Jump to content
Dogomania

Zawody, fotki prawa autorskie i inne obyczaje w agility


zibiman

Recommended Posts

Poniewaz jak sadze, sprawa dotyczy mojej korespondencji i moich "pretensji" do Ciebie. To nie moge obok calej tej sprawy przejsc obojetnie skoro wyciagnelas to na forum. I jako ze czuje sie wywolany "do tablicy" pisze co o tym mysle.

Kultura osobista i dobre wychowanie nakazuje aby spytac sie czy "ktos sobie zyczy aby byly mu robione zdjecia lub jego psu" .Szczegolnie wtedy, kiedy fotograf zachowuje sie jak Paparazzi, i na prosbe osoby, ktora zostala wczesniej ofotografowana bez jej zogody, i jej wizerunek "powieszony" na stronie forum, a na osobisa prosbe "msg" o oryginal zdjecia na ktorym jest wizerunek tejze osoby i jejgo pupila, otrzymuje negatwyna odpowiedz i grad pytan "a po co a do czego itp.

Zatem moze [B]dobrym zwyczajem[/B] byloby spytac wczesniej czy dana osoba zyczy sobie robienie jej zdjec, a potem wywieszanie ich na ogolnym formum. Sadze ze nie jest to wporzadku jesli nie daje sie zgody na to aby moj wizerunek i mojego psa byl publicznie udostepniony a zdjecia i tak sie znajduja na forum. Nalezaloby zachowac minimu kultury i dobrego wychowania i sie wczesniej zwyczajnie spytac. Pewnie nikt nie mialby wtedy pretensji i kazdy bylby zadowolony zarowno ze zdjec jak i z ich publiczej publikacji.

Pozdrawiam i licze ze wejdzie to innym rowniez w dobry nawyk.

PS
Zdazalo sie juz pare razy, ze podchodzili do mnie inni fotografowe i pytali czy moga zrobic zdjecia. Nigdy nie odmowilem i nigdy tez ONI mi nie odmowili przeslania oryginalnego zdjecia w dobrej jakosci.

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/members/38626.html"]ewka i haker napisala[/URL]
[IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/ranks/6stdogomaster.gif[/IMG]

a nie pisałam wcześniej wiec pisze teraz, jeśli ktoś nie chce by zdjecia jego psa się pojawiały na forum to proszę powiedzieć to w ogóle mu zdjec nie będę robić jak potem ma słuchać pretensji

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[QUOTE]
Zatem moze [B]dobrym zwyczajem[/B] byloby spytac wczesniej czy dana osoba zyczy sobie robienie jej zdjec, a potem wywieszanie ich na ogolnym formum. Sadze ze nie jest to wporzadku jesli nie daje sie zgody na to aby moj wizerunek i mojego psa byl publicznie udostepniony a zdjecia i tak sie znajduja na forum.
[/QUOTE]

Nie bardzo rozumiem co tu ma "dobry zwyczaj" do ogólnego stosowania jezeli te sprawy reguluje prawo polskie a nie czyjes osobiste kryteria. Otóż prawo polskie pozwala na robienie zdjęc na publicznej imprezie każdemu w celu publikacji. I jezeli jest to zdjecie z tłem w publicznym miejscu mozna je publikować.
Co do zastrzeżenia wizerunku psa, to tego polskie prawo nie przewiduje.
Myśle że "trochę" Cię poniosło.
[QUOTE] a na osobisa prosbe "msg" o oryginal zdjecia na ktorym jest wizerunek tejze osoby i jejgo pupila, otrzymuje negatwyna odpowiedz i grad pytan "a po co a do czego itp. [/QUOTE]

Każdy fotograf moze, ale nie musi udostępniać za darmo swoje dzieło, a jezeli udostępnia, to ma prawo wiedzieć po co i gdzie.
Wiele razy prosiłam tak o swoje zdjecia, korona mi z głowy nie spadła i nigdy nie dostałam odpowiedzi negatywnej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman'] Sadze ze nie jest to wporzadku jesli nie daje sie zgody na to aby moj wizerunek i mojego psa byl publicznie udostepniony a zdjecia i tak sie znajduja na forum. Nalezaloby zachowac minimu kultury i dobrego wychowania i sie wczesniej zwyczajnie spytac.[/quote]

Pozwolę sobie się wtrącić.
Ja, jako fotograf, nie wyobrażam sobie pytania na zawodach wszystkich uczestników, czy zgadzają się na to, żeby robić im zdjęcia. Przeciętnie na zawodach startuje około 100 par, każdego miałabym pytać? To nierealne.
Ponadto ja, jako fotograf, wiem, że wizerunek zwierząt nie jest prawnie chroniony. Mogę więc do woli fotografować psy bez zgody ich właściciela. Proste. Nawet, jeśli komuś wydaje się to być niegrzeczne.

