Jump to content
Dogomania

karma bez drobiu


BM.

Recommended Posts

Możecie polecić jakąś karmę bez dodatku drobiu? Taką którą można kupić w przeciętnym sklepie zoologicznym na wagę, a nie tylko u weterynarza. Wiem, ze pedigree (wiem, że to zła marka, ale ona jest tak popularna i łatwo dostępna, że na niej podam przykład) robi wszystko na drobiu. Dosłownie wszystko. Boję się, że w innych karmach (np. jagnięcina z ryżem jakiejś tam firmy) też jest kurczak, więc proszę, polećcie coś :)

Link to comment
Share on other sites

Karmy bez drobiu w zwykłym sklepie nie kupisz, po prostu. Nawet w większości karm dla alergików jest tłuszcz drobiowy. Bez drobiu są Wolfsblut (wszystkie), Taste of the Wild Pacific stream, Orijen 6 Fish, Acana Lamb and apple i bodajże Fish for dogs. Wszystkie dość drogie, w granicach 200 i wyżej za worek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BM.']Możecie polecić jakąś karmę bez dodatku drobiu? Taką którą można kupić w przeciętnym sklepie zoologicznym na wagę, a nie tylko u weterynarza. Wiem, ze pedigree (wiem, że to zła marka, ale ona jest tak popularna i łatwo dostępna, że na niej podam przykład) robi wszystko na drobiu. Dosłownie wszystko. Boję się, że w innych karmach (np. jagnięcina z ryżem jakiejś tam firmy) też jest kurczak, więc proszę, polećcie coś :)[/quote]

To nie ten dział ale co tam ;)

[URL="http://www.krakvet.pl/biomill-adult-sensible-p-446.html"]Biomill[/URL] (nie jestem pewna jakiego pochodzenia jest tłuszcz)
[URL="http://www.krakvet.pl/orijen-400g-p-11280.html"]Orijen 6 Fish[/URL]
[URL="http://www.krakvet.pl/taste-wild-pacific-stream-canine-formula-227kg-p-12820.html"]Taste Of The Wild[/URL]
[URL="http://www.wolfsblut.pl/blue_mountain/"]Wolfsblut Blue Mountain[/URL]
[URL="http://www.wolfsblut.pl/wild_pacific/"]Wolfsblut Wild Pacific[/URL]
[URL="http://www.krakvet.pl/acana-lamb-apple-25kg-p-12592.html"]Acana L&A[/URL]
[URL="http://www.krakvet.pl/acana-pacifica-75kg-p-12588.html"]Acana Pacifica[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za kolejny temat tego typu, teraz widzę, ze jest ich pełno. Wcześniej nie zauważyłam poddziału "alergie" :oops: Teraz już poczytałam co nieco na ten temat.
Dziękuję za polecenie firm. A czy to prawda, ze Royal Canin i Eukanuba zawierają zlilofilizowanego kurczaka i to nie uczula psów?

Link to comment
Share on other sites

nie chce zakladac nowego tematu ale moja sucz jest na cos uczulona tzn po royalu , ekanubie,arionie, bricie, bochu, pro planie i prawie wszystkich karmach (probowalam 8) ma lupiez
narazie od pol roku je acane , nie tylko z jagniecina ale sporta i adulta co jakis czas tez
nie ma po nich zadnego lupiezu
czyli na co jest uczulona?
na drob ?
czy jakies inny skladnik karmy
poniewaz chcialabym zmienic karme , acany nie pakuja w taich ilosciach jaka mi potrzebna
ale niewiem czego unikac w karmie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Temat sprzed dwóch lat. Czy coś się zmienilo jeśli chodzi o karmy bez drobiu od tej pory? Możecie coś polecić? Moja jedna suczka ma biegunki po kurczaku i po tych karmach, które jej dawałam. Ale próbowalam niewiele. Były to różne Royale, wlącznie z intestinal gastro (jest drobiowy). Inne to Royal Canin bytowe były dla szczeniąt, młodzieży i doroslych. Już nie pamiętam nawet jake - nie ważne. Dziwne, że jako szczeniak nie miala z karmami problemów. Zaczęły się w wieku 16 miesięcy. Bosh jagnięcina z ryżem też był zly. Husse Lamm$Ris też się nie sprawdziła. Kiedyś miałam Orijen z ryb - nie dobry dla niej. Gemma di Mare Sensible Intestinal też się w jej przypadku nie sprawdziła (też z ryb). Były też inne karmy ale już nawet nie pamiętam. Ona dostaje biegunkę, a karmę zjadają jej brat i mama. Pomóżcie jeśli możecie.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze nie sądzę, żeby przyczyna problemów twojej suki leżała w kurczaku, skoro i po 6 rybach miała biegunkę. W takim przypadku robi się badania. Po pierwsze na trzustkę, bo takie notoryczne biegunki na to wskazują. Po drugie, bardziej podstawowe: kiedy ostatni raz suka była odrobaczana? Warto też zrobić badanie kału. Po trzecie jeśli wykluczysz te 2 opcje, może być to nietolerancja/alergia pokarmowa, a wtedy trzeba kombinować. Czy próbowałaś gotować? Rozgotowany ryż lub ziemniaki z chudym mięsem/rybą? To jest tzw. dieta eliminacyjna - jeśli i na niej wszystko wraca do normy masz do czynienia z ww. alergią lub nietolerancją.

