Jump to content
Dogomania

Zfutrzam sie ciagle.


pancelot

Recommended Posts

Sunka z miesiac temu, ale do dzisiaj jej z szyi i doopska jeszcze kepki wychodza. A psiak zaczal w marcu (na boczkach, przy tylnych lapach ), a potem sie zaraz rozmyslil i do dzisiaj chodzi w pelnej zbroi. :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

linienie ciąg dalszy :D z huszczakmi to różnie bywa, moje sunie linieją średnio od marca do września, każda oczywiście w innym terminie (co by było ciekawiej:)

także to normalne, czas linienia zalezy od kondycji psa, podawanej karmy witamin itp... szczerze polecam kerabol, przyspiesza on wypadanie włosa podczas linienia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']także to normalne, czas linienia zalezy od kondycji psa, podawanej karmy witamin itp... [/quote]

.... od pogody, warunków chowu....
Ale są i psy, które linieją niemalże cały rok i tak naprawdę nigdy nie wyglądają, jak dzieci z Etiopii :lol:
Według moich obserwacji, w tym roku zima trochę zamieszała- w zeszłym roku, moja Jagna była łysa już w połowie maja, a w tym....?
Gdzieżtam znowu :roll:
Za to, jak tylko zrobiło się trochę cieplej- zrzuciła wszystko.
Wczoraj ją wyczesałam- szanowną konkurencję uprzedzam, że w Lublinie występujemy w stroju bikini :wink:
A Bursztyn....? To przypadek, jak wyżej- w stanie gotowości wystawowej przez okrągły rok :D

Link to comment
Share on other sites

Duzo te zalezy od tego czy psiak mieszka w domu czy na dworze. Jak mieszkalismy w bloku przez 6 lat to Azja liniala po trochu caly rok z momentami kiedy bylo to troche bardziej intensywne i wypadalo jakosna swieta w grudniu :roll: pewnie od tego,ze w domku kaloryfery grzaly. Teraz mieszkamy w domku i Azja sypia na dworze i linieje raz w roku wlasnie o tej porze,pozniej cale lato jest lysa i odrastac jej zaczyna siersc tak,ze na wroclawska wystawe juz jest piekna 8) Teraz wlasnie ciekawie wyglada,bo na grzbiecie ma jeszcze duzo siersci,a na lapach i na bokach juz nie :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"NigdyNigdy'].... od pogody, warunków chowu....
Ale są i psy, które linieją niemalże cały rok i tak naprawdę nigdy nie wyglądają, jak dzieci z Etiopii[/quote]

takie są fajne :)

Z własnych obserwacji stwierdzam że rude linieją gorzej (może nie linieją ale po linieniu wyglądają znacznie gorzej jak szarne czy czarne) moja najstarsza rudo biała suczka po linieniu oczywiście doszczętnym :)
wygląda jak anorektyk o kolorze zgniła pomarańcza :)
natomiast u czarnych i szarych nie jest tak źle, nie wiem może u mnie to akurat przypadek, wkońcu od koloru linienie nie zalezy :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']Z własnych obserwacji stwierdzam że rude linieją gorzej (może nie linieją ale po linieniu wyglądają znacznie gorzej jak szarne czy czarne) moja najstarsza rudo biała suczka po linieniu oczywiście doszczętnym :)
wygląda jak anorektyk o kolorze zgniła pomarańcza :)
natomiast u czarnych i szarych nie jest tak źle, nie wiem może u mnie to akurat przypadek, wkońcu od koloru linienie nie zalezy :)[/quote]

To chyba przypadek :wink:
Pamiętam nasze ŚP Sajkusia i Sonię- jedno szare, drugie czarne....
Rrrrany.... Zdecydownie do Etiopii by się nadawały. :lol:
A z kolei Jagna teraz nie wygląda wcale źle (dopóki się jej nie dotknie :wink: ), ale tego też nie rozumiem, bo w zeszłym roku wyglądała makabrycznie- nie dość, że chuda, to jeszcze łysa.
Bosz.... Ludziska patrzyli się na mnie, jakby mi chcieli psa zabrać- dobrze, że zawsze chodzę na spacery z dwoma, więc Bursztyn dawał dowód tego, że w moim domu psy RÓWNIEŻ są karmione (od czas do czasu :wink: ).
Poza tym, z moich obserwacji wynika, że pies potrafi przez wiele lat linieć tak, albo tak, a przychodzi 8 rok i nagle linieje zupełnie inaczej niż dotychczas. :lol:
Ach ta natura.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NigdyNigdy']To chyba przypadek :wink:
Pamiętam nasze ŚP Sajkusia i Sonię- jedno szare, drugie czarne....
Rrrrany.... Zdecydownie do Etiopii by się nadawały. :lol:
A z kolei Jagna teraz nie wygląda wcale źle (dopóki się jej nie dotknie :wink: ), ale tego też nie rozumiem, bo w zeszłym roku wyglądała makabrycznie- nie dość, że chuda, to jeszcze łysa.
Bosz.... Ludziska patrzyli się na mnie, jakby mi chcieli psa zabrać- dobrze, że zawsze chodzę na spacery z dwoma, więc Bursztyn dawał dowód tego, że w moim domu psy RÓWNIEŻ są karmione (od czas do czasu :wink: ).
Poza tym, z moich obserwacji wynika, że pies potrafi przez wiele lat linieć tak, albo tak, a przychodzi 8 rok i nagle linieje zupełnie inaczej niż dotychczas. :lol:
Ach ta natura.... :roll:[/quote]


