Jump to content
Dogomania

Trzeba mieć do tego hodowlę?


Karolinkka

Recommended Posts

Czy jak będę chciała rozmnażać psy tej samej rasy (planuję finnish houndy) i sprzedawać je z rodowodami itd to muszę mieć hodowlę tej rasy? Czy wystarczy uzyskać miano suki hodowlanej i reproduktora? I czy kiedy to uzyskam muszę założyć hodowlę? Jestem w tej dziedzinie świeżaczkiem więc nie wiem praktycznie nic ;) A w przyszłości planuję się czymś takim zajmować w ramach hobby :) Więc będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje. A propos, jest w tej chwili w polsce jakaś hodowla finnishów? ;>

Link to comment
Share on other sites

Nie prościej napisać gończe fińskie ?
Raczej będziesz musiała sprowadzić, podobno są w Polsce, ale właściciele sprzedają tylko myśliwym i próby nabycia ich przez osoby z tego grona skończyły się niepowodzeniem - [URL]http://www.dogomania.pl/forum/f17/gonczy-finski-szukam-hodowli-33866/index2.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karolinkka']Czy jak będę chciała rozmnażać psy tej samej rasy (planuję finnish houndy) i sprzedawać je z rodowodami itd to muszę mieć hodowlę tej rasy? Czy wystarczy uzyskać miano suki hodowlanej i reproduktora? I czy kiedy to uzyskam muszę założyć hodowlę?[/QUOTE]

Zakładanie hodowli nie jest jakąś oddzielną filozofią, wystarczy zarejestrowac w ZK przydomek hodowlany (nazwę hodowli) i zrobić uprawnienia hodowlane psu i suce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Zakładanie hodowli nie jest jakąś oddzielną filozofią, wystarczy zarejestrowac w ZK przydomek hodowlany (nazwę hodowli) i zrobić uprawnienia hodowlane psu i suce.[/quote]

Kosztowne to jest? I czy koszty chociaż w kawałku mi się zwrócą ... Czy lepiej się za to nie brać? ;>

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karolinkka']Kosztowne to jest? I czy koszty chociaż w kawałku mi się zwrócą ... Czy lepiej się za to nie brać? ;>[/quote]



[URL="http://www.kynologia.psy24.pl/art.php?art=24"]Ile kosztuje hodowla? - hodowla ps�w, hodowca, wystawy ps�w, rasy ps�w, pies my�liwski - KYNOLOGIA.PSY24.PL[/URL]

Przeczytaj i sama odpowiedz sobie na to pytanie.

Link to comment
Share on other sites

Ja też planuję hodowlę, jestem na etapie wyszukiwania rasy, wczytywania się w charakter psów, ich podejście do innych ludzi i zwierząt. A także podatności na naukę. I chyba nigdy przez to nie przebrnę... A co do profitów z hodowli, znając mnie to nic z tego nie będzie niestety... zresztą wolałabym na szkole dla psów zarabiac, niż na psach, hodowla ma byc hobby a nie zawodem/to tak w moim przypadku:)/ A

I mam pytanie, czy można wcześniej zarejestrowac przydomek, zanim zakupi się psa? Czy muszę miec już u siebie suczkę i dopiero wędrowanie po ZK? /to tak na przyszłośc pytam;)/

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karolinkka']Kosztowne to jest? I czy koszty chociaż w kawałku mi się zwrócą ... Czy lepiej się za to nie brać? ;>[/QUOTE]

Samo zarejestrowanie się w związku, składka, rejestracja psa to nie są kosmiczne kwoty; zgloszenie psa na wystawę 100-200 plus koszty dojazdu etc.
Za to sporo pieniędzy pochłania cała opieka nad psami, odchowanie miotu itp. No i zanim zwróci się jakaś część, trzeba ogółem dużo zainwestować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fioletowa']..., jestem na etapie wyszukiwania rasy, wczytywania się w charakter psów, ich podejście do innych ludzi i zwierząt. A także podatności na naukę. ..... ;)/[/quote]


Jeśli chodzi o charaktery to opis rasy daje tylko ogólny poglad, bo poszczególne osobniki w danej rasie sa bardzo rózne , np u PONów (rasa która bdb znam) sa linie, które mają psy idealne do nauki i szkolenia, ale sporo jest też takich, co sie zupełnie do tego nie nadają.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lilyeth'][URL="http://www.kynologia.psy24.pl/art.php?art=24"]Ile kosztuje hodowla? - hodowla ps�w, hodowca, wystawy ps�w, rasy ps�w, pies my�liwski - KYNOLOGIA.PSY24.PL[/URL]

Przeczytaj i sama odpowiedz sobie na to pytanie.[/quote]

Hm, no trochę trzeba na to przeznaczyć ale czego się nie robi dla hobby :) Dziękuję za odpowiedź :):*

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A ja juz wybralam! ;):multi: -schipperke :loveu: teraz pozostaje "tylko" zrbienie uprawnien hodowlanych, zatwierdzenie przydomka no i starty w zawodach (chce zeby psy byly nastawione na uzytkowosc -sporti charakter) hehe bedzie smiesznie. W sierpniu nasza pierwsza wystawa :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam. Ja już mam dwulatka. Chciałam go na reproduktora i dokupić sunię ale jakoś mi to nie idzie, gdyż nastawiłam się na DONKI i nie mogę po pierwsze zdecydować się na klub w którym go wystawiać, po drugie u nas w mieście nie organizuje ZK szkoleń na IPO, a bez tego figa. Prywatne kursy nie dają papierka i musiałabym dość daleko jeździć, a psa na tresurę beze mnie nie oddam. Mam cichutka nadzieję, że może kiedyś w końcu ZK uzna długowłose też za swoje. Ułatwiłoby to życie wielu ich miłośników. Sunie dokupię długowłosą też z hodowli krótkowłosych. Ile wystaw i z jaką oceną muszę zaliczyć aby pies dostał miano reproduktora?? Oczywiście wiem, że jeśli zaliczy IPO. swoja drogą wymagają, a nie organizują!!! czyżby tylko hodowle już istniejące miały możliwości spełniania wymogów bo sobie same organizują dla swoich psów szkolenia. przecież jeden czy dwóch-trzech właścicieli nie zatrudni sobie pozoranta i nie wynajmie terenu do szkolenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='sachma']gdzie to można sprawdzić? bo na stronach FCI nie ma ani słowa żeby dony zostały uznane - albo ja nie potrafię szukać.[/QUOTE]

