Jump to content
Dogomania

Jak karać szczeniaka (8tygodni) za złe zachowanie?


fifi290496

Recommended Posts

tak jak w temacie proszę o napisanie jak mogę karać mojego szczeniaka za złe zachowanie. do tych czas przyciskałem go bardzo delikatnie do ziemi i przytrzymywałem przez jakieś 5-10sekund czy to dobry pomysł? często gryzie i warczy na domowników co z tym mogę zrobić proszę o rady:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fifi290496']tak jak w temacie proszę o napisanie jak mogę karać mojego szczeniaka za złe zachowanie. do tych czas przyciskałem go bardzo delikatnie do ziemi i przytrzymywałem przez jakieś 5-10sekund czy to dobry pomysł? często gryzie i warczy na domowników co z tym mogę zrobić proszę o rady:p[/quote]

To co robisz jest straszne:angryy: Nigdy więcej tego nie rób! Zastępujesz mu teraz matkę! Tak naprawdę w swiecie psów, takiemu szczylowi wolno prawie wszystko, żaden pies nie przyciska szczeniaka do ziemi.
Jeśli robi coś niewłaśiwego powiedz "fe", "nie wolno" i przerwij zabawę, zignoruj go, żeby skojarzył, że robi coś niewłaściwego. On jeszcze nie zna zasad, których ma przestrzegać, musisz go nauczyć, ale to wszystko trochę potrwa, zanim załapie.
Przyciskanie do ziemi nic tu nie pomoże, a szkód może narobic wiele.

Gryzienie jest naturalnym zachowaniem szczeniąt, musisz ukierunkować je tylko na przedmioty, które do tego służą i od początku nie pozwalać gryźć ludzi albo uczyć "miękkiej szczęki". Możesz zapiszczeć, kiedy Cię ugryzie i przerwać zabawę. to będzie dla niego wyraźny sygnał.

Warczenie często oznacza zaproszenie do zabawy, o ile nie wynika ze strachu przed przyciskaniem do ziemi.

Ale przede wszystkim przeczytaj chociaż jedną dobrą książkę, żeby nie popełnić błędów, które później trudno będzie naprawić.

Życzę powodzenia:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja gdzieś kiedyś czytałam w jakiejś książce, że np jak pies się źle zachowuje tzn. gryzie dywan, buty, spodnie, warczy na domowników, albo nadmiernie szczeka to trzeba bardzo mocno zamknąć jakąś grubą książkę, albo rzucić pęk kluczy na podłogę, albo w pustą puszkę po czymś wrzucić kilka grosiaków i z rzucić tą puszkę na podłogę, wtedy piesek zainteresuje się co wywołało ten hałas i przestanie gryźć kapcie itp. i ta czynność (chodzi mi o gryzienie i warczenie) kiedy usłyszy ten huk będzie sobie gryzienie kojarzył z czymś nie przyjemnym dla jego uszu i się odzwyczai i zrozumie, że kapcie to nie najlepsza zabawka dla niego.
Kup mu jakieś lateksowe piszczące gryzaki (z lateksu lepsze dla szczeniaka, który ma ostre ząbki bo nawet jak pogryzie i kawałek gryzaka polknie to lateks się dobrze rozkłada i szczeniakowi się nic nie stanie)
[B]
do tych czas przyciskałem go bardzo delikatnie do ziemi i przytrzymywałem przez jakieś 5-10sekund czy to dobry pomysł?[/B]
Wydaje mi się, że to nie jest zbyt dobry pomysł, ponieważ potraktuje to jako zabawę i zacznie cię gryźć po rękach itp. albo np jak cię zaczyna gryźć zamknij go na chwilę w innym pokoju po np 3 min wypuść psiaka z pokoju jak dalej będzie cię gryźć to zamknij go jeszcze raz ale tym razem na 5 min. po jakimś czasie powinno to poskutkować.