No i dodatkowo chciałabym powiedzieć, że ja nie wysyłam oryginałów swoich zdjęć każdemu, kto poprosi. Nie mam na to czasu, miałam za to okazję "przejechać" się na takiej uprzejmości. Dla mnie odpowiedź "nie" na pytanie o oryginał zdjęcia jest zupełnie normalna.

Acha, no i za granicą jest normą, że za możliwość umieszczenia zdjęć swojego psa na swoim www trzeba płacić. Można też dostać na maila zdjęcie w oryginalne wielkości. Za bardzo konkretną ilość euro. To, że polscy fotografowie robią takie uprzejmości za darmo to coś niezwykłego.

No i z mojej strony nie ma problemu, mogę nie robić zdjęć Twojemu psu, jeśli nie chcesz :) Powiedz tylko, który to, bo po nicku nie kojarzę...

EDIT: [B]LALUNA[/B] dobrze napisane :)

Link to comment
Share on other sites

Nie ponioslo mnie, Poprostu nei zycze sobie aby moj wizerunek fruwal po stronach www. To chyba proste i zrozumiale. A choci mi o dobry zwyczaj czego w Polsce brakuje. Podobnie jest z innymi sprawami. Ale nie bede sie tutaj rozwlekal bo nie ma sensu.

Aha, co do zagranicy, Chetnie bym zaplacil za zdjecie nawet i 20 euro ale naprawde wykonane przez profesjonaliste. Bo wiem ze pstrykanie tylko fotek nie jest trudne, dziecko to potrafi. Ale wykonac ladne zdjecie to juz jest Sztuka i za to chetnie zaplace. Zatem moze ta zasade zastosowac :-) Ciekawe ilu by sie wtedy znalazlo FOTOGRAFÓW przez wlasnie duze F. Wiec moze bysmy jednak sie zastanowili na nad tym czy nie warto by spytac kogos czy ma ochote byc na jakims tam zdjeciu ze swoim psem lub jego brakiem. Jesli nawet Polskie prawo tego nie reguluje to jest cos co sie nazywa kutura osbista -ale jak widze tego sformulowania przynajmniej Wy dwie nie znacie skoro tak ostro oponujecie.

PS
Nie latwo mi o tym pisac bo wiem przeciw czemu staje. Ale nie wyborazam sobie aby kazdy kto ma aparat strzela mi fotki i potem rozporzadzal moim wizerunkiem gdzie popadnie. Sadze ze znajde wiecej osob ktore podziela moje zdanie.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']Nie ponioslo mnie, Poprostu nei zycze sobie aby moj wizerunek fruwal po stronach www. To chyba proste i zrozumiale. A choci mi o dobry zwyczaj czego w Polsce brakuje. [/quote]

Ale to już wyjaśniliśmy. Twoje subiektywne odczucia nie maja nic wspólnego z potocznie rozumianym dobrym wychowaniem.
Zdjecia nie pokazywały Cię w negatywnych świetle, zdjecia Twojego psa nie były przedstawione w negatywnym świetle. Nie zostało tez złamane prawo.

[quote]Aha, co do zagranicy, Chetnie bym zaplacil za zdjecie nawet i 20 euro ale naprawde wykonane przez profesjonaliste. Bo wiem ze pstrykanie tylko fotek nie jest trudne, dziecko to potrafi. Ale wykonac ladne zdjecie to juz jest Sztuka i za to chetnie zaplace. Zatem moze ta zasade zastosowac :smile: Ciekawe ilu by sie wtedy znalazlo FOTOGRAFÓW przez wlasnie duze F.[/quote]

To sobie zamów takie zdjecia, masz do tego prawo. Zaproś fotografa, zapłac i niech Ci cyknie te fotki za które zapłacisz.
Nie rozumiem tylko po co chciałeś w takim razie zdjecie które robiło dziecko- amator.
Trochę to nieładnie Ci wyszło, bo ten tekst piszesz jedynie po to aby obrazić osobę która fotografowała.
I obiektywnie mówiąc zdjęcia z zawodów agility, są bardzo dobre, robione profesjonalnym sprzętem i z sercem. A niektóre ujęcia są tak świetne że nie odbiegają od tych profesjonalnych.
A teraz cobyś nie wyszedł na gołosłownego, zaproś następnym razem tego przed duze F i pochwal się juz fotkami za które zapłacisz.

