Jump to content
Dogomania

"Fundusz kasztanka" - ratujemy życie karego źrebaka Łobuza


Dorothy

Recommended Posts

do poniedzialku mam podawac to co mam, i w ogole bardzo dobrze ze to podaje, mam podawac poki mam na stanie. Az sie nie zacznie trawa. Bo niewydolnosc nerek oznacza, ze bialko ktore ona dostaje w paszy przelatuje przez nia i ile zje tyle wysika, stad te zaniki miesni i chudosc, po prostu nerki przepuszczaja skladniki budulcowe do moczu... wiec trzeba w nia ladowac ile sie da, ale nie bialka bo nerki sie zatkaja calkiem, tylko weglowodanow przede wszystkim, i duzo wapnia a malo fosforu, wyczytalam w artykule od cudaka ze kukurydza srutowana, wiec jutro jeszcze lece na rynek dokupic.

A wet powiedzial ze poza tym pasza nerkowa jak najbardziej bo ma prawidlowy stosunek wapnia do fosforu (ten fosfor bardzo niebezpieczny, np nie wolno dawac otrab pszennych w ktorych jest) ma weglowodany i ma to ziarno spreparowane odpowiednio ze jest duzo lepiej przyswajane... tylko ta cena...

zobaczymy co powie konsylium...
czytalam na ludzkich portalach o nerkach i wiele mnie nie pocieszyli....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

to chlop pokazywal krowie Małgos :-D na miedzy, gdzie jesc wolno a gdzie nie. Albo moze i co innego jej pokazywal...
a nie krowa chłopu:evil_lol:

latwo zapamietac biorac pod uwage ze Gremlin pokazywal chomicy... te chlopy jakos lubia tak pokazywac....:eviltong:

poczekajmy z decyzja o karmie i najpilniejszych potrzebach do poniedzialku, wet bedzie kolo 13 tej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorothy']to chlop pokazywal krowie Małgos :-D na miedzy, gdzie jesc wolno a gdzie nie. Albo moze i co innego jej pokazywal...
a nie krowa chłopu:evil_lol:

latwo zapamietac biorac pod uwage ze Gremlin pokazywal chomicy... te chlopy jakos lubia tak pokazywac....:eviltong:

poczekajmy z decyzja o karmie i najpilniejszych potrzebach do poniedzialku, wet bedzie kolo 13 tej.[/QUOTE]

ok powinnam wytrzymac do poniedziałku ;)



kurcze od tego pokazywania gremlina to mi się juz we łbie poprzewracało ;)
zaraz wam pokaże komu się jeszcze przewróciło ;)


Michaś
dwuminutowa wersja łóżkowa:

[CENTER][IMG]http://img203.imageshack.us/img203/6130/dsc00960f.jpg[/IMG][/CENTER]

i jeszcze łózkowy pychol:
[CENTER][IMG]http://img121.imageshack.us/img121/4534/dsc00958hk.jpg[/IMG][/CENTER]


Dorotka a to małe szczylkowate to cały czas u Ciebie?

Link to comment
Share on other sites

jeszcze jeden bazarek dla Gracji

[URL="http://www.dogomania.pl/threads/181413-Czerwone-korale-dla-Gracji-i-innych-ktA-rzy-uciekli-rzeA-nikowi-do-20-03-do-22?p=14257074#post14257074"]BAZAREK - KORALE dla Gracji[/URL]

zajrzyjcie, podrzuccie , kupcie ;)

Link to comment
Share on other sites

dziekuje, piekne korale :-)

sluchajcie jest problem i on narasta, albo cos z tym zrobie, na co niestety potrzebuje pieniedzy, albo Łobuz bedzie musial isc do adopcji.
Mowilam juz ze rozwala stajnie? I ze prowokuje ucieczki?
No to wczoraj caly dzien na pastwisku , przylegajacym do ogrodu sasiada i majacym z jednej strony siatke tegoz sasiada, skaninad milego chlopa, Łobuz pracowal pilnie nad zniszczeniem tej siatki.
Cala siatka na odcinku 40 metrow jest zdarta z druta, pogieta, pozwijana, naciagnieta, i wyglada jak po huraganie. Na resztakch siatki wisza czarne kłaki,oczysiwsty dowod winy.
Na siatce nie bylo pastucha... on usilowal przedostac sie na druga strone, nie udalo mu sie tylko dlatego ze nie pekl drut gorny naciagowy siatki, i ten drut i zbulona ponizej siatka zatrzymaly go.
Z mojego domu nie widac tego miejsca, z sasiada tez nie bo sa drzewa,a sasiada w ogole nie bylo. Łobuz buszowal swobodnie i widac ze dluuugo pracowal...
Siatka wlasciwie jest do wymiany, bedziemy probowali ja ponaciagac spowrotem ale chyba jest zbyt mocno uszkodzona, i na zbyt dlugim odcinku. Narazie jest minus 8 stopni wszystko sztywne nie probujemy nawet.
Albo dam tego konia komus na miesiac do oprzegania i zacznie pracowac i gdzie indziej emitowac swoj nadmiar energii, (musi byc drugi kon nauczyciel, uprzaz woz i woznica, ja nie mam tych rzeczy) albo go oddam do adopcji. Pewne rzeczy mnie przerastaja, naprawde...:-(

Link to comment
Share on other sites

jeszcze nie widzialam takiego siodla. Mam na mysli szerokosc łęku :evil_lol:
on ma grzbiet jak ława w góralskiej knajpie.