I jak się np. załatwi w domu nie 'wkładaj' mu nosa w tą niespodziankę, którą zostawił za podłodze, bo to moze psu uszkodzić uklad nosowy. Jak przyłapiesz pieska, że np siusia na podłogę krzyknij stanowczo "nie wolno!" weź psa i idz z nim na dwór, jak się wysiusia daj smaczek i po kilku próbach ze smaczkiem to poskutkuje.
[U]WAŻNE:[/U] nigdy nie krzycz na psiaka keidy coś zbroi, ani nie bij bo będzie uciekał od ciebie i będzie się ciebie bał, a tego chyba nikt nie chce prawda?:cool3: bądz dla psa stanowcza i konsekwętna, ale łagodna i cierpliwa.
życze powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fifi290496']tak jak w temacie proszę o napisanie jak mogę karać mojego szczeniaka za złe zachowanie. [/QUOTE]To dokładnie tak jakby karac za złe zachowanie kilkumiesieczne dziecko.
Zamiast zaczynac edukacje od karania najpierw wypadałoby pokazac psu jakich zachowan sie od niego oczekuje. :diabloti:

Instrukcja obsługi szczeniaka:
[url=http://www.owczarek.pl/zofia/journal/default.asp]Owczarek.pl - Szczeniak w domu - Blog Zofii[/url]

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana]Mam podobny problem z moim szczeniakiem. Czasami nie mam pomysłów jak takiego maluszka nauczyć posłuszeństwa. Doskonale zdaję sobie sprawę, że to wymaga czasu ale niekiedy jej zachowanie jest irytujące. Moja mała ( 8 tygodni) dość często gryzie po kostkach i nie tylko. Wiem, że dla mnie jest to forma zabawy i dlatego staram się zawsze mieć pod ręką jakąś zabawkę, którą jej daję jak tylko próbuje gryźć mnie lub kogoś innego. Niestety niekiedy zabawka nie pomaga i piesek gryzie mnie nie patrząc na zabawkę, w takich momentach wstaję przestając się z nią bawić i mówię, że nie wolno. Problem w tym, że moja pociech jest dość złośliwa i gdy ja wstaje kończąc z nią zabawę ona w zamian gryzie mnie bo stopach. Nadmienię, że gdy wyprowadzę ją z pokoju za złe zachowanie i pozostawię samą na chwilkę to faktycznie niekiedy się uspokoi a niekiedy ze złości nasika na podłogę. Może Wy macie jakieś sprawdzone pomysły na takie maluszki.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bailando'][COLOR=black][FONT=Verdana] a niekiedy ze złości nasika na podłogę. [/FONT][/COLOR][/quote]
Psy nie sikają ze złości ;) Jeśli już to ze STRACHU!

Co robić? Patrz post [B]meja[/B] z 31.07 :razz:
Dla takiego maluszka największą karą jest koniec zabawy. Z tym, że"kara" nie może trwać długo a jedynie minutę, dwie...
Czy psiak ma jakieś swoje zabawki?

Od kiedy szczeniak jest u Ciebie?

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana]Mój piesek ma bardzo dużo zabawek. Większość z nich to różnego rodzaju gryzaki, ma też zabawki pluszowe i różne piłeczki. Najbardziej lubi bawić się pusta butelką po wodzie więc i taka zabawka figuruje u niej w zestawie. Szczeniak jest u nas od prawie miesiąca. Nie miała większych problemów z zaaklimatyzowaniem się. Pierwszego dnia jak ją przywieźliśmy nie piszczała w nocy, nie szczekała ani nic podobnego, ona po prosty spała tak jak by było to dla niej coś normalnego, że jest z nami. Mała jest słodka, Kochana i urocza choć ma swój charakterek. [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bailando'][COLOR=black][FONT=Verdana] Moja mała ( 8 tygodni)[/FONT][/COLOR][/quote]
Piszesz, że mała ma 8 tygodni i jest u Ciebie miesiąc :crazyeye: Skąd masz psa?

Te zabawki psiak ma wszystkie, czy jest jakaś rotacja, urozmaicenie? Jak psiak spędza dzień?

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana]Mała trafiła do nas jak miała skończone 6 tygodni (skończyła je dzień przed odbiorem). Teraz 30 lipca skończyła 2 miesiące. U nas dokładnie jest 22 dni.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Jeżeli chodzi o zabawki to zazwyczaj ma wszystkie w kartonie i sama wyciąga sobie zabawkę, którą chce się bawić( nie bawi się wszytskimi). Niekiedy to ja jak się z nią bawię to wyciągam jakąś zabawkę, którą dawno się nie bawiła. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Jej dzień wygląda następująco:[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Jak my jesteśmy w pracy to niestety zostaje sama ( choć muszę przyznać, że dobrze to znosi - potrafi zająć się sobą). Natomiast gdy wracam z pracy to jestem z nią cały czas. Po pracy idzie na spacerek ( około 30 min). Później dostaje obiad i w zależności albo odpoczywa po obiedzie w swoim kojcu albo przychodzi się potulić. Spędzam z nią większość dnia, który nam zostaje. Bawimy się, przytulamy i takie tam. Wieczorem idę z nią na długi spacerek tak aby mogła się wybiegać (oczywiście wcześniej w ciągu dnia też z nią wychodzę). Po wieczornym spacerku mała dostaje kolację i idzie spać.[/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Czy ja dobrze rozumiem, ze 2-mczny szczeniak ma 3 spacery dziennie?
Czy czytales poradnik opieki nad szczeniakiem p. Mrzewinskiej, link jest pare wypowiedzi wyzej, w poscie Puli, od tego trzeba zaczac, a zajec tam masz na najblizszych kilkanascie miesiecy :evil_lol:.

