Jump to content
Dogomania

Westie czy York ???


Britta

Recommended Posts

Witam,
Cciałabym zakupić sobie pieska i zastanawiam się nad dwoma rasami Westie i Yorkiem. Po moich zeszłotygodniowych przykrych doświadczeniach (śmierć 2 miesięcznego Yorka na zapalenie płuc) chciałabym się dowiedzieć (z waszych doświadczeń) coś więcej o stanie zdrowia i potrzebach tych dwóch ras. Piszcie prosze o wszystkim bardzo mi to pomoże w wyborze. Pytam ponieważ nie chciałabym przechodzić tego samego co w zeszłym tygodniu. :( Jeden wet powiedział mi ( nie dosłownie ale ....) ze York to nie pies, chorowity, ma małe nozdża jak złapie katarek to już koniec. Dlatego prosze podpowiedzcie mi bo juz nie wiem. Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam, Britta.

Link to comment
Share on other sites

A ja tylko powiem że to nie prawda, że Yorki to psy chorowite. Ja mam takiego już 2,5 roku i I wszstkie choroby jakie miał piesek to zatrucie, zapoalenie spojówek i naciągnięte ścięgno. Nie zakładam pieskowi raczej ubranek i Gofer szczyci się świetną formą i zdrowiem :)

Link to comment
Share on other sites

Britta, musisz zdawać sobie sprawę, że wybrałaś dwie z najpopularniejszych ras - w każdym razie, dwa najpopularniejsze teriery. A niestety, z popularnymi rasami to jest tak, że im bardziej popularna, tym mniej uwagi hodowcy zwracają na sprawy zdrowotne (próbując zadowolić rynek ilością, ignorują jakość). Tak więc i u jednej rasy, i u drugiej znajdziesz szereg potencjalnych problemów...

Moja rada - aby zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów zdrowotnych, poszukaj innej, mniej popularnej rasy... :( . Jest sporo ras podobnych do tych dwóch, które jednak, przez to, że nie sa tak popularne, wydają się być zdrowsze. Tym sposobem, zdobędziesz pieska, który nie tylko będzie miał szanse być zdrowszy, ale również będzie bardziej niezwykły (i być może też tańszy, bo najpopularniejsze rasy również są przez tę popularność droższe).

A w każdym razie, bez względu na to, jaką rasę wybierzesz, zapoznaj się z góry z potencjalnymi problemami, a szczególnie chorobami genetycznymi, i wymagaj od hodowców, aby - w miarę możliwości - rodzice szczenięcia, którego planujesz kupić byli przebadani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Chciałabym się jeszcze zapytać odnawiając ten stary wątek, który piesek z będzie bardziej tolerancyjny i przyjacielski w stosunku do małych dzieci.
Nastawiałam się na yorka , jednak w domu mam 3,5 letnią siostre i boje się ,żeby nic sie nie stało małemu yorkowi. Dodatkowo , w domu jest jamnik , dlatego poszukuje pieska także tolerancyjnego w stosunku do innych psów.

Wybór raczej odbędzie się między:
Westiem,Yorkiem a Cain Terrierem.

Jak myślicie , która rasa będzie lepsza?

Link to comment
Share on other sites

No nie wiem z mojej książki wynika że Carin a West różnią się tylko szatą, to nie prawda, Westy to bardzo odważne, pewne siebie psy. Kochają dzieci i nie zrobią im krzywdy, tolerują inne zwierzęta. Nawet jak będzie złośliwy szybko się uczy, nie ma kłopotów z wychowaniem. Nie wiem jak to z Carinami, mówią że sie tylko szatą z Westem różnią ale charakterem chyba też. Yorki? mm.. nie wiem co do yorków, na osiedlu u nas jest ich dużo i jak wychodzę z psem (Westem :D) na spacer to yorki albo szczekają, albo chcą się bawić. Yorki to Mixy :D Więc z pewnością West jest najlepszy :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

