Jump to content
Dogomania

Związek pozwala na wystawianie suk z cieczką?


pasz

Recommended Posts

[quote name='Sonia']Honey ma rację. Angielska wersja z całą pewnością mówi o tym, że suki mogą być wystawiane w cieczce, pod warunkiem, że jest to dozwolone przez regulamin organizatora wystawy. Jednym słowem FCI zezwala, aby każdy organizator sam określił czy na konkretnej wystawie suka w cieczce może byc wystawiona, a jednocześnie ogólne stanowisko FCI nie sprzeciwia się wystawianiu suk w cieczce.[/quote]

Nie o to chodzi - dotad nie nikt nie mial prawa wystawiac suk w cieczce, bo regulamin FCI tego zakazywal.... Jesli zostanie u nas przyjety regulamin wystaw FCI to taka mozliwosc bedzie.... Oczywiscie ZKwP moze tej poprawki nie przyjac, ale wtedy sytuacja bedzie taka jaka jest....

[quote name='Sonia']Ostatnio rozmawiałam na ten temat z jednym z wieloletnich i doświadczonych hodowców, który jest zwolenikiem takiego rozwiązania: suka w cieczce powinna być oceniana na wystawie po zakończeniu wszystkich konkurencji w ringu. Nie brałaby udziału w porównaniu, ale zostałaby oceniona i dostałaby hodowlaną ocenę. Może byłby to jakiś kompromis. Właściciel suki nie traciłby pieniędzy, a właściciele reproduktorów wystawialiby swoje psy w spokoju. [/quote]

Nie sadze. Tzn psy nadpobudliwe mialyby nadal problem. Niektorym wystarczy sam zapach ich wlasciciela....:razz: Ocena do hodowlanki moze byc interesujaca dla ludzi, ktorzy jezdza JEDYNIE po hodowlanke. Dla WYSTAWCOW takie cos jest takze strata pieniedzy, bo placi..za nic...
Jesli wiec FCI zezwala na pokazywanie suk w cieczce to wedlug mnie sa dwa rozwiazania:
- ZKwP dopuszcza taka mozliwosc i sprawa zalatwiona
- ZKwP odrzuca taka mozliwosc, ale w tym momencie jednoczesnie zgadza sie na niepobieranie oplat za wystawy od wlascicieli, ktorych suki dostaly cieczke...
I wtedy wszystko jest fair... :cool1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam

Moim zdaniem, zadna suka z cieczka nie powinna byc wystawiana. Z powodu dobrego smaku i zwyklej ludzkiej uczciwosci. Mysle, ze sedzia, ktory by zauwazyl, ze suka ma cieczke, powinien ja odrazu wykluczyc. Nie przesadzajmy, te jedna czy 2 wystawy mozna sobie odpuscic i nie utrudniac zycia innym wystawcom. Sama mam suke i napewno jej w cieczce nie wystawie:angryy:

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, tylko problem polega na tym, że ani terminu pierwszej, ani drugiej cieczki nie przewidzisz, a jeśli sukę zgłosisz, to zapłacić musisz. Więc albo powinna być możliwość wycofania pieniędzy, albo wystawienia suki w cieczce.

Dodam jeszcze, żeby nie było nieporozumień - nie mam i nigdy nie miałam suki, tylko psy. Ale obecne zasady są dla mnie po prostu niesprawiedliwe. :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']
Dodam jeszcze, żeby nie było nieporozumień - nie mam i nigdy nie miałam suki, tylko psy. Ale obecne zasady są dla mnie po prostu niesprawiedliwe. :angryy:[/quote]

Również mam psa :lol:
I również uważam, że związek nie powinien pobierać opłat, jeżeli u suni wystąpiła cieczka... Bo co, to jej wina? Właścicieli?
Wystawianie suk z cieczką mi się jednak też za bardzo nie podoba...

