Jump to content
Dogomania

Co powinien wiedzieć laik idąc na pierwszą wystawę


asiunia186

Recommended Posts

[SIZE=3]witam, wybieram się z moim Akim niebawem na wystawę. Chciałabym prosić o kilka wskazówek i cennych informacji, ponieważ nigdy w życiu nie uczestniczyłam w wystawie i znam to tylko z opowieśći i telewizji. Co powinnam wiedzieć. Z góry dziekuję za odpowiedz:)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Warto pojechac na pierwsza wystawe samemu tak w celu edukacyjnym. Ja tak zrobiłam przygladałam sie jak sa wystawiane psiaki z grupy V szczegolnie shiby :) pozniej pytałam, pytałam i jeszcze raz pytałam doswiadczonych w temacie, pisałam do hodowcy, przegladałam internet szukajac informacji. No i oczywiscie cwiczyłam z małym :)

Link to comment
Share on other sites

rzeczywiście warto by wybrać się na wystawę samemu i popatrzeć. ale jeśli już nie masz czasu, to chociaż bądź na wystawie wcześniej. popatrz uważnie co się dzieje na ringu i poproś hodowce o pomoc. pies musi być przygotowany pod względem pielęgnacji i zachowania. pielęgnacja to rzecz odrębna dla rasy - popytaj hodowce, poczytaj w necie. a tresura jest dla większości ras podobna (oprócz owczarków niemieckich - to warto zobaczyć:) )pozostałe rasy mają chodzić po ringu na komendę i stać na komendę. oczywiście w zależności od rasy inaczej się prezentuje wilczarza a inaczej yorka, ale tak czy siak musisz mieć dobry kontakt z psem i poćwiczyć z nim w domu tzn. na spacerach przed wystawą. musi ładnie płynnie się poruszać. ma być szlachetny w każdym kroku, ma unosić głowę jak by wiedział że jest najpiękniejszy na świecie. ma stać dumnie i pewnie. pies nie może się szarpać, wyrywać czy uciekać.nie może nosić podkulonego ogonka. i musi pokazać sędziemu zęby, ale nie agresywnie, tylko sędzia musi mieć możliwość zajrzeć do pyska. zęby muszą być czyste!!!!a sędzia ogląda całego psa, dotyka go wszędzie a u psów sprawdza też jądra!!!
pamiętaj najważniejsze to SPOKÓJ, jeśli ty będziesz panikować to pies to wyczuje!!!!

powodzenia

Link to comment
Share on other sites

A ja dodam coś, może nie w kwestii merytorycznej a bardziej psychologicznej.Idąc na pierwszą wystawę( i każdą następną:cool3:) radzę uzbroić sie w pokorę i dystans!:razz: i potraktować całą sprawę rekreacyjnie,pozdrawiam i życzę udanej zabawy!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='perfectly']A ja dodam coś, może nie w kwestii merytorycznej a bardziej psychologicznej.Idąc na pierwszą wystawę( i każdą następną:cool3:) radzę uzbroić sie w pokorę i dystans!:razz: i potraktować całą sprawę rekreacyjnie,pozdrawiam i życzę udanej zabawy!;)[/quote]

