Jump to content
Dogomania

INNE RASY NIZ PSY ZAPRZEGOWE DO ZAPRZEGOW


pietrek27

Recommended Posts

Drodzy zaprzegowcy ,mam pytanie czy na zawodach psow zaprzegowych dopuszczane sa psy inne niz SH ,AM, AH ,PIES GRENLANDZKI CZY SAMOJED. Jesli tak to na ktorych ? Moj kolega jest szczesliwym posiadaczem suki rasy amstaff , ktora wlasciwie wychowala sie wsrod SH, nabrala od nich pewnych nawykow .lubi ciagnac wozek , czy rower wraz z huskimi -nadaje sie swietnie na wheel doga, jest mocna i silna ustepuje nieznacznie predkoscia i wytrzymaloscia Moim marzeniem jest udzial w zawodach w skladzie dwa albo trzy husky + AMSTAFF DO roweru.
Nie wiem czy taka kombinacja jest wogole mozliwa ? W takim skladzie jezdze na codzien. Full adrenalinay przy starcie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Psy roznych ras moga brac udzial w zawodach w klasie 3. W velo tez mozna brac udzial z roznymi rasami i w skandynawce,ale w velo to nie wiem czy by cie z 2 psami poscili,nie mowiac juz o 4. No chyba,ze u Ciebie rower znaczy wozek :wink: A swoja droga podziwiam,ze nie boisz sie na rowerze z taka iloscia jezdzic :wink:

Link to comment
Share on other sites

Były juz podobne tematy, trzeba poszukać :roll:

[url=http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=10683]Link 1[/url]

[url=http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=11903&postdays=0&postorder=asc&highlight=niezaprz%EAgowce&start=0]Link 2[/url]

A co do teoretycznej możliwości brania udziału w zawodach, to jasne, mogą - w klasie 3 , czyli psów bez papierów oraz/lub każdych innych rodowodowych spoza czwórki zaprzęgowców. Ale istnieje np. zapis w regulaminie Polskiej Federacji Sportu Zaprzęgowego Ras Północnych:
[quote]1 OGÓLNE
1.1.1 [b]Do startów dopuszczone są psy zaprzęgowe, które rasa lub dobór hodowlany predystynują do
wyścigów zaprzęgowych .[/b]
1.1.2 Uznawane będą następujące kategorie:
Kategoria 1: Alaskan Malamut, Pies Grenlandzki, Samojed i Husky Syberyjski z pochodzeniem
udokumentowanym rodowodem uprawnionej organizacji kynologicznej.
Kategoria 2: Alaskan Malamut, Pies Grenlandzki i Samojed z pochodzeniem udokumentowanym
rodowodem uprawnionej organizacji kynologicznej.
Kategoria 3: Inne psy zaprzęgowe.
(...)
1.1.3 Minimalny wiek dla psów startujących wynosi: 12 miesięcy.
[/quote]

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie . KIEDYS juz bylem na zawodach psow zaprzegowych. I uslyszlem termin zerowka , pol-zerowka , linja holenderska , czeska , kanadyjska. czym sie te odmiany huski charakteryzuja. Czeska i kanadyjska juz wiem . Co do reszty z wymienionych mam mgliste pojecie . Linja holenderska to zwiekszona wersja czeskiej wysoki i szczuply pies ale o dosc duzej masie ,co do zerowek ,nie wiem czy to nie mieszance huski hart badz huski z wyzlem . SZYBKIE szczuple na krotki dystans.. chcialbym wiecej wiedziec na ten temat poniewaz, bedzie to wazne przy wyboze nastepnych psoew to mojego teamu.

Link to comment
Share on other sites

Nie myl linii hodowlanych z odmianami :wink: Nie ma odmian w tej rasie, wszystkie to husky syberyjskie. Ja ponoć mam kanadyjską odmianę husky :lol: - nie ma czegoś takiego, zapewniam 8)

