Jump to content
Dogomania

Szkolenie klikerowe


*kleo*

Recommended Posts

Czy ktoś szkolił swojego psa na wystawy za pomocą klikera? Chciałabym spróbować z moją suczą, wiem na jakiej zasadzie to działa, ale szczerze mówiąc nie wiem, jak miałabym się do tego zabrać, np. do nauki ustawiania się. Wszelkie podpowiedzi mile widziane :p

Link to comment
Share on other sites

Ja uczyłam moją CTR-kę postawy przy pomocy klikera. Zaczęłam kiedy miała ok. 3 miesięcy. Kolejne etapy wyglądały mniej więcej tak:
1. Spojrzenie na wyciągniętą pięść k/s (można trzymać smakołyk aby zapachem zainteresować psa)
2. Spojrzenie na pięść i wytrzymanie bez ruchu paru sekund k/s
3. Wytrzymywanie w skupieniu coraz dłużej. Pies powinien przyjmować postawę wyrażającą zainteresowanie, czyli taką jaką chcielibyśmy oględać na ringu: Uniesiona głowa, postawione uszy, pierś do przodu, ogon we właściwej dla rasy pozycji. Ustawienie łap na tym etapie jest absolutnie nieistotne.
4. Ustawianie się z ruchu. Pies idzie sam albo go wołamy lub prowadzimy na smyczy/ringówce, pokazujemy mu pięść i jeżeli odpowiednio zareaguje k/s
5. Ustawianie łap. Dotykamy a póżniej podnosimy i przestawiamy łapy. Jeżeli pies nie opiera się i nie przestawia innych łap to w momencie kiedy trzymamy łapę k/s.
6. Stanie w postawie ustawionej orzez nas bez ruchu jak najdłużej.

Później możemy uczyć psa ustawiać się samemu, ale nie każdy pies będzie to umiał. Ja dałam sobie spokój jak mniej więcej opanowała równoległe stawianie przednich łap, co trzeba to szybciutko poprawiam. Moją rasę wystawia się raczej kontaktowo podciągając głowę ringówką i trzymając za ogon ale samodzielne ustawianie bardzo się przydaje żeby nie robić przez pięć minut machinacji zanim pies ładnie stanie i żeby dumna poza nie była wymuszona ciągnięciem głowy ringówką
Można sobie na którymś etapie wprowadzić komendę np. "postawa".
Trzeba pamiętać że ustawiając psa na pięść należy uważać na prawidłową dla danej rasy i odpowiednia dla budowy naszego psa pozycję głowy i szyji: czy ma być wyciągniętado góry czy do przody czy w bardziej naturalnej pozycji. Za wysoko trzymana dłoń powoduje zadzieranie głowyco psuje szyję i zaburza środek ciężkości.

Oczywiście metody nauki pozycji różnią się od osoby je stosującej, od rasy, od indywidualnych cech charakteru i budowy psa i od oczekiwanego efektu. Ja opisałam te które ja stosowałam.

Link to comment
Share on other sites

ja tez uczylam moja suke na kliker ale tylko statyki, chcialam zeby jak najdluzej wytrzymywala. teraz uzywamy juz tylko kielbasek.

kleo i taka mala rada na przyszlosc :) trenowac z klikerem tak ale uzywac go na wystawie juz nie bardzo. moze sam widok ja zacheci tak jak bylo z moja samoyedka. ta metoda szkolenia jest coraz bardziej popularna i np moja suka sie rozprasza jak slyszy kliker(oczywiscie kogos innego) na ringu.

Link to comment
Share on other sites

Używanie klikera na ringu nawet nie przyszło mi do głowy, zdaje sobie sprawę, że ktoś inny też może w ten sposób uczyć swojego psa i dźwięk na pewno zwracałby jego uwagę.
A moja sucz czasem ładnie ustawia się zatrzymywana ringówką, lub gdy staje, gdy jest czymś zainteresowana, myślicie że mogę to wykorzystać?
No i zasadnicze pytanie - czy to nie trochę za późno ćwiczyć w ten sposób z 1,5 rocznym psem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...