[quote] Jesli nawet Polskie prawo tego nie reguluje to jest cos co sie nazywa kutura osbista -ale jak widze tego sformulowania przynajmniej Wy dwie nie znacie skoro tak ostro oponujecie.
[/quote]
Nie, "jesli nawet", ale napewno. I dobra kultura wymaga abyś sprawdził sam sobie to prawo i się zapoznał zanim zaczniesz kogoś pouczać o kulturze.
Ale skoro Ci się nie chce, to będę tak kullturalna i Ci je przybliżę, abyś nie miał wątpliwości.


[I]USTAWA[/I]
[I]z dnia 4 lutego 1994 r.o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/I]
[I]Art. 81.[/I]
[I]1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.[/I]
[I]W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli[/I]
[I]osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.[/I]
[I]2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:[/I]
[I]1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem[/I]
[I]przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,[/I]
[I]społecznych, zawodowych,[/I]
[I]2[B]) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza[/B]. [/I]

[QUOTE]Sadze ze znajde wiecej osob ktore podziela moje zdanie. [/QUOTE]
Nie sądzę

Link to comment
Share on other sites

jak juz tak zaczęliśmy to pisałam ze mogę wysłać zdjecia tylko pytałam w jakim celu, ze mam do zrobienia zdjecia z 3 zawodów(było je jakieś 3tys.a ja czasem tez mam wakacje) napisałam jeszcze z prośba o linki i poczekania trochę az znajdę trochę czasu.
a jak podeszłam we Wrocławiu i spytałam czy pan jeszcze je chce to były wielkie wyrzuty w moim kierunku.

co do pytanie czy można robić zdjecia psu to jest to dla mnie śmieszne;) bo tak jak pisze Marysia to trochę nie wykonalne,bym chodziła z karteczka i pisała jakich psów mam robić. tak jak poprzedniczki mówią na imprezie publicznej mogę robić zdjecia Pana psu a nawet panu.

PS
może nie jestem Fotografem przez duże F ale jakoś niektórzy piszą do mnie czy mogą gdzieś zdjecia umieścić(rowniez Pan) wiec myślę ze aż tak tragiczne nie sa

najlepsze jest to ze człowiek robi zdjecia tak za nic,siedzi godzinami nad obróbka,wstawianiem na serwer a potem na forum a w zamian słyszy ze to niegrzecznie ze się nie zapytało czy można robić zdjecia

Link to comment
Share on other sites

Nie moja wina ze sie wzielas za taka robote, Jak sama widzisz nie wystarczy pstrykac migawka.
Tak prosilem Ci o zdjecia i do dzis sie ich nie doczekalem. Moze warto by kupic program katalogujacy te zdjecia - bedzie latwiej :-)

Z drugiej strony martwi mnie to ze moj wizerunek "wala" sie gdzies tam w goszczu folderow, plikow i innych zdjec na roznych nosnikach. Bo nie wiem czy sama wiesz co sie z tym dzieje, a nie chcialbym wyladowac (znaczy moje zdjecie) na jakims smietniku a potem ktos umiesci je w internecie??????

Moze to jest brutalne co napisze, ale czasami moze warto zrobic jedno zdjecie a porzadne i przy okazji zarobic, I moze wtedy nie byloby calego tego problemu typu "za nic" Bo jasno widac ze robisz to za free. Ja zreszta pisalem wczesniej ze chetnie zaplace ale za dobre zdjecie.
Moge Ci jedno takie pokazac :-)

Smieszne jest to ze nie mozesz zrozumiec ze "nalezy sie spytac czy mozna" wystarczy raz na jakis zawodach, nie musisz tego robic przed kazdym nacisnieciem migawki - to zwykly przejaw kutury i szacunku dla osoby drugiej.


