Jump to content
Dogomania

D.O.N-Długowłose Owczarki Niemieckie


Recommended Posts

Witaj :) Ja mam DON-ka, a właściwie 3 8) Nawet fotki najmłodszego są tu na dogomanii w topiku - fotki naszch piesków :) Z tego co wiem, to nie tylko ja tu mam DON-ki :wink: ..może reszta sie też odezwie. Jak nie, to szukaj nas na owczarkowym forum :fadein:
Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ja co prawda nie mam DON-ka , ale spotkałam oststni koło moich dziadków w Warszawie przy placu Getta, pana który ma młodego (ok.rocznego) DON-ka, i on mnie bardzo zdziwił stwierdzeniem że DON nie są uznane przez Polski Związek Kynologiczny, a są uznane przez FCI, chciałabym się dowiedzieć dlaczego ZKwP nie uznał rasy uznanej przez FCI?z góry dziękuję za odpowiedź

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rysiczka']Chyba odwrotnie,DON nie jest uznany przez FCI a zwiazek przeciez wystawia metryki z adnotacja ze pies ma dlugi wlos.Dlatego wszyscy wlasciciele DON-kow naleza do ZONDU zeby moc wystawiac i hodowac ta rase.[/quote]
a DONy mogą być na wystwach naszych, bo ten pan mówił że oni mają tylko swoje własne...a skoro byliby uznani przez ZKwP to tak jak np. gończe polskie mogliby być na naszych wystawach...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='annaszustakiewicz']a DONy mogą być na wystwach naszych, bo ten pan mówił że oni mają tylko swoje własne...a skoro byliby uznani przez ZKwP to tak jak np. gończe polskie mogliby być na naszych wystawach...[/quote]

DONY mogą byc na wystawach ZKwP (oczywiście pod warunkiem, że w miedzyczasie nie zostały zarejestrowane w ZONDzie :wink: ). Tyle, że... dostaną dyskwalifikację :wink: Bo długi włos u ON, to według wzorca FCI wada dyskwalifikująca.

Tak więc jeśli w miocie po krótkowłosych rodzicach zdarzy sie szczeniak z długim włosem (a zdarza się tak wcale nie rzadko :wink: ), to jest on po prostu petem, i jest traktowany jak każdy inny pet w każdej innej rasie.
FCI po prostu nie uznaje długowłosych ON za odrębną rasę, czy też odmianę rasy (jak to jest np. u collie, czy bernardynów - sa krótko i długowłose), a długowłose szczenięta sa wykluczone z dalszej hodowli.

Dlatego miłośnicy tej własnie odmiany ON założyli swoją własną organizację kynologiczną - Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego, mają własne rodowody i własne wystawy.

Do niedawna identycznie było z białymi ONami - bo takie też się zdarzały i zdarzają sie w miotach po normalnie ubarwionych rodzicach. Tez były petami, wykluczone z dalszej hodowli.
Jednak w tym przypadku miłośnicy rasy osiągnęłi cel - FCI zarejestrowała białego ON, tyle, ze jako odrębna rasę - biały owczarek szwajcarski. Co ciekawe, u białych szwajcarów dopuszczalne sa oba rodzaje szaty - krótka i długa :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote]DONY mogą byc na wystawach ZKwP (oczywiście pod warunkiem, że w miedzyczasie nie zostały zarejestrowane w ZONDzie :wink: ). Tyle, że... dostaną dyskwalifikację :wink: Bo długi włos u ON, to według wzorca FCI wada dyskwalifikująca.
[/quote]
Przeciez Asher napisala ze moga wiec ZK je uznje-nie uznaje ich wad czyli dlugiego wlosa a to roznica. :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='annaszustakiewicz']bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, czyli ta odniana ONów nie jest uznawana ani przez FCI ani przez ZKwP.[/quote]

Zależy co masz na myśli pisząc "nie uznaje" :wink:

Nie kupisz szczeniaka ON z metryką ZK po dwóch długowłosych rodzicach.
Kupisz za to długowłosego szczeniaka ON z metryką ZK po krótkowłosych rodzicach, tyle, że będzie to pies niehodowlany - choć jak najbardziej możesz przecież wyrobić mu rodowód ZK :wink:
Tak więć długowłose ONy są uznawane, ale niehodowlane 8)

Każda rasa ma jakieś wady dyskwalifikujące, np. u boksera będzie to białe umaszczenie, a u wszystkich ras jak leci wnętrostwo. Identycznie traktowany jest długi włos u ON. Przecież nie powiesz, że labrador nie jest uznawany przez ZK tylko dlatgego, że ma jedno jądro :wink: Jest uznawany, ale jest eliminowany z dalszej hodowli :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='annaszustakiewicz']bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, czyli ta odniana ONów nie jest uznawana ani przez FCI ani przez ZKwP.[/quote]

Zależy co masz na myśli pisząc "nie uznaje" :wink:

Nie kupisz szczeniaka ON z metryką ZK po dwóch długowłosych rodzicach.
Kupisz za to długowłosego szczeniaka ON z metryką ZK po krótkowłosych rodzicach, tyle, że będzie to pies niehodowlany - choć jak najbardziej możesz przecież wyrobić mu rodowód ZK :wink:
Tak więć długowłose ONy są uznawane, ale niehodowlane 8)

Każda rasa ma jakieś wady dyskwalifikujące, np. u boksera będzie to białe umaszczenie, a u wszystkich ras jak leci wnętrostwo. Identycznie traktowany jest długi włos u ON. Przecież nie powiesz, że labrador nie jest uznawany przez ZK tylko dlatgego, że ma jedno jądro :wink: Jest uznawany, ale jest eliminowany z dalszej hodowli :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...