Jump to content
Dogomania

Wielkość Chihuahua


sibelius

Recommended Posts

Mam suczkę chihuahua z hodowli Kujawski Czar, suczka ma rodowód i wg dokumentów jest 100% chi. Od kilku dni przeżywam stres ponieważ suczka waży już 2 kg, urodziła się 01.05.2009. Nie jest przekarmiona ponieważ dbamy o to żeby nie dostawała zbyt dużo jedzenia, jest szczuplutka. Czy to jest normalna waga?? Zaczynam się denerwować tą wagą ponieważ słyszałem i czytałem że chihuahua której waga przekroczy 3 kg jest dyskwalifikowana na wystawach. Czy to prawda i czy w tym momencie można już stwierdzić czy sunia tą wagę przekroczy?? Hodowca zapewniał mnie że sunia jest wystawowa. Nie chciałbym żeby było inaczej.

Link to comment
Share on other sites

ma prawie 4 miesiące...trudno powiedzieć, każdy pies rozwija się dosyć indywidualnie. może być tak że w wieku 6-7 miesięcy sunia zakończy wzrost, ale tak być nie musi. czy ona jest chuda czy grubiutka? bo jeśli jest poprostu "nabita" to zmiejsza to problem- chihuahua krótkowłose powinny być właśnie takie bardziej masywne. trudno powiedzieć na temat suni przyszłej wagi. mam yorczkę która w wieku 3 miesięcy ważyła 1050gram i dorosła do 2,2kg natomiast potem troszkę przytyła i teraz jej waga utrzymuje się na poziomie 2,5kg.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

moja w tym wieku ważyła 700gram a teraz ma 7 miesięcy waży 2,4kg.-jest grubiutka.
druga suńka ważyła w tym wieku również 700gram a teraz jest dorosła waży 1,5kg

z wagą bywa różnie, nie da się tego do końca ustalić. z tą pierwszą suńką miałam nadzieję że osiągnie jako dorosła chociaż 1,8kg- a tu proszę już 2,4kg. czyli jest idealnie:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[quote name='Jelly']Ja tam lubie duże chihuahua! Moja suczka waży 3kg, ma prawie 10 miesięcy.....i tak się zastanawiam ile masy jeszcze nabierze.....i nie powiem,że się wcale nie stresuje bo chciałabym ją wystawiać.[/QUOTE]
Moja chi, przy ostatnim ważeniu ważyła 2,2 kg, a teraz ma sześć miesięcy i to dobrze, bo troszkę większe chihuahua nie są tak mocno narażone na choroby.
Mam nadzieję, że urośnie tak do 2,6 ;)

Link to comment
Share on other sites

A nie prawda.

Chihuahua to jest rasa miniaturowa i od tego jest wzorzec, mówiący, że do 3 kg, żeby obowiązywał.

Suczka która waży 2,2 kg przy odpowiedniej budowie może być na prawdę dobrym materiałem i wystawowym i hodowlanym.
Moim zdaniem jeśli suczka jest duza, to jest to przesada. Natomiast jeśli jest mniejsza, ale 'nabita' to nawet wychodzi na plus.
To znaczy mówiłam tu o tej samej wadze w danym typie. Są chi które ważą 2,6 i wydają się okropnie wielkie a są takie, które ważą 2,6 i są po prostu nabite.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[quote name='Aysel']A.
I bujdą jest, że chihuahua większa = zdrowsza.
Wszystko zalezy od osobnika.

Ja osobiście nie toleruję suczek i piesków ważących mniej niż 2 kg, bo takie psy wg mnie nie nadają się do rozrodu.
Ale to moja osobista fanaberia.[/QUOTE]

