Jump to content
Dogomania

O koniu, który szuka domu...


KONICZYNKA 47

Recommended Posts

  • Replies 390
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wypożyczyłam 15 letnią kozę do towarzystwa koniowi od rolnika obok. W zamian za jej utrzymanie przez zimę. Stoi teraz w tym samym budynku co konik, widzą się i mogą powąchać się przez kraty ale jedno drugiemu krzywdy zrobić nie może. Koza bojowo nastawiona a koń sprawia wrażenie zdziwionego jej obecnością i nie odrywa od niej oczu oraz próbuje powąchać przez kraty co spotyka się z uderzeniem rogami. Nuda wyparowała:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

moze miec poczatki COPD przewlekla obturbacyjna choroba pluc. Podstawowe badanie to osluchanie, dobrze jest tez pobrac krew i zrobic badanie na poziom stezenia tlenu we krwi (COPD powoduje ze krew jest slabiej utleniona) na sluch dobry wet powie Ci co jest, zbada tez odruch krtaniowy (czy stan zapalny wystepuje w obrebie gardla krtani i skad bierze sie kaszel). Choroba ta ma czesto podloze alergiczne ale nie zawsze, czasem borze sie z ptrzeziebienia niewyleczonego, z stania w smierdzacej stajni niewietrzonej, w kurzu i pyle, sprzyja jej brak ruchu, bo tylko w galopie kon otwiera ostatnia trzecia czesc pluc co umozliwia usuwanie nagromadzonego tam sluzu. Kon ktory ma xx lat i cale zycie przekiblowal w stajni ma wszelkie predyspozycje do problemow z kaszlem. Ale moze tez byc tak ze nie ma trwalych zmian jeszcze i wyleczysz go ziolami, z tym ze te ziola trzeba podawac cyklicznie jesien/wiosna i zawsze jak kaszle. W trudniejszych przypadkach podaje sie ventipulmin i sputylizyne, srodki rozszerzajace oskrzela i oskrzeliki i rozrzedzajace sluz. Wiem bo mam takie konie, jak bedziesz cos potrzebowala konsultowac to pisz.
Wazne zeby nie mial kurzu w stajni znaczy siano z ziemi ma jesc, owies najlepiej tez (splywa wydzielina z drog oddechowych) to siano powinno byc dobrze wytrzasniete a najlepiej moczone w beczce przed podaniem. I jesli stoi na slomie to pyl ze slomy tez moze uczulac i draznic. Trzeba po kolei wykluczac rozne czynniki zeby sie dowiedziec co jest koniowi, ja po roku doszlam ze Hania uczulona jest na wilgoc i powstajace w niej grzyby i plesnie. Stad u mnie drewniana stajnia angielska, w murowanej zamknietej zawsze jest troche wilgotno...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cudak']Może za dużo kurzu ma w stajni? Jak dostaje siano? Z drabinki?[/QUOTE]

Nie ma drabinki, kładę na ziemi. To nie kurz bo ma osobne wejście do boksu z dworu i okienko ale nie mogę wytłumaczyć rolnikowi żeby otworzył okiennicę aby był przewiew. Może to to? Ściele słomą. Mam dostęp do trocin z pobliskiej stolarni może by były lepsze?

Link to comment
Share on other sites

trociny sa dobre jesli nie sa zapylone. Czyli nadaja sie jedynie tzw wiory spod struga. Ja cudem znalazlam stolarza ktory skladuje osobno strugane a osobno spod pily te drobne, ale takiego trudno znaleźć. Twoj kon ma zatem bardzo dobre warunki, ale nawet bardzo dobre warunki moga byc niekomfortowe dla konia kaszlacego..wystarczy sama obecnosc nawet czystej suchej slomy i suchego siana. W nich JUZ jest dostatecznie duzo pylkow zeby draznik uklad oddechowy konia chorego.. koniecznie wez weta niech oslucha.

Link to comment
Share on other sites

Napiszę i w tym wątku może ktoś będzie miał na zbyciu: Odkupię używane szeleczki dla psinki znajdującej się pod moją opieką bo chodzenie w obroży jej nie służy (ciągnie jak parowóz i przez to się dławi). Rozmiar S (ważne aby nie były zapinane u góry tylko standardowo) w kolorze najchętniej czarnym lub czerwonym.

Link to comment
Share on other sites

Ma namiastkę towarzystwa w postaci kozy.... chociaż pewnie nie o takiej "sąsiadce" marzył. Koza za to jest gadatliwa i ....bodliwa. Beczy ciągle ale gdy próbuje się ktoś do niej zbliżyć to bodzie rogami. Cóż to wina dzieci które jej dokuczały latem. To leciwa kozina, chuda że aż przykro patrzeć. Próbuje ją odkarmić, ma stale pełny żłób z czego jest bardzo zadowolona. Została też odrobaczona (chyba pierwszy raz w swoim 15-letnim życiu). Kozy jednak nie przygarnę, zostanie zwrócona rolnikowi gdy konik zmieni miejsce pobytu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...