Link to comment
Share on other sites

matko, z dwumiesięcznym szczylem latałam średnio co 2-3 godziny... I byłam 24h/dobę w domu. Zostawiać go zaczęłam jakiś miesiąc później i to na pół godzinki, stopniowo coraz dłużej. Teraz wyrósł na prawie 9miesięcznego szczyla, który od miesiąca zostaje sam na 8 godzin i przez ten czas śpi, nie wyje, nie szczeka.... Ale młodszego bym w życiu na kilka godzin nie zostawiła, ilość spacerów pominę milczeniem....

Sama chętnie bym wzięła drugiego malca, ale myślę rozsądnie i nie zostawiłabym go na kilka godzin bez spaceru i opieki.... toż to małe psie dziecko!

Link to comment
Share on other sites

karjo2 źle mnie zrozumiałaś. Z psem wychodzę częściej (oczywiście unikamy kontaktów z innymi psami i staram się chodzić z nią w miejsca gdzie inne psy nie chodzą za często). Napisałam cyt. "oczywiście wcześniej w ciągu dnia też z nią wychodzę". Jest mała więc wychodzę z nią min 5 razy dziennie.

Link to comment
Share on other sites

Zeby nauczyc psa czystosci, to spacery sa co 2-3 godziny, przez cala dobe.
Trudno sie wiec dziwic, ze szczyl nie wytrzymuje i posikuje w domu.
Ogolnie, chyba za duze wymagania od psiego dziecka i zbyt mala znajomosc psich zabaw i zachowan.
Poczytaj wspomniany poradnik, w ksiegarniach mozna dostac pozostale poradniki p. Mrzewinskiej i od tego bym zaczela.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana]Darianna zastanów się co Ty piszesz. Jak mam pracować ze szczeniakiem?? Zresztą pisałam, że mała dobrze to znosi. Jest bardzo grzeczna. Gdy jest sama w domu śpi i się bawi. Nie szczeka i nie piszczy. Przez pierwsze 2 tygodnie byłam cały czas z nią stopniowo przyzwyczajając do tego, że nie zawsze tak będzie i teraz jak zostaje sama to jest spokojna.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Poza tym jeszcze raz chciałabym podkreślić, że nie wychodzę z psem 3 razy dziennie tylko zdecydowanie częściej. Być może z wcześniejszej wypowiedzi tak nie wynika ale nie opisywałam szczegółowo kiedy mój pies je, śpi, bawi się i ile razy wychodzi na dwór. Na początku chodziłam z nią na dwór co 2 - 3 w dzień i w nocy. Teraz gdy jestem w pracy nie jestem w stanie z nią wyjść ale jak wracam do domu to wychodzę z psem za każdym razem jak wiem, że chce się załatwić ( po zabawie, po spaniu i nie tylko). [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Bailando, skoro wychodzisz z zalozenia, ze wiesz wszystko i postepujesz wlasciwie, to niewiele mozna napisac...
Oczekujesz sensownych podpowiedzi czy potwierdzenia, ze jest wspaniala wlascicielka?
Ze szczeniorem od pierwszych dni sie pracuje, nic samo nie przyjdzie. Zajrzalas pod link?
PS. Na tym etapie wychodzi sie z psem kilkanascie razy dziennie, jedzenie dostaje 5-6 razy dziennie.
W przeciwnym razie mozesz sie bawic w uczenie czystosci dosc dlugo (liczac w miesiacach ;) ).

