Jump to content
Dogomania

Old English Sheepdog


Tjahzi

Recommended Posts

Witam!

mam jedno bardzo oglone pytanie do wlascicieli/hodowcow owczarkow Staronagielskich...czy moglibyscie opowiedziec cos o tej rasie? spodobal sie mojej dziewczynie i chcialby sobie takiego sprawic za jakis czas...ale moje pojecie o nich jest raczeje powierzchowne, wyobrazam sobie ze jest charakterem podobny do Briarda, ale to tylko moje zdanie laika.

Z gory dziekuje za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

Mojej koleżance podoba sie husky,jednak jako że interesuje sie różnymi rasami, wiem że jego charakter mi się nie podoba, wiem że ma duże wymagania ruchowe no i nie wiem co z pielęgnacją,więc choć podoba się mojej koleżance nie sprawie sobie takiego :-?

Link to comment
Share on other sites

proboje zrozumiec sarkazm z twojej wypowiedzi, ale jakos do mnie dociera tylko zlosliwosc...totez zadalem pytanie zeby sie dowiedziec cos o bobtailach...bo moja znajomosc tej rasy jest za slaba i tylko teoretyczna..

ps

majac huskiego nie wiem co to pielegnacja, poza czesaniem w trakcie zrzucania podszerstka

Link to comment
Share on other sites

Chyba sie troche nie zrozumieliscie :wink:

bobtaile maja zupenie inny charakter niz husky. Poza tym sa nieco latwiejsze w ulozeniu - chociaz naturalnie sa wyjatki :wink:

tutaj masz troche linkow, poczytaj moze znajdziesz cos ciekawego. Na forum nie ma obecnie zadnego wlasciciela "kudlacza", chyba ze o kims zapomnialam za co przepraszam

:wink:

http://www.karusek.com.pl/bobtail/

http://www.rwetes.focus-studio.pl/

http://millanion.of.pl/

http://republika.pl/bobtaile/

http://republika.pl/festivitascanis/

http://republika.pl/owczarek_staroangielski/

http://www.republika.pl/oestramp/

Na razie tyle wystarczy :wink:

Link to comment
Share on other sites

Tjahzi,mam nadzieję że to ja Cię źle zrozumiałam :roll:

ja z twojej wypowiedzi zrozumiałam,że spodobał się twojej dziewczynie i tobie psiak o którym nie masz pojęcia, i chcesz sobie takiego sprawić... :roll:

Moze troche jestem za agresywna,ale za duzo jest sytuacji,kiedy ludzie kupują(bez rodowodu oczywiście,bo "po co papierek?") szczeniaczka(słodki,miły i nie kłopotliwy),widząc na "straganie" zdjęcia rodziców a potem mają z nim kłopoty i przywiązują do drzewa w lesie...

Link to comment
Share on other sites

a,no i chciałam przypomnieć że ostatnio na forum był post"mam słodką 8-mies. cocerkę,niestety juz mi się znudziła,poszukuję nowych właścicieli i......(jakies tam rasy)pieska..." BEZ KOMENTARZA

Mam nadzieję,że zanim wezniesz psiaka,dowiesz się duzo o rasie,ogólnie o psach i znajdziesz odpowiednia hodowlę(nie kupisz na targu)

Jeśli tak to na zgodę :drinking:

Link to comment
Share on other sites

a mi ta emotka zawsze wyglada jak dlubiaca w nosie a nie pijaca winko :)

historia z tym psakiem byla taka ze kiedys namawialem moja dziewczyna na psa, a np. rasy polnocne odpadaly z powodow charakteru i tego ze trzeba zapewnic duzo ruchu...i po roznych szukaniach najbardziej pasowaly bearded collie i wlasnie ow.staroangielski...i hodowle mam nawet "pod nosem" bo wlasnie w Karusku, ale im sunia zeszla ostatnio i maluszek ktorego zdazyla zostawic na swiecie jest juz duzy...ale podali mi numer innej hodowli..

a na zgode <piwo> :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na pewno nie ma nikogo z bobami?

Mi sie wydaje, że ktos się za mną kłócił, że boby wcale nie są podobne do ponów. Nie pamiętam, kto to był i czy miał boba???

Zadałam sobie trud poczytania o bobach w wielu książkach i w necie...

i nadal nie wiem, co tak baaardzo różni pony od bobów?

