Jump to content
Dogomania

USTAWA o ochronie zwierzat


ARKA

Recommended Posts

[b]PIKA[/b] - w tym ujednoliconym tekście sa psy w typie, a gdzieś Sajko twierdziła, że ponieważ z sejmu wyszła ustawa bez psów w typie to jako taka wróciła do sejmu z senatu, a więc jest bez psów w typie. Czy masz może link do stron sejmowych, gdzie mozna znaleźć ta ostaeczna, zatwierdzona przez nich wersję - pliiiizzzz, bo ja już zgłupłam doszczętnie. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Chipku z tego co wiem, to SENAT chcial, wykreslic psy "w typie" a SEJM "psy w typie" przyjął wraz z ustawą w poprzednim glosowaniu :roll:

Nie mam linków, ale z tego co wiem to ustawa zostala przegłosowana w formie w jakiej ją możesz znaleźć pod linkiem podanym Matyldzie
Nic nie wiem o żadnych wykreslankach :roll:

A gdzie Sajko to pisała?, bo tyle jest tych tematów na róznych forach,. ze się gubię, co kto i gdzie :oops:

Link to comment
Share on other sites

NO właśnie :( W róznych topikach, na róznych forach krążyły rózne wersje ustawy oraz rózne listy :( Gdzie będzie można znaleźć ostateczną wersje ustawy i ostateczną listę?
Wydaje mi się, że to sejm wyrzucił wersje "w typie rasy" bo prawnie nie da się tego zdefiniować. W ostatniej wersji o jakiej słyszałam to prawo ma się stosować tylko do psów rasowych. Jestem teraz ciekawa jak komuś udowodnią, że ma rasowego pitt bulla ;) Już nie mówię o tym, że połowa listy to psy znane społeczeństwu tylko z obrazka. Czy straż miejska i policja będą przechodzić jakieś szkolenia w celu rozpoznawania ras? :o

Link to comment
Share on other sites

No i obsrane gówno przeszło!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: Oby nasz prezydent tego nie podpisał! Moze pójdzie po rozum do głowy...teraz do niego trzeba protesty chyba pisac co? Normalnie jestem w cięzkim szoku. Ale moze uda sie to jakos zaskarzyc chociażby pod względem nie działania prawa wstecz?

Link to comment
Share on other sites

[b]PIKA[/b] Sajko pisała o tym na forum bullterierów, bo tam oczywiście też dyskusja na ten temat, jak na wszystkich psich forach.

Ale chyba niestety albo stety Ty masz rację - są psy w typie. Witek słyszał wczoraj audycję którejś ze stacji radiowych, no i podali, że sejm zatwierdził ustawę, że w ustawie jest mowa o psach w typie. Tyle, że jest to rodzaj bubla prawnego, bo w ustawie nie ma (a przynajmniej nie było) definicji tego "psa w typie". I konia z rzędem temu kto wytłumaczy straży miejskiej lub gminnej lub policjantowi co to jest ten w typie :-?.

Teraz aktualnie szukam ewentualnych chetnych na sunię mieszańca kaukaza z blegiem - i co ? czy to będzie pies w typie kaukaza, który jest na liście ? czy pies w typie belga, którego na tej liście nie ma ? Który straznik miejski/gminny lub policjant to stwierdzi, szczególnie jak w książeczce zdrowia będzie wpisane mix owczarka blegijskiego :)

Link to comment
Share on other sites

[b]Gwarek, Chip[/b] ostatnimi czasy chodziła jedna wersja ustawy.
Poza tym w scenogramach z posiedzeń komisji [b]senackich [/b]czytałam o wykreśleniu psów "w typie" więc byłam pewna, że te "w typie" wyszło z sejmu :wink:

[b]Gwarek[/b] co do listy, to liste "tworzy" MSWiA i ogłasza chyba w formie Rozporządzenia , a jak na razie żadnego nowego w tym temacie nie wydał, więc obowiązuje lista 11 ras.
Najlepiej wejśc na stronę MSWiA bo tam wszelkie takie nowinki są zamieszczane :wink:

Link to comment
Share on other sites

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz:
w dziale "wszystko o psach" ktoś podał inforamcję, że zgodnie z nowelizacją ustawy, wszystkie psy nie tylko agresywne mają być stale w kagańcu i na smyczy (niezależnie od wieku i rasy). Czy to prawda?

