Jump to content
Dogomania

Biegunka- co zrobić?


mitsu96

Recommended Posts

[quote name='gremi&roki']Mój mopsiak praktycznie od początku ma problemy z brzuszkiem, częste biegunki i gazy, ..... Nie sądzę żeby to było z powodu karmy bo gdy zmieniliśmy na jakiś czas na ekubanę było to samo. Trudno mi też uwierzyć żeby się czymś zatruł lub miał jakiegoś wirusa czy pasorzyty, bo nasz drugi psiak z którym dzieli miskę nie ma takich problemów :/
[/QUOTE]
zmiana karmy na innej marki ale o podobnym składzie niczego nie rozstrzygnie.
Jesli pies ma problemy np. z przyswajaniem zbóż to "dzika" fermentacja, gazy, wzdęcia i biegunki będą po każdej karmie zawierającej owe zboża
Tu się aż prosi dieta eliminacyjna:roll:
No i może faktycznie warto zmienic weta bo leczenie jedynie objawowe i to u tak młodego psa to marny pomysł ( a raczej brak pomysłu)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Poproszę o pomoc w interpretacji wyniku badania kału Rubina:

kał - wydajność trypsyny : 100 %

czy wiecie, gdzie w Warszawie wykonują badanie kału na strawność/niestrawność pokarmu/składników oraz na rotawirusy? w LAB-WECIE nie robią:(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ruby']Poproszę o pomoc w interpretacji wyniku badania kału Rubina:

kał - wydajność trypsyny : 100 %

[/QUOTE]

Trypsyna na poziomie 100% wyklucza problemy z trzustką, psy z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki maja bardzo niski poziom trypsyny.
Wynik badania mojego psa trypsyna - 0%, tzn, że pies nie trawi pokarmu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aziza']Trypsyna na poziomie 100% wyklucza problemy z trzustką, psy z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki maja bardzo niski poziom trypsyny.
Wynik badania mojego psa trypsyna - 0%, tzn, że pies nie trawi pokarmu.[/QUOTE]

Przykro mi z powodu Twojego psa :(

Dziękuję za wyjaśnienie

Link to comment
Share on other sites

Mam problem. Od 2 dni mam pieska ze schroniska. Jechał do mnie (do Gdyni) aż z Łodzi. I od początku ma straszną biegunkę. Średnio 4-5 razy dziennie muszę z nim wychodzić + 2-3 razy w nocy. Czy jest to normalne, że piesek ze schroniska musi się najpierw zaklimatyzować i później te problemy ustaną? To jest owczarek niemiecki i ma z 4-5 lat.

Link to comment
Share on other sites

aklimatyzacja aklimatyzacją ale 6-8 biegunkowych stolców i to już przez 2 dni to jednak trochę niepokojące. Radziłabym jednak podejść do weta - trzeba wyjaśnic przyczynę i podac cos na powstrzymanie + ew. antybiotyk.
Być może to reakcja na lepszą i w większej ilości karmę niż schroniskowa, być może nietolerancja jakiegoś składnika , byc może infekcja - na samo podłoże psychiczne jednak bym tego nie zwalała.

Link to comment
Share on other sites

Monika konieczna wizyta u weta .Dość ryzykowne zwlekanie i czekanie , już 3 krotne stolce biegunkowe ,każą się zastanowić nad działaniem w celu zatrzymania biegunki. Nie wiadomo jakiej kondycji był pies po przyjeździe , tak jak napisała Taks jest to suma kilku czynników ,długa podróż , ogólny stres ,oraz reakcja na pokarm. Dobry byłby Nifuroksazyd , po ustabilizowaniu dodawać można Enteroferment do pokarmu .Teraz pies jest oslabiony i odwodniony , trzeba go wzmocnić .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaGdynia']Mam problem. Od 2 dni mam pieska ze schroniska. Jechał do mnie (do Gdyni) aż z Łodzi. I od początku ma straszną biegunkę. Średnio 4-5 razy dziennie muszę z nim wychodzić + 2-3 razy w nocy. Czy jest to normalne, że piesek ze schroniska musi się najpierw zaklimatyzować i później te problemy ustaną? To jest owczarek niemiecki i ma z 4-5 lat.[/QUOTE]

Poproś weterynarza o badania w kierunku trzustki.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Witam, po dluzszej nieobecnosci ;)
Nie wiem, czy ktos jeszcze mnie tu pamieta, ze tak powiem " ze starej gwardii " , ale swego czasu mialem problemy wychowawcze z malutkim AST (Mila), dzis juz nie jest taka makutka i liczy sobie 6 latek i jest najukochanszym pesiem na swiecie, ale nie o niej tu mowa.
Chodzi mi tu o Bigla (9latek) mojej dziewczyny, mianowicie, pesio od polowy kwietnia ma biegunke... tydzien temu byl " w szpitalu " i niby wszystkie badania wyszly ok, ale dalej kupka jest wodnista... dodam ze po "szpitalu kupka przez 3 dni byla ok.
Juz pisze jak bylo wg weterynarza:
- zoladek nie wydziela kwasu do trawienia,
- woda jest wchlaniana w jelicie grubym dlatego robi wodniste kupki,
- dajemy mu przegotowana wode i karme roylal canin (mam shizy ze to przez ta karme?),
- dostal zastrzyki, antybiotyk ale nie jestem w stanie powiedziec jaki bo nie pamietam ;/ + tabletki - loperamid,
- dostal paste do odbudowania flory w strzykawce - diar samyl,
- proszek, ktory trzeba rozdrobnic z woda i dodajemy do karmy - aptus,


jeden wet powiedzial mi, ze nie trawi pokarmu bo jego zoladek nie wydziela HCLU? i woda wchlania sie w koncowym odcinku jelita grubego, dlatego ma "fonntanne z pupki? "


