Jump to content
Dogomania

Podatek od hodowli???


Lady

Recommended Posts

Przeczytałam właśnie, że założenie hodowli psów rasowych jest równoważne z założeniem firmy! No i trzeba za nią normalnie płacić podatek... Wszystko by było dobrze, gdyby nie fakt, iż podatek za firme wynosi 5000 zł rocznie!!! Jak to jest?

My, super-mała hodowla super-małych piesków rodzących super-mało szczeniąt, nie wytrzymamy takiego obciążenia finansowego :( Do bogatych nie należymy... Policzyłam, że gdybyśmy mieli chociaż 5 piesków, to by się troche zwróciło, ale w tym wypadku będziemy pare ładnych tysięcy na minusie...! (nielicząc, że 5 szczeniaków to raczej za dużo jak na yorka)

Link to comment
Share on other sites

Lady,

Nie ma czegoś takiego jak podatek od firmy 5000,-zł :wink: Podatki płaci się wg.pewnych zasad w zalęzności od formy opodatkowania.

Wracając do hodowli psów.

Są dwie możliwości. Albo płaci się podatek dochodowy jako od działów specjalnych produkcji rolnej. Jest to podatek zryczałtowany. Płacisz od ilości posiadanych psów hodowlanych stada podstawowego. Są to naprawdę niewielkie kwoty w skali roku. Nie musisz prowadzić żadnych ewidencji podatkowych. W tym wypadku dochodzi jeszcze płatność KRUS ( ZUS dla rolników ) ewentualnie płacisz składki ZUS.

Można też rozliczyć hodowlę wg.tzw.zasad ogólnych. Zaprowadzasz wtedy księgi podatkowe. Wykazujesz w nich przychody ( sprzedaż szczeniąt ) i z drugiej strony koszty prowadzenia hodowli. Po odjęciu od przychodów kosztów uzyskania przychodów wyjdzie Ci dochód ( lub strata :wink: ), który jest opodatkowany wg. ogólnej tabeli podatku dochodowego. Tak wyliczony dochód oraz podatek wykazujesz w zeznaniu rocznym. To tak na szybkiego o opodatkowaniu hodowli. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mały biały pies pomyliłeś pojęcia, nie podatek od psa tylko od hodowli.

To wszystko zależy jaki obrót netto osiągnie taka hodowla :)

Wszysło nowe rozporządzenie co do hodowli zwierząt w gospodarstwach i jeszcze tego nie przeglądałem.

Dotychczas jeżli hodowla wystawiała rachunki za psa a roczny dochód nie przekraczał 1183, .... (dokładnie nie pamiętam ) to nie trzeba było rejestrować firmy iż jest to kwota wolna od podatku i każdy z nas może tyle zarobić nie odprowadzając podatku.

Jeżeli było to wyższe dochody można rozliczać się na szereg innych form np. podatek ryczałtowy itd.

Link to comment
Share on other sites

Kwota wolna od podatku wynosi w 2003r 2 789,89,- zł. i osiągnięcie mniejszego dochodu absolutnie nie zwalnia od zarejestrowania firmy.

Kwota wolna od podatku dotyczy sumy wszystkich naszych dochodów osiągniętych w danym roku. Firmę należy zarejestrować najpóźniej w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu. Podobna sprawa ma się z hodowlą.

A formy opodatkowania patrz mój post powyżej. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Mały biały pies pomyliłeś pojęcia, nie podatek od psa tylko od hodowli.

Co ty ZEMAT :D :D :D doskonale rozumiem różnicę między podatkiem od hodowli a podatkiem od posiadania psa.

Wklejam fragment z innego topiku, gdzie ktoś "psiaki" naświetla sprawę -

o ten framgment mi chodziło:

=======

Psy rasowe zaliczono do działu specjalnego produkcji rolniczej. Co roku Ministerstwo Finansów ogłasza „normę szacunkową dochodu rocznego” dla rolników i tam jest podana wysokość opłaty za każdą „sztukę stada podstawowego”, czyli psa użytego do hodowli w danym roku – aktualnie jest to 32,16 zł. A za kota 11,91 zł

Jednak nie musisz się tak przejmować, prawie nikt tego nie płaci z tej choćby przyczyny, że nic o takich podatkach nie wie A jak już byś musiał/a, to kwota nie jest rujnująca. Chyba, że masz bardzo dużo psów? Możesz też założyć na tę okoliczność księgę podatkową, ale wtedy tracisz status amatora i nie możesz należeć do Związku Kynologicznego.

================

Koniec cytatu.

Link to comment
Share on other sites

Kwota wolna od podatku wynosi w 2003r 2 789,89,- zł. i osiągnięcie mniejszego dochodu absolutnie nie zwalnia od zarejestrowania firmy.

Kwota wolna od podatku dotyczy sumy wszystkich naszych dochodów osiągniętych w danym roku. Firmę należy zarejestrować najpóźniej w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu. Podobna sprawa ma się z hodowlą.

A formy opodatkowania patrz mój post powyżej. :wink:

A kto tu mówi o firmie ;) Hobbistyczna hodowla ziwerząt :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

w tej chwili to jest tak

Aby nie przekroczyć rocznego limitu kwoty wolnej od podatku i jest OK

ale po wstąpieniu do UE każda hodowla i każde gospodarstwo musi być zarejestrowane w AMiMR.

Każdy hodowca i rolnik będzie musiał płacić fiskusowi :cry: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nie stgraszmy tą złą Unią :wink:

Nie wiadomo jakie jeszcze będą podatki od tego typu hodowli, jak na razie

w 2004r. będzie praktycznie bez zmian.

