Jump to content
Dogomania

3 psy, zazdrosc, dominacja?


arbol

Recommended Posts

Czesc. Moja babcia ma 3 psy. nierasowego wilczora, labradora suke i starego 14 letniego czarnego psa(nie wiem jaka rasa) psy sa w miare duze. ja mam 188cm i tak mlody wilczor i stary pies siegaja mi do kolan grzbietem a labradorka jest o 3-5cm wyzsza do tego jeszcze ciezsza o 30% od wilka.
wilczor -Ber 2lata lab-Sztorm 4lata i dziadek - Travis 14lat
najczesciej bawie sie z wilkiem bo on najchetniej biega po lace i lasach ze mna. glaszcze i gadam z nim na poczatku i pod koniec wycieczki. potem chcialbym troche pobawic sie ze Sztormem ale Ber wlazi pomiedzy nas, a gdy go lekko odpycham robi koleczko i znowu to samo. gdy kucam i glaskam sunie i jednoczesnie ignoruje przez minute wilka to w wilk zaczyna lapac mnie za rece zeby zwrocic uwage. nei podgryza tylko chwyta delikatnie i trzyma ta ktora ostatnio glaskalem sunie. czasami jak siedzie i glaszcze lab to podchodzi i podaje lape na moje kolano - wtedy patrze mu w oczy i mowie NIE stracajac lape.
Problem jest w tym ze w koncu lab zniecheca sie tylko 40procentami uwagi ktore jej poswiecam bo 60% poswiecac musze na zniechecanie i odpedzanie wilka. patrzy na mnie wtedy sunia smutno i odchodzi...
a jak sie bawia oba pieski to ciezki lab zdecydowanie wygrywa i zawsze to wilk laduje na plecach wiec nie wiem czy to dominacja skoro lab jest i tak silniejszy. mysle ze zwykla zazdrosc. 4 dni temu jak podbiegl jak glaskalem lab i mnie zaczepial chwycilem go za lapy przednie i tylnie i pociagnalem do siebie co spowodowalo jego upadek na bok. po tym zdarzeniu zaczal podbiegac do mnei ze spuszczona glowa, jak sie odezwe czy go glaskne to podnosi leb i staje sie radosny. pojawil sie tez problem po przewroceniu - jak siedze na schodku tak ze nasze glowy sa na tym samym poziomie i jak do glaskne w bok brzucha nie w grzbiet to sie kladzie na plecy i rozklada tylnie lapy gotowy zebym co? glaskal go w ptaka?? never jak to mowia francuzi.
no i ciagle nie daje sie pobawic ze Sztormem labradorka..
zachowuje sie jak szczeniak ale ma juz 2 lata. chcialbym zebyscie mi doradzili jak zrobic zeby przestal byc taki zaborczy i zazdrosny oraz co mam zrobic zeby sie przede mna nie rozkladal jak ktos kto sie przed kims rozklada. mam mu pogryzc ucho czy cos? acha mam tez problem ze Sztormem - dziewczyna nie gryzie tylko polyka jedzienie. odkurza. moge ja jakos spowolnic zeby gryzlwa podczas jedzenia?
bardzo bardzo prosze o pomoc
Tymek\

Link to comment
Share on other sites

Co do rozkladania, to nie przypisuj temu takiego znaczenia jak u ludzi, a już na pewno nie ma podtekstu seksualnego... :roll: Pies pokazuje w ten sposób chęć zabawy, kontaktu, uległość, zaufanie. Nie musisz go wtedy głaskać, jeśli nie masz ochoty, Twój wybór. Jeśli psa za coś takiego skarcisz, zachowasz niezrozumiale, pies straci do Ciebie zaufanie. To tak jakbyś podał komuś rękę z najlepszymi intencjami i dostał za to z liścia :p

Co do relacji między psami - w stadzie kilku psów zawsze będą tego rodzaju sytuacje. Psy nie gryzą się na poważnie, nie powinno się ingerować; musztrowaniem na siłę, czy odpędzaniem wilczura zyskasz tylko tyle, że psy mogą zacząć wyładowywać się na sobie pod Twoją nieobecność, atakować się nawzajem - wtedy dopiero będzie kłopot. Jeśli chcesz pobawić się z labkiem, weź go po prostu na spacer, poświęcaj mu uwagę osobno, żeby nie prowokować konfliktów.

Co do szybkiego jedzenia - spróbuj karmić labkę na osobności, z dala od innych psów, ludzi. Może wciąga jedzenie szybko, bo ma obawy, że ktoś jej zabierze. Ale to też nie jest poważny problem, niektóre psy po prostu tak mają :p

I muszę zaprotestować przeciwko pomysłom typu ciskanie psa na glebę czy, o zgrozo, gryzienie w ucho. Po pierwsze psa nie karci się za naturalne zachowania jakim jest kladzenie sie przed właścicielem czy szukanie kontaktu w sytuacji, gdy poświęca uwagę innemu psu; po drugie psa w ogóle nie karci się w taki sposób, chyba że ktos chce swojego psa zastraszyć, stracić jego zaufanie, a koniec końców zostać np. ugryziony w twarz.

Link to comment
Share on other sites

Zazdrość to typowo ludzka przypadłość. Psy mają własną hierarchię a Ty ją nieświadomie psujesz. A poza tym nie martw się pies nie wykazuje w stosunku do Ciebie zachowań seksualnych bo inaczej tyle hybryd międzygatunkowych by po świecie chodziło :eviltong: Nie jesteś suczką mającą płodne dni więc nie jesteś w rejonie zainteresowania.

Link to comment
Share on other sites

dzieki za pomoc. lab nawet w odosobnieniu od psow i ludzi odkurza jedzenie wiec nic z tym nie zrobie :P teraz po prostu daje sobie gryzc ta reke i tym sposobem zyskalem radosniejszego wilczora i bardziej dopieszczona suczke laba. a ze te gryzy sa zabawowo przyjacielksie nie bede juz ich unikal
dziekuje za pomoc pozdrawiam tymek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']W świetle najnowszych badań naukowych wcale niekoniecznie :cool3:[/quote]
a jakie to najnowsze badania? jakieś źródło mogłabyś podać?

[B]Saint[/B] - podobne pytanie, jakieś teksty źródłowe, badania czy artykuły na ten temat jesteś w stanie podać

Link to comment
Share on other sites

Zacznijmy od [I]Socjobiologii[/I] E.O. Wilsona, dalej [I]Wprowadzenie do ekologii behawioralnej[/I] Krebsa i Davies'a, dalej [I]Animal Behavior: An Evolution Approach[/I] Alcock'a, dalej badania Hamiltona, badania Westa, badania Altmana.
To tak na dobry początek ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki.

Znalazłam kiedyś artykuł [url=http://www.polskieradio.pl/nauka/tags/artykul78828.html]Polskie Radio Online - Nauka - Zazdrosny jak… pies[/url] i kilka innych podobnych z których miało wynikać że psy rzeczywiście są zazdrosne. Ale czy zazdrość w przypadku nagradzania nie jest rodzajem oportunizmu, czyli pies zrobi to się mu opłaca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...