Do Laluna
Jak sama przytoczylas wyraznie widac ze nie wolno rozpowrzechniac zdjec bez zgody osoby ktora na tym zdjeciu jest. (dodam wiecej ze jesli jest to nawet osoba publiczna a nie przebywa w czasie pelnienia oboawiazkow sluzobowych - np jest w sklepie- to tez bez jej zgody nie wolno robic fotografi) To jesli chodzi o prawo.
Natomiast, nie rozumiem czemu az tak bardzo sie bulwersujesz. Czy spytac sie to tak WIELE. Bo o tym w sumie byl moj list. W koncu nie fotografujesz ptaszkow, czy pszczołek tylko konkretne osoby.
A skolnilo mnie to do tego, ze Ci inni fotografowe, co sie pytaja jednak, i jest ich sporo, nie maja z Tym problemu.
Dla Twojej wiadomosci to juz jakis czas temu sobie wlasnie zamowilem fotografa co mi zrobil zdjecia i mu za to zaplacilem. (mysle ze wilu znas chocby na pucharze RAS to zrobilo i bez laski dostali zdjecia i nie musieli przechodzic przez las pytan i nieuprzejmosci)

Niesety kultury i dobrego wychowania zadna ustawa nie obejmuje.
I jezeli poprosilem o zdjecia siebie i swojego psa i natrafilem na opor, grad pytac po co itp, to mnie to zastanowilo i jeszcze wywolany do tablicy nie moglem przejsc obojetnie.

Byc moze przyjelo sie tak ze kazdy robi fotki gdzie chce i komu chce. Ale czy to jest moralnie OK i czy to jest zgodne z prawem --mysle ze pojawia sie tu wiele watpliwosci i zwykle "czy mozna zrobic zdjecie" rozwiazuje sprawe.

A ponadto dobrym zwyczajem mogloby sie stac, ze jesli ktos Cie prosi o fotke siebie i swojego psa to sie ja mu wysyla - chyba ze masz watpliwosci czy osoba ktora Cie o to prosi przez maila to jest wlasnie ta osoba - To rozumiem akurat. Z reszta sie nie zgadzam.

Chyba na tym czas zakonczyc

Link to comment
Share on other sites

Panie ja nie będę latać po wszystkich personach i pytać się ich o pozwolenie ... głupota
Ma pan taki przywilej,że za darmo foty dają a pan chce płacić ...:lol:
Pan jest po prostu śmieszny i przesadza,jeżeli wstydzi się Pan siebie to możemy taką opaskę na oczy wstawić :razz:




(...)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']A co do prawa? To podaj mi prosze ktore to prawo takie rzeczy reguluje? I w jakim zakresie?[/quote]Już Laluna Ci napisała ale widzę że dalej obstajesz przy swoim zatem wytłuściłem sedno sprawy

Artykuł 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 904 ze zm.), stanowi, iż rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku zaś wyraźnego zastrzeżenia takiej zgody zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną opłatę za pozowanie.
I tu sytuacja jest dosyć jasna, [SIZE=3]fotografię z wizerunkiem osoby możemy publikować, jeśli: [/SIZE]

• Model otrzymał zapłatę za pozowanie do zdjęcia oraz nie zastrzegł w umowie prawa do wydawania zgody na publikację
• Mamy zgodę na publikację wizerunku, przy czym zgoda taka nie może być ogólna, powinna jednoznacznie określać czas, miejsce i cel publikacji Bez spełnienia tych dwóch warunków nie mamy prawa do publikacji wizerunku osoby/osób z dwoma wyjątkami, [SIZE=4]zgody takiej nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: [/SIZE]
• osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych lub zawodowych
•[SIZE=4] Osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza [/SIZE]

[U]Zawody są imprezą publiczną i tyle w temacie.[/U]

A swoją drogą każdy ze startujących cieszy się z fotek uwieczniających wypociny na torze chociaż niekiedy wychodzą iście akrobatyczno-kabaretowe pozycje kiedy np. chcesz za wszelką cenę bądź telepatycznie, bądź gestem lub ruchem ciała dac psu znak że strefa którą ma przed soba słuzy do tego aby ją pokonać a nie przeskoczyć. I nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem aby ktoś sobie nie życzył.
[quote name='zibiman']Nie latwo mi o tym pisac bo wiem przeciw czemu staje.[/quote]A mozesz tą wypowiedź rozwinąć, bo poczułem jak bym stał na uzbrojonej barykadzie przeciwko bezbronnej jednostce.