Jeżeli wiecie, to napiszcie!

Uwielbiam kudłacze, a pony są takie malutkie!

Myślałam, czy kiedyś by nie pomyśleć o bobtailu!

Wyczytałam, że są łatwiejsze w prowadzeniu niż pony i bardziej przyjazne do dzieci. Ale wydaje mi się, że charakter mają zbliżony?

Nie znam charakterów briardów, ani bearded collie, ale poczytam, bo jak się kocha kudłacze, to wszysciusie!!!

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, ale...:

Albo nie umiem znaleść albo na tej stronce nie ma charakterystyki bobów, tylko historia rasy itd.

Stronka wygląda świetnie, ale kiedy chcę się czegoś dowiedzieć, to nic nie ma. Jest bardzo uboga, choć sprawia inne wrażenie.

Adresu mailowego też nie ma nigdzie na widoku, a na listę dyskusujną aż tak mnie nie ciągnie.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... no nie wiem, ja znalazłam adres mailowy zaraz na głównej stronie http://republika.pl/owczarek_staroangielski/index1.html (w dolnym lewym rogu) :niewiem:

Ale porównując PON-y i Bobki, pierwszą refleksją jaka nasunęła mi się na myśl, jest, że na tym drugimj jest ze trzy razy więcej sierści do czesania :D Akurat dla mnie to ogromna zaleta rasy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ups... :oops:

Faktycznie jest (tylko jakoś wyżej niż się go spodziewałam zobaczyć), sorrki...

Napiszę.

Mi też podoba się duuuza ilość sierści!

Jedyna rzecz, jaka mi sie u bobów nie podoba, to ich oczy!

Kiedy już je widać, oczywiście!

Mają taką jaśniutko różową oprawę :-?

PONy, nawet te prawie całkiem białe, zawsze mają ciemne oczy i czarna oprawę, więc ten róż u bobtili... hmmm, ale reszta jest super!!!

Link to comment
Share on other sites

Pojawiłam się ;) Dziś wieczorkiem postanowiłam, że jak mam brytyjskie to wypada tutaj tez się pokazywać... i proszę :)

Od razu pytanie do PALATINY... faktem jest, że wiele rzeczy na stronie jest nieskończonych (czyt. pielęgnacja) i rzeczywiście brakuje charakterystyki rasy. No ale czy jest uboga???? Nie wydaje mi się. Wystarczy zajrzeć na inne strony o bobach i nei znajdziesz tam informacji i linków, z których korzystają bobiarze na całym świecie. Czyli info a magazynie, sklepie i takie pierdy. Jest również spis bobów, które były wystawiane i te co są wystawiane.

To poproszę o sugestie co powinno się jeszcze znaleźć, by strona satysfakcjonowała tak wymagające osoby jak Ty ;)

Jeżeli chodzi o podobieństwo do PONa...dalej będę się upierać, że nie są w żądnej mierze podobne do bobów. I to pod względem anatomicznym ani psychicznym. A sprowadzanie podobieństwa do szaty...to podejście trochę laickie...nie uważasz? ;)

Następna sprawa...mówiłaś o otoczce wokół oczu, że Ci się nie podoba...ona nie ma być różowa. Wokół oczu powinien być pigment.

Więc widocznie widziałaś boba, który miał bardzo mało albo w ogóle nie miał pigmentu wokół oczu co jest najzwyczajniej w świecie wadą.

A teraz trochę napiszę jakie są boby.

Boby nie są charakterem podobne ani do briarda ani do PONa.

Baaaardzo rzadko zdarzają się osobniki agresywne. Przez trzy lata dowiedziałam się o 2. A raczej gdyby jakieś jescze były to na pewno by mi to nie umknęło. Środowisko bobiarzy jest tak małe, że jak już się coś przydarzy to zaraz o tym wszyscy wiedzą...bo agresja u bobów...to rzecz, która napraaaawdę rzadko się zdarza.

Bobtaile to psy bardzo łagodne, które są cieniem człowieka. Uwielbiają się przytulać i najchętniej chciałyby aby poświęcić uwagę im non stop ;) Oczywiście swoich zachcianek nie narzucają ( w przeciwieństwie do ciągłej obecności ;) )Są psami bardzo wesołymi, cierpliwymi.