Dokladnie sie zgadzam !!! Co prawda my narazie wielkiej wiedzy na temat wystaw nie posiadamy, ale moge doradzic to co wiem i sama stwierdzilam, ze warto miec. Procz spraw, ktore zostaly opisane wczesniej czyli pielegnacja i poruszanie sie psa, wspolpraca z wlascicielem. Warto psa nauczyc ze zaglada mu sie w zeby, "maca" po jajkach itp. Na pewno wart zaopatrzyc sie w klatke, zeby pies nie biegal za toba, jak tylko idziesz zobaczyc na inne ringi, tylko w spokoju odpoczywal sobie i wychodzi na swoje potrzeby, a pozniej tuz przed wejsciem na ring, wtedy piesek jest wypoczety. Warto miec na klatke pokrowiec. Jak niedlugo pierwsza wystawa to zycze powodzonka, dla mnie to byl straszny stres, poniewaz 2-3 dni przed wystawa zachowywal sie jak by diabel w niego wstapil nic nie chcial robic, nawet myslalam zeby nie jechac, za to w dniu wystawy zupelna zmiana, pozostale psy go nakrecaly, zachowywal sie super byl taki kochany i towarzyski, ciekawe jak bedzie dalej...:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Tak, a na 2 wystawe co powinnismy wiedziec...poniewaz pytania nasuwaja sie w "w miare prania" :evil_lol:, to my tez mamy pare pytan:
1. Czy pudrujecie pyszki (oczywiscie bez nosa) i lapki, a moze i jajka (psom) swoim akitkom, a jezeli tak, to jakich pudrow uzywacie ?
2. Najlepiej ile dni przed wystawa "uprac" mojego Misia-Pysia?
3. Czy uzywacie szuszarki ?
a takze pytania poza wystawowe:
1. kiedy psy zaczynaja zmieniac siersc i w jakich miesiacach oraz jak to jest z Shirai'em kiedy on zacznie ?
...chyba narazie tyle...jak cos jeszcze mi wpadnie to bede pisala...;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shirai - Koki']Tak, a na 2 wystawe co powinnismy wiedziec...poniewaz pytania nasuwaja sie w "w miare prania" :evil_lol:, to my tez mamy pare pytan:
1. Czy pudrujecie pyszki (oczywiscie bez nosa) i lapki, a moze i jajka (psom) swoim akitkom, a jezeli tak, to jakich pudrow uzywacie ?
2. Najlepiej ile dni przed wystawa "uprac" mojego Misia-Pysia?
3. Czy uzywacie szuszarki ?
a takze pytania poza wystawowe:
1. kiedy psy zaczynaja zmieniac siersc i w jakich miesiacach oraz jak to jest z Shirai'em kiedy on zacznie ?
...chyba narazie tyle...jak cos jeszcze mi wpadnie to bede pisala...;)[/QUOTE]

1. czasami, czym: zwykły Alantan do pupki niemowlęcia ;) najtańszy, bezpieczny i efekt taki jaki powinien być

2. wydaje mi się, że akity najlepiej prać dzień przed wystawą - przyjmniej ja tak robie i Anata najlepiej wygląda od razu po praniu i przez nabliższe dni, potem się "gniecie" :lol::lol:

3. raczej tak, a na pewno jak jest chłodno (poniżej 10-15*C).. jak się zostawi włos bez suszenia to potem jak się pies położy może się nieładnie pognieść


1. suczki przed cieczką, a pieski teoretycznie przed latem i przed zimą, ale to wszystko zależy od warunków klimatycznych, od tego czy pies mieszka w mieszkaniu czy na dworze.. dodatkowo coroczne wahania temperatur też wpływaja na wymianę włosa.. to że pies X w roku 2008 zmieniał sierść w maju to nie oznacza, że w 2009 tez będzie wymieniał sierść w maju ;)

Link to comment
Share on other sites

Kolejne pytanie oczywiscie sie pojawiaja czyli odnoscie zdobywanych tytulow (przepraszam jezeli jakies pytanie bedzie dziwne, ale nie mam o tym pojecia):
1. Puppy ( he he slodkie maluchy od jakiego wieku to nie wiem, ale na pewno do 6 miesiaca ) ocena max wyb. obiecyjacy
2. Szczeniaki (Junior od 6 do 9 miesiaca) ocena max. podobnie jak w puppy wyb. obiecujacy, dodatkowo tytul Najlepsze Szczenie w Rasie i na tym wystepy szczeniakow sie koncza...
2. Mlodziez (od 9 do 18 miesiaca -czyli MY) w Polsce mozna zdobyc Mlodziezowy Championat Polski ( tutaj nie ma takiego tytulu :crazyeye:) ocena max. doskonala n° 1, tytul Zwyciezca Mlodziezy tez otrzymuje suczka i pies a dodatkowo jedno z nich zostaje Najlepszym Juniorem w Rasie
JEZELI PISZE GLUPOTY PROSZE O KOREKTE, opisuje to dokladnie poniewaz chce byc pewna ze dobrze rozumiem i mam nadzieje ze komus sie to przyda ;)
Pytanie czy mlodziez bierze udzial w BOB, BOS, BOG, BIS ?
3. Posrednia ( od 15 do 24 miesiaca - tutaj nie ma klasy posredniej tylko "libera" he he ) najwyzsze tytuly CAC, CACIB ( w zaleznosci od tego jaka jest wystawa) oraz Najlepszy Pies w Rasie lub Najlepsza Suka w Rasie i tutaj kolejce pytanie:
Te tytuly sa przyznawane w kazdej klasie tzn. ze kazdy najlepszy pies i suka w klasie posredniej, otwartej i championow otrzymuje te tyluly ?
Tutaj sie zatrzymam i poczekam :cool3:, co dalej...