[quote name='zibiman']Pozdrawiam i licze ze wejdzie to innym rowniez w dobry nawyk.[/quote]Również pozdrawiam i mam nadzieję że mówisz o nawyku robienia zdjęć:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']

Niesety kultury i dobrego wychowania zadna ustawa nie obejmuje.
I jezeli poprosilem o zdjecia siebie i swojego psa i natrafilem na opor, grad pytac po co itp, to mnie to zastanowilo i jeszcze wywolany do tablicy nie moglem przejsc obojetnie.

[/quote]
co do kultury i gradu pytań to się nie zgodzę
byłam kulturalna i zadałam cale jedno pytanie;) [url]http://i920.photobucket.com/albums/ad43/hakerewka/byle%20co/Bez_tytuu_1.jpg[/url]

a podchodząc w Wrocławiu zostałam po prostu potraktowana jak nie wiem kto

jak Pan myśli ze zrobienie zdjec to takie pstryk i nawet dziecko umie to proszę zacząć robić na zawodach im więcej tym lepiej.

robiłam zdjecia na zawodach bo to lubię ale jak widać nie ma sensu chyba robić zdjec na zawodach,

Link to comment
Share on other sites

No tak, zamiescilas nasza rozmowe, a tam wyraznie widac ze najpierw wiesz o ktorego psa chodzi a potem nie???

Nie wiem czy bedziesz robic zdjecia czy nie. Jesli to jest Twoje hobby to rob, ale z zasadami pewnej etyki jak w kazdym zawodzie.

Do Neo&Anti
Pokaz mi ktore z moich zdjec jest czescia pejzarzu. Jesli moja "skromna :-)" osobka zajmuje wiecej jak 50% zdjecia plus pies to juz duzo wiecej niz 70%. Reszta to kladka i trawa np. To chyba ostre naciagniecie tego przepisu na ktory sie powolujesz. Jakos widze ze nie rozumiesz ze na pierwszym planie nie znajduje sie tlum a ja z moim psem biegam posrod np 1000 osob pokonujac tor przeszkod. To chyba jasne prawda Neo&Anti???? Wiec czy naprawde tak trudno zapytac?


A na koniec koncow, Nie byloby tej calej dyskusji gdybym sie doprosil o zdjecie psa i gdybym mogl liczyc na to ze takie zdjecia zanim zostana opublikowane otrzymaja moja zgodne na to.

I jeszcze jedno. Mam pelne prawo do tego co sie dzieje z moim wizerunkiem i do jego roporzadzania. Jesli tego sie nie szanuje to musze zareagowac.
Czemu az tyle osob tego nie rozumie? Moze dlatego ze inni dostaja swoje zdjecia i wiedza co sie potem z nimi dzieje?

Pozdrawiam i koncze temat. :-)
Milego popoludnia i milych biegow w Warszawie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']No tak, zamiescilas nasza rozmowe, a tam wyraznie widac ze najpierw wiesz o ktorego psa chodzi a potem nie???

[/quote]
słucham jak zmieniłam:crazyeye:
tych oskarżeń trochę za dużo poza tym w pw nie da się zmienić treści nie wysyłając jej a to jest kopia strony;)

nie wiem co chce pan osiągnąć tym co pisze

Link to comment
Share on other sites

Cytat:
Napisał [B]zibiman[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f206/zawody-agility-wroclaw-29-30-08-2009-a-142089-post12929528/#post12929528"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/styles/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I]No tak, zamiescilas nasza rozmowe, a tam wyraznie widac ze najpierw wiesz o ktorego psa chodzi a potem nie???
[/I]

słucham jak zmieniłam:crazyeye:
tych oskarżeń trochę za dużo poza tym w pw nie da się zmienić treści nie wysyłając jej a to jest kopia strony;-)

nie wiem co chce pan osiągnąć tym co pisze

Jak cytujesz to chociaz przeczytaj co cytujesz.
Napisalem ZAMIESCILAS a nie jak napisalas ZMIENILAS

To zupelnie dwa rozne slowa i nieco zmieniaja sens wypowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']Do Neo&Anti
Pokaz mi ktore z moich zdjec jest czescia pejzarzu.[/quote]Jakiego znowu pejzarzu :no-no-no:.


[quote name='zibiman']A na koniec koncow, Nie byloby tej calej dyskusji gdybym sie doprosil o zdjecie psa [/quote] No widzisz a ja zawsze dostaję.

