Jump to content
Dogomania

czy tanie naprawdę jest złe?


anika_82

Recommended Posts

Ok, mea culpa, dla mnie zawsze decydujacym jest wyglad psa.
Jesli chodzi glodny, jest psem pracujacym, w trakcie wzrostu, chudnie, to oczywistym jest zwiekszenie dawki.
Dalej, warto poczytac ogolne zalozenia cyt. z tejze samej strony :cool3::
"U szczeniąt powinno to być do 10% masy ciała. Tak więc jeśli szczenię waży 15 kg, jego dzienna porcja jedzenia to max. 1.5 kg, rozłożone na 3 - 4 posiłki."

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='karjo2']Ok, mea culpa, dla mnie zawsze decydujacym jest wyglad psa.
Jesli chodzi glodny, jest psem pracujacym, w trakcie wzrostu, chudnie, to oczywistym jest zwiekszenie dawki.
Dalej, warto poczytac ogolne zalozenia cyt. z tejze samej strony :cool3::
"U szczeniąt powinno to być do 10% masy ciała. Tak więc jeśli szczenię waży 15 kg, jego dzienna porcja jedzenia to max. 1.5 kg, rozłożone na 3 - 4 posiłki."[/quote]

Ja ze swej strony przyznaję, że na razie tylko jadłospisy poczytałam, ale jutro się w to wgryzę bardziej:)
Moje szczenie waży ok. 23 kg, więc te prawie 2.5 kg pękło by jak nic, gdybym się zdecydowała;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']
Agnes, nie wiem, jaka to dobra karma za 100zl, mi schodzilo ok. 200zl (nie liczac dodatkow np. jogurty, jajka, oliwa, kosci itp.) przy ok. 50 kg psie za suche jedzenie.
Porownywalnie idzie przy karmieniu swiezym, kwestia opanowania, gdzie, co i kiedy kupowac.[/quote]
Właśnie kwestia doboru odpowiedniego jedzenia ;) Mój pies je mniej niż jest w tabeli karmy, na droższej Acanie szedł słabo i wyżywienie sięgało ponad 200zł/mies., teraz max. 150zł z różnymi dodatkami.
U nas BARF i gotowanie nie wchodzi już w grę, ale przy odpowiednim zakręceniu się koszty wyżywienia są porównywalne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40'][COLOR=Black]i nic więcej, przecież zejdzie śmiercią głodową:shake:

Co do cen, to korpusy są jeszcze w miarę tanie, ale szyje, skrzydła, żołądki, do tego melony nawet, to już się robią jakieś tam pieniądze:(
[/COLOR] [/COLOR][/QUOTE]

Moja suka (dorosła) prawie identycznej wielkości co Twoja dostaje max 500 g dziennie i nie schodzi śmiercią głodową :evil_lol: Z tym, że ona je dość mało, bo ma chorą tarczycę i łatwo tyje. Dawki w barfie wydają sie małe, bo ludzie są przyzwyczajeni do karmienia psa dużymi porcjami bezwartościowych zapychaczy w karmach... Pies faktycznie przez pierwszych kilka dni, zanim jego żołądek się przyzwyczai do mniejszych porcji, może być głodny, ale to mija ;)

Ja nigdy nie dawałam mojemu psu melona do papki :eviltong: Nie musisz jechać za takim ścisłym jadłospisem, mogę ułożyć ci nieco luźniejszy ;)

[quote name='karjo2']
"U szczeniąt powinno to być do 10% masy ciała. Tak więc jeśli szczenię waży 15 kg, jego dzienna porcja jedzenia to max. 1.5 kg, rozłożone na 3 - 4 posiłki."[/QUOTE]
[quote name='enigma40']
Moje szczenie waży ok. 23 kg, więc te prawie 2.5 kg pękło by jak nic, gdybym się zdecydowała;)[/QUOTE]

Jeszcze nie spotkałam szczeniaka, który dałby radę zjeść całe te 10% swojej wagi :p Zazwyczaj jedzą sporo mniej; te 10% to raczej wskazówka, że młody pies może zjeść stosownie do swojej wagi więcej niż dorosły (dla dorosłego norma to 2-3% masy ciała), ale tak jak pisze [B]karjo[/B], zawsze patrzymy na wygląd szczeniaka i na to ile chce zjeść.

Link to comment
Share on other sites

Martens a ulozylas by dla mojej suki jadlospis? Nie spieszy mi sie bardzo bo mam jeszcze karmy suchej na miesiac. Kiedys z BARF-em probowalysmy ale po kilku dniach skonczyly mi sie pomysly co z czym laczyc.