Oj nie tylko Twoja fanaberia... Wd mnie Chi która jest mniejsza niż -no, powiedzmy 1,800-2kg-zależy od suki, po prostu może mieć problemy z porodem... Jakoś wolę większe i nabite suczki i mniejszych repków.
Moja Lambada Z Błękitnego Rodu waży 2,300kg i wd mnie jest OK- chociaż długo dojrzawała- pierwsze wystawy mnie stresowały, była moją pierwszą Chihuahua, i wydawała mi się taka maleńka- chociaż waga książkowa. Nie wiem czy to moje subiektywne odczucie, że na ringach jest dużo sporych Chihuahua których właściciele chyba myślą że łatwiej będzie im rodzić... A chodzi o to, żeby-trafić w ten środek- tzn ładnie zbudowana zdrowa sucz ale jednak miniaturowa...
Z moją drugą Chi mam inny problem. Bianca Pociechy Agniechy (krótkowłosa) ma 9 m-cy i waży 1,700kg. Do tego ma długie łapki- jest wysoka, byłaby idealnie kwadratowa i OK, ale chociaż je dużo to wszystko idzie we wzrost- ma figurę pinczerka co zaczyna mnie martwić. Co dziwniejsze, w 4-tym m-cu życia była wyższa od swojej mamy (Obligata Alet) i chyba zakończyła wtedy wzrost, natomiast ciałka, mięśni nabrać nie chce... Myślałam że to się zmieni, ale trwa już jakiś czas... Nie wiem co robić- karmię ją 3 razy dziennie, dostaje karmę Super Premium i specjalną dla Chihuahua (Royal Canin). Dodam jeszcze, że rodzice budowę mają normalną, nie typu "sarenka"- Mama jak pisałam wyżej, tata to Per Sempre Lu Imparato- mocny i grubokościsty raczej piesek...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']moja suczka waży 2,8kg. jak ją kupiłam, ważyła 600gram w wieku 8 tygodni.
jest mała, ale ile ona je! wszystko co spotka na swojej drodze. grubiutka jest, nabita, i tej wagi wcale tak po niej nie widać, tzn nie wyglądas na dużą suczkę.[/QUOTE]

Masz nową Sunię? Jak dogaduje się z Lilką i resztą?

Link to comment
Share on other sites

już nie taka nowa, Zuzia skończyła już 20 miesięcy:)
jest na naszej stronie, to ta czarna podpalana. bardzo ładna moim zdaniem sunia, taka mocnej budowy a niewielka przy okazji. wiadomo, zawsze jakieś minusy się znajdą, ale Zuzia nigdy z niższą niż doskonała nie zeszła z ringu, zawsze też była lokatowa.
ta powyższa waga już nieaktualna-udało mi się ją odchudzić i teraz waży 2,5-2,6kg. przya takiej wadze chcę żeby została.
ma świetny charakter, zupełnie niekonfliktowa, więc się z momi super dogaduje, a z Lilą to się uwielbiają- ganiają się po ogrodzie tak zabawnie, że aż mi czasem łzy ze śmiechu lecą:):)

Link to comment
Share on other sites

Arielka, ale to normalne.
Suczka ma 9msc, wiec masy nabierze, spokojnie.
Nie zawsze po grubokościstych rodzicach rodzą się grubokościste dzieci ;)
Chihuahua to jest rasa bardzo trudna, co tu dużo mówić. Mogą się 'różne rzeczy' urodzić ;)
Ale tak czy siak - dużo biegania, długie spacery, dobre żywienie oparte głównie na białku, mniej na węglowodanach i bedzie okej.
Jeśli je suchą karmę, to dawaj jej więcej niz normalną dawkę.
Ale generalnie na royalu jej nie utuczysz. To znaczy utuczysz ale pójdzie w tłuszcz a nie w masę mięśniową. Tam jest białko roślinne.
Może to zły przykład, ale ja doga karmiłam karmą wysokobiałkową (Acana) ale te białko w tej karmie jest pochodzenia zwierzęcego, nie roślinnego.
Momentalnie mu poszło w mięśnie. Nie jest gruby, tylko nabity.
Możesz popatrzeć, napewno są inne niż Acana karmy - po prostu dużo białka, ale pochodzenia zwierzecego - czyli duża zawartość mięsa w karmie.
No a jak nie to to zostaje barf.
Ale pewnie zwiększenie dawki + wiecej ruchu wystarczy.
Ona nabierze jeszcze masy ;) Tylko nie zaniedbaj spacerów.

Link to comment
Share on other sites

Aysel- widziałam karmy Acana dla mniejszych psów, a przynajmniej tak mi się wydaje. Skorzystam z Twojej rady, na początku będę mieszać, a póżniej zobaczymy jak będzie po karmie Acana (zakładając że dostanę odpowiednią). Co do BARF to byłaby totalna zmiana diety, na początek spróbujemy Acanę. Dzięki za radę, po Royalu ona godzinę ma pełny brzuszek, a pózniej...no wygląda na to, że spala to momentalnie. Cały czas je 3 posiłki dziennie. W wątku "Chi-Ostentatorki" są zdjęcia moich suczek- Chicca to ta krótkowłosa.
Mam jeszcze takie, może banalne pytanie, ale dotychczas nie bardzo interesowała mnie dieta BARF. Czy takie mrożone kostki- mięso zmielone z kośćmi to jest np coś co wchodzi w skład tej diety? Kiedyś dostałam na Międzynarodówce warszawskiej i psiaki się zajadały, teraz "odkryłam" po 3-ech latach gdzie można kupić jedzonko... (jeśli ktoś wie, a wiem że dużo osób było zainteresowanych, to jest ono dostępne w sklepie na Malczewskiego - sklep należy do Pani Lewandowskiej, która również hoduje chihuahua).

