Jump to content
Dogomania

Obroże, szelki, smycze vol. 2


Maupa4

Recommended Posts

Jak któryś z moich psów dorastał i konsultowałam się w sprawie jego tylnych kończyn, to poradzono mi szelki. Młody pies potrafi szarpnąć, ciągle go coś interesuje i nie panuje nad emocjami, a kręgosłup działa jak dźwignia - gdy pies pociągnie na smyczy, a jest na obroży, to siłą rzeczy przeciąża tylną część kręgosłupa i biodra. Dlatego wolę na smyczowe spacery właśnie szelki. W nich obciążenie rozkłada się bardziej równomiernie.

Link to comment
Share on other sites

Szelki mają jeszcze jedną fajną zaletę - jak się ma psa, który chodzi wciąż z nosem przy ziemi, albo po prostu spuszcza łeb nisko "ze starości" (moje psy akurat tam miały), to smycz się nie plącze między łapami ani karabińczyk nie obija psu łap.

Co do lepszej kontroli, to wychodzę z założenia, że nad psem trzeba po pierwsze i przede wszystkim zapanować psychicznie (głosem, poleceniami - wychowywać i szkolić), a nie fizycznie, choć to też bywa przydatne w niektórych sytuacjach. Bez tego niscy ludzie nie mogliby mieć np. bernardynów czy innych dużych psów.

Link to comment
Share on other sites

Jak większość jednak uważa,że lepiej szele to kupie jakieś najzwyklejsze ( chyba step in wydają mi się najmniej  "inwazyjne"- zabudowane) i będę próbować. Dziękuję bardzo za odpowiedzi, jak zwykle dogo niezastąpione <3

 

Link to comment
Share on other sites

O 1.05.2016o12:20, Ley napisał:

Jak większość jednak uważa,że lepiej szele to kupie jakieś najzwyklejsze ( chyba step in wydają mi się najmniej  "inwazyjne"- zabudowane) i będę próbować. Dziękuję bardzo za odpowiedzi, jak zwykle dogo niezastąpione <3

 

Lepiej szelki, ale to nie znaczy, że pierwsze lepsze z brzegu ;) Step in'y mają to do siebie, że (tak jak już marta1624 napisała) są "niewygodnie skonstruowane", że tak powiem. Pasem wokół klatki piersiowej znajduje się tuż za przednimi łapami i często powoduje otarcia, a w efekcie odstawanie łokci - bo tak psa uwiera, to łokcie odchyla. Guardy lub norwegi będą zdecydowanie lepszym wyborem. Jakiego masz psa (rasa/w typie, wielkość itd.)? Na pewno ktoś doradzi Ci odpowiednie szelki wiedząc na jakiego one mają być psa ;)

Link to comment
Share on other sites

No świetnie! ;) teraz jeszcze problem z wyborem :p Mam 7 kilogramowe, pudelkowe coś, raczej długi tłów. Step iny wywaliłam z koszyka- guardy czy norwegi lepsze? Czy zależy od psa?

 

Link to comment
Share on other sites

Zależy od psa i upodobań ;) Dla moich chłopaków (jamnik 10kg i spaniel 15kg) wolę guardy, mimo że się trochę przekręcają to dla nich najwygodniejsze, nie krępują ruchów. Dla owczarki wolę norwegi, ale nie do ciągnięcia (hamują barki) :)

Link to comment
Share on other sites

Przy mniejszych lepsze chyba guardy, ale ja ogólnie nie przepadam na norwegami, nie mam pojęcia czemu :P

Jeden z moich cwaniaków (10kg) ma właśnie a'la guardy, Trixie Fusion. Są całkiem w porządku, ale lepiej nie kupować ich bez przymiarki, bo można się przejechać ;)

riep0i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Norwegi gotowe bardzo ciężko dopasować, ja ubolewam że w norwegach hurtty jesteśmy między rozmiarami :(. Chyba że mają regulację obu pasków jak w juliusach.

Ja czekam na obroże z lupine oraz nowe żółte Y hurtty (nie wiem czy z rozmiarem trafiłam). Karusek miał minus 20%, a ma hurttę w ofercie.

Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Pepper-oni napisał:

Norwegi gotowe bardzo ciężko dopasować, ja ubolewam że w norwegach hurtty jesteśmy między rozmiarami :(. Chyba że mają regulację obu pasków jak w juliusach.