Może to przypadek, mam dwa rudzielce w domu i obie linieją tak samo najpierw przechodzą do koloru zgniłej pomarańczy :) a póżniej spada z nich wszystko doszczętnie ;) anorektyk po przejściach :) jeszcze do tego Huszczaki robią czasmi takie miny że faktycznie ludzie mogą przeklinać mnie na ulicy :)
Natomiast moja czarna suczka jak wylinieje to fakt jest naprawde łysa, natomiast nie wygląda tak jak bym jej nie kramiła przez kilka miesięcy :)

Faktycznie z włąśnych obserwacji moge powiedzieć że to różnie z tym linieniem bywa i jest jeden rok że pies wygląda makabrycznie a na następny linienie jest prawie nie zauważalne :)

najgorsze jest to że nie które strasznie długo odrastają i czasmia chodzą łyse przez dwa miesiące. Jednej z moich suczek linieją najpierw całe ciałko a szyjka zostaje na póżniej :) i przez okrągły miesiąc wygląda jakby miała szaliczek :)

no cóz uniknąć się tego nie da:)

Link to comment
Share on other sites

Aris sie jeszcze nie zaczął lenic . tzn przy czesaniu wychodzi podczerstek ale w malutkich ilosciach tak naprawde to nie mam pojecia jak to naprawde wyglada znajoma swojej hasiorce wyjmuje całe płaty sierści. Wy jesteście ekspertami wiec poradżcie biednej sierotce czego mam sie spodziewac tak naprawde:) Kurde nie straszcie mnie z tym rudym kolorkiem moze nie bedzie aż tak zle co???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Atomic']Mój Sharpi już jakiś dobry miesiąc linieje, tzn gubi puszek szczenicy i wyrasta mu taka fajna ciemna szata...

Mam pytanie do wtajemniczonych ;)

Kiedy ta ciemna szata u złotego psa zaczyna jaśnieć i robic sie złota ? :)[/quote]

Tak naprawdę, to umaszczenie, które pojawia się na psie zaraz po odrośnięciu włosa, to umaszczenie właściwe, z soczystym pigmentem.
Faktycznie, z czasem pigment jaśnieje, ale to właśnie oznaka, że włos się starzeje. Kolejnym etapem będzie obumarcie włosa i w końcu linienie.
Dlatego Husky (a przynajmniej rude) są o wiele ciemniejsze w zimie niż w lecie.

A tak nawiązując do "szaliczka” suni Nitor-Nivalis- może niektórzy z Was pamiętają brata mojego Bursztyna- Bohuna. :roll:
W lecie, zawsze odrastał mu nowy włos na głowie, a na korpusie pozostawał taki, jaki był (to ten typ psa, który NIGDY nie był doszczętnie łysy :lol: ).
No i efekt był taki, że włos na głowie był ciemno brązowy, a na reszcie ciała- jasna marchewka.
Tak się już wtedy przyjęło mówić, że Bohun, w lecie chodzi w czapeczce :wink:
Faktycznie- wygląda prześmiesznie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Hmm... ja mam pytanko co do zrzucania włosa... Jura już zbliża się do końcowego etapu linienia... Jest to jej pierwsze doszczętne linienie... Na wystawie była łysiutka i to w pewnym stopniu zaważyło na jej ocenie.

No i w związku z tym ... ile mniejwięcej trwa odrastanie włosa u haszczaków... Bo nie wiem na kiedy mam zaplanować kolejną wystawę żeby Jura miała piękny włos... :roll: Z góry dzięki :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Czy u was juz koniec? :roll: Bo u mnie ciagle nie... :(
Odkurzać muszę już prawie codziennie, a on ani myśli skończyć...

czy haszczaka można ogolić? tak jak kundelki się goli... :D

żartowałam oczywiście :wink: Ale czasem naprawdę mam ochotę to zrobić... :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulinka18'] ile mniejwięcej trwa odrastanie włosa u haszczaków... Bo nie wiem na kiedy mam zaplanować kolejną wystawę żeby Jura miała piękny włos[/quote]
Bywa z tym dość różnie, ale większość psiaków po około 2 miesiącach od totalnego wyłysienia ma już futerko pozwalające na udział w wystawie :)
Przez okres odbudowy włosa warto podawać dodatkowo jakiś preparat wspomagający odbudowę włosa.

Link to comment
Share on other sites

No mój Szaman linieje i linieje i jakoś końca nie widzę... :roll: Tej sierści, której już się pozbył starczyłoby na porządnego nowofunlanda.. A prawdę powiedziawszy szczerze współczuję właścicielom owych psów .. :wink:

A patrząc na zdjęcie ogolonego haszczaka....doszłam jednak do wniosku, że w sumie moja psina wcale tak źle nie wygląda z tymi sterczącymi ciagle kłaczkami ..;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...