Co do linii hodowlanych, to wszystko to musi być huski syberyjskimi, więc nie wiem, co by tam inne rasy (charty) miały do roboty :o Przynajmniej w teorii :evilbat:
Po prostu to chyba selekcja w celu otrzymania "ustabilizowanych" konkretnych cech eksterieru i psychiki w danej grupie hodowlanej :roll: (czy jak to tam zwać)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote] I uslyszlem termin zerowka , pol-zerowka , linja holenderska , czeska , kanadyjska. czym sie te odmiany huski charakteryzuja. Czeska i kanadyjska juz wiem Co do reszty z wymienionych mam mgliste pojecie . Linja holenderska to zwiekszona wersja czeskiej wysoki i szczuply pies ale o dosc duzej masie ,co do zerowek ,nie wiem czy to nie mieszance huski hart badz huski z wyzlem . SZYBKIE szczuple na krotki dystans.. chcialbym wiecej wiedziec na ten temat poniewaz, bedzie to wazne przy wyboze nastepnych psoew to mojego teamu.[/quote]


linia Zero jest linią psów typowo wyscigowych i została wyhodowana przez Harrisa Dunlapa w latach 60 tych. Opierał się głównie na psach ze starych kanadyjskich linii Snow Ridge, Huskie Lodge, Igloo Pak i Calivali. początkiem linii była para: Zero's Three Spots i Zero's Rena. Linia była celowo silnie inbreedowana, po to by wzmocnic pożadane przez Dunlapa cechy. Dunlap chciał stworyzc psy kótre nie odbiegałyby prędkością, moca i siłą od innych psów, które hodował, ale żeby nadal były to SH.
W wielu krajach europejskich w połowie lat 80-tych gdy został importowane, psy z linii Zero podzieliły środowsko, bo niektórzy twierdzili, ze to juz nie jest SH. W niektórych amerykanskich artykułach pojawialy sie informacje, ze rasa została "wzbogacana" przez Dunlapa tez innymi psami typu alaskan husky ktore tez hodował oraz tzw. polar dogami. Ostatecznie nie ma to juz teraz wiekszego znaczenia, bo FCI chyba nie odniosło się do Zero negatywnie.
Róznica miedzy tymi psami jest tym silniejsza, zejednoczesnie na wystawach zaczęto faworyzować coraz krótsze, mniejsze, cieższe, symetrycznie umaszczone, i bardziej puchate psy - co robi sie do teraz. Skutkiem czego wiekszośc z obu rodzajów linii nie jest już do siebie w ogóle podobna.

Ale są też organiazacje na świecie które nie uznają SH z linii Zero za ps godne tego miana np. THE BRITISH SIBERIAN HUSKY RACING ASSOCIATION, które nie dopuszcza tych linii do swoich wyscigów psów rasowych. Obecnie w Europie wiekszosc maszerów i ich kenneli w Niemczech i Skandynawiiopiera się głównie na tej linii bądź jej krzyżowkach z krwią Igloo Paka, Arctic Trail, Anadyra czy psami pochodzacymi od Seppali. Psy linii Zero są w duzej mierze psami
wysokimi i długimi, o bardziej charciej budowie niż psy które widac na wystawach psów. Mają krótką i rzadszą sierść, w linii czystej nie wystepują rudzielce. Najczęściej psy jasne, białe, łaciate, szare.

Pół zero - moze wiec oznaczac to, ze z linii Zero pochodzi jedna czesc rodowodu. Gdy np. ojcie pochodzi z linii Zero, a matka z innej linii.

Co do reszty wymienuonych przez ciebie odmian. Nie ma odmiany kanadyjskiej SH - to pojecie wirtualne stworzone przez pseudohodowców, na okreslenie psów długowłosych. De facto wiekszość obecnych huskich gdzies tam ma kanadyjskie korzenie ;-)

Linie czeskie - to z kolei utarte stereotypowe stwierdzenie hodowców, ze psy stamtąd są chude i szczupłe. "czeski typ" w ich mniemaniu ma oznaczać tylko psa o krótkiej siersci i z żebrami na wierzchu. Bo gdy w Polsce husky zaczynały żywot, tam własnie tak wyglądało wiekszośc huskych. Hodowcy wystawowi do dzis z pogardą wyrażają się o czeskich importach, chociaż kiedyś importowali psy głownie z Czech ;-).
Wielu z nich reklamując swoje hodowle chwali się, że "nie ma czeskich linii w rodowodzie" szczeniąt. NIe wiem co lepsze - pies z Hiszpanii czy RPA, czy pies z Czech? ;-)

Ale i w tym kraju juz dawno nastąpił podział - i maszerzy kontynuują swoje wysicgowe linie, a wystawowcy tez puchatki, ktore podobaja się u nas. Prawda jest tylko, ze szczupłe psy nie sa tam tak lekcewazone na wystawach jak u nas.
Z resztą czesi zawsze byli do przodu z każda rasą, niz nasi kynolodzy ;-)