Link to comment
Share on other sites

Acana Adult Mini Small Breed - na przytycie w ostateczności możesz dawać Juniora, ale Acana jest tak wysokobiałkowa, że Adult powinien wystarczyć w zupełności.
Tak, te kostki to mięso z koścmi tyle, że zamrożone.
Kostki są różne - poczynając od mięsa z koścmi po mieszanki mięso-kostno-owocowo-warzywne.
Generalnie barf to nie są mrożonki, ale ja swoje psy nimi karmię, bo nie wyobrażam sobie jak chiłka zje tyle kości ile potrzebuje dziennie - w kostkach np. primexu kości są razem z mięsem zmielone albo zmiażdżone.
Do mięsa z koścmi dodaje się różne warzywa, owoce, oleje i inne dodatki - to wszystko można znaleźć na necie ;)
Barf niby się poleca na unormowanie wagi, dlatego to nie taka moja fanaberia, bo ja przestawiłam, tylko tak mówią psi dietetycy :)

Ale Acana wystarczy w zupełności.
Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz krycia suńki to możesz dodawać do Acany jakieś mięsne kości.
Jeśli nie planujesz krycia, bo Acana jest tak zbilansowana, że podając dodatkowo kości z mięsem mogłabyś namieszać w gospodarce fosforowo-wapniowej, a z tym przy ciąży trzeba uważać ;)

Jeśli masz dostęp do barfa i chce Ci się w to bawić to nawet się nie zastanawiaj i przechodź ;)
Jest znacznie więcej korzyści niż wad.
Porad powinien udzielić dystrybutor, a jeśli powie Ci tak, że nie zrozumiesz to możesz na dogo wejść w dział barf, albo napisać do mnie. Ja dopiero zaczynam, ale może będę w stanie pomóc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[quote name='arielka186']Dodam jeszcze, że rodzice budowę mają normalną, nie typu "sarenka"- Mama jak pisałam wyżej, tata to Per Sempre Lu Imparato- mocny i grubokościsty raczej piesek...[/QUOTE]

Szczenię nie zawsze ma budowę jak rodzice. Też mam suczkę po LU - waży 1,9 kg. W zeszłym miesiącu została mamą dwójki maluszków, które zapowiadają się na wagę docelową do 2 kg( piesek) i ponad 2 kg (sunia).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Moja siostra ma ratlerka, który jest straszną miniaturą! Piesek z miotu i z miotu poprzedniego są o wiele większe. Mojej siostry o wiele niższy od innych. Czym spowodowane? Nie mam pojęcia. Moja suczki czi była najmniejsza z miotu (i nie ostatnia jak to mówią), i póki co kurdupel z niej- mam nadzieję, że dobije trochę wagą.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='auron7']Mam pytanie mój chihuahua ma ok 7-8 miesięcy i wazy okolo 4kg jest szczuply je 3 razy dziennie chcialbym z nim chodzić na wystawy lecz nie moge bo bylby zdyskfalikowany bo wazy ponad 3kg co moge zrobic zeby wazyl do 3 kg ??[/QUOTE]


Pies jest już wybitnie niewystawowy i nie da się psa odchudzić aż o 1 kg, tak małego psa. To jest 1/4 jego masy. Tu prawdopodobnie nie chodzi o jego 'masę' w sensie tłuszczu czy mięśni, bo takowych jeszcze 7-8msięczny szczeniak po prostu nie ma. Ten pies jest zwyczajnie za duży. Ile ma w kłębie?
Nie będzie ważyć 3 kg. A jeśli będzie będzie zwyczajnie za chudy.
Darujcie sobie wystawy - niestety. Jeśli psiak został na wystawy sprzedany to warto porozmawiać odnośnie jakiejś rekompensaty.

W razie pytań proszę pytać. Postaram się pomóc z miarę możliwości.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...