No wiec tak: Fiona wazy 12,5 kg, jest po sterylce (wiem, ze zmniejsza sie wtedy dawki suchej karmy o 1/3, czy tak jest przy BARFie nie wiem). Kosci surowe uwielbia.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Jeszcze nie spotkałam szczeniaka, który dałby radę zjeść całe te 10% swojej wagi :p Zazwyczaj jedzą sporo mniej; te 10% to raczej wskazówka, że młody pies może zjeść stosownie do swojej wagi więcej niż dorosły (dla dorosłego norma to 2-3% masy ciała), ale tak jak pisze [B]karjo[/B], zawsze patrzymy na wygląd szczeniaka i na to ile chce zjeść.[/QUOTE]

To już wygląda lepiej:)

A może mi ktoś coś powiedzieć na temat ACANY? Czy nadaje się dla alergicznego szczeniaka amstaffa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40']To już wygląda lepiej:)

A może mi ktoś coś powiedzieć na temat ACANY? Czy nadaje się dla alergicznego szczeniaka amstaffa?[/quote]

Zależy na co pies jest uczulony... ale ogólnie bardzo dużo osób karmi teraz swoje "problematyczne" pod względem skóry pupile właśnie Acanami, głownie tymi z serii Provincional czyli np Acana Grasslands, Pacifica, Praire Harvest, oraz często też Acana Lamb and Apple... Ja sama karmię teraz grasslands swoją pitbullkę, jadła też Lamb and Apple i Pacifice i wszystkie były super.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40']A może mi ktoś coś powiedzieć na temat ACANY? Czy nadaje się dla alergicznego szczeniaka amstaffa?[/quote]

moja stwierdzonej alegrii nie ma, ale z lupiezem "walczylam" dobre pol roku, jak nie wiecej - przeszlam przez Rolal Canin, Purina Pro Plan, Best Choice, Eagle Pack, Eukanuba - wiekszosc z jagniecina, badz ryba i dopiero na Acanie (Lamb&Apple) z jagniecina jest dobrze. Ladna siersc, nie ma lupiezu - je od 3 tygodni - nie drapie sie. Zalatwia sie dobrze - brak, biegunek, gazow itp

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40'] Zacytowałam dokładnie, tak jak jest w powyższym linku. Jadłospis dla 20kg szczeniaka.[/QUOTE]

Nie do końca ;)

[QUOTE]Przykładowy kilkunastodniowy jadłospis dla psa wielkości border collie, airedale terriera, czyli waga około 20kg.
Szczeniak [/QUOTE]

Dorosły border collie waży ok. 20 kg. Więc jeśli Twój szczeniak waży już ponad 20 kg, niewątpliwie musi dostawać więcej.

A jeśli chodzi o Acanę - polecam. Mój pies (co prawda - nie ma alergii) był zadowolony jeśli chodzi o smak, świetnie też na Acanie wyglądał, żadnego łupieżu ani sensacji żołądkowych, które mu się zdarzają.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']moja stwierdzonej alegrii nie ma, ale z lupiezem "walczylam" dobre pol roku, jak nie wiecej - przeszlam przez Rolal Canin, Purina Pro Plan, Best Choice, Eagle Pack, Eukanuba - wiekszosc z jagniecina, badz ryba i dopiero na Acanie (Lamb&Apple) z jagniecina jest dobrze. Ladna siersc, nie ma lupiezu - je od 3 tygodni - nie drapie sie. Zalatwia sie dobrze - brak, biegunek, gazow itp[/quote]

u nas identycznie
przeszlam przez 6 karm i po kazdej byl lupiez dopiero po acanie lupiezu nie ma , pies dobrze wyglada
teraz skarmiamy juz 8 worek i po zadnej acanie nie bylo lupiezu , zarowno po zwyklym adulcie , sporcie jak i z jagniecina ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']A u mnie na Royalu i Eukanubie było ok, po przejściu na Acanę pies zaczął dziwnie pachnieć i się tłuścić na sierści :evil_lol: Naprawdę, karmę trzeba dobierać dokładnie dla danego psa.[/quote]

tak, ale bylo pytanie o ta karme to pisze, ze u nas po wielu poszukiwaniach na razie sie udalo;)

Link to comment
Share on other sites

Poczytałam dokładnie i myślę, że warto spróbować acany. Barf mnie jednak nieco przeraża;) może jako ostatnia szansa, gdyby problemy się bardzo nasilały.

Melona moje "maleństwo" wczoraj spróbowało, bo mi się zachciało;) no i posmakował, ogórki małosolne też lubi, co mnie szokuje nieco, oczywiście jej nimi nie karmię, żeby nie było ;)

Acana jest tylko w internecie do kupienia?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40']Poczytałam dokładnie i myślę, że warto spróbować acany. Barf mnie jednak nieco przeraża;) może jako ostatnia szansa, gdyby problemy się bardzo nasilały.[/quote]

ale problem czego? uczulenia? a wiesz na co jest uczulony?

