Jump to content
Dogomania

Klub Alaskan Malamuta


TANANA

Recommended Posts

:D Hej!
Chcemy aby w Polsce powstał Klub Alaskan Malamuta
Jestesmy w trakcie zbierania deklaracji- juz za półmetkiem :angel:
wszystkie osoby chetne (rowniez te bez malamuta!!!) ktore sa czlonkami Zwiazku Kynologicznego a miały by ochote SERDECZNIE zapraszamy
delkaracja oraz list intencyjny na stronie w dziale KLUB [url]http://www.klub.malamuta.prv.pl/[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jana Wiśniewska
POLSKI KLUB MALAMUTA

Zgodnie z przepisami Związku Kynologicznego Polsce, by powstał klub danej rasy bądź grupy ras, konieczne jest uczestnictwo w nim co najmniej 100 osób zrzeszonych w Związku i mających opłacone składki za rok bieżący. Od majowej wystawy w Lesznie rozpoczęliśmy zbieranie deklaracji osób zainteresowanych uczestnictwem w Klubie Rasy Alaskan Malamute w Polsce. Deklaracji powoli przybywa i powołanie do życia Klubu pozostaje już tylko kwestią czasu.
Spotykam się z wieloma pytaniami dotyczącymi funkcjonowania Klubu, zasad członkostwa, a także pytaniami o korzyści, jakie będzie on dawał przynależącym do niego osobom. Przewodnią ideą Klubu jest nie tylko szeroko pojęte działanie na rzecz rasy, ale również jak najpełniejsze wspieranie jej hodowców i miłośników.
Chcielibyśmy, by Klub zrzeszał osoby aktywne, dla których malamuty są prawdziwą pasją i które chciałyby wspólnie z nami dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, nie po to by czerpać z tego wymierne korzyści, ale dla dobra rasy, a także działać w ramach przedsięwzięć klubowych - przy wydawaniu biuletynu, ulotek i broszur, przygotowywaniu publikacji poświęconych rasie, organizowaniu wystaw i klubowych spotkań czy organizowaniu zawodów sportowych. Będziemy zachęcać także do działania w ramach lokalnych oddziałów Związku Kynologicznego. Klub nie ma być organizacją wyłącznie hodowców, ma zrzeszać wszelkich miłośników rasy bez względu na to, czym zajmują się w związku z malamutami. Stawiamy na integrowanie środowiska i wspólne działanie. Chcemy zachęcać do aktywnego spędzania czasu ze swoimi psami, zachęcając do udziału w wystawach, wyścigach, uciągach, bikejoringu, obedience i wielu innych formach aktywności. Chcemy pokazywać malamuta jako psa, z którym można spędzać czas na mnóstwo sposobów w pełni czerpiąc z jego wszechstronności.
Naszym głównym celem jest wspieranie rozwoju rasy poprzez propagowanie wszechstronnego podejścia do hodowli i posiadania malamuta, z położeniem nacisku na równowagę między eksterierem a użytkowością, bez zapominania o zdrowiu i psychice.


ZDROWIE

Hodowla pod kątem zdrowia istnieć może jedynie w oparciu o świadomość zagrożeń zdrowotnych danej rasy. Chcemy zapewnić hodowcom łatwiejszy dostęp do niezbędnej wiedzy poprzez publikacje i prelekcje. Bardzo istotnym zadaniem jest zwłaszcza zachęcanie do badania psów hodowlanych przed ich rozmnożeniem pod kątem dysplazji stawów biodrowych i dziedzicznych chorób oczu (cykl artykułów zapoczątkowaliśmy już w biuletynie). Ponieważ uprawnieni lekarze okuliści mają swoje gabinety tylko w trzech miastach Polski (Wrocławiu, Warszawie i Lublinie), w celu ułatwienia dostępu do badań oczu planujemy organizować także badania w innych miastach Polski. Chcemy także dodatkowo promować mioty po przebadanych rodzicach.