Link to comment
Share on other sites

Żeby było łatwiej sięgnąć do źródła ;):

[b]Rozdział 2
Zwierzęta domowe

Art. 9.[/b]
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do
światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.

[b]Art. 9a. [/b]
1. Posiadacz psa jest obowiązany do zapewnienia nadzoru nad psem. Nadzór nad psem polega na kontroli jego zachowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób lub zwierząt.
2. Posiadacz psa utrzymujący go na terenie nieruchomości gruntowej, której jest posiadaczem, w przypadku gdy pies nie jest trzymany na uwięzi, jest obowiązany ogrodzić tę nieruchomość lub jej część w sposób uniemożliwiający wydostanie się psa poza ogrodzenie i oznaczyć ją w widocznym miejscu tabliczką ostrzegającą przed psem.
3. W miejscach publicznych na terenie miasta psa prowadzi się na smyczy lub w kagańcu, a psa rasy uznawanej za agresywną albo psa w typie tej rasy - na smyczy i w kagańcu.
4. Rada gminy o statusie miasta lub w której znajduje się miejscowość o statusie miasta może określić, w drodze uchwały, miejsca publiczne na terenie miasta, w których można psy prowadzić bez smyczy lub bez kagańca.

[b]Art. 10.[/b]
1. Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną albo psa w typie tej rasy, wymaga zezwolenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce
prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.
1a. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane osobie, która:
1) jest pełnoletnia;
2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej;
3) posiada nienaganną opinię wydaną przez komendanta powiatowego (miejskiego) Policji, a w przypadku obywateli państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego - opinię wydaną przez inny odpowiedni organ właściwy ze względu na jej miejsce zamieszkania;
4) posiada orzeczenie wydane przez upoważnionych lekarza i psychologa stwierdzające, że nie należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 i Nr 96, poz. 959);
5) jest w stanie zapewnić nadzór nad psem.
1b. W zakresie kwalifikacji psychologów upoważnionych do przeprowadzania badań, o których mowa w ust. 1a pkt 4, warunków i trybu uzyskiwania i utraty uprawnień przez psychologów do przeprowadzania tych badań, zakresu badań, trybu odwoływania się od orzeczeń psychologicznych, sposobu postępowania z dokumentacją badań, a także opłat za badania, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące badań psychologicznych osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na broń.
2. Zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli osoba ubiegająca się o zezwolenie nie spełnia warunków określonych w ust. 1a.
2a. W razie cofnięcia zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, albo odmowy jego wydania, posiadacz psa rasy uznawanej za agresywną albo psa w typie tej rasy jest obowiązany, w terminie 30 dni od dnia, w którym
decyzja o cofnięciu zezwolenia albo o odmowie wydania zezwolenia stała się ostateczna, wyzbyć się zwierzęcia, w szczególności poprzez:
1) zbycie psa osobie posiadającej zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, albo
2) przekazanie psa państwowej lub komunalnej jednostce organizacyjnej, które mogą utrzymywać takie zwierzęta, albo
3) przekazanie psa do schroniska dla zwierząt.
2b. Samorządowe kolegium odwoławcze rozpoznaje odwołanie od decyzji, o których mowa w ust. 2a, w terminie 7 dni.
3. Minister właściwy do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce, ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz ras psów uznawanych za agresywne, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

[b]Art. 10a. [/b]
1. Posiadacz psa rasy uznawanej za agresywną albo psa w typie tej rasy jest obowiązany poddać psa szkoleniu na posłuszeństwo przed ukończeniem przez psa 18 miesięcy życia.
2. Szkolenie prowadzą organizacje społeczne zrzeszające właścicieli psów, przedsiębiorcy lub wyspecjalizowane jednostki organizacyjne służb ustawowo powołanych do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego, a take organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
3. Osoba szkoląca psa na posłuszeństwo jest obowiązana spełniać warunki określone w art. 10 ust. 1a.
4. Organizacje społeczne, przedsiębiorcy oraz jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 2, są obowiązane sprawdzić, czy osoby szkolące psa na posłuszeństwo spełniają warunki określone w art. 10 ust. 1a.

