Jump to content
Dogomania

Wybór i zakup suczki Chihuahua


marteczka77

Recommended Posts

Witam chciałbym sie zwrócic o porade w sprawie zakupu chi.Planuje kupic suczke w przyszłosci chciałbym wyrobic jej status suczki hodowlanej nie planuje wielkiej hodowli raczej taka malutką domowa góra dwie suczki,ale to w ciągu 3 lat nie odrazu.I tu moje pytanie ceny w hodowlach sa przeróżne nie bede podac nazw ,bo nie wolno.Sa takie za 2.500 i takie za 6.000.I teraz nie wiem czy lepiej dozbierac i kupic ta z drozszych jest z ANGIELSKIEJ LINI BRAMERITA(czy to jest jakas szczególna linia?Szukam na ten temat informacji i nie moge znaleść) czy wystrczy kupic taką za 2.500 .Chciałbym miec pewność ,ze na wystawach zdobędzie dobre oceny .Czemu te ceny tak sie róznią ?Bede wdzieczna za podpowiedzi w sprawie wyboru.Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

wiadomo jak jest z cenami- jeśli ktoś ma na sprzedaż piękna chihuahua to zna jej wartość. u nas jest hodowla chihuahua i ceny też są różne- standardowe to 2200-2500zł za suczkę, ale jak się urodzi jakaś piękność to sprzedajemy za 4tys. moim zdaniem cena 6 tys to cena za bardzo wygórowana, ładną suczkę możesz kupić taniej. zdarzają się też takie okazje że piękne suczki są po standardowych cenach, ale to tylko wtedy kiedy komuś zależy z jakiś powodów na szybkiej sprzedaży itp. najlepiej radziłabym zabrać ze sobą doświadczonego hodowcę tej rasy i poszukać pieska, bo tylko znajomy hodowca może Ci doradzić jeśli jesteś początkująca. jeśli takiego nie masz, to już będzie trudniej:)

Link to comment
Share on other sites

pa-ttti bardzo dziekuje za odpowiedz .Niestety nie mam takiej osoby jedynie moge liczyc na opinie hodowcy u którego bede ogladac szczeniaczki.własnie ta cena 6000 zł tez wydała mi sie wysoka:roll:A mam małe pytanko ,bo gdzies wyczytałam ,ze całe białe Chihuahua są niewystawowe czy to prawda?

Link to comment
Share on other sites

Całe białe chihuahua- o ile nie posiadają cech dyskwalifikujących- są jak najbardziej wystawowe.
Jeżeli rzeczywiście planuje się założenie hodowli dobrze jest zapoznać się ze wzorcem rasy.
Co do cen- chihuahua stały się rasą niesamowicie popularną, w związku z czym masę mamy hodowli mocno przeciętnych, ale też pojawia się coraz więcej hodowli bazujących na świetnych zagranicznych liniach, sprowadzających materiał hodowlany z zagranicy, lub kryjących zagranicznymi reproduktorami swoje suczki.
To wszystko kosztuje i stąd też wysokie ceny szczeniąt.
Hodowla Bramerita to bardzo szanowana hodowla, wystarczy poszukać strony hodowli w internecie i popatrzeć na eksterier prezentowanych tam piesków- dość odbiegający od wyglądu naszych psów ,,za 2 tysiące". To hodowla, która bardzo wysoko plasuje się na ringach zagranicznych.
Suczkę, która będzie wchodziła na ringi i wygrywała nabyć bardzo trudno niestety... A cena niejednokrotnie bywa proporcjonalna do jakości wystawowej psa.
Nie uważam, że tylko ,,znajomy" hodowca może Ci doradzić. Ja cenię hodowców, którzy przyszłemu, obcemu nabywcy, laikowi są w stanie wskazać i objaśnić zarówno wady, jak i zalety psa. Nie wierzę w istnienie psów idealnych, niestety. Grunt to znalezc uczciwego hodowcę, to i bez ,,znajomości" się obędzie.
Samemu też można się tego i owego o pożadanych cechach w rasie dowiedzieć, choćby jeżdżąc po wystawach, czy śledząc strony hodowli. Dzięki ambitnym hodowcom mamy ostatnimi czasy wiele świetnych importów w kraju. Naprawdę jest na co popatrzeć i w czym wybierać też będzie :cool3:

