Jump to content
Dogomania

Krzyżowanie labradorów a kolor umaszczenia


indy5

Recommended Posts

Hej !

Może macie jakieś doświadczenia i zechcecie się nimi podzielić.

A o co chodzi ?

Mam suczkę - labradorkę, biszkoptową. Zamierzam znaleźć odpowiedniego psa do krycia.

I teraz pytania:

Czy istnieją jakieś ograniczenia związane z kolorem przyszłego ojca piesków ?

Czy lepiej jest łączyć lub nie łączyć specyficznych kolorów umaszczenia ?

Czy np. nos nie jaśnieje w przypadku szczególnych kombinacji ?

Z góry dziękuję,

/Indiana

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze jeśli chcesz mieć szczenięta to musisz mieć zaliczone 3 wystawy (jeśli jest to sunia z rodowodem) a następnie obowiązkowo zrobić prześwietlenie na dysplazję - jest to choroba dzieczna jeśli któreś z rodziców ma to będą ją mieć bądź być nosicielami wszystkie sczeniaki - a nie ma co produkować kalek - prawda???

Dla informacji. Dysplazja szczególnie jest groźna u owczaków niemieckich, a powoduje coraz większą kulawiznę aż z niemożnością chodzenia u psów w wieku około 6 lat, dodam tylko, ze mnóstow suk i psów które nie zaliczyły tych testów występuje ta choroba - to po nich najczęściej są te szczeniaki rasowe bez rodowodu :x

Link to comment
Share on other sites

Hej !

Moja suka ma status suki hodowlanej i zrobione badanie na dysplazję - nie o to mi chodziło w pytaniu.

Moje pytanie dotyczy tego jak krzyżowanie labradorów o różnych umaszczeniach wpływa na przyszłe szczeniaki.

Może są kombinacje mniej lub bardziej polecane, może pewne połączenia umaszczeń podkreślają lub osłabiają jakąś cechę psów.

Może nie ma takich zależności - nie wiem - dlatego pytam.

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź na ten temat.

Pozdrowienia,

/Indiana

Link to comment
Share on other sites

Wprawdzie nie zajmuję się hodowlą labradorów, ale z tego co mówiła mi kiedyś moja znajoma nie powinno się kryć biszkoptowej suki czekoladowym psem. W wyniku tego może być nieprawidłowa pigmentacja warg, może oczu nie pamiętam dokładnie. Ale czy tak jest na pewno to już powinni się odezwać hodowcy labradorów :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

przeswietlenie labradorow na dysplazje nie jest obowiazkowe ale miesci sie w etyce hodowcy. Hodowca aby zrobic wszystko ku temu,zebu urodzily sie zdrowe szczenieta powinien przebadac. POtem zdarza sie ze nawet ze zdrowych rodzicow moze narodzic sie szczenie z dysplazja ale to juz inna bajka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena Pokrywka']Wprawdzie nie zajmuję się hodowlą labradorów, ale z tego co mówiła mi kiedyś moja znajoma nie powinno się kryć biszkoptowej suki czekoladowym psem. W wyniku tego może być nieprawidłowa pigmentacja warg, może oczu nie pamiętam dokładnie. Ale czy tak jest na pewno to już powinni się odezwać hodowcy labradorów :)

Pozdrawiam[/quote]

Nie do konca jest to prawda - ta "wada", brak wystapienia czarnej pigmentacji występuje jedynie w polaczeniu gdzie krzyzuje sie owszem biszkopta z czekolada, ale tylko w przypadku gdy
czekolada posiada recesywny gen biszkoptowy,
tzn jest psem/suka o umaszczeniu czekoladowym z genem zółtym.

Dokladnie jezeli chcesz napisze Ci jutro, poniewaz jestem w pracy i nie znam na pamiec wszystkich krzyzowek :)
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

ee tam z dysplazją! Znam psy ktore maja "D" i lepiej biegaja i poruszaja sie od tych zdrowych tzn. bez dysplazji.
a co na choroby serca? a nowotwory a dysplazja stawu barkowego? wszyscy tylko o dysplazji stawu biodrowego a jeszcze warto przeswietlic psy na dysplazje stawu barkowego! po zatym jest tyle innych chorób... jeszcze częsty skret żołądka! ta dysplazja to pryszcz! psy wolne od dyspazji a umierają naprawde czesto na poważniejsze choroby! a te z dysplazja dozywaja sedziwego wieku i to biegajac za rowerem!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Treserka']ee tam z dysplazją! Znam psy ktore maja "D" i lepiej biegaja i poruszaja sie od tych zdrowych tzn. bez dysplazji.
a co na choroby serca? a nowotwory a dysplazja stawu barkowego? wszyscy tylko o dysplazji stawu biodrowego a jeszcze warto przeswietlic psy na dysplazje stawu barkowego! po zatym jest tyle innych chorób... jeszcze częsty skret żołądka! ta dysplazja to pryszcz! psy wolne od dyspazji a umierają naprawde czesto na poważniejsze choroby! a te z dysplazja dozywaja sedziwego wieku i to biegajac za rowerem![/quote]


Czyli mamy radośnie mnożyć jak leci,bo przecież tyle jest poważnych chorób,ze na coś trzeba umrzeć?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Treserka']ee tam z dysplazją! Znam psy ktore maja "D" i lepiej biegaja i poruszaja sie od tych zdrowych tzn. bez dysplazji.
a co na choroby serca? a nowotwory a dysplazja stawu barkowego? wszyscy tylko o dysplazji stawu biodrowego a jeszcze warto przeswietlic psy na dysplazje stawu barkowego! po zatym jest tyle innych chorób... jeszcze częsty skret żołądka! ta dysplazja to pryszcz! psy wolne od dyspazji a umierają naprawde czesto na poważniejsze choroby! a te z dysplazja dozywaja sedziwego wieku i to biegajac za rowerem![/quote]

Jaki to ma związek z GENETYKĄ UMASZCZENIA? :spam2: Bo przypominam, że autorka pytała o zasady dziedziczenia kolorów u labradorów, a nie o wszystkie możliwe i niemożliwe choroby itd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Przez pomylke wpislam post wyzej zle umaszczenie rodzicow mojego Bazyla - Bazyl jest zloty, ojciec tez matka czarna a dziadkowie (rodzice ojca) zloty i jasna. Teraz jest dobrze.
Ale pytanie nadal aktualne - jaki kolor omijac? Z jakom nie krzyzowac?
Z gory dziekuje za odpowiedz!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...