Jump to content
Dogomania

Żywienie trzustkowca


Sigma

Recommended Posts

mam następny problem z moją Sigmą. okazało się, że ma niewydolność trzustki :cry: jak wet twierdzi nie jest źle ale jednak. dostała kreon 10000. mam jej podawać dwa razy dziennie po jednej. za miesiąc zobaczymy jakie będą wyniki.
wyczytałam, że przy chorej trzustce należy ograniczyć tłuszcze. jaką karmę mogę jej podawać, oczywiście oprócz specjalistycznej. niskotłuszczowa karma to znaczy ile tego tłuszczu może być? czy karma light się nadaje? :-?
Sigma obecnie je jagnięcinę z ryżem Nutro Choice'a oraz ryż z indykiem ugotowany przeze mnie.
jakie mięso jest najchudsze indyk, kurczak może cielęcina? i która część zwierzęcia najlepiej podawać? a jeśli chodzi o dropsy i ciasteczka czy można dawać czy też bezwzględnie wykluczyć??
dodam jeszcze, że szukałam w archiwum topicu o żywieniu ale nic nie znalazłam. jakiś czas temu czytałam o Axelu, który miał chorą trzustkę, ale gdzieś to zniknęło :(
będę wdzięczna za każdą poradę :) proszę pomóżcie

Link to comment
Share on other sites

Idz do swego weta i zapytaj o karmy diet werynaryjnych Royal Canin - firma ta chyba (o ile mnie pamiec nie myli) wyprodukowala diete dla psow chorych na trzustke - ja mialam watrobowca i z tej firmy jadl on karme - przedluzyla mu ona (wraz z lekarstwami) zycie!!! Niestety na chudym domowym jedzeniu (piersi z kurczka z warzywami i ryzem, czy tez cielecinie) wyniki sie stopniowo pogarszaly, co potwierdzily badania krwi robione po 2 miesiacach ,wiec moze lepiej dieta weterynaryjna ...
P.S. wiem, ze od stycznia diety lecznicze RC podrozaly niestety az o 15 %

Link to comment
Share on other sites

Jesli karma niskotłuszczowa to poniżej 10% tłuszczu, np.
Eukanuba light (9% tłuszczu)
Nutrience DIET (6% tłuszczu)
Bento Kronen Light (9%)
Nutra Nuggets Senior/Lite (8%)
Biomil Light (8%)
Bosch Sensitive (6%), Senior (6%)

Możesz też kupić Bosch Vegetarian Mix i do niego dokładać chude mięso - najchudsze jest mięso z kurczaka lub indyka (bez skóry) ma 1-3% tłuszczu.

Z diet weterynaryjnych możesz dać Royal Low Fat, Calorie Control, Eukanuba Intestina Formula, Trovet WRD, Hill's Prescribtion Diet Canina ID.

Link to comment
Share on other sites

sota36
wiem, ze sa diety weterynaryjne. tylko sa one strasznie drogie a z powodu ciaglych chorob Sigmy budzet troche kuleje. wet powiedzial, ze na razie kreon i to co je. a jak nie bedzie pomagac to wowczas karma specjalistyczna.
ja chce zminimalizowac poziom tluszczu. i mam nadzieje, ze bez tej karmy sie obedzie. a i dzieki za info na temat badan :D bede miala te zmiany wynikow na uwadze.

AM
wielkie dzieki, za podanie info na temat ilosci tluszczu. wlasnie o to mi chodzilo :)
buziaki i lizniecia od Sigmy dla Waszych psiutow.

Link to comment
Share on other sites

To zamierzasz robic dokladnie to co ja - pierw chuda domowa, ale niestety potem nam sie nie udalo, i przeszlismy na weterynaryjna (a ceny - faktycznie po starych za wor 14 kilowy 220zlotych!!! No ale coz kochaj i plac, jak ja mowie) Mam nadzieje, ze Tobie sie uda poprawic jej trzustke - zycze z calego serca - pomiziaj ja od nas.