[b]Art. 10b. [/b]
W przypadku przemijającej niemożności sprawowania przez posiadacza opieki nad psem rasy uznawanej za agresywną albo psem w typie tej rasy, trwającej nie dłużej niż przez 6 miesięcy, pieczę nad psem można powierzyć osobie nieposiadającej zezwolenia, o którym
mowa w art. 10 ust. 1, jeżeli osoba ta pozostaje z posiadaczem tego psa we wspólnym gospodarstwie domowym. Pieczy nad psem rasy uznawanej za agresywną albo psem w typie tej rasy nie można powierzyć małoletniemu.

[b]Art. 10c. [/b]
1. Posiadacz psa rasy uznawanej za agresywną albo psa w typie tej rasy jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez psa.
2. Osoba sprawująca pieczę nad psem rasy uznawanej za agresywną albo psem w typie tej rasy jest obowiązana na żądanie Policji, straży gminnej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy, okazać dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1.
3. Minister właściwy do spraw instytucji finansowych, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, biorąc w szczególności pod uwagę konieczność zapewnienia pełnej ochrony poszkodowanych.

[b] Art. 10d. [/b]
Przepisów art. 10-10c nie stosuje się do psów wykorzystywanych do celów specjalnych. Do psów wykorzystywanych do celów specjalnych przez jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji,
Stray Granicznej i innych formacji podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, służb kontroli celnej i ratownictwa niestosuje się także przepisów art. 9a.

Link to comment
Share on other sites

Gwarek czegoś takiego w ustawie nie ma :wink:


Art 1 punkt 3 mówi wyraźnie
[quote]W miejscach publicznych na terenie miasta psa prowadzi się na smyczy [b]lub[/b] w kagancu a psa rasy uznanej za agresywną albo psa w typie tej rasy na smyczy i w kagancu [/quote]


[b]hohufka[/b] wielkie dzieki :D ale akurat tego fragmentu o wyprowadzaniu psa nie wkleiłes (aś ?? ) :wink:
A ustawa jest na forum wklejona w całości :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hohufka'][quote name='hohofka']3. W miejscach publicznych na terenie miasta psa prowadzi się na smyczy lub w kagańcu, a psa rasy uznawanej za agresywną albo psa w typie tej rasy - na smyczy i w kagańcu[/quote]

;)[/quote]
Aaaa nie zobaczyłam [b]art 1 [/b] więc uznałam, ze nie wkleilas :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='adda'][quote name='PIKA']Aaaa nie zobaczyłam [b]art 1 [/b] więc uznałam, ze nie wkleil[b]a[/b]s :lol:[/quote]
[size=1]PIKA, hohufka to raczej jest munżczina... zobacz na podpis[/size][/quote]

oj tam :lol: pytalam powyżej to mi nie odpowiedzial :lol:
Mam nadzieję, ze się nie obraził :wink:

Link to comment
Share on other sites

Poniżej zalączam [b][color=red]list do Prezydenta z prośbą o nie podpisywanie ustawy z 22 kwietnia 2005roku[/color][/b] (nowelizacji ustawy 'o ochronie zwierząt', czyli tej o ktorej tak sie dyskutuje i ktorej konsekwencje moga być opłakane)