Link to comment
Share on other sites

Po kolei.. Jak sama zauważyłaś w różnych krajach panują różne zasady.. Przedstawie jak jest w Polsce
[SIZE="3"]1. [B]Klasa Baby (3-6 miesięcy)[/B] [/SIZE]
[U]oceny[/U]: [I]mało obiecująca, obiecująca, wielce/wybitnie obiecująca[/I]
[U]tytuły[/U]: [I]Najlepsze Baby w Rasie[/I] - *

klasa baby występuje praktycznie wyłącznie na wystawach KLUBOWYCH, czasami na jakiś innych wystawach są pokazy baby i są wybierane najlepsze baby wystawy, bez oceny indywidualnej na ringu rasy :cool3:



[SIZE="3"]2. [B]Klasa Szczeniąt/Puppy (6-9 miesięcy)[/B] [/SIZE]
[U]oceny[/U]: [I]mało obiecująca, obiecująca, wielce/wybitnie obiecująca[/I]
[U]tytuły[/U]: [I]Najlepsze Szczenie/Puppy w Rasie[/I] - *



[SIZE="3"]3. [B]Klasa Młodzieży/Junior (9-18 miesięcy)[/B] [/SIZE]
[U]oceny[/U]: [I]dostateczna, dobra, bardzo dobra, doskonała[/I]
[U]tytuły[/U]: [INDENT][I]Zwycięzca Młodzieży(CAJC)[/I] - MOŻE dostać go pies z 1 lokatą i oceną doskonałą, ale to od sędziego zależy czy przyzna psu Zw.Mł
[I]Najlepsze Junior w Rasie[/I] - *[/INDENT]



[SIZE="3"]4. [B]Klasa Pośrednia/Intermediate (15-24 miesięcy)[/B] [/SIZE]
[U]oceny[/U]: [I]dostateczna, dobra, bardzo dobra, doskonała[/I]
[U]tytuły[/U]: [I]CWC (CAC)[/I] - MOŻE dostać go pies z 1 lokatą i oceną doskonałą, ale to od sędziego zależy czy przyzna psu CWC

W niektórych krajach przyznawany jest również [I]res.CAC[/I] - MOŻE dostać go pies z 2 lokatą i oceną doskonałą, jeśli pies z 1 lokatą dostał CAC.. res.CAC czasami przechodzi na CAC, ale to też zależy od różnych krajów - np. jesli pies, który dostał CAC jest już championem danego kraju to res.CAC automatycznie staje się CACem, albo np 2 res.CACe = 1CAC
W niektórych krajach przyznawany jest tylko JEDEN CAC na płeć.



[SIZE="3"]5. [B]Klasa Otwarta/Open (od 15 miesięcy)[/B] [/SIZE]
[U]oceny[/U]: [I]dostateczna, dobra, bardzo dobra, doskonała[/I]
[U]tytuły[/U]: [I]CWC (CAC)[/I] - MOŻE dostać go pies z 1 lokatą i oceną doskonałą, ale to od sędziego zależy czy przyzna psu CWC

W niektórych krajach przyznawany jest również [I]res.CAC[/I] - MOŻE dostać go pies z 2 lokatą i oceną doskonałą, jeśli pies z 1 lokatą dostał CAC.. res.CAC czasami przechodzi na CAC, ale to też zależy od różnych krajów - np. jesli pies, który dostał CAC jest już championem danego kraju to res.CAC automatycznie staje się CACem, albo np 2 res.CACe = 1CAC
W niektórych krajach przyznawany jest tylko JEDEN CAC na płeć.



[SIZE="3"]6. [B]Klasa Championów/Champion (dla psów z tytułem DOROSŁEGO Championa)[/B] [/SIZE]
[U]oceny[/U]: [I]dostateczna, dobra, bardzo dobra, doskonała[/I]
[U]tytuły[/U]: [I]CWC (CAC)[/I] - MOŻE dostać go pies z 1 lokatą i oceną doskonałą, ale to od sędziego zależy czy przyzna psu CWC

W niektórych krajach przyznawany jest również [I]res.CAC[/I] - MOŻE dostać go pies z 2 lokatą i oceną doskonałą, jeśli pies z 1 lokatą dostał CAC.. res.CAC czasami przechodzi na CAC, ale to też zależy od różnych krajów - np. jesli pies, który dostał CAC jest już championem danego kraju to res.CAC automatycznie staje się CACem, albo np 2 res.CACe = 1CAC
W niektórych krajach przyznawany jest tylko JEDEN CAC na płeć.