co do cairna i jego charakteru. Ma z westem wspólne korzenie, to fakt, że wywodzi się z tego samego pnia terrierów i nie tylk oz wyglądu jest podobny, lecz z charakteru też. Cairn to pies nieustraszony, odważny i radosny. Ma dużo energii, lubi psocić. Toleruje dzieci i inne zwierzęta. Często popisuje się brawurą, jest ruchliwy, wszędobylski i bardzo ciekawski. Nie jest jednak agresywny i nie wykazuje cech dominacji.
W ułożeniu jest trudny, lubi chodzić własnymi ścieżkami, czym trochę przypomina kota. Szybko jednak się uczy, jest pojętny i inteligenty. Ma jednak trudny charakter, toteż nauka wymaga cierpliwości i krótkich sesji, pies bowiem szybko popada w dekoncentrację (za dużo rzeczy z otoczenia go ciekawi). Nie jest hałaśliwy, szybko przywiązuje się do ludzi i otoczenia, jest bardzo towarzyski i przymilny. Słowem: świetny pies rodzinny.

Link to comment
Share on other sites

zaden terrier nie jest do konca dobry dla malych dzieci... moze toy, albo erdel bylby ok... jesli jednak masz jamnika to mysle, ze jest on zywym dowodem na to, ze male dziecko nie musi byc zagrozeniem dla psa. westie sa zdecydowanie bardziej wytrzymale niz yorki, za to sadze, ze cairn jest najbardziej zywiolowy z tych 3 ras
jesli jamnik to samiec to nie polecam absolutnie kupowac terriera samca :(

Link to comment
Share on other sites

Do małych dzieci - zdecydowanie york... West, mimo że na ogół dzieci lubi, anielskiej cierpliwości nie ma :p Myślę, że yorki są bardziej przyzwyczajone do noszenia na rękach i ogólnego 'miętoszenia', co nie znaczy, ze jest to wskazane...:roll:

Ale, ale.
Każde dziecko da się nauczyć co można z psem a co nie. Można nauczyć dziecko, że jak pies nie chce się bawić to się z psem nie bawi. Że pies niekoniecznie lubi zabawę w ciąganie za uszy.
Tak samo z psem, da się nauczyć go delikatności w stosunku do dzieci , tego, ze nie wolno na nie wskakiwać (moze york nic nie zrobi skacząc na dziecko ale westie moze wazyc do 10 kilo i roczne dziecko moze przewrócić) i podgryzać.

Więc.. kwestia wychowania. I psa i dziecka.

Weridiana, a czemu nie kupować samca? Wiem coś o tym, że teriery są waleczne, owszem , zwłaszcza do samców ;) Ale dorosłe psy tolerują szczeniaki przeciez, mogą się zaprzyjaźnić kiedy terier będzie maleństwem a potem gładko pójdzie ;)

Link to comment
Share on other sites

dwa dorosle samce zaczna predzej czy pozniej konkurowac, praktycznie nie znam np. Dwoch doroslych westow, niesterylizowanych, ktore nie walczylyby o ustalenie chierarchii… to nie jest rasa, ktora sie zgadza. Tu co prawda ejst jamnik, ale to tez nie sa az tak ugodowe psy, ja po prostu nie ryzykowalabym wiedzac co sie moze dziac.

Link to comment
Share on other sites

witam


Mam 4 Yorki najstarszy ma 10 lat,nigdy na nic powaznego niechorowaly,Niesa to psy laleczki ,jak ludzie mysla,to TERRIERY male waleczne ,zadziorne kochajace las wode bieganie. To ludzie zrobili znich przyslowiowe kukielki,strajac jej w kokardki,sukieneczki itp.
moje yorki mimo ze rodowodowe byly wystawiane tylko 3 razy,bo widzialam ze dlanich to meczace,wrecz nielubialy wystaw,zato kochaj taplanie sie w wodzie blocie,gonienie z jamnikami po lesie nawet obsczekiwac dzika.

Co do ich delikatnosci! to owsem sa ale tylko sczeniaki,wiadomo ,sa to malizny,moze im zaszkodzic wszystko,kawaleczek trawki,czy lezenia na zimnych kafelkach,/zapalenie pluc murowane/. Yorczki maja delkikatny przewud pokarmowy,nietrawia coniektorych pokarmow zjadanych przez inne psy.Podzadnym pozorem niepowinnyc dostawac kosci!!!.kapusty fasolki,czekolady!!!! dla YORKA SMIERTELNA DAwka czekolady to 4 kostki.


