Jump to content
Dogomania

Karcenie psa


enigma40

Recommended Posts

[quote name='hexyhexy']Boże. Dziewczyno! Jakim biciem? Czytaj ze zrozumieniem!
Jest różnica pomiędzy biciem, a klapnięciem! Niektore rasy czują 10% bólu. Nie chodzi poza tym o to, tylko o sam element pokazania nieprawidłowego zachowania.
Nie wiem jak to jest z yorkami i psokotami, ale przy psie którego posiadam (bulterier) pokazanie kto tu rządzi jest podstawą :shake: Inaczej nie da rady.

Przy wychowywaniu szczenięcia kiedy wciąż powtarza jakąś czynność i jakieś ,,fe" nie dają rady, w niejednej książce napisane jest, że trzeba złapać go lekko za kark i spojrzeć w oczy.[/quote]

Przede wszystkim z yorkami jest tak samo jak z innymi terrierami równiez tymi w typie bull, w ogóle wychowanie psa nie różni się w poszczególnych rasach. To wynika jedynie z podejścia właścicieli małych psów, oni uważają, że takich mikrusów nie ma sensu szkolić. Ja tak nie uważam.

A dla mnie bicie czy klaps to to samo, bo świadczy w pewnym sensie o słabości właściciela. To tak jakby skończyły Ci się pomysły i klaps okazuje się najszybszą drogą. Brak cierpliwości.

Mój mały ma 9 m-cy i dopiero około 1,5 m-ca temu załapał co znaczy "nie wolno". Wystarczy czasem tylko że spojrzę niezadowolonym wzrokiem. Jak widzisz potrzebował ok 5 m-cy żeby wykształcić sobie pewną zależność. Bo jeśli ja mówię "nie wolno" to później następuje albo zignorowanie go albo przerwanie zabawy albo wstanie i odejście od psa. Teraz już nie musze tego robić, bo większość niepożądanych zachowań znikło, reszta, wystarczy "nie wolno". Dlatego unika zachowań, które powodują niechciane reakcje z mojej strony. Od tego 1,5 m-ca ani razu nie zignorował mojego "nie wolno".
Wytrwałość i konsekwencja to metoda na wychowanie psa.

I nie myśl, że wychowanie yorka to taka prosta sprawa, bo wierz mi one mają charakterek. Są dominantami.

A co do spogladania w oczy, to sorry... ja wolę spoglądać mojemu psu w oczy z sympatią. Jeśli będziesz łapał psa za kark i wpatrywał mu się w oczy to doprowadzi do tego, że Twój pies będzie się Ciebie bał. A to nie o to chodzi..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie będe się z Toba kłócić, bo i tak Ty wiesz swoje, a ja swoje.
To tak jak z dziećmi- jedni są za bezstresowym wychowaniem, a inni dadzą czasem klapsa i nie pogodzisz ich ze sobą.

Tak czy inaczej cieszę się że Twoja praca osiągnęła efekty.

Co do patrzenia w oczy- z sympatią jest to dość trudne, bo psy traktują patrzenie w oczy jako wyzwanie ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hexyhexy']Co do patrzenia w oczy- z sympatią jest to dość trudne, bo psy traktują patrzenie w oczy jako wyzwanie ;)[/quote]
Jakie astronomiczne bzdury. W takim razie ten pies - [url=http://www.youtube.com/watch?v=pM2pD9Kwv4c]YouTube - 2007 AKC National Obedience Invitational Winner Part 1 Open[/url] - zaraz rzuci się właścicielce do gardła i z wypisanym na pysku 'to twoja wina, rzuciłaś mi wyzwanie, to teraz masz!' wybebeszy ją radośnie, i będzie miała za swoje ?
Jeszcze trzydzieści sekund do końca nagrania, może teraz, może jednak...!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hexyhexy']Nie będe się z Toba kłócić, bo i tak Ty wiesz swoje, a ja swoje.
To tak jak z dziećmi- jedni są za bezstresowym wychowaniem, a inni dadzą czasem klapsa i nie pogodzisz ich ze sobą.

Tak czy inaczej cieszę się że Twoja praca osiągnęła efekty.

Co do patrzenia w oczy- z sympatią jest to dość trudne, bo psy traktują patrzenie w oczy jako wyzwanie ;)[/QUOTE]

Bicie dzieci to patologia a nie wychowanie. Proponuję przylać każdej osobie, która zachowa się niezgodnie z naszym widzi mi się lub powie coś co nam się nie spodoba. Ja jestem za okładaniem się jedynie na sportowym ringu.
Patrzę swoim psom w oczy i jakoś się nie gryziemy. "Patrzenia w oczy" można nauczyć a potem to niecnie wykorzystywać np. w momencie mijania "osiedlowego wroga". Co innego obcy pies- tutaj unikanie patrzenia w oczy jest jak najbardziej zasadne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hexyhexy']Boże. Dziewczyno! Jakim biciem? Czytaj ze zrozumieniem!