[quote name='zibiman']I jeszcze jedno. Mam pelne prawo do tego co sie dzieje z moim wizerunkiem i do jego roporzadzania. Jesli tego sie nie szanuje to musze zareagowac. [/quote] Masz pełne prawo do reakcji.
[quote name='zibiman']Czemu az tyle osob tego nie rozumie? Moze dlatego ze inni dostaja swoje zdjecia i wiedza co sie potem z nimi dzieje?[/quote] Pewnie że dostają. I to na płycie z dopiskiem że są to oryginały i żadnych kopii nie ma.


[quote name='zibiman']Milego popoludnia i milych biegow w Warszawie[/quote]Również życzę miłego startu i oby Ci go nie zakłócił żaden fotograf

[SIZE=1]No i jeszcze nie zwiazane z tematem:
[/SIZE][quote name='Marysia_i_gończy'][SIZE=1]EDIT: [B]LALUNA[/B] dobrze napisane :smile:[/SIZE][/quote]
[SIZE=1] Miło widzieć że Marysia i Laluna się w czymś zgadzają. Może częściej[/SIZE] :multi:

Link to comment
Share on other sites

Ochrona wizerunku nie obejmuje zwierząt w ogóle ani osób podczas imprez publicznych, tak się ten przepis interpretuje i dlatego na przykład podczas koncertu kamerzysta może robić zbliżenia twarzy poszczególnych osób w tłumie i nikt mu nie wylicza, jaki procent kadru wtedy jej fizjonomia zajmuje i czy aby [B]pejzaż[/B] zza niej wystaje.

Zdjęcie natomiast jest własnością tego, kto je wykonał i może on nim dowolnie rozporządzać - opublikować w internecie, udostępnić oryginały lub nie udostępnić... Ja na przykład zwykle nie udostępniam :diabloti:.

[SIZE=1]Neo&Anti, jak tam noga pyry młodszej?[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Ech, a mi zrobili zdjęcie bez psa, w rozwianej grzywce:angryy::evil_lol:

Dziwna sprawa. Wyobraziłam sobie sytuację, w której fotograf drze się przez pół ringu do zawodnika, czy może zrobić zdjęcie:roll: Może ustalmy jakiś znak, będzie łatwiej:evil_lol:
Gdyby ktoś pytał - mnie i Nex na zawodach zdjęcia można robić w każdej ilości:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rauni']Ochrona wizerunku nie obejmuje zwierząt w ogóle ani osób podczas imprez publicznych, tak się ten przepis interpretuje i dlatego na przykład podczas koncertu kamerzysta może robić zbliżenia twarzy poszczególnych osób w tłumie i nikt mu nie wylicza, jaki procent kadru wtedy jej fizjonomia zajmuje i czy aby [B]pejzaż[/B] zza niej wystaje.

Zdjęcie natomiast jest własnością tego, kto je wykonał i może on nim dowolnie rozporządzać - opublikować w internecie, udostępnić oryginały lub nie udostępnić... Ja na przykład zwykle nie udostępniam :diabloti:.

[SIZE=1]Neo&Anti, jak tam noga pyry młodszej?[/SIZE][/quote]
:shake:Niestety musze Cie mocno zmartwic bo nie masz racji. I lepiej uwazaj tak na przyszlosc co robisz z wizerunaki osob prywatnych i gdzie je umieszczasz.
Bo nie jest wszystko jedno komu i gdzie robisz zdjecia. Jesli nie masz bezposredniej zgody lub nie masz umowy o wykonanie takiego zdjecia - dziela. .
Kazdy na koncercie czy gdzies indziej wykupuje tgz Akredytacje. TO chyba wystarczy.

a ponizej przeczytaj tresc powolywanych przepisow
Jesli jest zastrzezenie to nawet na publicznej imprezie tego robic nie wolno.
Przeciez jest wszystko jasne.


[I]USTAWA[/I]
[I]z dnia 4 lutego 1994 r.o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/I]
[I]Art. 81.[/I]
[I]1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.[/I]
[I]W braku [B][COLOR=Red]wyraźnego zastrzeżenia[/COLOR][/B] zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli[/I]
[I]osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.[/I]
[I]2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:[/I]
[I]1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem[/I]
[I]przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,[/I]
[I]społecznych, zawodowych,[/I]
[I]2[B]) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza[/B]. [/I]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']:shake:Niestety musze Cie mocno zmartwic bo nie masz racji. I lepiej uwazaj tak na przyszlosc co robisz z wizerunaki osob prywatnych i gdzie je umieszczasz.
Bo nie jest wszystko jedno komu i gdzie robisz zdjecia. Jesli nie masz bezposredniej zgody lub nie masz umowy o wykonanie takiego zdjecia - dziela. .[/quote]

Jestem bardzo mocno zmartwiona.