[quote name='enigma40']Acana jest tylko w internecie do kupienia?[/quote]

no to juz chyba zalezy od wyposazeniu sklepu ;) u mnie w jednym jest, w innym nie. W internecie najtaniej - jak zwykle;)

Link to comment
Share on other sites

Muszę się ro rozejrzeć po sklepach, bo na spróbowanie, to jakieś małe opakowanie by sie przydało;)

Na razie nie wiem, na co jest uczulona, to dopiero, że tak powiem początki;)
Myślę, że na trawę trochę, bo na brzuszku jej się robi czasem wysypka.
Na skórze to raczej z jedzenia. Dopiero pierwszy raz byłam z tym u wetki i dostała zastrzyk, ma przejść.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40']Muszę się ro rozejrzeć po sklepach, bo na spróbowanie, to jakieś małe opakowanie by sie przydało;)

Na razie nie wiem, na co jest uczulona, to dopiero, że tak powiem początki;)
Myślę, że na trawę trochę, bo na brzuszku jej się robi czasem wysypka.
Na skórze to raczej z jedzenia. Dopiero pierwszy raz byłam z tym u wetki i dostała zastrzyk, ma przejść.[/quote]

mysle, ze lepszym wyjsciem jest zrobienie testow - ktore niestety nie zawsze sa wiarygodne, ale na jakiejs podstawie nalezy stwierdzic, na co pies jest uczulony.
Na razie...pies sasiadow dzialkowych jest uczulony na trawy - i faktycznie ma wysypke tam gdzie trawy dotykaja - pysk, lapy, brzuch. No, ale tu nie ma co zgadywac

Link to comment
Share on other sites

Na skórze dostała czegoś po zmianie karmy, dawałam wapno i wróciłam do pierwszej, prawie było ok. Po 6 dniowej nieobecności, wtedy gdy zaginęła, niestety pojawiło sie bardzo dużo zmian na skórze:( więc raczej napewno alergia pokarmowa. Jeśli ten zastrzyk pomoże, to wtedy pasująca karma i powinno być ok, tak myślę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='enigma40']Na skórze dostała czegoś po zmianie karmy, dawałam wapno i wróciłam do pierwszej, prawie było ok. Po 6 dniowej nieobecności, wtedy gdy zaginęła, niestety pojawiło sie bardzo dużo zmian na skórze:( więc raczej napewno alergia pokarmowa. Jeśli ten zastrzyk pomoże, to wtedy pasująca karma i powinno być ok, tak myślę.[/quote]

sie na uczuleniach nie znam;) wiec tu sie nie wypowiem tak dokladniej

Link to comment
Share on other sites

Zastrzyk który weci standradowo podają przy alergii (nieważne jakiej) to steryd po prostu... Ja bym od takiego weta uciekała ile sił w nogach... tak też zrobiłam zresztą jakieś 1,5 roku temu kiedy mi chciano sukę faszerować sterydami, robić do tego oczywiście po iluś tam tyg przerwy testy itd itp. Ja się zawzieła, odmówiłam podania zastrzyku, tabletki - encorton- wziełam do domu ale na początku podawałam swoje dawki - lekarz kazał 1 tabl. co dziennie, ja dawałam 1/4 co drugi dzień ;) a po 2 tyg i to odstawiłam... Poprostu zaczełam eliminować alergeny - wiem że pierze, wiem że trawy, wiem że zboża w karmach, i poprostu tego unikam. A w obecnej sytuacji rynkowej - kiedy karm bez zbożowych multum, nie jest to trudne wogole... podejżewam że nawet lepiej dla mojego psa, że nie zżera tych tanich wypełniaczy. Traw wiadomo nie wyeliminuję, ale powiem szczerze, że nie jest już to tak uciążliwe, suka troszkę podczerwienieje, ale po 20-30 minutach od spaceru wraca do normy, także nic strasznego.
Bardzo często u ras bullowatych problemy skórne pojawiają się właśnie w okresie dojrzewania. U mojej suki pomiędzy 7 miesiącem a mniej więcej 18- każda zmiana karmy powodowała masakrę, pózniej zaczeło się to stabilizować, a obecnie już też tak nie jest. Ostatnio wygrała na zawodach Profilum z kurczakiem, żarła przez 10 dni, i kompletnie nic się nie działo. Z rok temu wciągneła 20 kg worek Nutry Gold Breeders Bag - i dopiero pod koniec 2-giego a to prawie pół roku żarła coś tam zaczeła się podrapywać.
Także wszystko z głową.

Link to comment
Share on other sites

Ten zastrzyk, to był dexametason, chodziło o to, żeby przeszły objawy skórne, bo trzeba ją koniecznie już zaszczepić, a musi być zdrowa do szczepienia.
Tez nie jestem zwolennikiem nadużywania leków, a sterydów w szczególności.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...