Jump to content
Dogomania

Lisy zamieszkały na osiedlu. Pomocy!


Nikki

Recommended Posts

Na blokowisku, niedaleko mojego domu są lisy, nie wiem skąd przyszły, ale już się zadomowiły. Nie zbyt boją się ludzi, zbliżają się do człowieka.

Ludzie się ich boją, chcą im zrobić krzywdę :-(
Porozstawiali trutki.

Da się coś poradzić w tej sprawie? Może jest jakaś fundacja zajmująca się takimi sprawami? Liski trzeba by wyłapać i przetransportować gdzieś do lasu, boję się, że ludzie im coś zrobią:placz:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mnie zastanawia jedno: jak do owego pogryzienia przez lisa doszło?,czy nie było ono czasem skutkiem agresji ze strony człowieka? - zdrowy lis nie rzuca się na człowieka,coś mi się wydaje,że mogło tu dojść do czynów,zachowań,które sprowokowały lisa do obrony przed człowiekiem.

Lis jest gatunkiem terytorialnym i często przeniesienie go w inne miejsce może nie przynieść rezultatów,bo lis może wrócić.

Link to comment
Share on other sites

Poza tym lisy w miastach to zjawisko coraz częstsze i będące naturalnym skutkiem odbierania naturalnych siedlisk zwierzętom, a także tego, że miasta oferują łatwo dostępne zasoby pożywienia- śmietniki, szczury... Sposobu pozbycia się lisów z miast raczej nie ma, lepiej je polubić i przyzwyczaić sie do ich obecnosci. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie widziałam zdarzenia, ale jestem przekonana, że ugryzienie było skutkiem ataku człowieka. Te lisy naprawde nikomu nic nie robiły.

Dzwoniłam do nadleśnictwa, widocznie zajęli się tą sprawą, bo lisków od jakiegoś czasu nie ma, chyba, że one gdzieś się na zimę wyniosły

Link to comment
Share on other sites

Wynieść się nie mogły - czy miały tam norę? - jeśli nie,to może mają ją gdzieś w pobliżu.
Jak już pisałem,lis jest gatunkiem terytorialnym i nie opuszcza swojego terenu - miejski lis patroluje swój teren w poszukiwaniu jedzenia ok.trzech razy w ciągu jednej nocy.
W Polsce na brak lasów nie możemy narzekać a mimo to miejskie i śródmiejskie lisy są coraz częstszym widokiem ( łatwość w zdobywaniu pożywienia,brak myśliwych ) a co mają zrobić lisy Brytyjskie dla których miasto jest jedyną szansą przeżycia? - chodzi tu o lisy urodzone w mieście,te nie poradzą sobie poza nim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...