Jump to content
Dogomania

Handling


ZoSiA

Recommended Posts

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja mam takie pytanie do biegłych w temacie "hanling" :D W jaki sposób można uzyskać lepszy efekt psa w ruchu.Chodzi mi o elementy techniczne,tzn jak wpłynąć na psa, żeby na ringóweczce poruszał się jak bez niej :wink: Ostatnio mój shar-pei pokazał jak poruszają się mastino napoletano :x wiem ,że powinnam główny nacisk położyć na ruch ,ale jak poprawnie to zrobić??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']Mam pytanie :lol:
Wiem, ze kazda rase psa sie wystawia inaczej, ze sedziowie maja swoje zdanie na ten tamat, ale zastanawia mnie jak lepiej jest wystawiac psa by "lepiej go zaprezentowac": ustawiajac go samodzielnie, czy stajac naprzeciwko niego... wiem, ze niektore psy nie beda chcialy stanac same... ale moje ladnie staja same a ja mimo to dotychczas wystawialam je ustawiajac samodzielnie... zauwazylam ze w wystawianiu grzywczy sposoby wystawiania sa podzielne, ale mnie zastaniwa jaki typ wystawiania preferuja sedziowie???[/quote]

Maga18 - podobno jest kilku zagranicznych sedziow ktorzy wola wystawianie w "stylu angielskim" ( ja tak przynajmniej to nazywam :wink: - czyli stanie przed psem, i nawet prosza wystawcow by pies ustawil sie sam), ale z pewnoscia sa i tacy ktorzy preferuja ustawianie "z pomoca rak hanlera". Mysle ze nie masz czym sie przejmowac ani dopasowywac sie specjalnie do sedziego, kazdy sedzia moze miec inne preferencje i ciezko zawsze bedzie utrafic w gust. Chodzi jednak o co innego. Nie powinnas dopasowywac stylu wystawiania do sedziego, ale do PSA. Nie kazdy pies najlepiej pokaze sie "naturalnie". Jezeli jednak uwazasz ze Twoje psy gdy same sie ustawiaja wygladaja dobrze - wtedy wystawiaj je w ten sposob. W handlingu przeciez chodzi o to by pies pokazal sie jak najlepiej dzieki Twojej ( jako handlera ) pomocy. Jesli "styl angielski" pozwala na swietne zaprezentowanie sie Twoich psow ( a styl ten jest moim zdaniem bardzo efektowny ) - wtedy stopsuj go.
Gdy bylam w Anglii na wakacjach mialam okazje wystawiac kilka psow ( PONow ) na tamtejszych wystawach. Mimo ze wiekszosc Anglikow wystawiajacych PONy preferuje styl "angielski" ( czyli psy ustawiaja sie same, Ty stoisz przed psem ) i wystawialam psy kotre byly tego nauczone, nie wszystkie wystawialam w ten sposob, jako ze niektore ( np te majace niezbyt dluga szyje ) nie najlepiej wygladaly pokazywane w ten sposob.

Zreszta, jak pewnie zauwazylas na wystawach, jest kilka sposobow wystawiania psa, stojac za nim,np. na naciagnietej ringowce, albo podtrzymujac glowe psa reka. Wybor nalezy do Ciebie :D Pamietaj ze chodzi o to, by pies wygladal jak najlepiej, a Ty jestes na ringu po to, by POMOC mu w tym. Na ringu mysl tylko o swoim psie, i tylko nna nim i na jego prezentacji badz skupiona.

No to tyle co mam do powiedzenia w tej sprawie. Mam nadzieje ze odpowiedzialam na Twoje pytanie.
Pozdrawiam i zycze dalszych sukcesow z chinczykami :D
Ula
p.s. Oczywiscie powyzsze "wypociny" to tylko MOJA opinia dot. handlingu :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='króliczek']Ja mam takie pytanie do biegłych w temacie "hanling" :D W jaki sposób można uzyskać lepszy efekt psa w ruchu.Chodzi mi o elementy techniczne,tzn jak wpłynąć na psa, żeby na ringóweczce poruszał się jak bez niej :wink: Ostatnio mój shar-pei pokazał jak poruszają się mastino napoletano :x wiem ,że powinnam główny nacisk położyć na ruch ,ale jak poprawnie to zrobić??[/quote]

