Jump to content
Dogomania

"Wystawowe" słownictwo


Wiktor

Recommended Posts

wszystkie te określenia oznaczają zwykle, ze pies nie jest umięśniony i zwarty, ma jeszcze cechy młodzieńcze, nie jest do końca rozwinięty. Jeżeli dorosłemu psu w ruchu całe plecy fruwają jak kisiel w worku, to oznacza, ze pies ma kiepskie mięśnie grzbietu, ktore powinny utryzmywac to cielsko - a wiec ma "luźny grzbiet" :razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Wiktor']Można jakoś skorygować miękkie nadgarstki u 7 miesięcznego berneńczyka, karmionego cały czas suchą karmą - Happy Dogiem :placz:?[/QUOTE] Happy Dog nie polecałabym zadnemu psu a juz na pewno nie młodemu. Oszczednosci na karmie w okresie rozwoju psa (zwłaszcza duzej rasy!) są katastrofalne dla jego zdrowia w późniejszym okresie

Miękkie nadgarstki czy inne anomalia to sygnały alarmowe o braku witamin i/lub minerałów.
Niedobory mikroelementów zaburzają prawidłowy rozwój kości i chrząstek , nierozwinięte w pełni stawy nie wytrzymuja masy psa, a ich nadmierne obciążenie prowadzi do pogłębienia ewentualnej dysplazji przodu i tyłu .
Zmieniłabym natychmiast sposób zywienia i odwiedziłabym dobrego lekarza aby zbadał czy pies nie ma innych zmian krzywiczych i przepisał odpowiednie suplementy i ćwiczenia.
(Arthoflex, Canviton Forte, pływanie, ograniczenia żywiołowych zabaw ze skakaniem, bieganiem, z gwałtownymi zwrotami itd)

Link to comment
Share on other sites

Taką karmę polecił mi hodowca. Byłem u weterynarza, który powiedział mi, że to są miękkie nadgarstki i mogą być spowodowane tym, że pies chodził w domu po kafelkach i panelach ?:oops: Zalecił podawanie fosforanu wapnia Dolfos i witaminy D3... Podaję mu też ArthroFos na stawy. Czy mogę coś jeszcze dla niego zrobić? Niestety mieszkam w małej miejscowości, a tu w okolicy nie ma lekarzy specjalistów...

Link to comment
Share on other sites

Czytam o barfie, nawet ostatnio chciałem przestawić moje psy na ten typ żywienia, ale boje się tego wszystkiego. Jak już wcześniej wspomniałem mieszkam w niewielkim mieście i nie mam codziennego dostępu to różnego rodzaju mięs - co najwyżej drobiu.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Miękkie nadgarstki czy inne anomalia to sygnały alarmowe o braku witamin i/lub minerałów.
Niedobory mikroelementów zaburzają prawidłowy rozwój kości i chrząstek , nierozwinięte w pełni stawy nie wytrzymuja masy psa, a ich nadmierne obciążenie prowadzi do pogłębienia ewentualnej dysplazji przodu i tyłu .[/quote]Niekoniecznie.
Miękkie nadgarstki mogą też świadczyć o tym że pies za mało się porusza po twardych powierzchniach,biega np:tylko po miękkich trawnikach itp.

Często też same z wiekiem się wzmacniają.
Moja starsza suczka przez całą klasę szczeniąt i młodzieży miała notorycznie w karcie oceny "miękkie nadgarstki".
W pośredniej już tego nie było.

Jeśli z pieskiem jest wszystko dobrze to spróbuj mu zapewnić więcej ruchu po twardym a nadgarstki po pewnym czasie zaczną pracować i się wzmocnią.

Link to comment
Share on other sites

Wiktor. często w małych miejscowościach są dość dobre sklepy z karmami! Ja też ostatnimi czasy mieszkam tam gdzie wrony już nie dolatują a nie mam problemu z zakupem dobrych karm.
1/ Jeśli chcesz dawać suchy pokarm- większość producentów (ale nie wszyscy...) dostarcza karmy do domu, nawet na takie zatyla. Czasem sklep sam też dostarcza hodowcy zaopatrzenie do domu. Wystarczy porozmawiać!
2/ W miasteczku gminnym blisko ktorego mieszkam w zoosklepie można kupić karmę na kształt BARFA - mrożona surowizna. Ja to daję swoim labiszonom, czasem mieszam z jakąś dobrogatunkowo suchą karmą i nie narzekam ani na cenę ani na moje psy. Ba, z barfa jestem zadowolona, bo psie kupy jakoś przestały być problemem na trawniku. Po prostu kruszą się :multi:

A czy nadal Twój pies ma w opisach te luźne nadgarstki? czy już się coś zmienilo?

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim nalezy zrobic badania krwi aby sprawdzic czy pies przyswaja wszystkiego tyle ile powinien, czy nie ma niedoborow/nadmiarow. Podawanie preparatow wapniowo-fosforowych i D3 na oko nie jest dobrym pomyslem i moze spowodowac wiecej zlego niz dobrego. Tak wiec koniecznie badania krwi ( wapn, fosfor, bialko, albuminy, fosfataza zasadowa) i w zaleznosci od tego jakie beda wyniki zmiana karmy lub/i suplementacja witaminami/skladnikami mineralnymi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mona']Niekoniecznie.
Miękkie nadgarstki mogą też świadczyć o tym że pies za mało się porusza po twardych powierzchniach,biega np:tylko po miękkich trawnikach itp.

[/QUOTE]Czy w takim razie miękie nadgarstki sa czymś zwyczajnym u psów wiejskich, pasterskich, mysliwkich i innych które w życiu nie widziały asfaltu i betonu?

Do tej pory spotykałam sie z opinia ze pies (zwłaszcza duzej rasy) powinien unikać biegania po twardych nawierzchniach własnie ze wzgledu na stawy. Psie łapy nie sa przystosowane do biegania po tak twardym podłozu i narazone sa na mikrourazy kostek i stawów dające znać o sobie dopiero po pewnym czasie.

Ruffwear ma nawet w ofercie specjalne buty z amortyzacją przeznaczone dla psów które musza często poruszać sie po twardych nawierzchniach.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...