Nie wiem jak to jest z yorkami i psokotami, ale przy psie którego posiadam (bulterier) pokazanie kto tu rządzi jest podstawą :shake: Inaczej nie da rady.

Przy wychowywaniu szczenięcia kiedy wciąż powtarza jakąś czynność i jakieś ,,fe" nie dają rady, w niejednej książce napisane jest, że trzeba złapać go lekko za kark i spojrzeć w oczy.[/quote]


Piszesz, że masz doświadczenie w pracy z psami. Jeśli opiera się ono na przeczytaniu paru książek o teorii dominacji i posiadaniu bulteriera to proszę cię, nie wprowadzaj ludzi w błąd pisząc swoje brednie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Neo.']Piszesz, że masz doświadczenie w pracy z psami. Jeśli opiera się ono na przeczytaniu paru książek o teorii dominacji i posiadaniu bulteriera to proszę cię, nie wprowadzaj ludzi w błąd pisząc swoje brednie...[/quote]
Otóż nie, nie sprowadza się do tego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40']Przegryzam się przez to powoli, ale moja sucz, to już dużo bardziej dorosła jest ;)[/QUOTE]Niewazny wiek. Chodzi o zasady, sposoby postepowania, pojmowanie świata przez psa.. Tam każde słowo ma cel i sens...
I bardzo wiele da sie zastosowac dla psa w kazdym wieku..

Link to comment
Share on other sites

zawsze mnie zastanawia dlaczego ludzie majacy problemy z psami nie pojda z nim poprostu na szkolenie?
przeciez takie rady via net sa bezsensu
pies psu nierowny, na kazdego dziala co innego
jeszcze jak chodzi o szczeniaczka to w miare ale jak pies jest problemowy to wg mnie to strata czasu

edit: tym bardziej, ze wszedzie sa wkejane linki do tych samych stron, gownie do porad p. Mrzewinskiej

Link to comment
Share on other sites

[quote name='furciaczek']Ahahaha nauka poprzez patrzenie w oczy...sory wysiadam...metody lekko sredniowieczne[/quote]
nooo
ja mam aktualnie trzy psy, każdy jest zupełnie inny... u każdego w przypadku takiego samego zachowania (np zobaczył kota i chce za nim pognać) aby otrzymać taką samą pożądaną reakcję (pies nie pobiegł za kotem tylko dał sie odwołać i wrócił) musze zachować się zupełnie inaczej...i to nie wynika z tego że nauczyłąm ich innych komend słownym...po prostu każdy pies jest inny i nie ma złotej metody na wychowanie/podporządkowanie/wytrenowanie/ułożenie sobie psa:shake:

patrzenie w oczy, przewracanie na grzbiet...myślę że jest to do zrealizowania w przypadku psów małych ewentualnie średnich...z 60kg CCtem nie radze się siłować w kładzenie na grzbiet w ramach udowadniania kto jest ważniejszy...na szacunek psa trzeba sobie zasłużyć ...owszem można i siłą... ale co jeśli na wasze użycie siły on odpowie tym samym?
w moim domu jedynie ja moge z najstarszym psem zrobić wszsytko, byłąm jedyną osobą która nie używałą w stosunku do niego siły, nie szarpała się na smyczy, nie biła jak coś przeskrobał, nie wywracała na grzbiet, nie podnosiła za karczycho itp...dlaczego więc jak ja huknę żeby wrócił pies zawraca mało łap nie połamie a jak ktokolwiek z rodziny go wołą to ma to głęboko w poważaniu chyba że wołają na obiad? bo oni siłą chcieli wzbudzić w nim respekt, posłuszeństwo, szacunek...a wzbudzili dystans, strach, agresje lękową...
te wszystkie rady są o dooope porozbijać bo nikt z Was nie zna psa w stosunku do którego radzi komuś zrobić to czy tamto...jesli sobie właściciel nie radzi z ułożeniem psa po swojemu to powinien pójśc do kogoś kto psa pozna i sobie z nim poradzi...i nauczy radzić sobie właściciela...tyle...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pinkmoon']
Jeśli na Twój powrót do domu reaguje tak jak piszesz, to gratulacje, udało Ci się nauczyć psa że powrót właścicielki zwiastuje niemiłe rzeczy.[/quote]

Dzięki za te słowa :)
Zamykam już teraz Tekile w kuchni przy dłuższej nieobecności.
Po powrocie, gdy widzę, że jest wystraszona, zaraz zachęcam ją do radosnego witania i dostaje smaczka :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...