny wet mi powiedział że ta karma jest ze średniej półki, w porównaniu do BOSHA, czy Acany to jest niczym, doradził mi BOSHA, i pytałam go o PROformance i jak najbardziej tez jest to dobra karma... oczywiście wiem ze wszystko zależy od psa, jak przyjmuje dany pokarm, ale popatrzcie na skład Calibry(!)

[SIZE=3][quote]Mi polecił ja weterynarz jako tanszy odpowiednik Eukanuby[/quote][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
nigdy takiej bzdury nie słyszałam! Calibra jest niczym do Eukanuby, jest o wiele gorszą karmą, z mojego doświadczenia (bez obrazy) porownałabym ją z Puriną Dog Chow

Link to comment
Share on other sites

W innym wątku opisywałam już swoją przygodę z Calibrą, ale tu opiszę ją dokładniej.
W sklepie zoologicznym dostałam przeterminowane próbki tej karmy. Poskarżyam się dystrybutorowi i muszę przyznać, że zachowali się bardzo ładnie, bo szybko przesłali mi sporaśną paczkę z dobrymi próbkami tych karm, jakie mnie interesowały.
Martwi mnie jednak to, że pierwsze próbki - były z polskimi etykietami, te drugie - z czeskimi. Ten sam rodzaj karmy na dwóch opakowaniach miał inaczej podany skład. Jeśli ktoś już zakupił "pełnowymiarowy" worek - to może napisze tu skład z etykiety.

Link to comment
Share on other sites

Kaja, chodziło mi o Calibre

Jak wet zalecił to dalej stosuje, biegunki mogą przejść, wypadanie włosia też. Kupki są nie za ładne, sierść wypada, a psina nie chce już jeść tej karmy. Zostało około 1,5-2kg, potem przechodze na NUTRAM lub PROformance

Cathedral ja też dostałam kiedyś przeterminowane próbki.

Link to comment
Share on other sites

tez dawalam mojej suni Calibre dla szczeniat ras duzych..pierwszy worek 3kg byl jedzony bez problemu, kupki ok, zadnych biegunek. teraz kupilam kojelny i pies nie chce jesc- pierwszy raz Fiona pluje karma i cofa sie rakiem od miski,a sama karma ma dziwny zapach i kolor wiec juz jej nie podaje. z musu jestesmy teraz tylko na gotowanym a ja szukam innej karmy.

Link to comment
Share on other sites

Znalazlem pewna niezgodność ktora w mojej opini dyskwalifikuje karme Calibra.Kupując swego czasu dostalem ulotke z ktorej wynika, że np. 4 miesięczny pies, o wadze końcowej 20 kg powinien jeść 310 gram tej karmy.Jednak sprawdzajac na stronie producenta z tabelki wynika, że powinien 140 gram.To jest mniej niż polowa dawki???????

Link to comment
Share on other sites

dostałam dzisiaj próbki Calibry :wink: Buster rzucił się na mnie, jak tylko wyczuł w moich rękach otwartą paczuszkę. chyba mu skamuje :D ale nie wiem, czy to przypadkiem nie kwestia tego, że to coś nowego. chrupki normalne, narazie otworzyłam paczkę dla juniorów. dostałam ogółem ze 4 dla dorosłych i 4 dla juniorów :D także nie pożałowali ;) oprócz tego 2 ulotki o karmie (właściwie takie małe książeczki) gdzie są wszystkie karmy opisany itp. wygląd karmy normalny, data ważności do 2007 :D dla juniorów tłusta podobnie jak royal dla juniorów, "dorosłej" nie otwierałam narazie. zapach taki... hmm śmieszny :D normalny karmowy, jakby... musze jeszcze się wwąchać, zanim powiem co mi przypomina ;) paczka cała ładnie zapakowana :) miła dostawa :) darmowa ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...