Jump to content
Dogomania

czym tak naprawdę różni się owczarek australijski od border collie?


Agnisia =)

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja gdybym nie wiedziała, że to Zdwórz i polskie psy też bym miała problemy.
W Zdworzu były trzy czarne aussiki, z czego Uma ma całą czarną głowę. Więc zostaje Mal i Jinx, a z tej dwójki to Mal miał czerwoną chustę:). A jak już wiem, że to Mal, a drugi to border, to sprawa jest prosta.

Link to comment
Share on other sites

Ja rozpoznałam, bo znam obydwu panów:lol: A pztm zupełnie inne głowy- dla mnie nieporównywalnie fajniejsza ozikowa:eviltong:

Ja osobiście już współczuję moim chłopakom, że będą musieli zapewniać odrobinę rozrywki aussikowej panience:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O dokładnie. Oziki są takie bardziej 'psie' :lol:
Poruszają się psio, nie borderowo;)

Stereo, Justyna pisała na ozikowym, że jak ktoś ma problem w odróżnieniu bc, ozika i english shp. to trzeba je zobaczyć w czasie pasienia i nie będzie problemów:lol:

Link to comment
Share on other sites

Tutaj sa przyklady stylu aussikow pasacych owce i bydlo:
[URL]http://aussieinfo.org/illustrations.htm[/URL]

A tutaj porownanie stylu aussie i stylu borderow:
[URL]http://aussieinfo.org/breedcomparisons.htm[/URL]

O ile sie nie myle Ula zabierala sie za tlumaczenie opisu stylu pasienia aussikow.

Aussiki naleza do psow o "luznym oku" chociaz nie znaczy to, ze zupelnie nie pracuja "okiem" (czyli nie wpatruja sie w owce, zeby je ruszyc albo zatrzymac), ale wyglada to inaczej niz u borderow.

Link to comment
Share on other sites

A mi szczerze mówiąc bardzo podoba się to pochylenie;)

Dla mnie np. Ulfi prawie cały czas jest pochylony (tylko ze widziałam go raz w życiu na zawodach, więc moge sie mylić;) i dla mnie poprostu część borderków ma prosty grzbiet, a część chodzi cały czas w 'przygarbieniu'. Ale to moja obserwacja:p

Link to comment
Share on other sites

No przyznać trzeba, że część typowo wystawowych bc traci to wieczne przykulenie. Ale jak się popatrzy na bardziej pracujące, to niektóre potrafią być cały czas takie przykulone.
Ja tego nie lubię, to takie niepsie:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

No niestety, te niektóre nierozkręcony bc na torze szczerze mnie dziwią:roll: Takiego spokojnego agilitowego ozika jeszcze nie widziałam:lol:

Ulfi nie jest z energizera? Bo ja nie wiem, nie orientuje sie w bc:eviltong: Iga, ale nikt nie napisał, że wszystkie wystawowe, tylko że niektóre.

Link to comment
Share on other sites

Ulfi jest z Francji, z czysto użytkowej hodowli :evil_lol:
Nie każdy pies z użytkowej linii będzie miał mało włosa, jak i nie każdy wystawowy ma dużo włosa.
Przykładem aussika, który w rodowodzie prawie nie ma show, rodowód to głównie Mistretta (1/2 + 1/ 8, working (1/4) + show (1/ 8) i jest mocno włochaty, jest Sneaker: [URL]http://www.united-aussies.de/ENG/leistungen/53443298c60a90201/index.html[/URL] (swoją drogą to on przypomina mi bc, a nawet Ulfiego z z tym ogonem, lżejszymi uszami i skradaniem się!)
Z drugiej strony, nie każdy użytek porusza się cały czas w przyczajce jak Ulfi. Np. w Chybiu w 2005 roku był taki czysto użytkowy krótkowłosy BC z Czech, który jak nie pasł wygląda zupełnie jak jakiś mieszaniec mało przypominający bordera, ale jak już wchodził w tryb pracy... wtedy nie było najmniejszych wątrpliwości :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...