Jump to content
Dogomania

Sędziowskie opinie


Basenji

Recommended Posts

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ze słodkim opisem spotkałam sie 1 raz.
Pies był srednio pieknym okazem wystawowym ale wlascicielka jezdzi z psami hurtowo i chyba chodzi o zrobienie hodowlanki.
Pies sie nie chcial ewidentnie pokazac. no nie szlo go ocenic.
Ale sedzia mial duzo zamozaparcia i bardzo chcial ocenic kazdego psa - szukal w psie choc kawalka wzorcowego :)
poniewaz nie szlo w wiekszosci anatomiczych czesci ocenic (pies sie kulil) ani nawet dynamiki nie za bardzo mozna bylo ( pies nie chcial isc za bardzo) to sedzia dal "slodkie" epitety - bo fakt faktem piesek byl slodki i sie slodko lasil ;) iwskakiwal na kolanka sedziego

ot slodki opis pozostal bo napewno nic innego oprocz slodyczy tego psa nie dalo sie opisac ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='narisowa']to wpuszczam link do zdjęć z krosna, co powiecie na to :
[URL]http://portal.seterkowo.org/index.php?option=com_gallery2&Itemid=48&g2_itemId=95870[/URL][/quote]

... gdyby ktoś tak schylił się do mojej Nafi, to ona od razu by się zdenerwowała - rhodesiany nie lubią być 'macane'! Powiedz, a co to za sędzia...?

Link to comment
Share on other sites

My mamy od tego samego sędziego w przeciągu kilku miesięcy totalnie dwa kontrastowe opisy:
Wystawa Legionowo: bardzo dobra sucza głowa
Wystawa Płock: mocna głowa o mało suczym wyrazie

No coż, widać sędzia był niezdecydowany albo w międzyczasie sie standardy zmeniły :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tiggy']... gdyby ktoś tak schylił się do mojej Nafi, to ona od razu by się zdenerwowała - rhodesiany nie lubią być 'macane'! Powiedz, a co to za sędzia...?[/quote]
A ja się nie zgodzę. Według mnie KAŻDY pies wystawiany powinien w miarę spokojnie znieść dotyk sędziego. I dla mnie nie jest wytłumaczeniem to, że jest to rasa, która nie lubi być obmacywana przez obcych. Belgi też nie lubią i co z tego? Nic. Sędziowie specjaliści też macają (inna sprawa, że wielu z nich wiele rzeczy wyczyta z ruchu, ale z powodu sporego futra nieraz następuje dość dokładne macanie). Psu nie musi sie to podobać, ale MUSI się przy tym zachowywać w miarę spokojnie i bez agresji. Koniec. Kropka.
Inna sprawa, że jestem za tym, że dobry sędzia nie powinien pochylac sie i macać na chama na 'dzień dobry'. Chwila dla psa na obeznanie z sytuacją jest jak najbardziej wskazana.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Godelaine']Psu nie musi sie to podobać, ale MUSI się przy tym zachowywać w miarę spokojnie i bez agresji. Koniec. Kropka.
[/quote]

Zgadzam się, a do tego sędziego kiedyś się wybierzemy z czystej ciekawości ;) ..wolimy taką dokładną (macaną) oceną niż patrzenie sędziego z odległości 3m, w czasie gdy tak naprawdę psa ogląda asystent :roll: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Godelaine']
Inna sprawa, że jestem za tym, że dobry sędzia nie powinien pochylac sie i macać na chama na 'dzień dobry'. Chwila dla psa na obeznanie z sytuacją jest jak najbardziej wskazana.[/quote]

o, to rozumiem! Ale nie spotkalam sie z sedzia, ktory 'maca' po wczesniejszym zapoznaniem sie z psem - tym bardziej nieufnym rhodesianem. Zwykle 'napadają' na psa z gory... i efekt dosc przewidywalny jest.

Link to comment
Share on other sites

Byliśmy na tej wystawie i sedziowal nas ten wlasnie sedzia ;) Pan Adam Stasiak przywital sie z pieskiem, pogłaskał go, później sprawdzal bardzo dokladnie jego budowe i wyjasnil mi swoja ocene. Zadnego nachalnego obmacywania psa itp ;) Sedzia milo mnie zaskoczyl swoim zachowaniem. Pies wystawowy powinien bez problemu dac sie dotykac na ringu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarne Gwiazdy']No to gratuluję pewnego siebie psa![/quote]

Nie widzisz różnicy między pewnością siebie u psa a nieufnością? Bo ja zdecydowaną. Co innego przywitać się z psem, zapoznać, a co innego podejść i 'z marszu' go obmacywać... ;)

... a nawet gdyby mój pies nie był pewny siebie, to nie rozumiem po co tu 'gratulować'.

Link to comment
Share on other sites

Tiggy, ale chyba żaden pies nie lubi jak się mu zagląda w zęby, "maca" jądra... Psa wystawowego przyzwyczajamy do tego od malego, ternujemy z obcymi osobami, etc.
Przecież sędzia nie skacze na zwierzę z okrzykiem "juuuuuu-huuuuuu", a do tego że go nie glaszcze, nie przemawia, tylko od razu przystępuje do oględzin musimy psa przygotować.

A zresztą... jeśli czlowiek (obcy) nie sprawia psu bólu*, pies nie powinien NIGDY zaatakować.

[SIZE=1]*lub nie atakuje wlaściciela rzecz jasna[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Ja zapamietałam fragment jednego z opisów: "kolory jak z obrazka".:p
A tak w ogóle to istnieja chyba 2 szkoły podawania opisów: 1- wyłuskiwanie wad czy niedociągnięć, 2- opisywanie samych pozytywów.
Chyba każdy woli czytać o tym co w jego psie jest OK...
Ja lubię kiedy sędzia abstra****ąc od opisu powie - ja bym popracował nad tym , czy tamtym i dokładnie uzasadnia opis.

---
ps. pozdrawiam dzieci Demi Strzelecki Ród /Demi i Nabra , nasze sąsiadki
to wspaniałe dziewczyny, Aluś je baaardzo lubi...:loveu:/

Link to comment
Share on other sites

[quote name='d_orka']

---
ps. pozdrawiam dzieci Demi Strzelecki Ród /Demi i Nabra , nasze sąsiadki
to wspaniałe dziewczyny, Aluś je baaardzo lubi...:loveu:/[/quote]

Hehe, jaki ten świat mały:) Dziękujemy za pozdrowienia:) I wzajemnie oczywiscie. A jak spotkasz Demisię i Abrusię to wygłąskaj je ode mnie no i swojego Alusia także...

Link to comment
Share on other sites

sporo kwiatków to wynik fatalnego tłumaczenia w przypadku sędziów zagranicznych i analfabetyzmu asystentów..dzięki nim moja suka ma w opisach m.in: "niegotowaną klatkę", "dobry [COLOR=red]tłów[/COLOR]" i jest "[COLOR=red]sfobodna [/COLOR]w [COLOR=red]róchu[/COLOR]"...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...