Jezeli kupisz Yorka,w zaufanej hodowli anie z pierwszego lepszego ogloszenia tam gdzie taniej,bedziesz pilnowala odpowiedniego karmienia.To wyrosnie ci Sliczny maly diabelek ,nigdy niemajcy dosyc figli i zabaw.

zapraszam cie na forum Yorkow,tam mozesz siedowiedziec wszystkiego czego chcesz o tej rasie.
[COLOR=red]www.Yorkland.pl[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Owszem, westy to charakterne psy ale JEST możliwe, żeby 2 samce żyły pod jednym dachem. Inaczej hodowle nie mogłyby istnieć, rzadko w hodowli jest tylko jeden samiec i nie zdarzają się tam krwawe jatki ;] Jak 2 samce zyją razem to , pod warunkiem, ze im sie nie przeszkadza, ustalą sobie swoje 'zasady' i będą żyły z zgodzie. Co innego obcy samiec, to prawda, ale 'swoj' ? Czemu nie.

Link to comment
Share on other sites

wszystko zalezy od temperamentu psa.nasi znajomy maja 2 setery irlandzie psy obydwa reproduktory, i psy zyja w zgodzie nigdy niemiala zwag ani drak.
Natomias kolezanka ma 2 Jamniki psy wszystko bylo ok do czasu dopuki jeden znich niezaczol kryc,wtedy zaczela sie miendzy nimi wojna.byly sytuacje ze pokryciu musiala izolowac psa na 2 dni u swojej matki bo drugi by go zezarl.

Link to comment
Share on other sites

Do dzieci polecalabym jednak innego pieska niz westik .. moze bardziej spokojnego, westik napewno jest dużo bardziej wytrzymały aniżeli york, ale jest to terrier a nie maskotka, dużo tez zależy od tego jak dziecko będzie się zachowywało.
Jednak mój westik za dziećmi nie przepada...

Westikowi trzeba też poświęcić duużo czasu... On się nie lubi nudzić i bardzo chętnie sięgnie po jakieś zajęcie, czasem przeszkadzające właścicielowi, potrzebuje dużo ruchu, tak jak cairn.. Duzo tez zalezy od charakteru psa. Ale na przykład mój ganiał by po łąkach czy z innym psem non stop.

Druuga sprawa to właśnie ten jamnik.. No niewiem jak to z jamnikiem by było.. Czy on będzie tolerował drugiego psa. Mój był przyzywaczajany z 5 letnim samcem sznaucerem miniaturowym od szczeniaka, i teraz nie mógłby bez niego żyć. Także mysle, że jest możliwe by 2 samce tolerowały się, a mało tego przepadały za sobą.

No to na tyle..
Życze ci trafnych wyborów...
pozdrawiam
PS. Pamiętaj, że terrier to jest terrier... Taki uparty diabeł

Link to comment
Share on other sites

Sama mam westa i 6cio letnią siostrę. Jak wzięłam Foxiego to sis miała wtedy ok 5 lat. Jak to dziecko zaczepia psa, ciąga za ogon, uszy, ciagle mówi Foxi, Foxi, Foxi.... A Foxi albo warczy(broni się przed zaczepkami), albo ma wszystko w nosie.... Nie polecam jednak westików do dzieci...

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę sie wypowidac na temat yorków bo nie znam tej rasy, natomiast westy znam i uwazam za wspaniałe psy, wesołe z temperamentem i bardzo towarzyskie. Sa to psiaki ktorych wygląd moze wskazuje na dlikatność i typuje w kierunku psa kanapowego, ale jest to zupełnie złudne :), wynagają dużo ruchu, uwielbiają zabawy, gonitwy nawet pływanie, sa odważne i ciekawskie, ale trzeba tez wiedzieć, że są psami troche upartymi i niezaleznymi, a w zwiazku z tym wymagają odpowiedniego prowadzenia, a przede wszystkim ścisłego kontaktu z właścicielem. Szybko sie uczą ale pod warunkiem, ze nauka będzie połączona z zabawą.
Poleciłabym tego psiaka dla rodziny z dzieckiem ale takim które ma powyżej 7 - lat. Takie dziecko jest w stanie zrozumieć swojego czworonoznego przyjaciela i nawiązać z nim naprawdę wspaniałe relacje.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

