Jump to content
Dogomania

Westie Psem Myśliwskim?


Recommended Posts

[quote name='Martens']West highland white terrier pochodzi od Cairn terriera, właściwie jest jego białą odmianą, i owszem był to kiedyś pies myśliwski, choć obecnie właściwie nie widuje się go w tej roli ;)[/quote]

Kurcze :oops: to jednak był kiedyś pies myśliwski,a jednak moja koleżanka miała rację dzięki Martens za odpowiedź ale szkoda,że ta odpowiedź nie działa na moją korzyść :eviltong:
ale jednak jeszcze jutro zadzwonię do ZKwP i spytam się jeszcze o to samo w sekcji Terrierów:p

Link to comment
Share on other sites

TERRIER-już samo to wskazuje na to ,że był to pies używany do walki bynajmniej z gryzoniami.CZyli jakby nie patrzeć polowal na nie czyli był psem myśliwskim.Niestety wiekszość terierów obecnie robi za zabawki i jest wyprana z popędów.A szkoda

Link to comment
Share on other sites

TAK , whwt to pies myśliwski.

[quote name='Martens']West highland white terrier pochodzi od Cairn terriera, właściwie jest jego białą odmianą, i owszem był to kiedyś pies myśliwski, choć obecnie właściwie nie widuje się go w tej roli ;)[/quote]

Z pewnością był kiedyś wyodrębniony z cairnów ale to, że jest jego białą odmianą to gruba przesada. ;) Oczywiście wykorzystano cairny żeby stworzyć westie ale potem powstała nowa rasa, i nie powiedziałabym, że są bardzo podobne, nawet budową różnią się dość znacznie.

Westie to norowce. Prawda - teraz nikt specjalnie nie patrzy na charakter i popędy w hodowli :shake: Ale nie powiedziałabym ,że większość terierów jest wyprana z popędów, to za dużo powiedziane. Częściej chyba jest tak, że nowy właściciel teriera nie zdaje sobie sprawy z tego, że bierze do domu TERIERA a nie zabaweczkę i po prostu psa 'schrzania' i tych popędów nie rozwija prawidłowo.;)
A to, że hodowla zmierza w niedokońca dobrą stronę :shake: to już inna bajka...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bzikowa']
Z pewnością był kiedyś wyodrębniony z cairnów ale to, że jest jego białą odmianą to gruba przesada. ;)[/QUOTE]

Napisałam to pod względem bardziej historycznym, zagalopowałam się ;) Że budową się różnią to akurat widać od razu :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='westieee']West kiedyś był psem mysliwskim... Polował na małe gryzonie lecz teraz jest terrierem[/quote]

:watpliwy:
Bo Terrier to pies w ogóle nie myśliwski jest :diabloti:

Z tego, co mi wiadomo [SIZE=1]jak palne teraz głupotę, możecie mnie walnąć [/SIZE][B]terrier[/B] pochodzi od łacińskiego słowa [B]terra[/B], czyli ziemia, bo, jak pisano, Westie polowały kiedyś w podziemiach głównie.

A instynkt pozostał nadal i białasy uwielbiają coś łapać, gonić i mordować :loveu::diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='westieee']West kiedyś był psem mysliwskim... Polował na małe gryzonie lecz teraz jest terrierem ,nie psem myśliwskim[/quote]

:mdleje::turn-l:
dawno się tak nie ubawiłam...
westieee bardzo proszę za czym cokolwiek 'mądrego' zechcesz napisać zastanów się tysiac razy, choć swoją drogą ciekawa jestem skąd takie informacje czerpiesz? :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Był ale nie jest !!!
Wiem że w przeszłości polował ,z tego wywodzi się west. Do stworzenia westie przyczynił się półkownik ,który zamiast lisa zastrzelił swojego ukochanego rudego psa i bardzo chciał aby mieć takie samego tylko że białego ,a by mógł rozróżnic psa od innego zwierzęcia. (ja znam taką historie westa ,ale kiedyś czytałam tez inną)

Link to comment
Share on other sites

Czy nie jest to można by dyskutować.

To, że się go w tej chwili nie używa do polowań, nie znaczy, że nie posiada instynktu myśliwskiego, cech charakteru typowych dla terriera i że nie poradziłby sobie, gdyby od szczeniaka układać go na norowca.

Jamniki czy spaniele też rzadko widuje się na polowaniach (wyjąwszy jamniory szorstkowłose), ale nie znaczy to, że pod względem pochodzenia i charakteru można je już wsadzic do worka z kanapowcami. To nadal są psy myśliwskie, z silnym charakterem, potrzebą ruchu i pracy, popędami. I warto by ludzie o tym pamiętali, bo jak ktoś nie zdaje sobie sprawy z użytkowej przeszłości rasy, w tym wypadku polowań, to może nie podołać ułożeniu psa i zapewnieniu mu wystarczającej ilości ruchu.

