Jump to content
Dogomania

Malamut a Husky - różnice.


Arnsen

Recommended Posts

Witam wszystkich! Mam na imie Michał i dostałem fioła na punkcie psów zaprzęgowych. Chciałbym, abyście się ze mna podzielili swoją wiedzą, a konkretniej różnicami między Haszczakami, a Malamutami. Jestem po prostu jeszcze w tych sprawach laikiem i pragną zabrać jak najwięcej informacji o tych cudownych psiakach...Chodzi mi przede wszystkim o temperament ( charakter ), przydatność do zaprzęgów - ogólnie wszystko.

Z góry dzięki!!! Pozdrawiam!!! :)

Link to comment
Share on other sites

no wiec o huskich moge dopowiedziec Ci kilka rzeczy - o malamutach niech pisza ci, ktorzy je maja bo wiecej beda mogli powiedziec..

no wiec jak napisala metros, huskie sa bardzo zywe, szybkie. w domu mozesz miec z nimi problemy w postaci demolki, i tego, ze psa 'roznosi' - to jesli jest niewybiegany. potrebuje dozo ruchu, powinien biegac kiilka razy w tyg na treningach, pies pracujacy, silny.. co by tu jeszcze.. w zasadzie nie chorowity, nie trzeba mu jakichs specjalnych zabiegow.

jesli chcesz kupic huska - to dobrze przebieraj w hodowlach, poznaj rodzicow.. bo dzis juz latwo o wynaturzone psy..

co do wygladu - malauty sa wieksze, maja troche inna maske, inna glowe, poogladaj fotki na stronkach, po kilku bedziesz juz wiedziec na czym polega roznica ;)

Link to comment
Share on other sites

Ale niestety coraz częściej spotyka się mieszanki haszczaków z malamutami :evil: ,a wtedy różnice się zacierają :-?

Nie wiem ludzie powinni się zdecydować huski,albo malamut.

Jeszcze huskie są cichsze,wszystko mówią spojżeniem,a malamuty po prostu są wylewne,mam takiego w okolicy,jak zacznie piszczeć,pomrukiwać do moich psiaków to właściciel nie może go uspokoic.

A kiedyś był na długiej lince,przycził się w trawie, a potem wyskoczył na moje, to myslałam,że moje ze starachu wpadną do rowu melioracyjnego(żartowniś), ale się nie dziwię(ponad 50 kilo żywej wagi)

Link to comment
Share on other sites

Ale niestety coraz częściej spotyka się mieszanki haszczaków z malamutami :evil: ,a wtedy różnice się zacierają :-?

Nie wiem ludzie powinni się zdecydować huski,albo malamut.

Jeszcze huskie są cichsze,wszystko mówią spojżeniem,a malamuty po prostu są wylewne,mam takiego w okolicy,jak zacznie piszczeć,pomrukiwać do moich psiaków to właściciel nie może go uspokoic.

A kiedyś był na długiej lince,przycził się w trawie, a potem wyskoczył na moje, to myslałam,że moje ze starachu wpadną do rowu melioracyjnego(żartowniś), ale się nie dziwię(ponad 50 kilo żywej wagi)

he he he...Już mi się podobają te Malamuty... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Malamutki sa wolniejsze i nieco spokojniejsze od haszczakow. Kiedys ktos okreslij je, ze sa "misiowate". Lubia czasem "pogadac". Dorosle samce czasem trudne do ulozenia. Haszczaki sa bardziej zywe, troche bardziej "postrzelone" ;) i mniej agresywne.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli myślisz o zakupie któregoś z psów zaprzęgowych to powinieneś najpierw poznać siebie...

"Jeśli lubisz "fryzjerstwo" i masz zamiar głównie wzbudzać zachwyt przechodniów to najlepszy będzie samojed. Uwaga! Lubi szczekać :)

Jeżeli lubisz kontemplować widoki w czasie powożenia zaprzęgiem kup malamuta a najlepiej od razu conajmniej dwa :)

Jeżeli natomiast wolisz czuć wiatr na twarzy i mieć na codzień do czynienia z "dynamitem" wybierz husky :D .

No a jeśli najbardziej kochasz to co niewiadome pomyśl o grenlandzie :lol:"

Link to comment
Share on other sites

Jeśli myślisz o zakupie któregoś z psów zaprzęgowych to powinieneś najpierw poznać siebie...