Wysyłajcie go masowo do prezydenta, [b]przedstawiając się imieniem i nazwiskiem oraz adresem.[/b] Jeśli możecie poświęcić na akcję trochę więcej czasu, wydrukujcie list, dodajcie tabelkę z imieniem, nazwiskiem, adresem i podpisem i zbierajcie wśród znajomych podpisy. Wszystkie duże rasy są w zagrożeniu, amstaffy, molosy, akita inu, chow, chowy i inne..
Potem proszę taki list wysłać do kancelarii prezydenta. Prezydent sam nie czyta listów, ale jeśli w tej samej sprawie przyjdą tysiące identycznych listów, to w końcu to zrobi. Na akcję mamy z 1,5-2 tygodnie, parę dni trwa rejestracja listu w kancelarii, po 3 tygodniach od zeszlego piątku prezydent podejmie decyzję.
Oto list do wykorzystania:

[u]TYTUŁ MAILA[/u] : Prośba o nie podpisywanie Ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Imię i nazwisko
Adres

Szanowny Panie Prezydencie

Jako miłośnicy zwierząt zwracamy się do Pana z prośbą o nie podpisywanie Ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Rozumiemy, że prawo ma za zadanie ochronę zarówno zwierząt jak i ludzi, jednak wprowadzenie w życie tej ustawy przyniesie skutki przeciwne do zakładanych.
Czy obostrzenie dotychczasowych przepisów może przynieść dobry rezultat? Może mogłoby, gdyby obecne przepisy działały – niestety tak nie jest.
Faktem jest, że u powstania tej ustawy leżą fałszywe przesłanki. Zakłada ona bowiem, że są psy z natury agresywne i to one właśnie stanowią zagrożenie dla ludzi. Tymczasem to nie zwierzęta są winni nieszczęść, ale ludzie. Nie istnieją żadne statystyki potwierdzające prawdziwość tezy o agresywności ras psów (czy też psów w typie tych ras). W Polsce nie prowadzi się żadnych statystyk pogryzień, jednak z podobnych prac prowadzonych w krajach zachodnich wynika jednoznacznie, że nie istnieje coś takiego jak rasa psów agresywnych z natury do ludzi, a w czołówce statystyk pogryzień znajdują się rasy nie najbardziej niebezpieczne, ale najbardziej popularne i statystyki te raczej świadczą właśnie o popularności danej rasy. Wśród dużej populacji zawsze znajdzie się jakiś procent osobników, które trafiają do nieodpowiedzialnych właścicieli. Co więcej również nauka nie dostarcza dowodów na to, że jakieś rasy psów są bardziej agresywne do ludzi od innych, dostarcza natomiast dowodów, że najbardziej w zachowaniu psa liczy się jego wychowanie, socjalizacja, właściwe prowadzenie i trening.
Komisje sejmowe opracowując nową wersję ustawy nie wzięły pod uwagę ani faktów naukowych ani opinii żadnej z organizacji zajmujących się zwierzętami. Przepisy oparte jedynie na wyobrażeniach Wysokiej Izby o sytuacji nie mogą być ani efektywne, ani egzekwowalne, ani też sprawiedliwe.
W świetle istniejącej obecnie obojętności ludzi na los zwierząt można łatwo przewidzieć, że ogromna ilość posiadaczy psów nie zechce spełnić surowych warunków zawartych w nowelizacji ustawy. Co zrobią? Jak najszybciej pozbędą się psów. To oznacza w najlepszym razie ich uśpienie. Uśpienie to jednak koszty, te psy będą więc wyrzucane. Przepełnione schroniska nie znajdą dla nich miejsca, zatem zostaną one w tychże schroniskach uśpione, czyli szykuje nam się masowy holocaust, tym razem psi. Holocaust istot, które w niczym nie zawiniły, po prostu są, kochane przez swoich właścicieli. Istot, które nie czynią innym szkody. Bo przecież jeśli to robią, to jest od tego sąd, aby rozstrzygać o winie i karze.
Zapewne intencją sejmu nie było pogorszenie i tak już złej sytuacji zwierząt w naszym kraju, tymczasem ustawa nie przewiduje dodatkowych środków dla schronisk - nie wiadomo kto zajmie się wyrzucanymi psami, co stanie się z tymi, które zostaną odebrane dotychczasowym właścicielom.
W przekonaniu, że nie jest Panu obcy los psów i ich właścicieli wierzymy, że skłonny jest Pan wspierać jedynie takie przepisy, które działać będą z korzyścią tak dla ludzi jak i zwierząt. Niestety ta ustawa istniejącą sytuację może jedynie pogorszyć.
Organizacje pozarządowe sugerowały, że nasze prawodawstwo powinno iść raczej w kierunku rozwiązań przyjętych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Niestety zapomniały one wspomnieć, że sami autorzy tych rozwiązań nie potrafią już ich obronić. Po zgoła 15 latach od wprowadzonego w Wielkiej Brytanii DDA, liczba pogryzień nie zmalała, ale wzrosła. Jak to możliwe, skoro nie ma tam już niebezpiecznych ras psów? Zawsze tak się będzie działo, dopóki prawo nie zwróci się w kierunku nieodpowiedzialnych właścicieli, a nie psich ras, które od setek lat współistnieją z człowiekiem.
- - - - - -- - -- - -

