Jump to content
Dogomania

Coś więcej o owczarku rumuńskim?


Eclairs
 Share

Recommended Posts

Na spacerku z moim erdelkiem spotkałam dzisiaj prześlicznego pieska. Dowiedziałam się, że jest to owczarek rumuński. Może ktoś z was mógłby przybliżyć mi tę rasę :D
Może są jakieś ciekawe stronki internetowe poświęcone tym psiakom?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nie wiem, o którego Ci chodzi - Carpatina (wyglądem w typie ONka długowłosego) czy o Mioritica (coś a'la PON). Oba porównania wysoce umówne. Obie rasy zatwierdzone tylko w Rumunii.
Carpatin jest blisko spokrewniony z owczarkiem kaukaskim i szarplaninacem, jest silnym psem stróżującym i obrończym. Bardzo inteligentny, o niezależnym usposobieniu, jest jednak do swojego pana wiernie przywiązany. Ma doskonały węch i słuch. Rasa ta poza swoją ojczyzną nieznana. Jak go widziałaś, to miałaś duże szczęście.
Muszę odebrać wiadomość, za chwilę na piszę coś o mioriticu.

Link to comment
Share on other sites

Mioritic wystepuje głównie na obszarze przygranicznym z Mołdawią. Rasa zatwierdzona w Rumunii w 1981r. Psy te nadal hodowane są przez owczarzy, którzy rozmnażają te psy tylko dla własnych potrzeb. Psy te są nadzwyczaj silne i ciągle jeszcze podlegają naturalnej selekcji. Mioritic jest łatwy do prowadzenia, odważny, inteligentny i odporny. Pierwszorzędny pies stróżujący i obrończy. Strzyże się go wczesną wiosną.
To tyle. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Z twojego opisu wnioskuję, że miałam (a właściwie mam) przyjemność z Mioriticem. Jest to prześliczny duży piesek z sierścią rzeczywiście podobną do PONa. Mój airedale spokojnie przebiega mu pod brzuchem :-). Pieski się już zaprzyjaźniły i często razem biegają. Od właściciela dowiedziałam się, że w Polsce są tylko dwa takie owczarki. Jako szczeniaczki na specjalne zamówienie przyleciały z Rumunii samolotem.
Dzięki, że wyjaśniłeś mi różnicę między Carpatina i Mioriticem. Szukałam informacji w necie i wszędzie znajdowałam fotki piesków podobnych do kaukaza :o i zaczęłam już podejrzewać właściciela tego owczarka o ... :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...