Za to Ty martwić się nie musisz, cross my heart, więcej zdjęcia Ci nie zrobię.

Link to comment
Share on other sites

Ale ja naprawde sie nie prosze. (i tak poza tymi co sam lub ktos z moich przyjaciol mi robil to innych nie mam bo nie moglem sie doporosic)

Jesli juz ktos mi zrobil zdjecie to je poprostu chce miec i tyle. Mam do tego prawo. Caly wlasnie w tym abmaras.

Wiec problem mamy z glowy. Cieszy mnie to bardzo. Najlepiej "strzelic foha"

.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zibiman']
Tak prosilem Ci o zdjecia i do dzis sie ich nie doczekalem. Moze warto by kupic program katalogujacy te zdjecia - bedzie latwiej :-)
[/quote]
Ewa podziękuj, Pan chce Ci zasponsorować program.:p

Chyba jestes na tyle dorosły, że pojmujesz że dzieci co pstrykają fotki nie zarabiają. Więc nie szastaj czyimiś pięniedzmi mówiac co mają sobie kupić.
A jak masz taki gest to zafunduj. Profesjonalny aparat też możesz skoro wymagasz zdjeć profesjonalnych od "dziecka" lub amatora przez małe f.

[quote]
Z drugiej strony martwi mnie to ze moj wizerunek "wala" sie gdzies tam w goszczu folderow, plikow i innych zdjec na roznych nosnikach. Bo nie wiem czy sama wiesz co sie z tym dzieje, a nie chcialbym wyladowac (znaczy moje zdjecie) na jakims smietniku a potem ktos umiesci je w internecie??????
[/quote]

Straaaaszne. Twój wzierunek juz i tak wala się po internecie. Pełno go na darmowym publicznym serwerze youtube.pl. Sam se go wstawiłeś i jakos mało Cie to obchodziło że ktoś moze go wywalić ( takie prawo tych darmowych serwerów), albo zgrać.

[quote]
Do Laluna
Jak sama przytoczylas wyraznie widac ze nie wolno rozpowrzechniac zdjec bez zgody osoby ktora na tym zdjeciu jest.
[/quote]

Może poradź sie prawnika. Bo błądzisz w tej chybionej interpetacji prawnej.

[quote]
Natomiast, nie rozumiem czemu az tak bardzo sie bulwersujesz. Czy spytac sie to tak WIELE. Bo o tym w sumie byl moj list.
[/quote]
Twój list był wynikiem zbyt długiego czekania na zdjecie i poczułes sie obrazony ze ktoś śmie domagac się od Ciebie co chcesz zrobić z fotką. I oburzam się bo obrazasz młodą dziewczynę, za jej pracę która jak sam piszesz robi za free. A w dodatku sama biegając musi robić to kosztem własnej koncentracji, swojego psa i oglądania zawodów na spokojnie, nie przez obiektyw.
To własnie mnie bulwersuje w Tobie.
Gdyby Ci dała to zdjęcie, natychmiast bez zbędnych pytań, nie byłoby całej tej rozmowy.

[quote]
Dla Twojej wiadomosci to juz jakis czas temu sobie wlasnie zamowilem fotografa co mi zrobil zdjecia i mu za to zaplacilem. (mysle ze wilu znas chocby na pucharze RAS to zrobilo i bez laski dostali zdjecia i nie musieli przechodzic przez las pytan i nieuprzejmosci)
[/quote]
Miałeś gest, co? Tylko ze rozmawialismy o fotografach profesjonalistach przez duże F. A Ty mi wyjeżdżasz z fotografami amatorami. Takimi samymi jak reszta która tu umieszcza fotki. Różnią sie one nie jakościa, ale tym że chłopaki nie startowali wiec mieli czas sie zająć fotkami całe dnie. A że kazali Ci za nie zapłacić to uwazasz ze to robili fotografowie przez duze F. I zamiast docenić to że są inni co nie chcą kasy, to ich sortujesz w małe f.
Widocznie należysz do tych ludzi co warość rzeczy oceniają tylko po tym ile kasy za nią dadzą.

