Jump to content
Dogomania

Wątek poradnikowy dla kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam.


Shaluka

Recommended Posts

Jestem w ciąży i mam 2 koty. Do prawie połowy był też z nami obecna suczka husky - na spacery chodziłam regularnie. Oczywiście nawet dermatolog się mnie pytala czy  się nie boję mieć kotów. Rodzina też rzuca tekstami " ojej A co wy z kotami zrobicie jak się mała urodzi"- mam ochotę wtedy nabluzgacć Ale się powstrzymuje i odpowiadam - A co mamy zrobić? Są czlonkami rodziny i tak będzie. Dziecko i zwierzęta to samo zdrowie - ja co prawda też się wychowałam że zwierzętami i jestem alergikiem- mam nadzieję że corka tego nie odziedziczy Ale i tak dużo lepiej to znoszę niż gdyby tych zwierząt w domu nie było - zostałam po prostu odczulona. 

A ponieważ nie mogę się pogodzić ze stratą mojego kochanego psa To wbrew wszystkim postanowiłam kupić szczeniaka. Zapisałam się już na przedszkole psie i dalej będę też ja szkolić. Aktywna jestem cały czas. Jeżdżę w góry, pracuje. Obecnie jestem w 22 tygodniu. 

Wkurza mnie jak mi ludzie gadają że za dużo na siebie biorę, że nie wiem co to dziecko, że pochłonie cały mój czas i inne bla blabla. 

A ja chcę się tak organizowac żeby mieć czas i dla dziecka i dla psa- spacery będą łączone. Jestem pozytywnie nastawiona.

Poza tym jest więcej plusów posiadania psa niż minusow - dziecko nie będzie się panicznie balo czworonogów, będzie bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Będzie zdrowsze bo pies przynosi bakterie i przede wszystkim nauczy się szacunku do zwierząt - czyli coś co cenię w ludziach.  

Ps: na toxo chorowalam przed ciaza. Mam przeciwciala. Nie ograniczam kontaktów z kotami, kocią kuweta czy psami  (nawet obcymi). Jedyne co to przestrzegam higieny.  A toxo zarazilam się pewnie od nirmytych warzyw lub owocow. Koleżanka zachorowała na toxo  w ciąży A nigdy nie miała kota ani psa :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Moja żona jest teraz w ciąży, od kilku miesięcy mamy małego psa. Lekarz nie widzi przeciwwskazań, jeśli pies jest oczywiście czysty i zadbany. Toksoplazmoza to nie tylko koty i psy! To przede wszystkim brak higieny (niemycie rąk, jedzenie brudnych owoców). Poza tym zgadzam się z koleżanką wyżej - dzieci lepiej wychowują się ze zwierzętami :)

Link to comment
Share on other sites

Toksoplazma przechodzi caly cykl rozwojowy tylko u kotow. Oocysty sa wydalane z kalem. Wiec mozna, owszem zarazic sie od niemytych jarzyn, ale zrodlem zawsze jest kot. Inne zwierzeta (w tym czlowiek) zarazaja sie poprzez zjedzenie oocyst - oczywiscie pochodzacych od kota. Nie wydalaja oocyst z kalem, wiec nie mozna sie od nich zarazic przez kontakt. Mozna zarazic sie jedzac surowe mieso  - glownie wolowine - tatar.  Psow nie jadamy, zwlaszcza na surowo, wiec nie sa one dla czlowieka zrodlem pasozyta.

Dlatego unijne normy nie pozwalajace na obecnosc kotow w oborze czy chlewni maja sens. Krowa nie jest miesozerna, moze zarazic sie tylko od kota.

Brak oocyst w kale  nie musi znaczyc ze kot nie jest nosicielem -oocysty sa wydalane okresowo. Toksoplazma to pasozyt tkankowy - nie ma sposobu by kota wyleczyc. Mozna zaleczyc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie wydaje mi się, żeby domowy pies stanowił zagrożenie. Znam kilka małżeństw, które dochowały się dzieci, czasem więcej niż jedno i nie pozbywały się swoich ukochanych domowników i potrafiły tak postepowac po urodzeniu się dziecka, żeby pies nie odczuł, że przestał być ważny i nie musiał być zazdrosny o dziecko, przeciwnie - wspaniale dziecka pilnowal.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...