Jump to content
Dogomania

double-dapple


anetta

Recommended Posts

oto mój nietypowy jamnior o umaszczeniu blue & tan, z fatalną głową, fatalną resztą, w dodatku wykastrowany, za to z wspaniałym charakterem :lol:

[img]http://img180.echo.cx/img180/9374/10023253zm.jpg[/img]
[img]http://img258.echo.cx/img258/9038/nh109iz.jpg[/img]
[img]http://img230.echo.cx/img230/2268/nh150pp.jpg[/img]
:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

no ba! paroow jest niebywałą atrakcją i chyba nie ma spaceru, żeby nas ktoś nie zaczepił. najczęściej słyszę: "paaaatrz! niebieski jamnik!", "ale jaja, srebrny jamnik!!", "wow! fioletowy pies!", "przepraszam, to ta łysa rasa?", "czy pani go goli?" i takie tam :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ktos zapytal sie co to jest double-dapple czyli podwojny marmurek. Mozna ten kolor uzyskac tylko jednym sposobem - przez krycie dwoch marmurkowych jamnikow razem. Wychodza bardzo atrakcyjne szczenieta ale z wysaka cena - czesta radza sie gluche, slepe albo i nawet bez oczu! Wszystko wiaze sie z genem Mm ktory w podwojnej postaci MM (double-dapple) czesto powoduje te znieksztalcenia. Przewaznie hodowcy tych kolorow nie maja zadnych sklupulow i choduja te 'egzotyczne' jamniki dla zysku w USA gdzie ten kolor jest dopuszczalny. Szanujacy sie hodowcy nie krzyzuja marmurkowych jamnikow razem dla wzgledow zdrowotnych.
[IMG]http://www.dachshund.org/dorg1.jpg[/IMG]Ten double-dapple jamnik urodzil sie bez oczu

[IMG]http://cedarwoodgsd.com/sitebuilder/images/treasuredox-262x142.jpg[/IMG]Niektorzy hodowcy w USA/Kanadzie za wszelka cene chcieli udowodnic ze moga hodowac championy double-dapple. Zwyciezyli hodujac wiele pieknych psow ale za jaka cene....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anetta']Eury, znalazlam hodowle gdzie sa marmurki :)
[URL="http://teklinow.webpark.pl/"]http://teklinow.webpark.pl/[/URL]
Ale co u nich sie teraz dzieje...? :niewiem: Ostatnia aktualizacja 2002r :lol:
Jak ktos znajdzie jeszcze jaks taka hodowle niech sie pochwali tutaj :) To bedzie taki nasz zbior "innych" :wink: jamnikow :lol: :D[/quote]


Pierwsza hodowla która która w 1989 r sprowadziła marmurkową jamniczkę AMSEL V.Trattlerhof to hodowla koński Raj [U][url]www.konskiraj.prv.pl[/url] [/U]Sunia Amsel została mamą pierwszego polskiego interchempiona merle długowłosego-inaczej jamnik tygrysi albo marmurkowy Mister Tigr z Końskiego Raju .Moja Zinka zKońskiego Raju to chyba jedno z ostatnich dzieci wiekowego TYGRYSKA . Jest przepiękną króliczą merle z wspaniałym charakterem jest też zawodniczką agility.Zostala niedawno mamą ale dwie sunie które przyszły na świat są czarne podpalane:lol: .W hodowli Koński Raj co roku rodzą sie jamnisie maści merle i nie tylko..Niedlugo spodziewany jest miot po pięknej suni merle i po znakomitym niemieckim piesku :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga_j']Ktos zapytal sie co to jest double-dapple czyli podwojny marmurek. Mozna ten kolor uzyskac tylko jednym sposobem - przez krycie dwoch marmurkowych jamnikow razem. Wychodza bardzo atrakcyjne szczenieta ale z wysaka cena - czesta radza sie gluche, slepe albo i nawet bez oczu! Wszystko wiaze sie z genem Mm ktory w podwojnej postaci MM (double-dapple) czesto powoduje te znieksztalcenia. Przewaznie hodowcy tych kolorow nie maja zadnych sklupulow i choduja te 'egzotyczne' jamniki dla zysku w USA gdzie ten kolor jest dopuszczalny. Szanujacy sie hodowcy nie krzyzuja marmurkowych jamnikow razem dla wzgledow


Dlatego też nie powinno się kryć merle rudymi,ponieważ rude też mogą nosić w sobie ten gen.Bardzo ciekawi mnie ten temat,bo jest malo wiadomości o tym ! Wiem że niedawno padł miot po rudej jamisi pokrytej merle.