Link to comment
Share on other sites

Polecam karmę Bento Kronen z łososiem nie ma tam nic z kurczaka! wiedziałabym od razu bo mam dwa psy reagujące na to mięso.

Poleciłam ta karmę koleżance ktora ma maltańczyka i chihuahua. Wcześnie karmione acaną dla maluchów. Efekt zapadniete boczki wyciek z oka i rozwolnienie. Teraz przybrały na wadze zrobiły się okrąglutkie ( nie grube)

Karma w swoim składzie ma tylko ryż i łososia. Dla mnie to plus bo nie jest przeładowana.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Amber']Po pierwsze nie sądzę, żeby przyczyna problemów twojej suki leżała w kurczaku, skoro i po 6 rybach miała biegunkę. [/QUOTE]

Moje wszystkie po tym mialy okropną biegunkę. U koleżanki psów było to samo.

[QUOTE] W takim przypadku robi się badania. Po pierwsze na trzustkę, .[/QUOTE]

No właśnie, a co należy zbadać? Krew, kał? Ileś lat temu robiłam jednej suczce amylazę i lipazę z krwi. Wyniki miała co najmniej dziwne. Jedna moja suczka ma zawsze dziwaczną amylazę ale kupki "piękne". :) I jakaś wetka powiedziala mi, że to wogóle nie jest miarodajne.
I coś wspominala o badaniach z kału o ile pamiętam. Ale nie dowiedziałam się o co chodzi.

[QUOTE] Po drugie, bardziej podstawowe: kiedy ostatni raz suka była odrobaczana? .[/QUOTE]

Raczej nie wchodzi w grę. Robiłam jej badania kału n razy - w laboratorium ludzkim, w laboratorium na AR-ce w Szczecinie, w laboratorium zwierzęcym w Szczecinie kilka razy. Zajechaliśmy nazwet na AR-kę do Wroclawia. Nic nie znaleziono - ani pasożytów ani w badaniu mikrobiologicznym. Raz znaleziono beta hemolityczny szczep E-coli ale potem już nic nie było. Antygen lamblii ujemny.

[QUOTE]Czy próbowałaś gotować? Rozgotowany ryż lub ziemniaki z chudym mięsem/rybą? .[/QUOTE]

Ja cały czas jej gotuję. Po kurczaku ma śluzowate biegunki. Nawet po filetach z kurczaka. Po wołowinie i cielęcinie kupki OK. Ale to chude mięso i chudnie po tym strasznie. A ostatnio odkryłam, że piękne kupki ma po ozorach wieprzowych. Po wołowym ozorze też dobrze ale ostatnio nie mogę trafić. Ale wygląda mi na to, że najbardziej odpowiada jej wieprzowina. A, jak jej dawałam pieczony schab lub szynkę uduszoną w brytwannie (podzieliłam się naszym obiadem :) ), to też kupki ładne. Dodaję jej banany, bo są tuczące i chyba twardsze kupki po tym ma.
Tylko mam dość gotowania tony jedzenia dla psów.
Najstarsza suczka ma dobre kupki ale jak dostanie samą suchą karmę, to po 2-3 takim karmieniu wymiotuje żółcią. Więc mieszam jej gotowane z suchym. Pies ma też swoje fochy - kupki ciągle ma takie sobie i szukam dla niego odpowiedniej karmy. Dobra byla Gemma di Mare Sensible Intestinal ale ciągle miałam problem z kupieniem jej. A teraz jeszcze ceny jej poszły w górę jak diabli. Royal Canin Intestinal Gastro dość dobry dla niego ale nie idealny.

Link to comment
Share on other sites

Znam ból z tym gotowaniem, sama mam bardzo wrażliwego psa z nietolerancją pokarmową. Też cały czas szukam odpowiedniej karmy. Teraz jest na Wolfsblut Cold River i ją jakkolwiek przyswaja, ale też nie wzorowo, bo kupy często i wielkie. No i ona ma tylko 8% tłuszczu więc też jest chudy strasznie. Po karmach wyżej tłuszczowych zaraz jest biegunka :roll: Gotuje mu też ziemniaki z rybą, wołowinę, kurczaka i po tym jest okej, ale to też bardzo mało kaloryczne jedzenie.