Niestety nie mają, przedni pasek jest na stałe zszyty :(

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Pepper-oni napisał:

Norwegi gotowe bardzo ciężko dopasować, ja ubolewam że w norwegach hurtty jesteśmy między rozmiarami :(.

Pepper-oni, mam od Ciebie odkupione norwegi czerwone Hurtty. Bardzo łatwo dało się je przerobić, nie ma problemów z odpruciem, wszystko ręcznie potem zszyłam, w dwóch miejscach odpruwałam. Z zewnątrz nic nie widać, że były przerabiane. Dodatkowo skleiłam je wewnątrz taśm kropelką.

Link to comment
Share on other sites

Zazwyczaj nowe Y trzeba brać rozmiar mniejsze niż stare. U nas to się sprawdziło :). Na obu zdjęciach rozmiar 45.

pMlc5Hy.png

 

A serię lifeguard chyba wycofują, z serii pro znika też zielony i różowy (malinowy), może wreszcie dadzą coś nowego.

Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, Illusion napisał:

 

 

17 minut temu, Illusion napisał:

Zazwyczaj nowe Y trzeba brać rozmiar mniejsze niż stare. U nas to się sprawdziło :). Na obu zdjęciach rozmiar 45.

A serię lifeguard chyba wycofują, z serii pro znika też zielony i różowy (malinowy), może wreszcie dadzą coś nowego.

Hmmm to nie wiem, nasze wcześniejsze miały sporo luzu na klacie i w obwodzie (70 były tylko troszkę za ciasne) to teraz nie wiem... w sumie jak nowa seria jest mniejsza to chyba lepiej brać 80?

Ooo masz żółte o których myślimy :) Jak one z praniem i brudzeniem się?

Strasznie szkoda bo neonki były super ale jakby wprowadzili te niebieskie albo zielone co kiedyś na swoim face pokazywali to bym się nie obraziła ;)

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, dance_macabre napisał:

Hej, pytanie gdzieś tu było ale nie umiem znaleźć. Czy hurtty nowa wersja y i stara różni się jakoś w rozmiarze?

Ogólnie nie wiem co jest ale od miesiąca nie ma w prodogu 80 hurtty neonkowej :/

U mnie na owczarkę miałam rozmiar 100 starej serii, teraz kupiłam rozmiar mniej (tak jak inni doradzali) i pasują :) 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, marta1624 napisał:

U mnie na owczarkę miałam rozmiar 100 starej serii, teraz kupiłam rozmiar mniej (tak jak inni doradzali) i pasują :) 

A propo hurtt na owczarka - mogłabym prosić o jakieś zdjęcie, jak leżą? W większych rozmiarach górny pasek jest dosyć krótki i obawiam się, że szelki będą za bardzo wchodziły w pachy...

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Victoria457 napisał:

A propo hurtt na owczarka - mogłabym prosić o jakieś zdjęcie, jak leżą? W większych rozmiarach górny pasek jest dosyć krótki i obawiam się, że szelki będą za bardzo wchodziły w pachy...

Tak wygląda na mojej, 35kg suce :) Większe podejrzewam że wisiałyby z przodu, bo pasek górny ma tyle samo a przednia obręcz znacznie większa... Chociaż może kiedyś zaryzykuję :) 

 

 

13179387_977624362352924_3427197414909243890_n.jpg

13139350_977624399019587_881777983918852243_n.jpg

13177757_977624545686239_2195660072832740198_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, marta1624 napisał:

Tak wygląda na mojej, 35kg suce :) Większe podejrzewam że wisiałyby z przodu, bo pasek górny ma tyle samo a przednia obręcz znacznie większa... Chociaż może kiedyś zaryzykuję :) 

 

 

13179387_977624362352924_3427197414909243890_n.jpg

13139350_977624399019587_881777983918852243_n.jpg

13177757_977624545686239_2195660072832740198_n.jpg

No właśnie w tym problem, że ten górny pasek mimo większego rozmiaru wcale nie jest dłuższy, a tylko przód luźniejszy... U Ciebie to jeszcze jakoś wygląda, bo masz sukę, a mój bysior jednak jest trochę większy i ani Hurtta na niego nie pasuje, ani Ruffwear (miałam okazję przymierzać rozmiar L/XL, porażka...). Widocznie muszą mu wystarczyć dotychczasowe szelki :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...