A ja uważam, zę to czy westei nadaje sie. do życia w rodzinie z małym dzieckiem to tylko kwestia przyzwyczajenai psa. Oraz oczywiscie nauczenai dziecka jak sie z psem nalezy obchodzić.
Mója sunia była od maleńkości wychowywana w domu gdzie były dzieci. Mała dziewczynka moze 5-4 letnia chodziła za pieskami krok w krok, ale nie robiła im zadnej krzywdy, za nic nie ciągnęła. A teraz mój białasek uwielbia dzieci. Na ulicy radośnie się wita z dziećmi które ją głaszcza. A w mojej rodzinie są tez małe dzieci, które za Nuta przepadaja a ona za nimi. I nigdy nie było sytuacji zeby ona na któreś chociażby warknęła.

Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanko. Który pies żyłby lepiej ze spanielem, westie czy york? Pies czy suczka? Dodam, że mam prawie 5-cio letnią cockerkę bez sterylizacji. Jak ją kupowałam to miałam w domu 6-cio letniego jamnika i gdy Funia miała cieczkę to jamnik nie wykazywał jakiejkolwiek reakcji (próby krycia itp.) jakby Funia po prostu tej cieczki nie miała.

A i jeszcze małe pytanko -> Westy zrzucają sierśc czy tak jak yorki nie?

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem to czy dana rasa nadaje sie do domu gdzie jest dziecko jest zależne też w dużym stopniu od charakteru psa:p np mój jeden westik lubi dzieci, lubi sie z nimi bawić nie reaguje gdy pociągną go za ogon. Dzieciaki mogą z nim robić co tylko chcą, a drugi jeśli mu się coś nie podoba ostrzegawczo warknie i pójdzie się gdzieś położyć, żeby zostawić go w spokoju.

Westy nie zrzucają sierści tylko trzeba go regularnie trymować co 2-3 miesiące.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli pies będzie wychowywał się z dzieckiem od szczeniaka, to myślę, że większy problem stanowi raczej zachowanie dziecka... :roll:

Mimo wszystko nie polecałabym terriera do rodziny z dzieckiem poniżej 7 lat :shake: ze względu na zadziorny terrierkowy charakter. Tak małemu dziecku trudno coś tak w 100 % wytłumaczyć. Dziecko sprawi psu ból, rozdrażni go np. przeszkadzając w spaniu, i może być nieprzyjemnie. A w przypadku tak małego pieska jak york, jest jeszcze ryzyko, że to dziecko zrobi mu krzywdę. Nie mówię, że celowo, ale kilkuletnie dziecko jest po prostu niezręczne, może psiaka upuścić, nadepnąć - a dla takiego maleństwa może się to skończyć tragicznie.

Link to comment
Share on other sites

Piszę jeszcze raz, że wzięłam swojego westa jak moja siostra miała 4-5 lat i jak to dziecko do tej pory /a ma 6 lat/ dokucza psowi i jak się zdenerwuje podnosi na niego rękę. Oczywiście dostaje ode mnie za to ochrzan. Nie polecam westów rodzinie z dziećmi poniże 7-8 lat, tak jak to napisała Martens.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Właśnie odkopałam ten stary wątek [przeglądam całe forum z nudów :eviltong:]

i tak sobie myślę - nie jestem przekonana, że westie dla dziecka taki nieodpowiedni... Wiem, wiem pisałam kilka stron temu, że niezbyt ale jakby naprawdę nauczyć dziecko jakie zabawy lubi pies to byłoby super. Moja 7-mio letnia kuzynka np potrafi się doskonale z Bzem bawić.
Np takie zdjęcie mam z ich harców.
[IMG]http://i145.photobucket.com/albums/r223/cubree/AAdziakazosia.jpg[/IMG]

To zdjęcie zrobione jest na działce, mała biegała z nim z tą zabawką chyba z 15 minut i ani jednemu ani drugiemu się nie nudziło - aportował jej, przeciągali się, wszystko. I był bardzo delikatny, np jak ona podnosiła zabawkę z ziemi to nie próbował jej wtedy wyrwać, czekał aż rzuci, ze mną bawi się brutalniej :lol:
A tu widać obłęd w oku podczas zabawy z małą
[IMG]http://i145.photobucket.com/albums/r223/cubree/dzialka114.jpg[/IMG]

Więc myślę, że wszystko zależy od wychowania dziecka. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...