[SIZE="3"]7. [B]Klasa Weteranów/veteran (powyżej 8 lat)[/B] [/SIZE]
[U]oceny[/U]: [I]dostateczna, dobra, bardzo dobra, doskonała[/I]
[U]tytuły[/U]: [I]Najlepszy Weteran w Rasie[/I] - *

W niektórych krajach przyznawane są CACe, res.CACe i są nawet Championaty Weteranów



Regulamin mówi, że oceny [I]nie do oceny[/I] i [I]dyskwalifikacja[/I] są zarezerwowane dla klas młodzieży, pośredniej, otwartej, championów i weteranów.. ale mam wrażenie, że w szczeniakach zdarzały się dyskwalifikacje..


----------
[B][SIZE="3"]Tytuły wspólne dla kilku klas:[/SIZE][/B]
[LIST]
[*][B]Najlepszy Dorosły Pies/Suka w Rasie[/B] - porównywane są psy/suki z lokatą I i oceną doskonałą z klas pośredniej,otwartej i championów.. Najlepszy z nich MOŻE otrzymać ten tytuł.. pies nie musi dostać CWC aby dostać NDP/SwR!!!
[*][B]CACIB[/B] - przyznawany tylko na wystawach Międzynarodowych.. porównywane są psy/suki z lokatą I, oceną doskonałą, CWC z klas pośredniej,otwartej i championów.. Najlepszy z nich MOŻE otrzymać ten tytuł.. Potwierdzenie tytułu przychodzi po kilku miesiącach pocztą z Belgii..
[*][B]res.CACIB [/B]- przyznawany tylko na wystawach Międzynarodowych.. porównywane są psy/suki z lokatą I, oceną doskonałą, CWC z klas pośredniej,otwartej i championów.. Drugi najlepszy z nich MOŻE otrzymać ten tytuł.. Jeśli pies, który otrzymał CACIB jest już Interchampionem to res.CACIB automatycznie zamienia się na CACIB
[*][B]Zwycięzca Rasy (BOB)[/B]- przyznawany MOŻE być najlepszemu psu z porównania: psów/suk z 1 lokatą i oceną doskonalą z klasy młodzieży (lub tylko Najlepszego Juniora w Rasie), Najlepszego Dorosłego Psa w Rasie, Najlepszej Dorosłej Suki w Rasie i jakoś od 2 lat psów/suk z 1 lokatą i oceną doskonalą z klasy weteranów (lub tylko Najlepszego Weterana w Rasie)
[/LIST]



----------
[B][SIZE="3"]Konkurencje finalowe[/SIZE][/B]
[LIST]
[*][B]BIS Baby[/B] - występują Najlepsze Baby w Rasach lub jeśli nie bylo porównania pieski i suczki z 1 lokatą i oceną wybitnie/wielce obiecująca z klasy Baby
[*][B]BIS Puppy[/B] - występują Najlepsze Szczenię w Rasach lub jeśli nie bylo porównania pieski i suczki z 1 lokatą i oceną wybitnie/wielce obiecująca z klasy Puppy
[*][B]BIS Junior lub BOG Junior[/B] - występują Najlepsze Juniory w Rasach lub jeśli nie bylo porównania pieski i suczki z tytułem Zw.Młodzieży.. Na niektórych wystawach wybór BIS Junior jest podzielony na grupy FCI
[*][B]BOG[/B] - występują psy z tytulem Zw.Rasy.. zazwyczaj są 3 miejsce czasami więcej (do 5)..
[*][B]BIS[/B] - zwycięzcy BOG
[*][B]BIS Weteranów[/B] - występują Najlepsze Weterany w Rasach lub jeśli nie bylo porównania pieski i suczki z 1 lokatą i oceną doskonałą z klasy Weteranów
[/LIST]

*
Tytuły Najlepsze Baby/Szczenię(Puppy)/Junior/Weteran: czasami jest przyznawane, czasami nie, nie są to tytuł oficjalnie uznane w regulaminie poza Najlepszym Juniorem.. służą generalnie po to aby w konkurencjach finałowych BIS Baby/Szczenię(Puppy)/Junior/Weteran występowały pojedyńcze egzemplarze danej rasy (nie pies i suka, tylko najlepsze z nich)..



----------
[B][SIZE="3"]Championaty:[/SIZE][/B]

[LIST]
[*][B]Młodzieżowy Champion Polski[/B] - aby go zdobyć pies musi dostać 3 razy Zwycięztwo Młodzieży od 3 RÓŻNYCH sędziów w tym conajmniej jeden na wystawie Klubowej lub Międzynarodowej. Nie ma okreslonego przedziału czasowego, więc pies może zdobyć Mł.Ch.Pl. w 3 tygodnie.