Trochę trudno je ułożyć, bo pod tą przykrywką łagodności, serdeczności i uśmiechu kryje się dusza diabełka. Normalka u bobów jest to, że można mówić do nich, wołać je...a one akurat w tym właśnie momencie mają milion kwiatków do obwąchania. Uwielbiają dzieci. Można spokojnie je zostawić w gormadzie rozwrzeszczanych maluchów, które tylko by się tuliły do nich i zaganiały do zabawy...po prostu jak mają dość potrafią się tak odizolować od maluchów, by te juz je nie "nękały".

Są to psy mało szczekliwe!!!!

Charakter boba podzieliłabym na 2 grupy:

- spokojny (trochę pobiegam , trochę poszczekam i to wszystko)

- zwariowany (roznieść wszystko dookoła co się da, przeskakiwać przez wszelkie drzewka, gonić jak oszalałym na spacerze)

Ta druga grupa to mniejszość.

NIe wiem co jeszcze Tjahzi chciałby wiedzieć o ich charakterze...

Jeżeli chodzi o pielęgnację...jeżeli pies ma wyglądać imponująco na wystawie...jego pielęgnacji trzeba poświęcić naprawdę dużą ilość czasu.

Natomiast jeżeli jest to bobik tylko do kochania wówczas wystarczy pożądne szczotkowanie raz w tygodniu, które zajmuje od 2 do 5 godzin. Wszystko zależy od ilości włosa :) Jeżeli na to nie ma się cierpliwości najlepiej go ostrzyc ...na sznaucera ( ale włosa na brzuszku nie zostawiamy). Tak wyglądają najlepiej.

We Wrocławiu zapewne będę i z Ptysiem i z Morusem, który tak właśnie jest tak ostrzyżony...no...trochę już obrósł bo strzygłam go 4 miesiące temu :)

Jeżeli są jakieś pytania to z chęcią na nie odpowiem.

pozdrawiam

Aga i boby

ps.uf...ale się rozpisałam ;)

Link to comment
Share on other sites

Cześć Aga!

Oczekiwania kogoś tak wymagającego jak ja :wink: zaspakaja w 100% stronka, w której jest duużo o charakterze i wymaganiach danej rasy, o osobach, dla których ona się nadaje i takich, które powinny o niej zapomnieć.

Bardzo mile widziane są opowiadanka o psach (takie jak na stronce hodowli ponów Mościc - Boże, jak ja kocham te opowadania!!!) :wink:

Ale Twoje stronka jest świetna, tylko trochę charakteru bobów mi zabrakło, bo historię rasy czytałam już w kilku psich encyklopediach, a wystawami się nie interesuję (Chodzę na wystawy, ale nie planują wystawiać swojego psa).

Ten rzadszy charakter bobów - to prawie pony.

A po co tyle o braku agresji?

PONy też nie są agresywne, no może niektóre mają bardziej rozwinięty instynkt obrony terenu lub przedmiotów.

Tego chyba nie mają boby - nie są psami stróżującymi. I też pewnie stąd różnica w szczekliwości. Pon ostrzeże przed włamaniem, a bob raczej nie. Czytałam, że są pod tym wzdlędem takie jak labradory czy goldeny.

PONy są bardziej nieufne w stosunku do obcych.

To, jak na mój gust, podstawowa różnica.

Pony też są wesołe, żywe, ale może trochę bardziej uparte - nie wiem?

Skoro różowa oprawa oczu (widziałam kilka takich psów) boba to wada, to już chyba wszystko mi się w nich podoba (z wyglądu -oczywiście).

Bardzo mi się podobają z długimi ogonami! :wink:

Napisz mi jeszcze o tych różnicach anatomoicznych, bo podkreśklając to, aż mnie zaciekawiłaś!

Nie miałam na prosektorium ani pona, ani boba...

I jeszcze, jak one znoszą miejskie warunki - (życie w mieszkaniu)???

I jak znoszą samotność?

Na jak długo mogą być pozostawione same?

Wyżywienie - czy jest bardzo kosztowne, czy boby są wybredne?

Czy mają problem z nadwagą, czy raczej nie???

No to tyle narazie, potem jeszcze coś wymyslę!

Pozdrowionka i wielka buźka dla kudłaczy! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki!

Masz więcej czasu, bo pojawię się na forum nie wcześniej niż jutro po południu, a raczej nawet pojutrze.