na stronce fci jest wszystko ;)
zakładka standarts and nomenclature

[URL]http://www.fci.be/uploaded_files/166g01-en-sv.doc[/URL]

Link to comment
Share on other sites

No chyba nie od 1.01.2010 bo rozmawiałam jak byłam w kwietniu w ZK o Donkach i jednogłośnie twierdzili, że uznanie Donków w ZKwP jest nie realne, a na pewno nie w najbliższym czasie. Oni nawet nie słyszeli za wiele o toczących się na ten temat rozmowach. Ale jak tak piszecie to we wtorek zadzwonię do nich co nowego w tej sprawie słychać. Oj jak ja bardzo chciałabym, żeby w końcu uznali moje kochasie. Wiem, że mogę szkolić, gdzie chcę i stawić się na egzamin eksternistycznie dla papierka tylko u nas w mieście nie organizują szkolenia, a co za tym idzie i egzaminów, a ja musiałabym dojeżdżać spory kawał drogi do innej miejscowości. Na dodatek drożej sobie liczą niż w ZK + koszty dojazdów, a i swoich traktują lepiej niż z innego środowiska. A cha jeśli chodzi, że ktoś widział na wystawie Donka to to jest możliwe ja też mogę wystawić swojego ale tylko raz - dostanie ocenę max. dobrą i sędzia prosi aby więcej nie przychodzić.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]W związku z opublikowaniem przez FCI w dniu 23.12.2010 roku nowego wzorca Owczarka niemieckiego wprowadzającego odmianę długowłosą, pismem z dnia 30 grudnia FCI pozostawiło sposób w jaki owczarki niemieckie będą kwalifikowane jako "owczarki niemieckie: odmiana długowłosa", do uznania przez kraje członkowskie.
W ślad za tym Główna Komisja Hodowlana w porozumieniu z Klubem Owczarka Niemieckiego przy ZG opracowała następującą procedurę kwalifikacji owczarków niemieckich urodzonych przed 2011 rokiem do odmiany długowłosej:

1) Powołane zostały cztery zespoły sędziowskie:

BYDGOSZCZ (dla Polski północnej)
Przewodniczący: Zbigniew Szcześniak, członkowie: Waldemar Kosmalski, Piotr Król
KATOWICE (dla Polski południowej)
Przewodnicząca : Barbara Czasławska, członkowie: Ewa Bukład, Krzysztof Dobrzański
WARSZAWA (dla Polski środkowej i wschodniej)
Przewodniczący: Waldemar Federak, członkowie: Marek Czerniakowski, Mieczysław Gątkowski
WROCŁAW (dla Polski zachodniej)
Przewodnicząca: Iwona Madziarska, członkowie: Janusz Arnold, Stanisław Pasek

2) Upoważnieni sędziowie dokonają kwalifikacji zgodnie z Załącznikiem nr 10b do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych pt. WNIOSEK O ZMIANĘ PRZYNALEŻNOŚCI DO ODMIANY RASOWEJ > załącznik

Ważne jest w tym wniosku oświadczenie właściciela, że w/w pies/suka:

- nie posiada tytułu „Młodzieżowy Champion Polski” w dotychczasowej odmianie rasy,
- nie posiada tytułu „Champion Polski” w dotychczasowej odmianie rasy,
- nie posiada kwalifikacji hodowlanych w dotychczasowej odmianie rasy,
- nie był/a użyty/a do hodowli w dotychczasowej odmianie rasy.
Wniosek o zmianę przynależności winien być sporządzony w 3 egzemplarzach:
- dla Zarządu Głównego
- dla Oddziału macierzystego
- dla właściciela psa

3) Właściciele rodowodowych (rodowód ew. metryka Związku Kynologicznego w Polsce) Owczarków niemieckich zainteresowani zmianą przynależności do odmiany długowłosej, zgłoszą chęć przystąpienia do przeglądu w macierzystym Oddziale ZKwP. Oddziały skontaktują się z najbliżej położonym zespołem i ustalą szczegóły przeglądu.

4) Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez sędziego, właściciel owczarka niemieckiego długowłosego zwróci w macierzystym Oddziale dotychczasowy rodowód wraz z wnioskiem, a Oddział prześle rodowód do Zarządu Głównego w celu wymiany i naniesienia zmian w PKR.

5) Przeglądy kwalifikacyjne owczarków niemieckich długowłosych urodzonych przed 2011 rokiem powinny być zakończone do 30 marca 2011 roku.

Do czasu zmiany przynależności do odmiany długowłosej, sędziowanie tych psów na wystawach w kraju odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.
[B]
[URL="http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/166.pdf"]WZORZEC OWCZARKA NIEMIECKIEGO obowiązujący od 23.12.2010[/URL]
www (kropka) zkwp (kropka) pl/zg/wzorce/166 (kropka) pdf[/B][/QUOTE]

źródło: chiportal
[B][/B]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...