[*][B]Champion Polski[/B] - aby go zdobyć pies musi dostać 3 razy CWC od 3 RÓŻNYCH sędziów w tym conajmniej jeden na wystawie Klubowej lub Międzynarodowej. Między terminem otrzymania pierwszego i ostatniego CWC musi upłynąć conajmniej 6 miesiecy

[*][B]Międzynarodowy Championat[/B] - aby go zdobyć pies musi dostać 4 CACIBy z conajmniej 3 RÓŻNYCH krajów, od 3 różnych sędziów. Między terminem otrzymania pierwszego i ostatniego CACIBa musi upłynąć conajmniej 1 roku i 1 dnia.
[/LIST]

Championaty różnych krajów zdobywa się w przeróżny sposób. w niektórych wystarczy 2 CACe z wystaw międzynarodowych lub 4 CACe z krajowych, w niektórych wystarczy 1 CAC jesli pies jest championem innego kraju. Czasami odstęp czasu między pierwszym a ostatnim CACem to 1 rok, itd.


EDIT: cos pominęłam??

Link to comment
Share on other sites

Daria... dzieki wielkie jeszcze raz, mam nadzieje, ze nie tylko mi sie to przyda tym bardziej, ze jest zrozumiale napisane !!!!!!!!
A teraz pytanie znow :evil_lol:, skoro BOB wybiera sie tez z mlodziezy i jakis mlodziezowiec dostanie BOB, to kto bierze udzial w BOG pies z druga lokata BOB, ktory zostal wybramy z klasy "doroslej" , a junior w BOG Junior ? I co z Mlodziezowym Championatem ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shirai - Koki']
A teraz pytanie znow :evil_lol:, skoro BOB wybiera sie tez z mlodziezy i jakis mlodziezowiec dostanie BOB, to kto bierze udzial w BOG pies z druga lokata BOB, ktory zostal wybramy z klasy "doroslej" , a junior w BOG Junior ? I co z Mlodziezowym Championatem ?[/QUOTE]

dokładnie tak jak napisałam ;) w BOG bierze udział (jeśli właściciele wytrwają do finałów) Zwycięzca Rasy, więc jeśli tytuł ten dostanie pies/suka z Młodzieży to uczestniczy on zarówno w BIS/BOG Junior i BOG (doroslym)

co masz na myśli dokładnie z Młodzieżowym Championatem??

Link to comment
Share on other sites

Fakt nie okreslilam sie dokladnie o co mi chodzi, sorki...chodzi mi o to, czy jest jakis przedzial czasowy pomiedzy 1 a ostatnia wygrana, czy nie ma okreslonego czasu poza wiekiem i np. 3 wystawy i juz Championat Mlodziezowy oczywiscie ;) ? Szkoda, ze nie we wszystkich krajach jest Mlodziezowy Championat, na Polsce pewnie narazie sie nie zalapiemy, raczej wazniejsza bedzie dla nas Wystawa Klubowa SAKI i Akita Cup w przyszlym roku... a pozniej pomyslimy ;)

Link to comment
Share on other sites

o kurczaki...puder....suszarka??? ja wiem, ze z dwa tygodnie przed wystawa to moją Sylwię dorwę i zamęczę pytaniami...na razie już jej nie truje....bo chyba jednak na wystawę pójdziemy...znalazłam sposób na rozstawienie przednich nóżek:diabloti:
ale ogólnie to tego nie ogarniam...na razie umiemy patrzeć w zęby...czasem ładnie biegamy...i jajka też pozwolimy wymacac a jest co:evil_lol:

a ja mam inne pytanie jaka jest szansa, ze szczeniak albo duży szczeniak:evil_lol: nie dostanie wybitnie obiecującego...bo jak tak obserwuje to chyba kazdy ma :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']
a ja mam inne pytanie jaka jest szansa, ze szczeniak albo duży szczeniak:evil_lol: nie dostanie wybitnie obiecującego...bo jak tak obserwuje to chyba kazdy ma :cool3:[/QUOTE]

zależy od sędziego.. generalnie w Polsce większość sędziów nie stosuje całej gamy ocen jaką dostarcza regulamin.. ograniczają się do wybitnie obiecujących w kl.szczeniąt i bardzo dobrych i doskonałych w klasach późniejszych..