Link to comment
Share on other sites

z tym że o takiego hodowcę trudno...tzn wiadomo że hodowca swoje psy będzie zachwalał, chyba że mają jakieś wady widoczne to wtedy powinien o nich powiedzieć. ale jeśli hodowla bazuje na najlepszych psach to faktem jest też że wtedy takie piękne szczenię najczęściej zostaje u hodowcy.
mi się udało kupić moją pierwszą yoreczkę bardzo ładną bo pomogła mi w wyborze znajoma która tą rasę hoduje od ponad 20tu lat. cena 6tys zgadzam się- jeśli psy są sprowadzane, krycia zagraniczne itp to oczywiście są też droższe. ale wiem też o tym że ładną chihuahua można kupić o połowę taniej, i niekoniecznie musi być to szczenię z zagranicznych kryć itp. Bardzo ładne są chihuahua z USA. Mogę Ci polecić kilka hodowli, gdzie mają ładne psy, w cenach standardowych(2-3tys), a hodowcy są uczciwi i źle nie doradzą.

Link to comment
Share on other sites

asiasi cały czas czytałm o wzorcach oglądałm zdjecia ,ale sie boje ,ze w przypadku szczeniaczka te wzorce moga byc trudne do okreslenia.Mam nadzieje ,ze uda mi się trafić na takiego hodowce jakiego opisłas czyli poprostu uczciwego.Wybieram sie na wystwe w czerwcu.Czyli jesli nie planuje jezdzic z suczką za granice do repreduktora to nie warto kupowac tak drogiej suni?

pa-ttti bardzo prosze o polecenie hodowli ,chcialbym nabyc szczeniaczka w wakacje wtedy mam duzo czasu i mogłabym poswieciec na nauke czystosci itp.Szukam chi krotkowłosej nad ubarwieniem cały czas mysle ,może biszkoptowa chyba najbardziej popularna,choc inne też biore pod uwage :lol:

Link to comment
Share on other sites

ja to teraz "choruję" na chi krótkowłosą o takim czarnym w łatki ubarwieniu. poprostu cudo!!! chcę swoją kryć takim pieskiem ale co znajdę to 2tys przy kryciu chcą, będzie trzeba chyba zainwestować:)

polecam Ci hodowlę z krakowa "z garlicy duchownej", pani ma baaardzo dużo psów ale widać że to jej pasja, chihuahua bardzo ładne, ma takiego pieska ciemno beżowego reproduktopra bardzo utytułowanego. polecam też hodowlę classy dogs, spod warszawy, również mają piękne chihuahua, moja siostra tam suczkę kupiła, warto, są to ludzie jak dla mnie zbyt mało "gadatliwi", tzn hodowca powinien jak najwięcej powiedzieć o psie, a oni tacy zamknięci w sobie są, to mnie trochę odrzuca, ale mimo to polecam bo chodzi przecież o psa a psy mają baardzo ładne. poleciłabym ci też naszą hodowlę:) mamy 2 suczki szczenne ale są to suczki długowłose, coprawda w lini jednej z nich oraz w lini reproduktora były też krótkowłose więc może się jakieś urodzą, ale narazie jest to zagadka. porody będziemy odbierać u jednej za tydzień, u drugiej za 2tyg.