"Jeśli lubisz "fryzjerstwo" i masz zamiar głównie wzbudzać zachwyt przechodniów to najlepszy będzie samojed. Uwaga! Lubi szczekać :)

Jeżeli lubisz kontemplować widoki w czasie powożenia zaprzęgiem kup malamuta a najlepiej od razu conajmniej dwa :)

Jeżeli natomiast wolisz czuć wiatr na twarzy i mieć na codzień do czynienia z "dynamitem" wybierz husky :D .

No a jeśli najbardziej kochasz to co niewiadome pomyśl o grenlandzie :lol:"

calkiem ladnie to ujales/as oklaski !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Może nie podam wszystkich różnic między Haszczakami a malamutami ale spróbuję uwzględnić najważniejsze:

-Husky jest chudy, mniej silny - Malamut potężnie zbudowany, i bardzo silny.

-Husky startując w wyścigach zwykle są szybsze od Alaskanów, ponieważ nie mają "potężnej" wagi. -Malamuty ze swą siłą pociągną znacznie większy ładunek od Husky`ch, mają wielkie zapasy tłuszczu w odnóżach.

-Husky są "głośnymi" psami lubią szczekać ale robią to rzadziej niż inne psy-Malamuty szczekną sobie raz na tydzień jeżeli będą chciały zwrócić na siebie uwagę.

-Husky mądre ale nie inteligentniejsze od Malamutów.

-Gdy pogłaszczesz na spacerze innego psa a Husky będzie tego świadkiem może zaszczekać na psa ale i tak będzie pewny że pan/pani i tak jego cenią sobie najbardziej- Malamut za to będąc również tego świadkiem, nie będą się zachowywały jak Husky, Alaskany się rzucą na tego psa, mogąc go nawet zagryźć!!!, nie patrząc czy to Amstaff, Rottweiler czy Doberman, one nie przepadają za "przeciwnikami" jak i żadne psy, jednak one zazdroszczą okropnie.

Link to comment
Share on other sites

No więc. Żeby na coś się przydaźć, wklejam tu fotki. Róznice są wyraźne. :)

Rożnica między AM i SH-powtórzę oczywiście to, co inni powiedzieli.

Siberian husky-wielkość 50-56 suki, 54-60 psy. Waga: 16-17kg (coś w tych granicach). Oczy haszczaka są mniej skośne, mgoą występować w różnych barwach (brązowe, niebieskie, i rozne kombinacje tych barw) jego ogon jest też chyba mniej zakręcony. Husky mają też większe uszy. Pysk haszczaka jest dluższy i bardzije lisi. Umaszczenie: każde mozliwe u psa jest dopuszczalne, ale najczęstsze to czarno-, szaro-, rud-bialy i biały. Husky jest znacznie szubszy od malamuta, ale też słabszy. Husky jest "narwany", szalony, ruchliwy.

Alaskan malamut-CONAJMNIEJ 10cm wyzszy, 10 cm dłuzszy i 10kg cięższy. Masywny, o grubszych łapach. Ma mniejsze usyz, bardzije zakręcony ogon (chyba) oczy bardzije skośne, brązowe (im ciemniejsze tym lepsz,e niebieskie niedopuszczalne) uszy mniejsze, pysk grubszy. Umaszczenie białe, szaro-rudo i czarno-białe. Malamut jest znacznei silniejszy od huskiego, ale też powolniejszy. Malek jest od haszczaka spokojniejszy, łagodniejszy, ale moze wykazywać większe skłonności do dominajci.

Warto dodać ze obydwa psiaki są równie przecudne :D

PS. Jeśli gdzieś się pomyliłam, proszę o sprostowanie :)

Aha. Mam tu takze po 5 zdjęć dla kazdje z tych ras do porównania :)

Oto malamut:

alaskan-malamute-0005.jpg

9P78D-100.jpg

alaskan%20malamute.JPG

alk.jpg

yukon030900_1a.jpg

A oto husky:

sibhus.jpg

spud.jpg

siberian-husky.jpg

07528.jpg

lyrawb.jpg

Ja najwięcej rożnic dopatrzylam się w ich glowach... :)

Pozdro!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...