Jump to content
Dogomania

Pogaduchy na temat basenji


Nale

Recommended Posts

zakladam nowy temat poniewaz, jak juz gdzies zapowiedzialem, bede mial bardzo wiele pytan na temat basenji, a nie mialem gdzie ich zadawac, tak zeby nie zasmiecac watkow. poza tym jest tu sporo osob zaiteresowanych ta rasa wiec pewnie temat sie przyda.

tyle tytulem wstepu, zaczynam pytania, zaznaczam od razu, ze dopiero sie rozkrecam:)

na poczatek kwestia karcenia takiego niewinniaka z zakreconym ogonem, typu basenji. nie wiem czy tylko ja ma m ten problem, czy inni wlasciciele rowniez, ale moj 4 miscieczny Urwis ma raczej wszystkie kary gdzies. klaskanie, rzucanie przedmiotow, ktore robia duzo halasu, lapanie za grzbiet wraz z potrzasaniem, wszystko albo jest nieciekawe albo wliczone w koszta np. obgryzania kwiatkow (no tego juz powoli sie oduczyl) albo gryzienia mnie (to nadal jest super) albo miliona innych psot, ktore akurat przyjda tej piekielnej bestii do glowy :) macie jakis sposob na karcenie takiego beztroskiego delikwenta?

kolejna sprawa, jak takiego nagradzac? w domu nie ma problemu, pieszczoty, smakolyki, wszystko dziala swietnie. spacer inna sprawa, poglaskac i podrapac da sie na cwierc sekundy, na najwspanialszy smakolyk, ktory w domu uwielbia poprostu nie ma czasu, bo wzywa akurat golabek, papierek gany wiatrem chce zeby go gonic albo jakis rottwailer przyjaznie warczy i stroszy siersc na karku ewidentnie zapraszajac do zabawy "uniknij moich zebow" (na prawde moj pies uwielbia ta zabawe i jest w stanie swietnie sie bawic z jakims wielkim agresywnym psem, ktory chce go pogrysc, ale obawiam sie ze ten nie jest wcale zadowolony, szczegolnie ze ten rudo bialy kurdupel nie chce sie dac ugryzc ani tym bardziej przestac biagac i zaczepiac). czy macie jakis szczegolny smakolyk, ktory jest wart poswiecenia 3 sekund zabawy?

jak juz jestesmy przy jedzeniu, slyszalem juz bardzo wiele opinii co do najlepszej karmy, takie ze od razu dawac karme dla psow z problemami z sierscia, bo to czesty problem u basenji, zeby absolutnie jej nie dawac, ze tylko eukanuba, ze tylko royal itp itd. ja poki co karmie swa pociecha royal canin medium junior. radzicie zmianiac (nie bedzie problemu bo chetnie je wszystkie suche) czy ta jest ok?


nie nie nie, jeszcze nie skonczylem:) czego i jak trzeba nauczyc psa aby mozna go bylo wystawaic? zupelnie mi na tym nie zalezalo tym ale trafil mi sie (podobno;) na tyle rasowy i z dobrymi 'referencjami' ze chyba on zadecyduje, jak bedzie mu sie podobalo, a slyszalem ze zwykle to lubia, to nie bedzie wyjscia:)ja tez pewnie polubie bo poznam innych ludzi majacych basenji i bede mogl ich do woli zadreczac pytaniami:)

dalej czego warto nauczyc psa ku jego i mojej radosci no i jak to zrobic. pojetny to on jest, siadac na komende nauczyl sie w jakies 5 minut... inaczej, nauczyl sie rozumiec komende, a wykonuje ja jak akurat nie ma nic lepszego do roboty, bo jakos nie wyobrazam sobie go warujacego na komende kiedy akurat biegnie bawic sie z jakims psem i tak chyba zostanie(co mi zupelnie nie przeszkadza bo takiego wlasnie psa chcialem, inteligentnego i niezaleznego).

chyba starczy jak na pierwszy raz

na koniec podziele sie jednym z moich odkryc. myszka, z grzechotka, na sznurku przywiazanym do patyka - taka kocia zabawka do kupienia chyba w kazdym zoologicznym. nie wiem czy dorosle baseny tez beda tak rozkochane w tej zabawce, ale moj... kiedy pojawia sie myszka... swiat przestaje istniec....trzeba....trzeba.... TRZEBA GONIC MYSZKE!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Krótko i na temat: :lol:

Masz malucha i proponuję, abyś ostro zabrał się za szkolenie - oczywiście na tyle, na ile się to da.
Jakieś dobre szkolenie już od 5 miesiąca będzie bardzo przydatne.
To jest szczeniak więc dokazuje i tak jak dziecko trudno jest go do czegoś na dłużej przekonać.
Co do karmy - mój najlepiej zjada Pedigree oraz to, co jedzą państwo przy stole. Przygotowanie do wystaw rozpocznij od ustawiania psa (musi przyzwyczaić się do nieruchomego stania przez kilka minut) oraz pokazywania zębów i obmacywania jąder. Musi to znosić bez protestu. Dodatkowo ćwicz bieganie kłusem przy nodze. To tyle na razie, jak będziesz miał więcej pytań, to śmiało.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nale']dziekuje bardzo i czekam na wiecej:)


pozdrawiam

ps: nieruchome stanie kilka minut? a jak go nauczyc spac na stojaco i na dodatek na zawolanie?;)[/quote]