Link to comment
Share on other sites

Uważam, że jeśli planuje się założenie hodowli to warto inwestować w dobry materiał hodowlany, który stety, niestety kosztuje.
Bez dobrego materiału hodowlanego nie ma dobrej hodowli.
Piesek z którym chcemy się dobrze bawić na wystawach nie musi być idealny, wystarczy, żeby spełniał wystawowe kryteria tz. nie posiadał wad dyskwalifikujących. Jeśli jednak myślimy o hodowli...cóż... uważam, że jak najbardziej trzeba ,,poprzebierać" w suniach. Hodowla służy przede wszystkim ulepszaniu rasy, a nie hodowaniu dla samego rozmnażania... A suczka hodowlana powinna mieć co przekazać dzieciom. Nie mówię tu o rzucaniu się na wszystko co drogie. Czasem hodowcy wołają horendalnych cen za sunie mocno przeciętne i odwrotnie: mozna znalezc prawdziwą perełkę taniej. Prawdą jest jednak, ze hodowca, który zna się na wartości wystawowej szczeniaka zażąda za niego odpowiedniej do jakości ceny, zresztą jak najbardziej słusznie. A jeśli planuje się rozmnażanie suni, to trzeba trochę powybrzydzać i ,,poprzebierać", żeby znalezc tę właściwą..

Pa[B]tti, [/B]państwa z Classy Dogs widywałam kilka razy na wystawach. To przemili ludzie, którzy chętnie laikowi doradzą, pomogą. No i widać, po prostu widac, że szalenie w swoich pieskach zakochani, co się ceni.
Mają coraz więcej fajnych psiaków, zdarzyło mi się przerżnąć z nimi na ringu(zresztą jak najbardziej słusznie).

Marteczka, życzę żebyś znalazła swoją wymarzoną sunię. Bez pośpiechu, ja rozumiem, jak bardzo chciałoby się mieć malucha na ,,już i teraz", ale z tego nic dobrego nie wynika, naprawdę.

Może spróbujcie najpierw kupić przeciętnego pieska, skoro nie chcecie wykładać od razu większych sum. Pojezdzicie po wystawach, nabierzecie doświadczenia. I jeśli nadal będziecie mieli zamiar zająć się hodowlą- sprawicie mu super wystawową koleżankę(zrozumiałam, że w pierwotnym zamyśle pieski i tak mają być dwa).
Inna sprawa, jeżeli jesteście mocno nastawieni na hodowlę i nie dopuszczacie do siebie innej myśli- lepiej kupić dorosłą, ukształtowaną już w pełni sunię, po wymianie ząbków. Taki piesek będzie z pewnością droższy, ale dzięki temu masz pewność, że w fazie rozwoju nie wyskoczą jakieś nieprawidłowości, które mogłyby przekreślić karierę wystawową suni i co za tym idzie- hodowlaną.

[quote]..tzn wiadomo że hodowca swoje psy będzie zachwalał, chyba że mają jakieś wady widoczne to wtedy powinien o nich powiedzieć. [/quote]
Uważam, że hodowca powinien powiedzieć o wszystkich wadach i tych widocznych na pierwszy rzut oka i tych, których laik się nie dopatrzy.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

z kupnem suni dorosłej mogą być problemy, jak ktoś ma ładną sunię to po co ją sprzedawać?? okazje się oczywiście zdarzają jeśli chodzi o hodowlę Classy dogs to oni właśnie sprzedawali jakiś czas temu kilka dorosłych suczek z przyczyn osobistych, suczki miały bardzo dobre osiągnięcia na wystawach, jedna z tego co pamiętam była MŁ CH PL. nie wykluczam że to bardzo mili ludzie, ja poprostu spotkałam się z dziwnym z ich strony podejściem, ale to nie musi być przecież reguła:)

Link to comment
Share on other sites

pa-ttti bardzo dziekuje. Dzis właśnie dzwonilam do dwóch hodowli z Krakowa w jednej mieli tylko dlugowlosą w drugiej czarną podpalną .Cały czas szukam.A Twoje sunie beda który raz mieć szczeniaczki ,juz niedlugo mozesz sie spodziewac maleństw ,obawiasz sie troszke porodu ?Pokazesz na forum malenstwa ?

asiasi wiadomo ,ze bym chciala jak najladniejsze szczeniaczki ,by miały jak najlepsze geny,bede do tego dażyc .Tylko własnie jak napisłaś caly czas sie namyślam od jakiesj suni zacząć czy na poczatek kupić własnie przecietną ,a z czasem zainwestować w lepszą ,czy odrazu lepszą.Tak w palnach mam dwie sunie :loveu:



Dzis troszke obdzwoniłam hodowle mam na oku blisko mnie biała sunię
z hodowli BEAUTY MOLI FCI." Przepiekna sunia bardzo dobrego pochodzenia - ojciec to Que Benito SPEEDY GONZALES - ML.Ch.Pl, Ch.Pl, II Zwycięzca Swiata'06, BOB, CACIB, a mama to Moli (Tina ze Strme) złota, srebrna i brązowa medalistka zawsze z oceną doskonałą!
Sunia ma obecnie 3 miesiące, jest przepiękna, bielusieńka, krótka kufka, ząbki 6/6. "

[url]http://images39.fotosik.pl/128/c039165971530963.jpeg[/url]
[url]http://images37.fotosik.pl/128/ca1367b19b71112fmed.jpeg[/url]
[url]http://images49.fotosik.pl/132/fc2ddb38706415b6med.jpeg[/url]
[url]http://images39.fotosik.pl/128/cfca7a3285ede688med.jpeg[/url]
Narazie to jest mój wybór ,jutro pojade obejrzec na zywo:lol:A co Wy myslicie?

Link to comment
Share on other sites

śliczny maluch:) szkoda że nie ma suni w pozycji wystawowej wtedy byłoby łatwiej ocenić. w jakim wieku ona jest? i w jakiej cenie? a tą czarną podpalaną to w jakiej hodowli mają, bo może tam też bym reproduktora znalazła.u nas już nie możemy doczekać się porodu suniek, ustaliłam z mamą harmonogram kto jakiego dnia jest w domu, tak żeby cały czas ktoś przy nich był w razie porodu, często potrzebna jest im pomoc(a raczej zawsze..) Potem przez tydzień też non-stop trzeba być przy szczeniętach, bo zdarzają się rózne wypadki. zdjęcia wstawię jak się urodzą:)

Link to comment
Share on other sites

pa-ttti jeszcze znalazałm jedno zdjęcie ,zaraz wstawie:lol:Sunia ma 3 miesiace kosztuje 4,500 jej mama miała razem 4 ona została ostatnia ,podobno cena jest juz o 1000 nizsza.Pani zapewniała ,ze jest przesliczna jak najbardziej wystawowa i bardzo dobrze wystawowo sie zapowiada,jest wesoła ,odwazna.Jej mama nie ma zadnego problemu z porodem .Czarna podpalna jest z hodowli co mi polecałas z Garlicy Duchownej.Ostatnio szczeniła sie suczka mojej sasaidki yorczka to musiała sama przecinac pepowine ,urodziła w sumie 3 ,ale przezył tylko jeden.Ma dwie suczki ,ale nie powinna ich dopuszczac nie maja rodowodu.Nie znam zbyt dobrze tej kobiety ,ale teraz bede z ciekwaosci patrzec czy przypadkiem nie dopuszcza tych suczek 2 razy w roku:roll:Pewnie trudno potem sie rozstac ze szczeniaczkmi wkoncu przed przynajmniej 8 tygodni sie na nie dmucha i chucha ,ja sie bardzo przywiązuje i obwiam sie ,ze w przyszłosci bede miaął problem z rozstaniem :roll:
Taka fotke jeszcze znalazłam
[url]http://images45.fotosik.pl/132/c9029eb73e01bde8.jpeg[/url]

Link to comment
Share on other sites

pa-ttti dzieki:lol:ja postaram sie być na wystawie w Szczecinie,ale nie bede jej chyba wystawiac w klasie baby chyba nie ma sensu jej stresowac ,a i nie wiem czy do tej pory rodowód mi wystawią.Musze pojechac do Zwiaku.A Ty ze swoja sunia byłas już na jakiejs wystawie?Trudno psa sie wystawia?