Link to comment
Share on other sites

sota36
twierdzisz, ze u was tak samo bylo i z marnym skutkiem? :( wierze i mam nadzieje, ze jednak Sigmie sie uda i nie bede musiala kupowac tej karmy.
jaka to karma, ktora kupowalas 220pln/14kg? mnie to wychodzi 15,6pln/kg to nie jest tak zle. karma, ktora obecnie je Sigma kosztuje mniej wiecej tyle, zalezy jak duzy worek kupie. ja myslalam o weterynaryjnej, ktora kosztuje po 30-40pln/kg :evil: a wiem, ze takie sa.

nadal prosze o rady :)

Link to comment
Share on other sites

Do AM - nie zrozumielismy sie w 100%- moj Staruszek chorowal glownie na watrobe tez trzeba bylo bardzo ograniczyc ilosc tluszczu, stad jadl gotowane warzywa, kurczak (piersi), legawe (to twz. poledwica wsteczna) i cielecine, z ryzem. Czyli diete na chora watrobe i trzustke (ale watroba byla w gorszym stanie) , dodatkowo leki. I po 2 miesiacach zrobilam badania krwi . Zdziebko sie pogorszyly.
Sigma - skutek nie byl marny!!! Ale wyniki sie pogorszyly, stad zdecydowalam o hepaticu (karmie RC na watrobe) . Ale wierze, ze u Was bedzie lepiej - oby!!! Trzeba wierzyc! Musle, ze z karmami light bedzie dobrze!

Link to comment
Share on other sites

Mój pies miał chorą wątrobę i dostawał jedzenie domowe. Z niskotłuszczowych tylko bento kronen light, Wyniki zmieniły się bardzo na korzyść.
Jedzenie domowe: rano i wieczorem makaron z białym serem i miodem a na obiad ryż z kurczakiem. Wyniki poprawiły się wspaniale a pies dobrze funkcjonował. Była stałą kontrola i podawany lek ale nie było konieczności wprowadzenia karmy hepatic.
Może więc z trzustką także się uda ustalić dietę?
Ewa

Link to comment
Share on other sites

Sigma tez miala suke z niewydolnoscia trzustki - u mnie niestety tabletki nie pomogly, trzeba bylo dawac suche - na pocztku dawalismy RC Intestinal i placilismy wlasnie 220 zl za 14 kg - ale RC trzustkowy kosztuje tyle samo.
Jak dawalam ta karme bylo duzo lepiej. Oczywiscie rzadnej surowizny dawac nie mozna, w sumie karmilam tylko tym suchym

Link to comment
Share on other sites

Sigma,
z wypelniaczy możesz dawać kaszę kukurydzianą, ryż, kasze manne, makaron bezjajeczny, kuskus,.
Zrodlo bialka - mięso drobiowe (indyk, kurczak), twarog chudy (0,5-0,7% tluszczu), 1-2 w tygodniu gotowane jajo z ryb tylko ryby chude (filrty bez skóry: mintaj - 0,6% tluszczu, dorsz ok. 0,3%, ze slodkowodnych szczupak -0,8%) konina- ok. 2,5 tluszczu.
Jarzyny i owoce: marchew, jablko, buraczki.

Do jedzenia możesz dodać szczyptę (malutką) pieprzu kayeńskiego - wspomaga pracę trzustki. Oczywiście mieszanka-mineralno-witaminowa.
Ważne są proporcje skladnikow - napisz ile pies waży?

Link to comment
Share on other sites

Hmm... A mam takie pytanie - dlaczego przy chorej trzustce ogranicza się tłuszcze a nie węglowodany ? Przecież trzustka pełni głównie rolę wydzielniczą insuliny a ta jest zużywana głównie przy trawieniu węglowodanów. Czyż nie ? Ktoś zna odpowiedz ?