Jak chcesz go wystawiać jest to niezbędne.
Trening czyni mistrza.
Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

Co do karmy, to jeśli maluch zajada się Royal Canine, to zostań przy niej. Ewentualnie wraz z rośnięciem - zorientuj się w asortymencie tej firmy, aby dostosowac karmę do wieku i wielkości psiaka. Jeżeli nie ma problemu z jedzeniem, to od czasu do czasu zmieniaj mu karmę (powtarzam: odpowiednią do jego wieku i wielkości). Na pewno nie będzie protestował, bo to przecież jest dla niego urozmaicenie. A Ty będziesz mógł lepiej poznać jego gusty i preferencje jedzeniowe, prawda?

Pokazywanie zgryzu, zębów, badanie jąder, bieg przy lewej nodze, no i stanie w postawie wystawowej (tzw. stójka) to rzeczywiście może wydawać się zadaniem prawie nie do wykonania. Ale tylko "prawie". Już teraz warto malucha przyzwyczajać do niektórych czynności. "Macać" jego zeby i jąderka możesz wtedy, gdy leży zmęczony po spacerze. Bieg i stójkę ćwicz - na początek - po solidnym wybieganiu malucha; będzie wtedy zmęczony i nie bardzo będzie miał siły, aby protestować. Acha, i ćwicz w domu, na ulicy, na trwaniku, na polu, czyli wszędzie tam, gdzie jest inne podłoże i zróżnicowanie w ruchu ulicznym. Ćwicz również na stole w domu (zęby, jąderka i stójkę).
To na razie tyle.
Do zobaczenia na jakiejś jesiennej wystawie...
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Czyli masz masę roboty, no ale jak się chce mieć championa....... :lol:

Aha- dobrze by było, zebyś zaczął z małym chodzić na wystawy - poczatkowo jako widz.
Wtedy łatwiej przywyknie do hałasu i obecnosci innych psiaków.
Zdrówko

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basenji']Czyli masz masę roboty, no ale jak się chce mieć championa....... :lol:

Aha- dobrze by było, zebyś zaczął z małym chodzić na wystawy - poczatkowo jako widz.
Wtedy łatwiej przywyknie do hałasu i obecnosci innych psiaków.
Zdrówko[/quote]

z tym się zgadzam to fakt że lepiej wziąc psiaka na wystawe, by póżniej na pierwszej wystawie nie był przestraszony tyle głosów, tyle psów :roll:
ja się polecam jak byś nie chciał sam wystawiac psiaka to ja bardzo chętnie wystawie twojego pupila, ale najpierw przed oceną by trzeba powiczyc a pozniej to juz tylko zbierac laury , hehehhe :laola:
pzdr
Villarica Siberians

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się. Na początek weź malucha "towarzysko" na wystawę. Może w lipcu w W-wie? Zobacz, czego się boi, jak reaguje na inne psy, na hałas, juz nie mówiąc o jeździe samochodem/autobusem na wystawę. A Ty popatrz, jak wygląda prezentowanie basków na wystawie i ewentualnie już wtedy możesz poćwiczyć ze swoim psiakiem. Będzie ciężko, ale próbować warto.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Zgadza się. Na początek weź malucha "towarzysko" na wystawę. Może w lipcu w W-wie? Zobacz, czego się boi, jak reaguje na inne psy, na hałas, juz nie mówiąc o jeździe samochodem/autobusem na wystawę. A Ty popatrz, jak wygląda prezentowanie basków na wystawie i ewentualnie już wtedy możesz poćwiczyć ze swoim psiakiem. Będzie ciężko, ale próbować warto.
Pzdr.[/quote]
Próbowa zawsze warto :wink:
Pzdr
Villarica Siberians

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek'][b]Basenji[/b] - zdjęcia są SUPER!!!! :klacz: Musisz umieścić je na stronie Fingala. Te zdjęcia nie mogą tak sobie istnieć na DGM, muszą być też na stronie. Koniecznie.
Pzdr.[/quote]

Myślę, że TY możesz w tym trochę pomóc!
Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basenji'][quote name='Asiaczek'][b]Basenji[/b] - zdjęcia są SUPER!!!! :klacz: Musisz umieścić je na stronie Fingala. Te zdjęcia nie mogą tak sobie istnieć na DGM, muszą być też na stronie. Koniecznie.
Pzdr.[/quote]

Myślę, że TY możesz w tym trochę pomóc!
Zdrówko :lol:[/quote]
no właśnie Asiaczku Twoja pomoc była by przydatna w umieszczeniu fot Finigala :wink:
Pzdr
VS

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

No hej [b]Anakin[/b]. Na tą rasę nie trzeba mieć specjalnych warunków, może być mieszkanie, a nawet kawalerka. Pies musi czuć tylko twoje ciepło, miłość i przytulać się dużo. Oczywiście powinien się raz dziennie porządnie wybiegać i tyle, a i trzeba nakarmić hihihihi. Zapraszam do Galeri Goma to pooglądasz baska w akcji
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...