Kroliczek - ja mam dwa PONY. Pompon od zawsze byl leniwy i jako mlodzik robil nam na ringu wiele numerow ( zreszta nie tylko mlodzik ). POtrafil polozyc sie na srodku i ringu i ani kroku/. Mam nadzieje ze nie masz takiej extremalnej sytuacji :wink: Cwiczylam z nim duzo - rower, biaginie po opkoliicznych gorkach, spacery, spacery spacery, codizenny trening ( biegalamm na takim tarwniku miedzy blokami, z psem dookola, a ludzie patrzyli na mnie jak na wariatke :lol: Pomoglo, aczkolwiek POmpon nigdy nie byl super-biegaczemna wystawach. Mial lepsze dni kiedy rzeczywiscie poruszal sie super, nigdy jednak nie pokazal sie tak swietnie, tak jak na treningach. Nie pomogla glodwka przed wystawa, ani parowki na wystawie na zachete. Jendoczesnie jednak lubi wystawy, wierc napewno jego niechec na wystawach do biegania nie jest spowodowana stresem wystawowym. Ot, taki uparciuch. Z Kolei jego córka, Trufla, biega swietnie od pierwszego dnia kiedy nalozylam jej ringowke.

Jak do tej pory pokazywal sie Twoj shar pei? Moze sproboj przeglodzic go dzien przed wystawam, a na wystawe przygotuj jakies dobre smakolyki? Moze sproboj biegac z ni,m przy rowerze. Pomaga to wielu psom. Badz jednak z tym ostrozna, gdybys sie zdecydowala to pierwszego dnia 10 min a potem stopniowo zwiekszaj dlugosc rowerowego treningu. Badz tez uwazna i patrz, by Twoj pies biegl klusem a nie galopem.

Teraz mam psa, goscia z Anglii, ktiry tez jest leniwy w ruchu, ja zajmuje sie jego wystawianiem. Przed wystawa warszawska przeglodzilam go jeden dzien i po raz pierwszy jako rzysmak uzylam kabanosow. MNo i pokazal sie bardzo dobrze ( jak na niego ) w ruchu. Moze wiec chodiz o odpowiedni dobor smakolykow? :D

Link to comment
Share on other sites

no a ja dodam takie cos...ze np. psy maja swoje humory i jednego dnia bedzie sie chciał sam ustawiac a nastepnego nie.Wiem to po swojej grzywaczce. Maga mozesz takze ukleknac przed psem zeby on ie sam ustawial- jezlei bedzie sie wiercic jak ty stoisz. Bo jak kleczysz to mzoesz mu zawze poprawic łapki w razie czego i masz wiekszą kontrole nad nim.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ktoś nie ma czasu pokazać psa lub po prostu nie chce to nie ma sprawy.
Mogę psa pokazać bądż to w Polsce lub jak ktoś chce wystawić psa zagranicą , anie może jechać to mogę psa zabrać na wystawę na którą jadę ze swoim psem własnym autem i go pokazać.

Link to comment
Share on other sites

a powiedzcie mi taka rzecz..jesli pies jest nienauczony pozy wystawowej(moje nie sa :oops: ) czy handler pomoze??????????I co jesli suka ogolnie nachalna osobka-w rekach obcych na ringu ogon podwija?????????A wczesniej tego nie robila????????Ostatnio musialam kolezanke o pomoc poprosic-bo wystawialam suki w tej samej klasie-i maupiszon maly podwinela ogon-a wczesniej biegala radosnie po ringu i stala normalnie :-? Cwicze z nimi pozy wystawowe-i nie moge ich nauczyc-a cala reszte komend expresowo :cry:

Link to comment
Share on other sites

Jejku kochani - to może ktoś mi powie jak mam okiełznać na ringu mojego koniczka ??? Ja już rozkładam ręce :)
Suńka jest b. posłuszna, zna komendy, dużo ćwiczymy - biega wtedy ładnie i stoi też - wygląda wtedy jak statuetka i jest wszystko OK.
Jak przyjeżdżamy na wystawę i wchodzi na ring to wstępuje w nią jakiś szatan wcielony!!! :(
Zaczyna płakać, szczekać, pyskować i to tak, że często przekrzykuje sędziego z mikrofonem. Nie pomagają zabaweczki, mówienie do niej, głaskanie, a gdy ktoś ją woła jest jeszcze gorzej :(
Brak mi już pomysłu by na ringu nie robiła tego czego NIGDY nie robi na co dzień :(
Czt kroś już się spotkał z takim zachowaniem piesiorka na ringu i czy może wie jak temu zaradzić??? Dopuki suńka jest w młodzieży sędziowie są jeszcze wyrozumiali, ale co będzie później :( Jak mam się z tym uporać?

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem psy nie uwarzają was za autorytety. To one są osobnikami alfa w waszym stadzie.
Każdego psa da się wszystkiego nauczyć. Cierpliwość , konsekwencja i ćwiczenia.
Też kiedyś ucząc kaukaza postawy wystawowej myślałam sobie ,że ten pies to beznadziejny przypadek,ale w końcu zaczął pięknie stać.
Myślę ,że Handling to przedewszystkim sztuka wystawienia obcego psa.
Oczywiście ,że osoba wytawjająca komuś psy wystawiać napewno pomoże czy nauczy.

Twojej suczce skoro kuli ogon na ringu ,a wcześniej tego nie robiła to musiała mieć jakieś nieprzyjemne przeżycia na ringu.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam dość spory problem z miomi terrierkami, były nadpobudliwe, ciekawe każdego dzwięku, w grupie jak było więcej niż jeden pies - samiec to się do siebie sadziły. :evil:
Dużo im pomogło przebywanie z innymi podkręconymi psami w trakcie np treningów agility, wycieczki na wystawy. W takich miejscach sztuką jest zainteresować sobą psa. Mi się to udało i teraz nawet jak wystawiam moje psiaki z innymi, nawet z innymi samcami to jestem w stanie tak zainteresować go sobą, że nie patrzy nawet w stronę innych. :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kaukazy']Moim zdaniem psy nie uwarzają was za autorytety. To one są osobnikami alfa w waszym stadzie.[/quote]
To chyba nie jest tak do końca, bo np. poza ringiem suńka zachowuje sie zupełnie normalnie... Momo, że jest suką o naprawdę mocnym charakterze, nigdy, ale to nigdy nie wykazała jakiejkolwiek poważnej próby zdominowania któregokolwiek z domowników. Po kilkudziesięciu latach obcowania z tymi zwierzakami, to mogę stwierdzić z całą pewnoścą.

[quote name='PARSONRK']Wszystkim mającym problemy ze swoimi psiakami na ringu proponuję ćwiczenia w terenie, na psich polach, wybiegach.
Ćwiczenie w domu daje dużo, ale nie ma tego otoczenia, które najczęściej rozprasza naszego psiaka[/quote]
i w tym cały problem, że w naszej okolicy zupełnie nie kojarzę, by były takie miejsca w których jest dużo pieszczochów :( Poza tym, jak na horyzoncie ukazuje sie dog to wszyscy nie wiedzieć czemu zmykają :( i poza kilkoma zaprzyjaźnionymi pieskami, nawet nie za bardzo mamy z kim lub przy kim poćwiczyć :(

A problem mam nadal. Zobaczymy co po najbliższej wystawie będzie??? [/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anovi']
i w tym cały problem, że w naszej okolicy zupełnie nie kojarzę, by były takie miejsca w których jest dużo pieszczochów :( Poza tym, jak na horyzoncie ukazuje sie dog to wszyscy nie wiedzieć czemu zmykają :( i poza kilkoma zaprzyjaźnionymi pieskami, nawet nie za bardzo mamy z kim lub przy kim poćwiczyć :(

A problem mam nadal. Zobaczymy co po najbliższej wystawie będzie??? [/quote]