a w szczeniakach dodatkowo jest jeszcze taryfa ulgowa.. musi być to na prawde pies daleki od wyglądu akity (bądź np. długowłosy) aby dostać ocenę inna niż wybitnie obiecującą.. chociaż nawet takie rzadko kiedy dostają inne oceny..

oczywiście od reguły zdarzają się wyjątki, ale generalnie jak sędzia daje kiepskie oceny to mniej jest zapraszany na wystawy, bo i mniej ludzi chce u takiego sędziego wystawiać.. i kółeczko się zamyka.. i tym sposobem oceny hodowlane uzyskują psy/suki, których właściciele nigdy nawet nie powinni mysleć o ich rozmnażaniu.. a dostając takie świetne oceny przecież nie moga odmówić tak doskonałemu psu potomstwa..

i edukacja kwitnie.. :/


a regulamin mówi:
[QUOTE]
[B]Ocena „DOSKONAŁA” (DOSK.)[/B] może być przyznana psu bardzo [B]bliskiemu ideałowi[/B] wzorca rasy, będącemu w [B]doskonałej kondycji[/B], który wykazuje harmonię oraz klasę w postawie i ruchu, odpowiedniej psychice. Jego zalety jako przedstawiciela rasy pozwalają zignorować drobne niedoskonałości, ale piętno płci musi być wyraźne.

[B]Ocena „BARDZO DOBRA” (BDB)[/B] może zostać przyznana jedynie psu, który posiada [B]typowe cechy rasy[/B] i ma zachowane proporcje oraz jest we [B]właściwej kondycji[/B]. [B]Nieliczne, drobne błędy[/B] mogą być tolerowane, o ile nie dotyczą budowy psa. Ta ocena może być przyznana jedynie [B]psu wysokiej klasy[/B].

[B]Ocena „DOBRA” (DB)[/B] powinna być przyznana psu, który posiada [B]główne cechy charakterystyczne rasy[/B], a wykazywane wady nie są dyskwalifikujące, ani nie zostały skorygowane chirurgicznie lub w inny niedozwolony sposób ukryte.

[B]Ocena „DOSTATECZNA” (DOST.) [/B]powinna być przyznana psu, który [B]odpowiada wzorcowi rasy[/B], jednak nie posiada pewnych cech uznanych za istotne lub którego [B]kondycja fizyczna nie jest optymalna[/B].

[B]Ocena „DYSKWALIFIKUJĄCA” (DYSKW.)[/B] powinna być przyznana psu,
- który nie odpowiada typowi wymaganemu we wzorcu rasy
- którego zachowanie wyraźnie odbiega od wzorca lub jest agresywne
- który wykazuje anomalie jąder, wady uzębienia lub zgryzu, wady umaszczenia, gatunku szaty lub albinizm. Ocena ta powinna być przyznana psom, których wady typu mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia oraz psom wykazującym dyskwalifikujące wady w rozumieniu wzorca rasy.

Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem:
[B]NIE DO OCENY (NDO). [/B]To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który:
- nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia ocenę mechaniki i typowości ruchu
- nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała, ogona lub jąder
- wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za próbę oszustwa.
To samo dotyczy sytuacji, gdy sędzia ma uzasadnione podejrzenia, że przeprowadzono operację, której celem było skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona. Uzasadnienie adnotacji NIE DO OCENY powinno być wpisane w karcie oceny psa.



[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']o kurczaki...puder....suszarka??? ja wiem, ze z dwa tygodnie przed wystawa to moją Sylwię dorwę i zamęczę pytaniami...na razie już jej nie truje....bo chyba jednak na wystawę pójdziemy...znalazłam sposób na rozstawienie przednich nóżek:diabloti:
ale ogólnie to tego nie ogarniam...na razie umiemy patrzeć w zęby...czasem ładnie biegamy...i jajka też pozwolimy wymacac a jest co:evil_lol:

a ja mam inne pytanie jaka jest szansa, ze szczeniak albo duży szczeniak:evil_lol: nie dostanie wybitnie obiecującego...bo jak tak obserwuje to chyba kazdy ma :cool3:[/quote]
Ha ha ha z tym macaniem po jajkach to najbardziej mnie rozsmieszylas Kateczka :oops: tzn. dokladnie z tym ze jezt co macac he he he, u nas na szczescie i z zebami i z jajkmi nie bylo problemu nigdy, poniewaz czy w zabawie czy na spacerze czy cokolwiek innego robilismy zawsze te dwie czynnosi dolaczalam, tak zby wiedzial ze to zupelnie normalne (nie posadzac mnie o zoofilie ) :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...