Potem podręczę Cię kolejnymi pytaniami! :wink:

Tak to jest, jak ktoś za bardzo lubi psy (jak ja), podoba mu sie większość ras i o każdej chce coś wiedzieć, a o niektórych dużo więcej!

Chciałabym kiedyś mieć boba, ale przede wszystkim uwielbiam pony, no i jeszcze charty i buliki...

Kurczę, przecież nie mogę mieć tylu psów!

P.S.

Długość kości, proporcje miedzy poszczególnymi wymiarami itd. to też anatomia! Na pewno są jakieś różnice, ale zapewne dużo mniejsze niż między ponem a jamnikiem lub mopsem!

Link to comment
Share on other sites

No...w końcu "udało"mi się zajrzeć na dogomania ;)

tylko trochę charakteru bobów mi zabrakło, bo historię rasy czytałam już w kilku psich encyklopediach, a wystawami się nie interesuję

postaram się to w najbliższym czasie dodać na stronce :)

PONy też nie są agresywne, no może niektóre mają bardziej rozwinięty instynkt obrony terenu lub przedmiotów.

Tego chyba nie mają boby - nie są psami stróżującymi. I też pewnie stąd różnica w szczekliwości. Pon ostrzeże przed włamaniem, a bob raczej nie. Czytałam, że są pod tym wzdlędem takie jak labradory czy goldeny.

PONy są bardziej nieufne w stosunku do obcych.

To, jak na mój gust, podstawowa różnica.

Dokładnie. Bobik stóżuje tyle o ile. POszczeka przy ogrodzeniu ale raczej kto chce ten wejdzie ;)

Pony też są wesołe, żywe, ale może trochę bardziej uparte - nie wiem?

Może nawet nie bardziej uparte, bo jak bobtail się już na coś uprze tak "koniec świata" ;) PONY przede wszystkim lubią pokazać swoje "ja", lubią być widoczne i z tego co ja zauważyłam nie potrzebują aż tak dużego kontaktu z człowiekiem. Boby to cień człowieka ;)

I jeszcze, jak one znoszą miejskie warunki - (życie w mieszkaniu)???

I jak znoszą samotność?

Na jak długo mogą być pozostawione same?

Wyżywienie - czy jest bardzo kosztowne, czy boby są wybredne?

Czy mają problem z nadwagą, czy raczej nie???

Warunki miejskie znoszą bardzo dobrze. W mieszkaniu w każdą porę roku znajdą najchłodniejsze miejsce.

Samotność także, choć młode, jak każde psy potrafi zrobic niezłą demolkę w domu ;)

MOje bez zadnego ale jedzą suchą karmę, nie są wybredne ( 99,9% bobów także). NA dwa psy schodzi mi 2 worki miesięcznie. Czyli koszt zależny jest od tego jaką karmę podaję im.

Jeżeli mało się ruszają, to bardzo łatwo tyją. W momecie jak np. Przejdziesz na wysokobiałkową karmę a nie zapewnisz dużej ilości ruchu to już po tygodniu tyje ok. 3 kg.

Aga i boby

Link to comment
Share on other sites

No i...??????

Jak boby reagują na szczurki łażące po całym domu, bo u mnie tak właśnie bywa.

Dodam, że nie chodzi mi o tępienie owych szczurków, ale wręcz przeciwnie! :buzi:

Wszystko kwestia przyzwyczajenia psa :) Jeżeli od szczeniaczka będzie mu się cosik pałętać pod łapkami to raczej nic....choć wszystkie co znam ( dorosłe osobniki) to jak małe się porusza.( mam na myśli myszy, szczury)...jak kot poluje ;)

Aga i boby

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie!!!

Z tym tyciem, to jak u ponów... - a szkoda trochę...

Moja ponka przydeptuje ogony szczurom - Robi to celowo i jak dotąd pod kontrolą, bo żadnemu nic się nie stało.

Ona lubi, kiedy szczur nie może jej uciec. Potrąca go wtedy nosem, jakby mówiła " No kolego... Kto tu jest górą?!"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Stanley Coren w książce "Inteligencja psów" podaje listę ras uszeregowanych według inteligencji użytkowej i posłuszeństwa.

Bobtaile są gdzieś na szarym końcu!!!

Aga, co Ty na to?????

Zanim Aga odpowie ja napiszę że absolutnie się z tym nie zgadzam. Facet widocznie nigdy w życiu nie miał bobtaila

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...