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana]Jeszcze jedno chyba nie do końca dokładnie czytacie. Nie pisałam, że mam problemy z czystością mojego psa tylko z gryzieniem. Zapraszam wszystkim zainteresowanych do dokładnego przeczytania wypowiedzi zanim postanowicie coś komentować. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Pozdrawiam [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Przedewszystkim nie można karać psa hałasem, chyba że chcemy strachliwego psa który na ulicy na bylejakie puknięcie będzie reagowal strachem i sprintem w bezpieczne miejsce. Karać szczenie i dorosłego psa można na wiele sposobów:
- głośną i stanowczą dezaprobatę "fe!" "nie!" "ee!"
- przerwanie zabawy
- ignorowanie
- odizolowanie na parę minut w innym pokoju
Absolutne nie żadnemu straszeniu czy biciu, pies nie może się bać. Rzucanie głośnymi rzeczami ma być częścią socjalizacyjną, nie karą. Szczeniętom do dogoterapii rzuca się dzwoniące głośno puszki by się przyzwyczajały i ciągnie za skórę ale to nie może być kara nigdy.

Link to comment
Share on other sites

A po kiego grzyba karac na etapie uczenia wlasciwych zachowan, socjalizacji, wspolpracy z czlowiekiem?
Po co sobie komplikowac zycie?
Nie prosciej zauczac pozadane reakcje?
Bailando, niekoniecznie odnosze sie do Twoich postow w tym watku, wiec nie zarzucaj nieuwaznego czytania:
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/f456/mala-sprzataczka-pomocy-133587/index2.html[/URL]
Spacery tez wymagaja zaangazowania i pracy czlowieka, po co chodzic w okolice, gdzie jest mnostwo smieci? Wyprowadzaj w miejsca, gdzie nie ma co zbierac z odpadow wyrzuconych przez ludzi.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana]Karjo2 pisząc "pracować" miałam na myśli chodząc do pracy. Jeżeli chodzi o poradnik to jeszcze nie czytałam. Natomiast zanim kupiłam psa przeczytałam książkę pt. "Mój pierwszy pies" a obecnie jestem na etapie czytania książki pt. " okiem psa" czy coś takiego (niestety nie pamiętam autora). [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Musze przyznać, że moja psina jest bardzo mądra i szybko się uczy. Nie oczekuję od niej zbyt wiele bo zdaję sobie sprawę, że to jeszcze dziecko. Jednak staram się postępować zgodnie z zasadami, które wydają mi się rozsądne i mam nadzieję, że doprowadzą do tego, że mój pies będzie grzeczny i ułożony.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Czytałam też, że bijąc psa pobudza się w nim agresję. Lepiej jest przerwać zabawę, zagadać psa lub wydać jakiś wysoki dźwięk żeby odwrócić jego uwagę. Niestety na mojego nie zawsze to działa. [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bailando'][COLOR=black][FONT=Verdana]Lepiej jest przerwać zabawę, zagadać psa lub wydać jakiś wysoki dźwięk żeby odwrócić jego uwagę. Niestety na mojego nie zawsze to działa. [/FONT][/COLOR][/quote]
Cierpliwości... zacznie działać! Wciąż jesteście na etapie poznawania się ;) Mała (ma jakieś imię?) niestety została zbyt wcześnie odebrana od rodzeństwa i matki, powinna tam zostać do ukończenia 8 tygodnia życia (tam by mogła się bawić po psiemu, u Ciebie nie ma z kim, więc próbuje z Tobą)
Jeśli nie będzie działać to z winy braku konsekwencji z Twojej strony, tzn... jeśli raz za czas będziesz pozwalać na gryzienie, to nigdy jej nie oduczysz ;)

Link to comment
Share on other sites

To od razu daj sobie spokoj z p. Fisherem (Okiem psa) i p. Fennel, podobnie z teoria dominacji...
Zacznij od tego, co polecane i madre.
Hmm, na Ciebie kazde zwrocenie uwagi tez dziala, skoro oczekujesz tego od psiego maluszka :cool3:?
Jeszcze raz poczytaj linkowany poradnik, naucz sie przekierowywac reakcje, bedzie latwiej.
I zupelnie powaznie mowie o pracy z psem, a skoro pracujac w normalnym wymiarze czasowym, to moze warto znalezc kogos z sasiadow/rodziny, kto by zajrzal i zabral szczylka w tym czasie na spacer?
[url=http://pies.onet.pl/16514,13,16,niespotykanie_agresywne_szczenieta,artykul.html]Onet.pl Pies[/url]
[url=http://pies.onet.pl/13,7617,42,ekspert_artykul.html]Agresywne zachowania u szczeniaka - Zofia Mrzewińska - Onet.pl Pies[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...