[quote]
Ale czy to jest moralnie OK i czy to jest zgodne z prawem --mysle ze pojawia sie tu wiele watpliwosci i zwykle "czy mozna zrobic zdjecie" rozwiazuje sprawe.
[/quote]
Twoje rozwazania to czysta Dulszczyzna.
[quote]
Pokaz mi ktore z moich zdjec jest czescia pejzarzu. Jesli moja "skromna :smile:" osobka zajmuje wiecej jak 50% zdjecia plus pies to juz duzo wiecej niz 70%. Reszta to kladka i trawa np. To chyba ostre naciagniecie tego przepisu na ktory sie powolujesz. Jakos widze ze nie rozumiesz ze na pierwszym planie nie znajduje sie tlum a ja z moim psem biegam posrod np 1000 osob pokonujac tor przeszkod.
[/quote]
Widocznie jesteś duużą osobą z baaardzo dużym psem.
No dobrze kończmy tą nierówną walkę. I spóbujmy jeszcze raz przytoczyć przepis.
[I]Artykuł 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 904 ze zm.)[/I]
[I][SIZE=4]....zgody takiej nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: [/SIZE][/I]
[I].....[/I]
[I]•[SIZE=4] Osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza[/SIZE][/I]

[SIZE=1]Nic tu nie piszą ile ta osoba ma zajmować miejsca na zdjęciu. A pies to nie osoba. Więc kładka, trawa, niebo, tło i pies należy do całości w tym przypadku patrz [B]publicznej imprezy a Ty jesteś szczegółem tej całosci[/B].[/SIZE]

[quote]
Jesli juz ktos mi zrobil zdjecie to je poprostu chce miec i tyle. Mam do tego prawo
[/quote]

Podaj podstawę prawną.

Link to comment
Share on other sites

A mi się wydaje, że chyba nie ma sensu z Panem Zibimanem dłużej rozmawiać. Pan ochoty na dobre zdjęcia nie ma, proszę bardzo.

Zawsze w ten sposób dziewczyny zaoszczędzą kilka(naście) mega na karcie, a także cenny czas. A nuż, dzięki temu, Desti lub inny psiak, będzie miał więcej fajnych fot :)

Link to comment
Share on other sites

Zaraz oświećcie mnie:crazyeye: bo pierwszy raz się spotkałam z taką dyskusją w gronie "agilitowców" - do tej pory uważałam, że jesteś my z grubsza (tzn poza agility:razz:) normalni...
Zibiman - chciałeś od Ewy & Haker wydębić potrzebne Ci do czegoś zdjęcia Twojego psa, Ona się tłumaczy, że ma masę zdjęć do obrobienia i jak znajdzie czas to Ci wyśle, a Ty a jak ich nie dostałeś to wyjeżdżasz ze zgodą na fotografowanie?
Jak by tu napisać - "zbulwersowałam się":mad:
Jestem wdzięczna wszystkim FOTOGRAFOM - Profesjonalistom i Amatorom - niezależnie od stażu zawodowego, długości obiektywu i jakości zdjęć za zdjęcia moich kundli... Zgrywam je wszystkie jako cenne pamiątki z zawodów... Podziwiam Ich pracę, i samozaparcie, żeby poświęcać czas na obrabianie zdjęć, który mogliby przeznaczyć na spencer z psem lub picie piwa.... Nie zawsze się sobie podobam na zdjęciach, ale taka jestem i się tego nie wstydzę... (najwyżej mam motywację do zrzucenia kilku kilo:razz:"

A i wiecie testowałam nowy aparat, i mam kilkaset zdjęć, z czego się może z 100 nada, ale nie mam czasu ich obrobić, a poza tym nie umywają się do Waszych zdjęć... I teraz nie wiem czy będę miała odwagę się za nie zabrać kiedyś w końcu... Coby sie ktoś do mnie nie przyczepił...:mad::mad::razz:


Zibiman czy Twój pies to ten ON-ek co miał kolczatkę? bo go chyba mam na zdjęciach, ale bez Twojej zgody ich nigdzie nie zamieszczę albo od razu dzisiaj wykasuję...

QM - a było tak normalnie..... ech życie jest takie krótkie

A dziwiłam się u Niemców, że podpisując zgłoszenie na zawody podpisuję jednocześnie zgodę na fotografowanie mnie i mojego psa i wykorzystanie tych zdjęć...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...