Moznaby sprzedac w bardzo dobre rece (ktore sami moglibysmy znalezc wsrod przyjaciol na dogo czy gdziekolwiek) za cene wykupienia i pieniadze przeznaczyc na wykup nastepnego biedaka. Ale na to musialby sie zgodzic calokształt skladajacych sie na wykup, tak mysle. Zeby ktos nie zarzucil mi potem jakichs zlych czynow.

Niewatpliwie jest to kon ktory moze i powinien cos robic, jego roznosi energia .... w stadzie emerytow.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorothy']
Moznaby sprzedac w bardzo dobre rece (ktore sami moglibysmy znalezc wsrod przyjaciol na dogo czy gdziekolwiek) za cene wykupienia i pieniadze przeznaczyc na wykup nastepnego biedaka. Ale na to musialby sie zgodzic calokształt skladajacych sie na wykup, tak mysle. Zeby ktos nie zarzucil mi potem jakichs zlych czynow.

Niewatpliwie jest to kon ktory moze i powinien cos robic, jego roznosi energia .... w stadzie emerytow.[/QUOTE]
Podzielam Twoje zdanie (co prawda nie dawałam kasy, ale przekazałam fanty na bazarek ;) )
Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Łobuziaka można uratować następnego konia, a on będzie cieszył nowego właściciela i wyżywał się "w sporcie, a nie w dewastowaniu otoczenia. Praca mu na pewno dobrze zrobi.

Link to comment
Share on other sites

Dorota ja myślę, że pomimo iż się "składaliśmy" na Łobuza nikt nie może Ci kazać, żeby Łobuziak został u Ciebie
nie kosztem Twojego zdrowia, Twojej stajni czy relacji z normalnymi sąsiadami

tylko, że ja wiem, ze u Ciebie on ma dobrze
i boję się że może trafic źle
a nie daj boże do kogoś gdzie najpierw będzie ładnie pięknie a poźniej ktoś zechce go na kabanosa przerobić :placz:


edit:
był weterynarz u Gracji?

Link to comment
Share on other sites

weterynarz wlasnie pojechal.
Gracja ma niewydolnosc nerek i wątroby, przy czym watroba gorzej niz myslelismy.
Ale przyczyna jej chudosci jest jakas (nie pamietam jaka) miopatia , czyli zaburzenie czynnosci miesni a szczegolnie ich zdolnosci do odbudowywania masy. Jest to choroba czesto genetyczna choc rownie czesto wynikajaca z zaniedban hodowlanych (warunki zycia, utrzymanie) polega na zaburzeniu metabolizmu w miesniach przez co one traca mase i staja sie slabsze. Wynika to ogolnie z zaburzen metabolicznych i rownowagi biochemicznej organizmu.
Wszystkie te rzeczy raczej nie rokuja wyleczenia. Terapia musi byc ciagla i podtrzymujaca. W lecie Gracja wyglada lepiej bo zielonka czyli trawa jest najlepiej przyswajalna pasza. W zimie jej nie ma...

Gracja dostala kroplowke z mieszaniny aminokwasow, zastrzyk ze sterydu i antybiotyk, ja dostalam jeszcze 3 zastrzyki- jeden steryd do podania za 4 dni i antybiotyki 2 szt co dwa dni.

Mam tez kupic pasze wysokobialkowa z lucerna, i ponoc tu niedaleko w Gorkach Wielkich jest jakis producent,nazywa sie Szoudra, ktorego musze znalezc,on robi ponoc swietne pasze i duzo tansze niz 170 za worek, z lucerna i innymi rzeczami. Nie wiem po ile, musze znalezc.
Rachunek za badanie krwi 180 plus dzis za wizyte 150.

potrzebne tez bylyby witaminy, taki ogolny zestaw.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='3 x']
tylko, że ja wiem, ze u Ciebie on ma dobrze
i boję się że może trafic źle
a nie daj boże do kogoś gdzie najpierw będzie ładnie pięknie a poźniej ktoś zechce go na kabanosa przerobić :placz:
[/QUOTE]
No właśnie...trzeba by jakąś mądrą umowę z zastrzeżeniem sobie prawa pierwokupu zmajstrować. No i najlepiej by było, jakby ktoś go miał na oku(najlepiej Dorothy, a przynajmniej ktoś, kto na koniach się zna)

Link to comment
Share on other sites

sa takie umowy, chyba met ma takie, nie pamietam, w kazdym razie z zastrzezeniem prawa pierwokupu, oraz z okresleniem do czego kon moze byc uzywany, w jakich warunkach ma stac (nie wolno np trzymac na stanowisku) prawo do kontroli warunkow, zakaz dzierzawy, zakaz pracy w szkolce itd itp.
Cena jest niska pod warunkiem dopelnienia tych warunkow.