Link to comment
Share on other sites

byliśmy w klasie szczeniąt, dostała wybitnie obiecującą:)
wystawia się łatwo jeśli nauczysz ją ładnie chodzić na ringówce, pokazywać ząbki, ustawiać się. ważne żeby była odważna i nie bała się ludzi. ja mam też 3 yorczki i tą rasę się zdecydowanie trudniej wystawia. pomiędzy wystawami trzeba cały czas dbać o włos a chihuahua to w zasadzie nie wymaga specjalnych zabiegów oprócz czyszczenia uszu i oczu. mam problem z zaciekami pod oczami mojej małej bo ma na główce białe włosy(też pewnie będziesz miała ten problem...) ale są specjalne preparaty właśnie do zacieków, wystarczy je przemywać 2-3 razy w tygodniu i dają radę:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marteczka77']nie wiem czy do tej pory rodowód mi wystawią.Musze pojechac do Zwiaku.[/QUOTE]
W klasie baby, szczeniąt i młodzieży nie potrzebujesz rodowodu. Ja wystawiałam szczeniaki na numer metryki, a możesz też wpisać "rodowód w przygotowaniu". Ważne jednak, by sunia miała przyznany numer rejestracyjny, który dostałaś przy zgłaszaniu suni do Związku ;)

Link to comment
Share on other sites

pa-ttti to super ocena dostała :lol:a w jakim wieku byla ,gdy ją wystawiałas?Możesz zdradzic co to za preparat do przemywania zacieków ?moja jeszcze nic nie ma ,ale pod oczkami ma jasny klor dokładnie jadnobbeżowy wiec bedzie jak nic wszystko widac:roll:hodowczyni powiedziała ,by narazie używac do przemywania oczek zwykłe kropelki do czyszczenia oczu.Długo uczyłas chodzenia na ringówce?moja nawet na smyczy narazie nie umie chodzic ,bo do tej pory była puszczana luzem do ogrodu.

Loona dzis moze jak sie wyrobie pojade do Związku i ja zarejestruje ona 17 maja skonczyła 3 miesiące wiec nie wiem czy juz ,by sie nadawła na wystawe ?W kalsie baby,bo podejrzeam ,ze moja by w tej startowała co jest oceniane jaka osene sie dotaje ,czy tez biega sie w kóleczko na ringówce?Termin zapłaty i zgłoszenia na wystawe w szczwecinie jest do 1 czerwca wiec musiłabym dzis sie zpisac

Link to comment
Share on other sites

moim zdaniem to za wcześnie trochę. ja swoją wystawiałam jak miała 8 miesięcy, teraz ma rok i będę ją wystawiać w młodzieży. w zasadzie to na ringówce nie uczyłam jej chodzić. jeśli nauczysz swoją chodzić na smyczy, zabieraj ją w miejsca gdzie jest dużo ludzi, niech przyzwyczaja się do hałasu, do innych psów, na wystawie wtedy nie będzie się bała. ja swoje psiaki muszę w tym celu specjalnie gdzieś wozić daleko na spacery bo mieszkamy pod lasem, psy biegają po ogrodzie, a o jakimkolwiek zgiełku i hałasie nie ma mowy:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marteczka77']Loona dzis moze jak sie wyrobie pojade do Związku i ja zarejestruje ona 17 maja skonczyła 3 miesiące wiec nie wiem czy juz ,by sie nadawła na wystawe ?[/QUOTE]
Klasa baby - dla psów/suk w wieku od 3 do 6 miesięcy,
Klasa szczeniąt - dla psów/suk w wieku od 6 do 9 miesięcy,
Klasa młodzieży - dla psów/suk w wieku od 9 do 18 miesięcy,
Klasa pośrednia - dla psów/suk w wieku od 15 do 24 miesięcy,
Klasa otwarta - dla psów/suk w wieku powyżej 15 miesięcy.

Wystawianie w każdej z tych klas wygląda tak samo. Wymagania są tylko mniejsze w tych "młodszych" klasach. Oczywiście najlepiej by psiak był dobrze przygotowany od maleńkości, ale w baby i szczeniakach wiele uchodzi płazem, w młodzieży już mniej ;)

Link to comment
Share on other sites

pa-ttti jak juz moja oswoi sie do konca z nowym domkiem zaczne ja uczyc na smyczy.Bede pozwalac ja głaskac obcym wyczytłam ,ze dobrze jest głaskać po pyszczku ,by przyzwyczajac do zagladnia w zeby .A wybierasz sie moze na wystawe do Szczecina?miłabys juz międzynarodówke zaliczoną ,ale chyba miedzynarodowa nie jest obowiazkowa przy warunkowym kryciu.