Link to comment
Share on other sites

widzialam merle u siebie na osiedlu, dlugowlosa i krotkowlosa dziewczynke, super sa kolory

czytalam wlasnie gdzies ze krycie merle innym merle jest zagrozeniem dla zycia psiakow, wiec bym nie ryzykowala, bo mimo ze mi sie cos podoba optycznie to nie ryzykowalabym zdrowia psiakow. pamietajcie, ze mam w domu chorego psa z dobrej hodowli, wiec wiem jak wyglada zycie na codzien z nieuleczalna i nieobliczalna choroba. cieszy sie czlowiek z kolejnego dnia zycia psiaka i zastanawia ile dni sie bedzie jeszcze cieszyc

double-dapple sa sliczne bo inne i niespotykane, ale ja nie popieram wymyslow amerykanow odnosnie hodowli i roznych "zabiegow" weterynaryjnych

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AMIŚKA']
Dlatego też nie powinno się kryć merle rudymi,ponieważ rude też mogą nosić w sobie ten gen.Bardzo ciekawi mnie ten temat,bo jest malo wiadomości o tym ! Wiem że niedawno padł miot po rudej jamisi pokrytej merle.[/quote]

Zeby uzyskac podwojnego marmurka DWOCH rodzicow musi by marmurkowych. Nie mozna uzyskac double-dapple przez krzyzowanie rudego i marmurka, nawet jesli jest on nosicielem merle. Natomiast masz racje Amiska, trzeba uwazac krzyzujac rude z merle dlatego ze jest bardzo trudno odroznic rudego-marmurkowego od czysto rudego. Bardzo czesto rude-marmurkowe maja niewidoczne 'laty' a nieraz tylko je widac po urodzeniu, pozniej znikaja. Wiec jesli ktos nie jest pewny czy jego jamnik jest rudy-marmurek czy nie, powinien unikac kojarzen z marmurkami.

Jeden z 'plusow' double-dapple ktory wykorzystywali hodowcy jest to ze podwojny marmurek jest w stanie produkowac TYLKO MARMURKOWE szczenieta, niezaleznie od koloru drugiego rodzica. Podwojny MM jest genem dominujacym nad innymi kolorami.

Ciekawosta: im wiecej czysto bialego koloru na podwojnym marmurku, tym wieksze ryzyko na znieksztalcenie psa. Biale oznacza to ze gen merle zadzialal 'podwojnie' w niektorych miejscach- raz od jednego z rodzicow i raz od drugiego.

[B]Zwykle marmurki (Mm) i nosiciele koloru (mm) nie sa zagrozone, niszczycielski jest tylko gen MM (podwojny marmurek)[/B]

PS Zapomnialam dodac ze innym ubocznym efektem genu MM sa zmniejszone oczy oraz nieplodnosc u samcow

[IMG]http://www.eastfrontdachshunds.com/kodiak%202%203-1.jpg[/IMG]Typowy podwojny marmurek, hodowany dla koloru i 'egzotycznosci'. Pies ma szczescie jesli urodzil sie normalny sadzac po ilosci bialego koloru.

[IMG]http://www.mts.net/~brandach/images/dog1-s.jpg[/IMG] Championy z hodowli 'Brandachs'

[IMG]http://www.friendpages.com/albums/24/3161024.44523.jpg[/IMG]Dlugowlosy standard - posiada nienaturalnie male oczy

Zdjecie ponizej pokazuje jak powstaje double-dapple:
[IMG]http://www.dachshund.org/georgiademo.jpg[/IMG]Czarne plamy oznaczaja "oryginalny" kolor psa (np czarny podpalany) ktory nie zostal dotkniety przez gen merle. Biala siersc oznacza miejsce gdzie gen Merle zadzialal podwojnie (od dwoch rodzicow). Reszta psa to normalny kolor marmurkowy gdzie gen zadzialal tylko raz (tak jak u zwyklego marmurka)

Ciekawostka: Przy kryciu dwoch marmurkowych psow polowa (50%) szczeniat bedzie marmurkowa, a druga polowa bedzie sie skladac z double-dapple (25%) i "normalnie" ubarwionych (25%)(np czarny podp. lub rudy, itd).

Link to comment
Share on other sites

Krzyzując rude z marmurkami trzeba znać dobrze rodowody, żeby wiedzieć ze np. ten rudy nie jest marmurkiem ,u którego zanikła łaciatość.