A kwota wolna, gwoli przypomnienia, odnosi się do całości naszych dochodów w danym roku podatkowym.

Link to comment
Share on other sites

Kwota wolna od podatku to 530,08 zł, we wrześniu i chyba nie ulegnie zmiany, więc moja taka reflekcja jest taka:

Każdy chodowca na około 1 miotu rocznie i ninimum 4 szt psiaków X 1000-2000 to mieści się ale nie ale z doświadczenia wiem że wszyscy poninni być na ryczałcie :evilbat: :evilbat: :evilbat: :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

No to jak jest z tymi podatkami ?

Trzeba czy nie trzeba płacić ?

A jeżeli tak za co - za posiadanie suk hodowlanych czy od przychodów uzyskanych ze sprzedaży szczeniąt ? :o

Poza tym,czy w przypadku konieczności uiszczania podatków ,można odliczyć zakupy karm i in. psich akcesoriów oraz np. wszystkie wydatki na wetów ??? 8)

Link to comment
Share on other sites

Jestem "obcykana" bo dowiadywałam się w Urzędzie Skarbowym :D

Teoretycznie trzeba zarejestrować hodowlę w US jako dział specjalny produkcji rolniczej. Składa się specjalny PIT bardzo prosty do wypełnienia. Dochód od sztuki stada podstawowego - tj. psa/suki hodowlanej - niektórzy twierdzą, że do stada podstawowego wchodzą tylko suki, nieważne - jest z góry ustalony ryczałtem i wynosi 29,17 zł w roku. Tę kwotę mnoży się przez ilość posiadanych psów/suk hodowlanych, czyli tych "sztuk stada podstawowego" i daje to kwotę do opadkowania, która na ogół jest tak niska, że mieści się w kwocie wolnej od podatku, czyli praktycznie podatek od hodowli psów wynosi 0 zł.

Wg tego, co pisze ZEMAT dochód wolny od podatku = 530,08 zł - trzeba by mieć chyba z 17 tych "sztuk stada podstawowego", żeby przekroczyć tę kwotę. Chyba mało kto tak ma /mam nadzieję/.

W przypadku, gdy hodowca osiąga jeszcze inne dochody, wtedy dochód z hodowli psów - ten wyliczony jak wyżej - dopisuje do tych innych dochodów i wtedy nalicza się podatek od jego zsumowanych dochodów wg normalnych stawek.

US nie interesuje za ile ktoś sprzedał szczeniaki i ile ich było. Jak ryczałt to ryczałt.

Wokól tych spraw jest dużo nieporozumień, dlatego postanowiłam wyjaśnić sprawę u źródła. :D

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, można zakładać te różne księgi podatkowe, jeśli ktoś się uprze, ale po co? Ryczałt jest bardzo wygodny i korzystny dla hodowcy.

Ubezpieczać się z tego tytułu nie ma obowiązku. Teoretycznie można ubezpieczyć się w KRUS, co jest korzystne jeśli ktoś nie ma ubezpieczenia, ale niezbyt chętnie ubezpieczają. Nastroje są raczej nieprzychylne hodowcom zwierząt innych jak inwentarskie, ale prawo nadal obowiązuje i nie mają postaw odmówić przyjęcia do KRUS zarejestrowanego hodowcy psów. Tak myślę.

Link to comment
Share on other sites

....Wg tego, co pisze ZEMAT dochód wolny od podatku = 530,08 zł - trzeba by mieć chyba z 17 tych "sztuk stada podstawowego", żeby przekroczyć tę kwotę. Chyba mało kto tak ma /mam nadzieję/.

530,08,-zł jest to kwota wolna od podatku, a nie dochód wolny od podatku( tak zresztą napisał ZEMAT :wink: )

Dochód wolny to 2789,90,-zł, :lol:

Link to comment
Share on other sites

530,08,-zł jest to kwota wolna od podatku, a nie dochód wolny od podatku( tak zresztą napisał ZEMAT :wink: )

Dochód wolny to 2789,90,-zł, :lol:

Pokręciłam, sorry. Widocznie za trudne na moją głowę, bo niezbyt rozumiem różnicę między jednym a drugim :oops:

"Dochód od sztuki stada podstawowego - tj. psa/suki hodowlanej"

płaci sie tylko za suke hodowlana i reproduktora ? czyli np za sukę hod. pow. 8 roku życia albo wysterylizowaną nie ? albo np za reproduktora 12 letniego (nie mogącego kryć)???

Moim zdaniem za emerytów nie trzeba płacić, tylko za psy/suki które miały potomstwo w danym roku. Te pozostałe nie wchodzą już w skład stada podstawowego. W każdym razie ja bym ich nie wpisywała do PIT.

A wiecie jak ładnie nazywają się szczeniaczki? Stado obrotowe :D :D

Link to comment
Share on other sites

"Dochód od sztuki stada podstawowego - tj. psa/suki hodowlanej"

płaci sie tylko za suke hodowlana i reproduktora ? czyli np za sukę hod. pow. 8 roku życia albo wysterylizowaną nie ? albo np za reproduktora 12 letniego (nie mogącego kryć)???

Sztuka stada podstawowego to suka lub pies, która/y może być uzyta do dalszej hodowli zgodnia z przepisami Związku Kynologicznego. Czyli pies dzięki , któremu możemy uzyskać przychód ze sprzedaży szczeniąt.

Czyli psiaki wysterylizowane i z innych powodów nie mogące mieć szczeniaków uznanych przez Związek, nie są psami stada podstawowego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...