UŻYTKOWOŚĆ I EKSTERIER

Trudno nie zauważyć wyraźnego podziału w środowisku osób związanych z malamutami. Ci, którzy stawiają na eksterier i są zainteresowani wystawami, zapominają często o tym, że wzorzec rasy podkreśla jej użytkowość jako cel nadrzędny. Z kolei właściciele malamutów uprawiający z nimi sport równie często zapominają, że opisana we wzorcu charakterystyka rasy uwzględnia przede wszystkim budowę predysponującą do pracy, do której malamut został stworzony, czyli do ciągnięcia dużych ładunków w umiarkowanym tempie. Tymczasem tylko zachowanie równowago między tymi dwoma czynnikami sprawi, że będziemy hodować wzorcowe malamuty. Rasa ta kształtowała się przez kilka tysięcy lat w ekstremalnych warunkach, by osiągnąć pewien ideał – pięknego i doskonale pracującego psa. Nie możemy zatracać efektów tej pracy poprzez hodowanie bądź to przesadnie masywnych, krótkonożnych psów wystawowych o nietypowych dla rasy ciężkich głowach i mało wydajnym ruchu, bądź to charcich w typie psów wyścigowych różniących się od syberian husky tylko wysokością. Jako klub chcemy promować hodowlę łącząca piękno z użytkowością, tak jak to zakłada wzorzec rasy. Chcielibyśmy doprowadzić do wprowadzenia na polskich wystawach klasy użytkowej dla psów zaprzęgowych, a także nieobowiązkowych przeglądów hodowlanych (bonitacyjnych) i testów psychicznych. Organizujemy ranking wystawowy, podsumowujący wystawy danego roku i zachęcający do regularnego w nich uczestniczenia. Będziemy starać się integrować środowisko wystawowe z zaprzęgowym. Chcemy także promować istniejący już w Polsce, ale wciąż mało znany sport – próby uciągu, będące konkurencją wprost stworzoną dla malamutów.
Planujemy organizować weekendowe spotkania, w ramach których można będzie nie tylko spotkać się i wymienić doświadczenia z innymi miłośnikami rasy, ale także poszerzyć swoją wiedzę poprzez udział w prelekcjach związanych tematycznie z rasą i środowiskiem, w jakim się ukształtowała. Spotkania te będą także okazją do aktywnego spędzenia czasu ze swoim malamutem poprzez na przykład udział w próbach uciągu, rowerowych przejażdżkach, mini-kursach posłuszeństwa. Przewidujemy także możliwość badań psów pod kątem chorób oczu i serca.


EDUKACJA

Wiedza jest najpotężniejszym narzędziem w rękach hodowcy. Głównie od poziomu wyedukowania hodowców zależy, jakie będą polskie malamuty. Chcielibyśmy by były hodowane w przemyślany sposób, zdrowe, o predyspozycjach użytkowych, o jak najlepszej psychice i nie odbiegającym od wzorca eksterierze. Stawiamy sobie za cel dostarczanie hodowcom w przystępny sposób wiedzy z zakresu genetyki i hodowli, dla wszystkich właścicieli malamutów chcemy mówić o tajnikach zdrowia, wychowania, żywienia czy pielęgnacji ich psów. Pasjonatom rasy chcemy przybliżyć jej historię i obecny kształt w Europie i na świecie. Cele te będziemy realizować poprzez publikacje w prasie kynologicznej, internecie i niniejszym biuletynie, poprzez klubowe broszury i ulotki, przez prelekcje. Już teraz wydaliśmy ulotkę „Czy malamut jest psem dla ciebie?”, wydaliśmy drugi już numer biuletynu, powstaje klubowa strona internetowa mająca być skarbnicą wszelkich informacji o rasie.


ETYKA

Jednym z najważniejszych zadań Klubu jest promowanie odpowiedzialnej hodowli i odpowiedzialnego posiadania psa. Chcemy to osiągnąć poprzez edukację i zaproponowanie kodeksu etycznego, tak jak ma to miejsce we wszystkich klubach malamuta na świecie. Nasz kodeks etyczny ustalimy wspólnie ze wszystkimi członkami Klubu. Propozycja kodeksu jest już opracowywana na podstawie materiałów z innych klubów, jednak jego ostateczny kształt określą poprzez głosowanie wszyscy klubowicze.
Chcemy współpracować z organizacjami działającymi na rzecz zwierząt – schroniskami, Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, bazą Bezdomne Szpice – tak by żaden malamut nie tkwił zapomniany w schronisku. Chcemy działać w interesie nie tylko klubowych psów, ale malamutów w ogóle.


CO WAM OFERUJEMY?

Prócz działań mających na celu jak najlepszą kondycję rasy w Polsce, chcemy także działać w szeroko pojętym interesie członków Klubu. Zrzeszonym hodowcom proponujemy darmową reklamę ich miotów i reproduktorów na klubowej stronie internetowej, która z kolei promowana będzie poprzez ulotki rozdawane na wystawach (już rozprowadzana jest ulotka dla potencjalnych nabywców „Czy malamut jest psem dla ciebie?”) oraz reklamy w katalogach i prasie. Na stronie internetowej umieszczane będą dane wszystkich psów i miotów osób należących do Klubu. Jako że dla hodowców niezbędne są informacje dotyczące psów hodowlanych, będziemy tworzyć bezpłatną internetową bazę danych gromadzącą wszelkie dane na temat pogłowia rasy w Polsce (i częściowo za granicą). Dzięki niej szybsze i łatwiejsze będzie na przykład znalezienie odpowiedniego reproduktora bądź hodowli.
Wszystkim członkom klubu oferować będziemy także bezpłatne poradnictwo z zakresu żywienia, pielęgnacji, wystawiania, genetyki i hodowli, szkolenia posłuszeństwa.

Mamy mnóstwo planów, pomysłów i marzeń związanych z funkcjonowaniem Klubu. Tylko od jego członków będzie zależało, ile z nich uda się nam wspólnymi siłami zrealizować. Już dziś w formującym się Klubie działają osoby chcące dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, gotowe poświęcić swój czas organizowaniu i prowadzeniu klubowych przedsięwzięć. Liczymy na to, że takich osób będzie coraz więcej. Chcemy aktywizować miłośników malamutów, by dzielili z nami radość wspólnego działania.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...