Ja tez wolalabym zeby on zostal ale on musi isc do roboty, a ja nie umiem oprzegac, do tego trzeba chlopa wozu chomonta i jak wyzej juz mowilam. A ze nie mam potrzeba mi pieniedzy. W swietle choroby Gracji i wydatkow na weta jestem splukana (wymieniam te wydatki co sa bardzo ekstra, bo inne mam stale, np kowal ostatnio 350 zl, owies otreby 150 wiadra bo popekaly na mrozie 50 nowy pastuch bo stary szlag trafil od mrozu 250, razem 800 zl gora pieniedzy na calkiem zwykle rzeczy bez weta). Siatki narazie nie licze...
Mam w Wisle znajomego ktory moze go na miesiac dwa wziac do pracy wdrozyc ma dwa swietne zaprzegowe konie i sam jest wielkim milosnikiem koni, ale nie za darmo, ze 400 zl na miesiac pewnie musialabym zaplacic, to i tak tanio gdzie indziej w okolicy sam pensjonat kosztuje powyzej 550zl.
Nie wiem, poki co troche oklaplam. :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorothy']Mam tez kupic pasze wysokobialkowa z lucerna, i ponoc tu niedaleko w Gorkach Wielkich jest jakis producent,nazywa sie Szoudra, ktorego musze znalezc,on robi ponoc swietne pasze i duzo tansze niz 170 za worek, z lucerna i innymi rzeczami. Nie wiem po ile, musze znalezc[/QUOTE]

Fajnie, że jest tańsza alternatywa ;) chociaż jest to całkowicie sprzeczne z tym, co na forum ŚK napisał wet. Golachowski: [I]"wskazane jest też unikanie paszy bogatobiałkowej"[/I] .
Mam nadzieję, że Wasz wet wie, co robi.

Link to comment
Share on other sites

wynika to z tego ze okazalo sie, ze wyniki wskaznikow enzymow miesniowych sa duzo gorsze od wynikow mocznika i kreatyniny swiadczacych o stanie nerek.:-(
i tak na przyklad:
AST/GOT - transaminaza asparginianowa maximum wynosi 250 Gracja ma 270 swiadczy o nadmiernym obciazeniu pracy miesni, przeciazenie miesniowe, w tym miesnia sercowego
CPK - kinaza fosfokreatynowa maximum 250 Gracja ma 374 :-( - dostaje sie do krwi z uszkodzonnych wlokienek miesniowych, podwyzszenie poziomu we krwi swiadczy o uszkodzeniach miesni, na przyklad u koni wyscigowych wskutek przetrenowania
LDH (nie pamietam,cos z kwasem mlekowym) maximum 400 Gracja ma 520 powod jak wyzej
AP (nie pamietam cos) tez przekroczone to samo

w ksiazce nt badan laboratoryjnych koni znalazlam taka informacje-
przekroczenie tych wskaznikow u konia nie poddanego treningowi swiadczy o zaburzeniach pracy watroby a w skrajnych przypadkach o zoltaczce. Poniewaz towarzyszy zawsze pierwszym objawom przetrenowania i przeciazenia miesni w tym serca, u koni niepracujacych swiadczy o miopatii i zaburzeniu metabolizmu miesniowego roznego pochodzenia (miesniochwat porazenny, inne)

jest tu moze jakis bochemik :-(

sama juz nie wiem. Zapytam Golachowskiego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorothy']witaminy
niedrogo, dobra firma

[url]http://allegro.pl/item943847737_bestermine_witaminy_mineraly_dla_koni_na_115_dni.html[/url]

dodatkowo

2 opakowania [url]http://www.wetfarma.pl/fmitalia_06.php[/url] na miesiac[/QUOTE]

o żesz kurka, cena tego LISIMIX powaliła mnei z nóg
najtańsze znalazłam za 200 zł

kupię witaminy
na ten lismix niestety mnie nie stac
mogę sie z kimś złozyc jeśli byłby ktoś chętny ?

zakończył się bazarek skarpetkowy - dla koników bedzie min 45 zł

Link to comment
Share on other sites

wspaniale :calus: bardzo sie ciesze

a Gracja naprawde nabiera zaufania przy tych wszystkich zabiegach, dzis podczas kroplowki stala wtulona w moja kurtke glowa, bez ruchu. Dala sobie tez termometr zaaplikowac i w paszcze zajrzec, osluchac i pomacac, nawet doktor chwalil :-)

Link to comment
Share on other sites

witaminki kupione
podalam Twoj nr tel jakby kurier błądził czy cos, mam nadzieję ze się nie pogniewasz
moze się uda i juz dojda do was w tym tyg :)

chyba musimy szukać Łobuzowi domu
sama nie wierzę, że to pisze
ech, życie ;(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...