Jump to content
Dogomania

,, Podaj lapke ''


megi1

Recommended Posts

Jezeli pies merda ogoniem to znaczy ze sie cieszy, jezeli chowa ogon to znaczy ze sie boi, itp,...itd,...A co oznacza gdy pies poda lape ? jak on to rozumie ? co to znaczy dla niego??? Kiedys kolezanka powiedziala mi ze pies uwaza wtedy ze jest wiekszy ode mnie, ze jest moim panem. Czy to prawda ????? A jezeli nie to co to dla niego znaczy ?????

Link to comment
Share on other sites

To znaczy, że zrobi coś po to, aby dostać nagrodę/pochwałę/pieszczotę. Kładzenie łapki na kogoś oznacza dominację (ja tu rządzę), chociaż nie zawsze - czasem jest to po prostu chęć zwrócenia na siebie uwagi (zobacz, jestem tu).
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zalezy od kontekstu, ale zwykle wynika to z tego, ze pies to inteligentne zwierze. ;-)
Skoro każesz mu podać łapę, aby coś dostał, to on kombinuje tak, że jak sam poda łapę, to da ci sygnał, że czegoś chce ...
Mój jak jem owoce, to robi siad przede mną, a jak na niego spojrzę, to podnosi łapę. Pies NIE MÓWI po ludzku, więc stara się komunikować z nami zestawem wyuczonych gestów.
:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='megi1']Jezeli pies merda ogoniem to znaczy ze sie cieszy...[/quote]

No, niezupelnie... to znaczy tyle, ze jest podekscytowany. Pies, ktory ujada tak, ze malo nie wyskoczy ze skory tez czesto macha ogonem.

Co do kladzenia lapy to zalezy od kontekstu. Podawanie lapy na komende ma praktyczne znaczenie "jak zrobie co mi sugeruja bedzie nagroda".
Kladzenie lapy na karku (np innego psa) to gest dominacyjny.
Tracanie lapa kolana czy reki ma podobna geneze i podobne znaczenie jak wpijanie pazurow u mruczacego kota - wywodzi sie ze ssania matki i ugniatania jej brzucha. Mozna je rozumiec jako "dobrze, jeszcze", "pobaw sie, zwroc na mnie uwage" a czasem (jak pisze np Abrantes w "Dog language") jest to zachowanie zastepcze, ktore pies wykonuje gdy czuje sie niepewnie i nie wie co robic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

odswieze temat bo poniekad go dotyczy tj komendy "podaj łapę"
nasz maluch juz sporo komend zna i uczymy sie nowych
i ta jakos mu wyjatkowo nie idzie a czytalam ze to jedna z najprostszych bo poniekad naturalna dla psa.
i tu pytanie:
nasz pies jest po operacji usuniecia glowki kosci udowej. Generalnie jest sprawny ale ta łapka (tylna) jest słabsza. Jak siedzi to moze mocniej podpiera sie na przednich łapach? I moze podniesienie lapy sprawia mu dyskomfort?
Jak podnosze mu lape znad ziemi to jest ok
problemem jest moment kiedy łapa "jedzie " w powietrzu z podlogi do mojej dloni.
Chciałabym poznac wasza opinie, czy to moze byc dyskomfort? Bo jak tak to zrezygnuje z takich cwiczen, a jak nie to zwyklej knabrnosci nie zniose :evilbat:
niby głupia komenda ale chodzi o zasade ze czegos wymagam w sumie :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='julita104']
Jak podnosze mu lape znad ziemi to jest ok
problemem jest moment kiedy łapa "jedzie " w powietrzu z podlogi do mojej dloni.
[/quote]

Hm.. może właśnie pies opiera się na Twoich rękach, gdy podnosisz mu łapę, czego nie może zrobić mając łapę w powietrzu.

A wracając do samowolnego kładzenia obu łapek np. na kolanach pani. Jeśli chodzi o moją Alfę to ona robi to tylko na dworze jak czuje się niepewnie, np. po spotkaniu z dużym psem którego się baardzo wystraszyła. Wtedy skacze i chce się przytulać.
Czy oduczyć takiego zachowania?

Link to comment
Share on other sites

Co do podawania łapy to zależy od konteksty, raz podaje łape jak coś chce, raz gdy go o to poprosisz(jak nauczyszgo tej komendy), czasami chce żebyś zwróciła na niego uwage itp.
Jeżeli pies położy łapy na karku drugiego psa to w tem sposób pokazuje mu że ma nad nim konterole, jednak co innego z ludźmi pies odróżnia nas od innego psa, więc nie zawsze to w jaki sposób odnosi sie do innego psa musimy tak samo tłumaczyć w stosunku psa do człowieka, psy nie umieją mówić więc poprzez gesty ciała próbują nawiązac z nami kontakt ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...