To nawet na spacerkach , na ulicy. Ćwicz koncentrację psa na sobie. Jak widzi tłum ludzi gadających, idących itd, to wtedy ty wyciągasz zabaweczkę ( smakołyk ) i zwracasz uwagę psa na siebie, ćwiczysz siad itd. Potem na wystawach dużo daję taka uwaga, pies patrzy na ciebie i wyłącza sie z otaczającego świata ( świata poza tobą nie widzi :P ). Znajdź dla niego zabawkę (papu) które kocha ponad wszystko i pokazuj mu , że je masz. Po kilku razach będzie ci patrzył w oczka :wink:

Link to comment
Share on other sites

ja jestem absolutna alfa w moim stadzie-cwicze z nimi w parku-wsrod psow i ludzi,chodzimy na PT gdzie sa psy.moj pies chodzi pieknie na ringu-po prostu tej jednej komendy zalapac nie chce-jak mu sie lapy w tyl przesuwa-siada :-? .suki to samo.a to ze najmlodsza ogon podwinela-ona nie ma zlych doswiadczen,po prostu poszla z osoba ktorej nie zna-wczesniej ja ja wystawialam-i stalo ciele sobie spokojnie,bez pozy wwystawowej-ale ogon normalnie :-? .Ja sie tylko zastanawiam-jak handler moze wystawic psa,ktory tak sie zachowuje???jak da rade???????Moja suka nie jest strachliwa-z reguly mala nachalna maupka,do kazdego przyjazna-a tu taki szok na ringu :roll: od teraz juz sama z mezem bede wystawiac je-chociaz on jest niechetny-ale za nim sucze w ogien pojda :lol: ..tylko ta pozycja :cry: ..codziennie cwiczymy-i nic :cry: moze kiedys cielatka zalapia-wciaz sa w szczeniakach-ale juz niedlugo :-?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PARSONRK']Ćwicz koncentrację psa na sobie. Jak widzi tłum ludzi gadających, idących itd, to wtedy ty wyciągasz zabaweczkę ( smakołyk ) i zwracasz uwagę psa na siebie, ćwiczysz siad itd. Potem na wystawach dużo daję taka uwaga, pies patrzy na ciebie i wyłącza sie z otaczającego świata ( świata poza tobą nie widzi :P ). Znajdź dla niego zabawkę (papu) które kocha ponad wszystko i pokazuj mu , że je masz. Po kilku razach będzie ci patrzył w oczka :wink:[/quote]

I w rezultacie suka stoi na ringu jak osieł i ni cholery nie chce się ustawić na cóś innego niż ja :wink: jeszcze przed bieganiem pół biedy bo chociaż zaszczyca spojrzeniem obiekty piłujące się za ringiem ale po... albo padnę na kolana albo cztery litery blade :roll:

Link to comment
Share on other sites

anovi ona poprostu sie boi ringu!
co to w ogole za teoria,z ta alfa w ringu co? :o
prawdopodobnie zle sie czuje poprzez:
1) tasme wyznaczajaca ring-psy czasami zle znosza, ze nagle znajduja sie w jej srodku i sa wlasnie 'ograniczone'
2) ludzi stojacych naokolo.
jestem pewna, ze to ja stresuje
czy pozwalasz sie jej bawic przed wejsciem do ringu z innymi psami?
i jak ona sie ogolnie na wystawie zachowuje?

sprobuj cwiczyc z nia bieganie i ustawianie w obecnosci innych osob i jak masz mozliwosc, to skonstruuj niby-ring. chodzi o wyznaczenie czegos zamknietego, w czym ona sie znajdzie i ja oswajaj

niech te upaly sie skoncza!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='A(leksand)ra&Ar(i)a']
I w rezultacie suka stoi na ringu jak osieł i ni cholery nie chce się ustawić na cóś innego niż ja :wink: jeszcze przed bieganiem pół biedy bo chociaż zaszczyca spojrzeniem obiekty piłujące się za ringiem ale po... albo padnę na kolana albo cztery litery blade :roll:[/quote]

Nie chodzi o to by pies reagował na ciebie tylko na dany obiekt, który go rozbawia-zaciekawia. Dodatkowo radzę dużo chwalić psy, często to robimy ćwicząc, ale na ringu zapominamy - stres itd. A to powoduje zmianę ćwiczonej sytuacji i pies nie czuje się pewnie :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...