Na wszelki wypadek zamieszczam zasady wysyłanie listów/mejli do prezydenta (wyjatek ze jego strony):
"
Listy adresowane do Prezydenta RP i Kancelarii Prezydenta RP należy przesyłać pod adres:

Kancelaria Prezydenta RP
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa
e-mail: [url] [email][email protected][/email] [/url]
fax. (22) 695-22-38

Listy można składać osobiście w Biurze Podawczym Kancelarii (ul.Wiejska 10 - wejście D) w godz. 8.15-16.15 od poniedziałku do piątku.


[b]
Wszelka korespondencja powinna zawierać imię, nazwisko i dokładny adres nadawcy.[/b]
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania
i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz.U. z 2002 r., Nr 5, poz. 46)[color=red] [b]listy nie podpisane przez nadawcę pełnym imieniem i nazwiskiem oraz bez pełnego adresu zamieszkania pozostawiane są bez rozpatrzenia."[/b][/color]

BARDZO WAS PROSZE WYSLIJCIE LIST, JESZCZE NIE JEST ZA PÓŹNO!!!!!
KOPIUJCIE GO NA INNE FORA, PRZESYŁAJCIE LUDZIOM, Jeśli idziecie na spacer i spotykacie rozsądnego znajomego z psem, weźcie jego podpis lub jego adres mejlowy i wyślijcie mu list, niech wpisze swoje dane i wyśle do Prezydenta. To nic nie kosztuje, a tylko głos tysięcy będzie wysłuchany!!!!

Link to comment
Share on other sites

MSMIMI, rozumiem, że mogę wydrukować ten tekst tak jak jest, bez wprowadzania zmian, poprosić o popisy z adresem (bez nr dowodu?) i wysłać? Mam niemiłe uczucie robienia plagiatu ;) Ale, dziś popołudniu się tym zajmę :)

Link to comment
Share on other sites

TAK TAK OCZYWISCIE!!! JAK NAJBARDZIEJ!! ZGODA AUTORA JEST I PO TO ZOSTAL NAPISANY LIST :P :P :P nie bedziemy sie bawic w prawa autorskie- jest sluszna sprawa, nagląca, ktoś spolecznie to napisał dla leniwców ktorym sie nie chce ale wysłać zechca gotowca :wink: oczywiscie list jest udostepniony DLA WSZYSTKICH z mozliwoscia kopiowania przetwarzania dodawania od siebie i przede wszystkim do wysyłania z pełnymi danymi ososbowymi!!

Link to comment
Share on other sites

[color=red]LOODZIE, OBUDŹMY SIĘ ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO[/color]


Tu jest petycja pisma "MÓj Pies"
[color=red]WYPEŁNIENIE JEJ ZAJMUJE TYLKO KILKA SEKUND [/color]

[url]http://www.psy.pl/[/url]


podpiszcie się i rozeslijcie znajomym.
Dziś rano było tylko 90 petycji.
0X To gorzej niz tragicznie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...