Kiedyś stosowano inne badania w kierunku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, ale były one mało miarodajne. Między innymi test kliszowy czy poziomy lipazy itp. Teraz najlepszym badaniem jest TLI, to pomiar trypsynogenu i trypsyny w surowicy krwi. Robi się je na czczo przez co najmniej 12 godzin i jest to ważne, bo gdy pies coś zje to wynik może być niemiarodajny. Nie wiem skąd jesteś więc nie wiem czy wykonują je w twojej lecznicy. Ogólnie próbkę krwi wysyła się do laboratorium, a chyba każdy wet posiada taką możliwość. Dziwi mnie, że jeszcze ci nie zaproponowali tego badania przy takich objawach. Każda przedłużająca się biegunka może sygnalizować problemy z trzustką.

Więcej o ZNT tutaj: [url]http://www.vetopedia.pl/article91-1-Zewnatrzwydzielnicza_niewydolnosc_trzustki.html[/url] W sumie możesz nawet bez badania zobaczyć czy będzie jakaś poprawa po podaniu eznymów. Jest ich klika, zwierzęce nazywają się Amylan [url]http://www.kacikpupila.pl/eurowet-amylan-preparat-zawierajacy-enzymy-trawienne-tabletek-p-5408.html[/url] Są też ludzkie: Kreon, Lipacree itp. Do kupienia w aptece bez recepty. Spróbuj podawać 1 tabletkę przed jedzeniem. Acha u mojego psa dobrze sprawdza się namaczanie suchej karmy w wodzie i podawania jej w formie papki. Tak ją lepiej przyswaja, po samej suchej ma koszmarne bąki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Huskuś']

No właśnie, a co należy zbadać? Krew, kał? Ileś lat temu robiłam jednej suczce amylazę i lipazę z krwi. Wyniki miała co najmniej dziwne. Jedna moja suczka ma zawsze dziwaczną amylazę ale kupki "piękne". :) I jakaś wetka powiedziala mi, że to wogóle nie jest miarodajne.
I coś wspominala o badaniach z kału o ile pamiętam. Ale nie dowiedziałam się o co chodzi.

[/QUOTE]

podstawowe badania krwi jak biochemia i morfologia mogą nie rozwikłać zagadki o co chodzi, ale na pewno warto je zrobić, choćby kontrolnie. poziom amylazy i lipazy może wskazywać na stan trzustki, ale też od różnych wetów słyszałam, że nie jest to do końca miarodajne. tanim badaniem mogącym bardzo wiele wyjaśnić jest badanie kału - na obecność enzymów trzustkowych oraz na strawność. biegunki często gęsto po wielu rzeczach to wyraźna wskazówka, że coś nie halo z trawieniem, u nas początkowo teoria była że trzustka, jednak po dokładnych badaniach postawiłam na jelito drażliwe, karma dla wrażliwców i szlaban na wszelkie dodatki zdziałała cuda :)

Link to comment
Share on other sites

Tylko trzeba pamiętać, że kał musi się jak najszybciej znaleźć w laboratorium, żeby badanie było miarodajne. Najlepiej w okolicach 30 min. a to jest często nie możliwe. Dlatego uważam, że nie ma co wydawać kasy na inne badania, tylko zrobić TLI i mieć pewność.

Oczywiście mono dieta jest w takich przypadkach wskazana. I jest to niekoniecznie karma weterynaryjna - mój pies miał po niej takie same luźne kupy jak po bytówkach, a to przez wysoką zawartość tłuszczu. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Amber']Tylko trzeba pamiętać, że kał musi się jak najszybciej znaleźć w laboratorium, żeby badanie było miarodajne. Najlepiej w okolicach 30 min. a to jest często nie możliwe. Dlatego uważam, że nie ma co wydawać kasy na inne badania, tylko zrobić TLI i mieć pewność.

Oczywiście mono dieta jest w takich przypadkach wskazana. I jest to niekoniecznie karma weterynaryjna - mój pies miał po niej takie same luźne kupy jak po bytówkach, a to przez wysoką zawartość tłuszczu. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny.[/QUOTE]

dlatego najlepiej robić to badanie w przychodni, która ma na miejscu laboratorium i zbada kał świeżuteńki - zrobiony najlepiej pod lecznicą ;)
test TLI wiele nie wyjaśni - on służy do diagnozowania zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, poprawcie mnie jeśli się mylę i do czegoś jeszcze służy. w przypadku innych problemów z trzustką, jak zapalenie - jest właściwie bezużyteczny, a dość drogi, podczas gdy badanie kału to koszt 20 złotych powiedzmy. i jak to nic nie wykryje to można szukać dalej i psa kłuć dopiero :) takie moje zdanie, bo zamiast zrobić od razu badanie kału i wydać 20 PLN, to zrobiłam morfologię biochemię i TLI i wydałam ok. 300 :D

Link to comment
Share on other sites

Nie, no jeśli jest zapalenie to TLI też wykaże, w takim wypadku wartość badania będzie powyżej 35. Nie uważam, też żeby zrobienie podstawowej morfologi było błędne - to jest podstawa od której powinna zaczynać się każda diagnoza. Natomiast badanie kału jak najbardziej, ale tylko w przypadku gdzie lecznica ma własne laboratorium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...