Jezeli ktos orientuje sie w temacie to prosze o jak najszybsza odpowiedz.

Z gory dziekuje

Doms :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam, zalączam artykuł na temat biegunek u psów.
Mam nadzieje ze chociaż trochę wyjaśni:)

Moj pies ma biegunke

Przyczyny

Przyczyn biegunki u psa moze byc wiele. Sprobujmy je usystematyzowac.
Najczestsza przyczyna [URL="http://www.wroblewscy.net"]biegunki u psa[/URL] jest zwykla niestrawnosc. Wystepuje ona po zjedzeniu naraz duzej ilosci, najczesciej ciezkostrawnego lub nowego dla psa pokarmu.
Druga co do czestosci wystepowania przyczyna biegunki jest zarobaczenie psa. Jesli Twoj pies nie byl odrobaczany dluzej niz pol roku to znajduje sie w grupie wysokiego ryzyka.
Kolejna przyczyna rozwolnienia u psa sa zatrucia bakteryjne. W tym przypadku dochodzi do zakazenia przewodu pokarmowego patogennymi bakteriami, ktore wytwarzajac toksyny powoduja bolesci brzucha oraz biegunke. Czesto do objawow dolaczaja sie wymioty.
Bardzo czesto, szczegolnie u szczeniat, przyczyna biegunki sa choroby wirusowe. Przykladem moze byc Parwowiroza lub Koronawiroza. Pojawia sie wtedy u nich krwista biegunka oraz wymioty. Warto zaznaczyc ze choroby te sa bardzo niebezpieczne dla mlodych psow. Rowniez starsze nieszczepione psy moga na nie zachorowac. Jesli Twoj pies nie byl szczepiony przecikwo psim chorobm zakaznym przez ponad rok - znajduje sie w grupie wysokiego ryzyka.
Z innych przyczyn biegunki u psa mozna wymienic choroby nowotworowe, cialo obce w przewodzie pokarmowym, niedoczynnosc zewnatrzywdzielnicza trzustki, ostre zapalenie trzustki, choroby autoimmunologiczne.


Leczenie

Leczenie biegunki zalezy od jej przyczyny oraz od stanu ogolnego psa. Niektore przyczyny biegunek, jak np lagodna niestrawnosc, wymagaja jedynie diety. Inne, takie jak zakazenia bakteryjne czy wirusowe wymagaja antybiotykoterapii i kroplowek. Czasami nawet hospitalizacji pacjenta. Natomiast w skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, np usuniecie ciala obcego, czy guza przewodu pokarmowego.


Leczenie domowe

Jesli biegunka trwa krocej niz 24h, pies nie wymiotuje i ma dobre samopoczucie mozemy sprobowac leczenia domowego. Psu nalezy zastosowac scisla diete, tzn nic do jedzenia. Mozna podawac wode. Psu mozna podac wegiel leczniczy w ilosci 1 tabl/5kg wagi. Nie nalezy stosowac na wlasna reke loperamidu (preparat Stoperan), gdyz po chwilowej poprawie moze nastapic pogorszenie stanu zdrowia zwierzecia.
Jednak gdy mamy doczynienia ze szczenieciem lub biegunka u doroslego psa trwa dluzej niz 24h, pies jest oslabiony lub do objawow dolaczaja sie wymioty nalezy niezwlocznie zglosic sie do lekarza weterynarii. Nalezy zabrac ze soba ksiazeczke zdrowia, gdyz dostarczy to lekarzowi podstawowych informacji o odbytych szczepianiach / odrobaczaniu.


Rokowanie

Z reguly, w przypadku prawidlowo prowadzonego leczenia biegunki i diety, rokowanie jest dobre. Sa jednak sytuacje i choroby przy ktorych szanse na przezycie psa sa jak 50:50 (np Parwowiroza). Czasami, np przy niektorych chorobach nowotworowyh nie ma juz ratunku.


Zapobieganie

Na szczescie niektorym przyczynom biegunek mozemy skutecznie zapobiegac. Podstawa jest tu zdrowe, regularne i pelnowartosciowe zywienie psa. Natomiast dzieki regularnym szczepieniom unikniemy groznych, czesto smiertelnych chorob naszych czworonoznych przyjaciol. Nalezy pamietac rowniez o odrobaczaniu psa, nie rzadziej niz co 6 miesiecy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...