Podam pewien przykład.
Na naszych wystawach pewnego czasu pokazywała się suczka czarnomarmurkowa krótkowłosa , zbiegiem czasu jednak jej marmurkowatosć tak zciemniała , że w tej chwili jest czarna podp. i jakie było moje zdziewienie ,kiedy w katalogu wyczytałam ze wpisane miała umaszczenie czarne podpalane a na wczesniejszych wystawach zawsze miała wpisane czarnomarmurkowe.
No i wyobrażmy sobie ze taka suka np. gdyby nie miała rodowodu , gdzie wpisane jest jej umaszczenie , mogłaby zostać pokryta marmurkowym psem( jezeli włascicielem suki byłaby osoba ,która nie miała ją od szczenięcia , tylko została jej włascicielem już jako dorosłej suki o umaszczeniu czarnym podpalnym)
Własnie bardzo czesto zdarza się to u rudych marmurków, które rodzą się marmurkowe a zbiegiem czasu łatki zanikają i zostaje rudy kolor , ale genetycznie taki pies nadal jest marmurkiem i nie mozna go łaczyć z marmurkowym partnerem.
Rosjanie tak jak amerykanie krzyzują marmurki dla uzyskania bardziej egzotycznych kolorów.( ostatnio jednak chyba zaprzestali , tego typu kojarzeń)
Moim zdaniem jest to nietyczna postawa hodowców , gdzyz z góry mogą zakładać że czesc szczeniąt urodzi się kalekich i niezdolnych do życia.

Link to comment
Share on other sites

Jamniki o takim umasczeniu,byly do niedawna w hodowli GE-DA-NO w Bytomiu. Pare lat temu byl miot czarno podpalanych miniatur o umasczeniu przypomonajacych bernenczyka,miejscami marmurkowych.
Sczenieta byly sliczne,Niestety uznane jako Niehodowlane/byla dosyc dluga debata na temat uznania tego koloru/
Sczenieta dostaly metryki,lecz z adnotacja niehodowlany.
Mimo tego sczeniaki znalazly bardzo szybko domy u pasjonatuw tej rasy,wPolsce i Holandi.
Pomimo jednego wzorca,jedno z sczeniat zostalo wystawione na wystawie w Amsterdamie i dostalo wysoką ocene.

Postaram skontaktowac sie z hodowca moze udostepni namm fotki tych sczeniat,i suki.

Link to comment
Share on other sites

Ale to całkiem inna sprawa , bo te szczenięta o których piszesz nie były wynikiem łaczenia dwóch marmurków.

Piszesz że była długa debata nad uznaniem koloru...., kto chciał uznać kolor ,oddział w Bytomiu? Jezeli Nimecy jako twórcy standardu FCI go nie uznają to zbędna była ta debata.

Link to comment
Share on other sites

Co do standardów to Polska jako kraj europejski zobowiązana jest do przestrzegania standardów FCI , amerykanie podlegają standardom AKC, które są całkowicie rózne od FCI i to w kazdej rasie nie tylko w jamnikach.

Link to comment
Share on other sites

Ja niedawno szukalam męza dla mojej jamnisi merle i powiedziano mi że ma być czarny,ale mnie podobały się bardzo rude psiaki.Powiedziano mnie że ewentualnie jeżeli będę pewna że rudy jest po czarnych rodzicach to mogę wtedy też dopuścić. Dlaczego???:lol:
Bardzo ciekawi mnie ten temat i chyba nie tylko mnie:lol:


PS>Ojcem szczeniąt mojej suni zostal czarny piesek.

Link to comment
Share on other sites

Kryjąc rudym psem swoją marmurkową suke , mogłabys własnie uzyskać szczeniata rudomarmurkowe, a jezeli na dodatek pies ten były po rudych rodzicach i byłby homozygotyczny pod względem umaszczenia , wieć wszystkie szczeniąta byłyby rude i rudomarmurkowe , a chodzi o to żeby tych rudychmarmurkow rodziło się jak najmniej , gdzyż własnie zazwyczaj u nich ta marmurkowatość znika i zostają rudymi ,pomimo że genetycznie sa marmurkami , chyba dlatego radzono ci szukać rudego ale po jednym czarnym rodzicu, gdyż po dwóch czarnych podpalanych nie moze się urodzić rude szczenie.

Link to comment
Share on other sites

z hodowli Ruda Aksamitka P Moniki Pietruszka z Bytomia.
Ale wlasciciele przeniesli sie do Austri,tam maja zarejestrowana hodowle.

Moja suczka to Mira-ruda aksamitka-ojciec to Tofi kubusiowa strzecha.matka to Dzola Perla jezior.

Z tym ze Panienka jest wiekowa ma 9 lat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...