Jezeli chodzi o linię holenderską - to ja nie wiem o istnieniu takowej. Moze jest? Ale wydaje mi się, że raczej chodziło o cos innego. Bo przeglądając holenderskie kennele widać, że opierają sie głównie na tych samych psach i liniach co reszta chocby skandynawskiej europy.
Mysle, ze chodzi o stare, dobre linie SH - Igloo Pak i Sepp-alta, które do Polski trafiły wlasnie poprzez Holandię. Z nieisntiejącej już hodowli Sotokaya of Nowaja Sibir sprowdził dobrch kilka lat temu parę psów Paweł Krzywoń. Zapewniam cię, że nie jest to zwiekszona wersja czeskiej ;-).Psy są dosyc szczupłe, ale bardzo proprcjonalne i silne, aczkolwiek niższe i kształtniejsze od standardowego Zero.

Mam jakies strony o historii Zero na kompie, ale musze poszukac - moge ci podesłać - ale są po niemiecku i angielsku.

Co do zakupu psa - to zapewniam cię, ze nie jest to mały wydatek. Psów z tych linii nie rodzi się az tak wiele w Polsce, i z reguły są juz wczesniej pozamawiane przez maszerów. Ogłoszeń o nich nie zobaczysz w pismach kynologicznych, ani w gazecie. Większośc hodowców wybiera sobie własiccieli, czesc psów się zostawia, zeby zobaczyc co z nich bedzie i sprzedaje sie je dopiero w okolicach roku, gdy znane sa juz jego predyspozyje do pracy w zaprzegu na odpowiedniej pozycji.
Niektóre z nich sa juz "wyspecjalizowane" - ktore do jakich zaprzęgów i hodowcy sprzedają je np. TYLKO do zaprzegów - np. C lub B. Za dobrego lidera możesz zapłacić - jeżeli ktoś ci sprzeda ;-) - kilka razy więcej niż za innego psa z tego samego miotu.

Mozna tez probowac "zapisywac" sie na szczeenaki w kennelach poza granicami kraju, ale tu tez zapotrzebowanie przewyższa "urodzinność", a i koszt jest o wiele wyższy.

Najlepiej wytłumaczylaby ci to Fair Play z forum - Kasia ma 2 psy z czystych linii Zero, 1 pólzerówkę, 2 dwa psy z tego co pewnie uznales za holenderską odmianę, 1 psa z Czech - który jest zaprzeczeniem stereotypu "czekiego typu" ;-)))) i 1 sunię ze zwykłej polskiej hodowli.
A więc wszystko o co pytasz.

Mam nadzieję, ze nic nie popieprzyłam...

Link to comment
Share on other sites

Rzadko się tu odzywam, ale skoro już ewaka mnie wywołała ;)
Wszystko co Ewa napisała jest prawdą, można by jeszcze dodać, że pies Z linii Zero drugiemu psu z Zera nie równy. Można by rozróżnić, aż 4 "podlinie" tych psów, jednak różnice są czesto mało zauważalne, największe są pomiędzy typem amerykańskim i skandynawskim. Amerykański to np. Zero-> Fortsalongs, a Skandynawski Zero poprzez np. Vargteam, Speedo, Finnemarka. Róznica polega na tym, że psy typu amerykańskiego często nie nadają się na midy, a jedynie na sprint. Z kolei skandynawskie psy dosokale radzą sobie na dłuższych dystansach no i oczywiście na sprintach, bardzo często mają obfitsze futro od tego pierwszego typu.
Jeżeli chodzi o psy holenderskie..bo linią bym tego raczej nie nazwała, to w latach 80-90 popularne były dwie hodowle: Kolyma(z której całkiem dużo importowali Skandynawowie), która oparta była przede wszystkim na psach z Alaskan's/of Anadyr i jak Ewa powiedziała: Sotokaya of Nowaja Sibir, która oparta jest w głównej mierze na psach z Lokiboden(Kanada) czyli linii Igloo Pak, do tego dołożono trochę Sepp-Alty np. poprzez importowanego psa: Sno- Sepp's Ely Of Sepp- Alta.

Jakbyś jeszcze czegoś chciał się dowiedzieć, to pisz.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jestem ale za rzadko. Dzieki EWAKA za rzeczowa odpowieedz , teraz wiem to co chcialem wiedziec (jak dla mnie amatora troszke to za duzo informacji) . Nie spodziewalem sie ze ktos mi udzieli tak wyczerpujacej i szczegolowej odpowiedzi. W tym momencie jestem zorietowany w temacie wyboru psiakow do swojego zaprzegu. DZIEKI SEREDECZNE :wink: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...