Link to comment
Share on other sites

westieee - to do czego pies był wyhodowany i jakie są jego predyspozycje - to jedno, a to do jakiej roli sprowadza daną rasę człowiek - to drugie... czyli tak jak napisała Martens - to że westie teraz już dawno nie polują nie znaczy, że przestały być psami myśliwskimi... po prostu człowiek już nie potrzebuje ich do polowań więc głównie spełniają rolę towarzysza człowieka... ale instynkt pozostał (jest niestety powoli i konsekwentnie tępiony w wielu rasach :shake:), dlatego trzeba terierowi pozwolić jakoś go rozładować, żeby był szczęśliwy.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Bzikową - na kanapę można wsadzić i husky, wiele psów tej rasy z linii wystawowych zaprzęgu nie widziało od pokoleń, ale to nie znaczy, że nie są to szpice, psy zaprzęgowe. Podobnie z terrierami.

Myślę, że westie sprawdzałby się równie dobrze w roli norowca co inne terriery - no ale że jest biały, to większości ludzi kojarzy się bardziej z pudelkiem na kanapę niż z norowcami walczącymi pod ziemią z lisem.

Link to comment
Share on other sites

Sorki za to głupie wypowiedzenie się ,ale co innego miałam na myśli a co innego napisałam :oops:
Cytuje:
Terriery zostały wyhodowane po to ,by gonić,łapać i zabijać szkodniki małe i duze. Nazwa terrier pochodzi z łacińskiego ,,terra''-ziemia ,ponieważ psy te wykorzystywane były do wyganiania zwierzyny -królików,lisów ,borsuków i tym podobne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A według mnie to coś pozostało z psa myśliwskiego, co nie do końca mi odpowiada - zwłaszcza jak mój mega przyjacielski piesek ma ochotę zagryźć królika córki, albo goni gołębie i inne ptactow na dworze. Zadziwia mnie to, ale on się nie może opanować. Instynkt?
RRRR

Link to comment
Share on other sites

Szkoda że nie od razu zwróciłam uwagę na ten wątek.
Westie i dziś są myśliwcami! ;)

Miałam sukę 2001 r. ur. (niestety zmarła w końcu roku 2004 w związku z patologią ciąży :-() - Pailot Secret of Performance (Fenia) po dwóch reproduktorach, urodzonych w Anglii (o. Int Mult Ch Bathgate St. John at Ashgate, m. Int Mult Ch Wesscots MsChief).
Championka wystawowa, miała championaty młodzieżowe Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy, championaty Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy, była 2xGrand Ch Ukrainy, ukończyła interchampionat.
Przez swoje niedługie życie miała jeden miot - dwoje szczeniąt. Psa nie wystawiają, a suka jest inter i multi championem.
Chodzi o to że westie nawet i po generacjach wyselekcjonowanych wystawowych przodków zostają takimi samymi myśliwymi jak i sto lat temu. :cool1:

Ona naprawdę ŚWIETNIE pracowała w sztucznej norze (lisy i borsuki!). :thumbs:

Tu zdjęcie Feni w wieku 10 miesięcy na norze (za kratką można zobaczyć lisicę)
[IMG]http://www.westie.newmail.ru/kennel/my/nora002.jpg[/IMG]

To po prostu Fenia
[IMG]http://www.westie.newmail.ru/kennel/my/FenyaLico1.jpg[/IMG]

Fenia na wystawie w Moskwie w roku 2002, gdzie została BISj na wystawie klubowej westie i cairnów.
[IMG]http://www.westie.newmail.ru/kennel/my/FenyaNKP.jpg[/IMG]

A tu można zobaczyć zdjęcia obecnych westie w Moskwie, których właściciele jeżdżą z nimi na sztuczne nory.

[URL]http://www.west-terrier.ru/ohota.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

[quote name='RRRR']A według mnie to coś pozostało z psa myśliwskiego, co nie do końca mi odpowiada - zwłaszcza jak mój mega przyjacielski piesek ma ochotę zagryźć królika córki, albo goni gołębie i inne ptactow na dworze. Zadziwia mnie to, ale on się nie może opanować. Instynkt?
RRRR[/QUOTE]

I Ty jesteś człowiekiem dorosłym?
JA bym się wstydził przyznać, że kupiłem psa i po fakcie dowiedziałem się, że ma zapędy, które są jak najbardziej zgodne z jego naturą...

kup sobie żółwia, albo świnkę morską pewnie zaprzyjaźnią się z królikiem córki :)

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']West highland white terrier pochodzi od Cairn terriera, właściwie jest jego białą odmianą, i owszem był to kiedyś pies myśliwski, choć obecnie właściwie nie widuje się go w tej roli ;)[/QUOTE]
A ja czytałam na westie.net.pl, że niektóre westy (w tym Jazz) mają rudą pręgę na grzbiecie i jest to znak, że pochodzą od cairnów. Że niektóre odziedziczyły jakby tą cechę ;) Mam nadzieję, że to prawda, bo chcę w to wierzyć!

To ja się odniosę do tematu o którym piszecie. Moja babcia i dziadek mieli kiedyś hodowlę lisów. Teraz dalej mają trochę futra. Mój wujek jak był raz u nas wziął to futro i Jazzowi przed pyskiem machał. Jazz już tego liska chciał zagryźć. Warczał, szczekał, jeszcze troszkę i bym go nie utrzymała! Instynkt. Do tego został stworzony i chce to wykonywać jak najlepiej ;)

A jak nauczyć westa kopać nornice? Moja babcia ma pełno na ogródku, a Jazzik może by je jakoś przepędził... (Do sąsiadki!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...