Loona a co w zachowniu psiaka jest niedopuszczalne?Czy słyszłas o jakims przypadku ,by przez niezbyt dobre zachownie psiak dotał zła ocene?Czy trudno jest uzykac ocene doskonała lub bardzo dobrą?klasy bay sa tylko na klubowych wiec musze czekac ,ze moja sunia skonczy 6 miesiecy .Musi je miec skonczone jak np. urodziła sie 17 lutego to moze strotwac od 17 sierpnia?

Link to comment
Share on other sites

na międzynarodową jedziemy do warszawy i może do białegostokupod koniec sierpnia. ja widziałam raz np jak sędzia zdyskwalifikował sunię za to że nie chciała iść na ringu, kładła się, trzeba ją było ciągnąć. widać było że jest bardzo wystraszona, dlatego trzeba pracować nad charakterem już od najmłodszyego wieku. z tym że zdarzają się niestety psiaki które po prostu są takie bojaźliwe, nikt im nigdy nic nie zrobił, taki ich charakter. ale to już widać od razu przy zakupie pieska. powiem Ci że zdarzają się sędziowie którzy kładą OGROMNY nacisk na charakter. czasm brzydsza chihuahua wygra z ładniejszą jeśli ma typowo wystawowy charakter, ładnie chodzi z ogonkiem w górze. to samo jest u yorków. i u innych ras pewnie też ale to już nie moja działka:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marteczka77']Loona a co w zachowniu psiaka jest niedopuszczalne?Czy słyszłas o jakims przypadku ,by przez niezbyt dobre zachownie psiak dotał zła ocene?[/QUOTE]
Nie może być agresywny wobec innych psów i ludzi, nie gryźć sędziego jak mu w zęby patrzy, nie może uciekać z ringu, wlec się na ringówce (widziałam jak sunia iść nie chciała i właścicielka ciągnęła ją po całym ringu :shake:).
[quote name='marteczka77']Czy trudno jest uzykac ocene doskonała lub bardzo dobrą?[/QUOTE]
Szczerze? Nie. Ale to zależy od sędziego i pieska. Jeśli ma jakąś widoczną wadę, to trudniej. Jak pies jest przynajmniej poprawny, to bardzo dobre łatwo dostać, a doskonałe też często wpadają ;) Generalnie większość sędziów używa tylko doskonałych i bardzo dobrych. Rzadko zdarza się by ktoś dostał niższą ocenę. W tegorocznych Katowicach sędzina używała całej skali, doskonałą dostały tylko najlepsze pieski, dominowały oceny dobre. Ale to ewenement.
[quote name='marteczka77']klasy bay sa tylko na klubowych wiec musze czekac ,ze moja sunia skonczy 6 miesiecy .Musi je miec skonczone jak np. urodziła sie 17 lutego to moze strotwac od 17 sierpnia?[/QUOTE]
Jak urodziła się 17 lutego to może startować 18 sierpnia ;)

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyny dziekuje Wam za dobr rady i wasze spostrzezenia w kwestii wystaw .Ja to zupełny zołtodziób, na wystawach bywałam tylko jako widz.Jestem ciekawa jak moja bedzie reagowc dzis latała z yorkiem mojej przyjaciolki sa w podobnym wieku i super sie bawiły ,ale co do ludzi to roznie reaguje na naiektorych radoscia i lizaniem innym ucieka i sie na ich widok trzesie:roll:

Link to comment
Share on other sites

właśnie przeglądam allegro i zobaczyłam okazję- jak pisałam takie okazje zdarzają się bardzo żadko- dorosła suczka chihuahua z uprawnieniami hodowlanymi, 2letnia, biało kremowa, za 4000zł. z hodowli classy dogs już jakiś czas temu można było kupić doroslą chihuahua.
linków wklejać nie można więc napiszą jak znaleźć ogłoszenie- w wyszukiwarce na allegro trzeba wpisać "chihuahua suczka", wybrać mazowieckie i wklepać tą cenę 4tys. bardzo mi się ta suczka podoba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...