Link to comment
Share on other sites

Mi sie wogóle nie podoba ten pomysł...:roll: Raz trafiłam na sukę z cieczką (w Szczecinie na mp) i oczywiscie musiala stac przed nami... I wiadomo co B.J robił... Niechciał sie ustawić i biegał z nosem przy ziemi...:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gazuś']Również mam psa :lol:
I również uważam, że związek nie powinien pobierać opłat, jeżeli u suni wystąpiła cieczka... Bo co, to jej wina? Właścicieli?
[/quote]
To by było rowiązanie idealne, ale nie w naszych warunkach :angryy: .
Każdy, kto z jakichś powodów chciałby zrezygnować z wystawy, zgłaszłby, że suka dostała cieczki. Zaprzyjaźniony wet zawsze wystawi odpowiednie zaświadczenie, a organizatorzy wcześniej czy później pójdą z torbami, bo suczki będą nagminnie opuszczały wystawy, na które były zgłaszane. Nie, nie cierpię na paranoję i nie hołduję spiskowej teorii dziejów, ale widzę, co robią nasi hodowcy i wystawcy, więc nie trzeba zbyt wysilać wyobraźni, aby przewidzieć, co może się dziać.
Idea sama w sobie nie jest głupia, ale można by ją dopracować. Jeśli suka jest wycofana z powodu cieczki, to niech płaci połowę ceny zgłoszenia. Albo można sukę wycofać z wystawy z powodów cieczkowych bez płacenia, ale tylko z 2 czy 3 wystaw w roku. Ta opcja wymagałaby jednak jakiejś bazy danych lub bezbłędnej komunikacji między oddziałami, a z tym może nie być najlepiej... :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mokka']To by było rowiązanie idealne, ale nie w naszych warunkach :angryy: .
Każdy, kto z jakichś powodów chciałby zrezygnować z wystawy, zgłaszłby, że suka dostała cieczki. Zaprzyjaźniony wet zawsze wystawi odpowiednie zaświadczenie, a organizatorzy wcześniej czy później pójdą z torbami, bo suczki będą nagminnie opuszczały wystawy, na które były zgłaszane. Nie, nie cierpię na paranoję i nie hołduję spiskowej teorii dziejów, ale widzę, co robią nasi hodowcy i wystawcy, więc nie trzeba zbyt wysilać wyobraźni, aby przewidzieć, co może się dziać.
Idea sama w sobie nie jest głupia, ale można by ją dopracować. Jeśli suka jest wycofana z powodu cieczki, to niech płaci połowę ceny zgłoszenia. Albo można sukę wycofać z wystawy z powodów cieczkowych bez płacenia, ale tylko z 2 czy 3 wystaw w roku. Ta opcja wymagałaby jednak jakiejś bazy danych lub bezbłędnej komunikacji między oddziałami, a z tym może nie być najlepiej... :cool3:[/quote]

Nie paranoję, poprostu wiesz, co się dzieje :lol:
A z torbami nikt nie pójdzie, zobacz ile zarobią na samych psach które są wystawiane + suki, które cieczki nie mają :lol:
Jest jeszcze jeden sposób - jak ktoś obowia się, że sunia będzie miała cieczkę to zgłasza to do organizotorów przy zgłoszeniu (wtedy nie będzie - albo będzie mniej sytuacji typu - "brzydka pogoda, to nie jedziemy, przeciez i tak nie musimy płacić")... I jak zgłasz apsa, nie płaci - wpłaca dopiero na wystawie kwote troche wyższą...Ale jeśli się nie pojawi, nie poniesie kosztów :lol:

Link to comment
Share on other sites

Z zainteresownaiem przeczytałam wątek. Mam psam reproduktora rasy ON i niestety w tym przypadku psy sa oceniane w ruchu, zdarza sie, że siędzia gania godzinkę, albo lepiej. Zwykle na wystawach klubowych i specjalistycznych sa dwa ringi, jeden dla suk drugi dla psów, wtedy nie ma problemu, psy biegają po swoim , suki po swoim. Ostatnio jednak na klubowej zrobiono jeden ring na drugi dzien wystawy, do oceny w ruchu no i wtedy pojawił się problem. Psy wchodziły na ring po sukach, gdzie jedna wystawiana suka była właśnie do krycia i załatwiła się na ringu, wystawca nawet nie zadał sobie trudu, zeby z tą suką zejść. Weszły psy i zrobił się, ze tak powiem korek.... Wiadomo wystawa klubowa-święto rasy....tyle, ze wystawca suki był bezstresowy a wystawcy psów nieco poszkodowani...Może to oni powinni poprosić o zwrot kasy za niekomfortowe warunki?????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Właśnie przed chwilą dostałam list ze związku - oddział Katowice, w którym upominają się ode mnie 150zł za to, że nie stawiłam się z psem na wystawie!!! A ja nie pojechałam dlatego, że moja suczka tydzien przed wystawą dostała cieczkę!!!! Jutro dzwonię się awanturować! Myślicie, że mam jakieś szanse? Czy ktoś z Was był już w takiej sytuacji?
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[INDENT]Wiesz ja jako właścicielka 3 suk też ponoszę to ryzyko.Niestety póki co, jest jeden regulamin i koniec.W terminie przybliżonym do terminu cieczek z tolerancją 2 tygodni nie zgłaszam ich na wystawę.Jeśli nie trafię,bo i tak bywa,to płacę i basta.
[/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

Mimo wszystko od jutra zaczynam walkę!!! Wyślę im odwołanie z zaświadczeniem weterynaryjnym! A cieczki przewidzieć nie mogłam bo to była druga (pierwszą dostała kiedy miała dokładnie rok a drugą po 10 miesiącach). Teraz już będę wiedziała co ile mniej więcej ma...

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]A czy przypadkiem regulamin FCI nie zezwolił od stycznia tego roku na uczestnictwo w wystawach sukom w cieczce? Jeśli FCI na to zezwala, to także polskie przepisy się powinny do tego dostosować.[/QUOTE]


Z tego co sie orientuje, od stycznia wlasnie suki w cieczce sa dopuszczone do wystawiania. Choc ja osobiscie tego nie pochwalam:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niki_ill']Choc ja osobiscie tego nie pochwalam:shake:[/quote]

Cóż... Oczywiście masz prawo.

Ja w zeszły weekend byłam na klubówce węgierskiej. I tak sie złożyło, że na ten czas mój sucz postanowił wyskoczyć z pierwszą cieczką. Miałam spory dylemat czy jechać... Ale w końcu fakt, że za wystawy zapłacilam 70 euro, że taka okazja (ocena przez dwóch ekspertów w rasie) długo się nie powtorzy i to, że mala była w 6-7 dniu cieczki zdecydowało, że pojechaliśmy.

Pierwszego dnia małą psy w ogóle się nie interesowały. Dopiero po południu przechodząc troche węszyły. Drugiego dnia było trochę gorzej, psy interesowaly się mocniej, ale bez przegięć. Tak że Mysza nawet nie musiała siedzieć w klatce. Oczywiście starałam się unikać podchodzenia do samców, ale nawet jeśli koło jakichs przechodziłyśmy nie było problemów.

Krotko rzecz mówiąc cieczka mojej suki nie wprowadzila żadnego zamieszania, nie była żadnym kłopotem. Także dla tej drugiej strony - właścicieli samców. A dzięki temu, że postanowiłyśmy jechać, udało mi się uzyskać całkiem niezłe wyniki z naprawdę dobrymi, dokładnymi opisami. O ktorych w Poslsce co najwyżej moglabym pomarzyć :)

Link to comment
Share on other sites

A ja chodziłabym najchętniej na wystawy wtedy kiedy Klusia ma cieczkę.Prezentuje sie wtedy jak marzenie handlera.Zwarta,napięta,głowa w górze,krok energiczny....
No ale z cieczką nie chodzimy.Jakoś żal tych samców (a raczej włascicieli)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...