Link to comment
Share on other sites

[b]AM[/b]
pies wazy 23kg.

znalazlam na necie takie ziola Pancrosan, podobno sa one na trzustke. wet radzil rumianek i koper wloski, pol szklanki tego i tego codziennie :o , albo tez kleik z siemia lnianego, tylko sam powiedzial, ze psy tego nie chca. ale nie wiem jak ja dam rady jej to dac, szklanke dziennie.
nigdy nie bylo problemow z podawaniem jej tabletek a kreon tak namietnie wypluwa, ze az w koncu wczoraj jedna sie juz rozpuscila :roll:
[b]dingo[/b]
ekspertem nie jestem, ale ztego co wyczytalam to z powodu niewydolnosci trzustki nie zostaja przyswojone tluszcze. dlatego trzeba je ograniczyc.
chyba, ze sie myle :hmmmm:
aha nasze ukochonane dropsy maja az 26,2% tluszczu :cry: tak wiec trzeba bedzie poszukac przepisu na wlasne ciacha. albo bede dawac jej karme jako nagrode :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='_dingo_']Hmm... A mam takie pytanie - dlaczego przy chorej trzustce ogranicza się tłuszcze a nie węglowodany ? Przecież trzustka pełni głównie rolę wydzielniczą insuliny a ta jest zużywana głównie przy trawieniu węglowodanów. Czyż nie ? Ktoś zna odpowiedz ?[/quote]

dingo,
insulina nie jest enzymem (tylko hormonem obniżającym poziom glukozy we krwi) więc nie bierze udzialu w procesie trawienia weglowodanów tylko reguluje ich poziom we krwi. Podobnie jak glukagon, 2 hormon trzustki - podnosi poziom cukru we krwi. Trzustka wydziela, oprocz 2 hormonow (insulina i glukagon), enzymy m.in.: trypsynę (trawi bialka), lipaze (tluszcze) i amylaze (weglowodany). Przy niewydolności trzustki nie występuje od razu niedobór wszystkich enzymów - na początku występują zaburzenia w wydzielaniu lipazy - stąd dieta o obniżonej ilości tluszczy.

Link to comment
Share on other sites

Sigma, ja mam labradora 18 miesięcznego - diagnoza trzustka nie podukuje trypsyny (wydolność 0,1%).

Choroba zostala zdjagnozowana na przelomie sierpnia i wrzesnia.
Dodatkowo zostały zrobione badania na obecność lambii (byly), które moga być przyczyną choroby
oraz morfologia krwi- pies na granicy anemii

zaczęlismy stosowac kreaon ( 2 x 1 tabletce - zalecam kupowac takie po 5O kilka sztuk w opakowaniu- tansze niz te po 20 szt)
i oczywiście "zabiliśmy" lambie

Zmienilismy radykalnie dietę z ekanuby ...i innych wczesnie zalecanych na BARF

obecnie pies ma sie swietnie. Wczoraj miała robione badania morfologii krwi- rewelacja (moge przeslac na pw - za duzo pisania)

badania na wydolność trypsyny zrobimy w marcu _ musi minąć 6 miesięcy stosowania kreonu.

Jestem przekonana, ze w naszym przypadku pomogla zmiana diety ( na poczatku bylo ciężko- ale teraz pies tryska radością i dobrym samopoczuciem)

pozdrawiam
marzena

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Cześć

mam pytanie do osób dobrze orientujących się w temacie trzustki.

Jak upewnić się czy trzustka u psa pracuje w 100 % prawidłowo.

Kiedyś robiłam badanie trypsyny z kału i wyszło kiepsko, jednak wet powiedział żeby się tym bardzo nie przejmować bo te badania nie zawsze są miarodajne jak równiez z drugiej strony morfologia u psa wychodziła bardzo OK.

Ja jednak chciałabym się upewnić w 100%
Dlatego mam gorącą prośbę aby ktoś mi powiedział dokładnie
-co powinno być oznaczone w morfologi?
-czy robi się tylko trypsynę? (i jak zrobić żeby wynik był jak nanajbardziej miarodajny, głównie chyba chodzi o czas między pobraniem próbki a analizą).
-czy można sprawdzić ten drugi enzym lipazę?
oraz czy jest możliwe aby z trzustką coś sie działo podczas gdy morfologia wychodzi OK?

Z góry bardzo dziękuję !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

U Grafa nie stwierdzono póki co niewydolności trzustki a jedynie podwyższony poziom amylazy. Tym niemniej jednak lekarz zalecił ścisłą dietę. Polecił karmę Royal Canine Digestive Low Fat. Chciałabym się Was poradzić odnośnie tej karmy i ewentualnych innych diet dla psa z taką przypadłością. Wiem, że karma powinna mieć możliwie niski poziom tłuszczu (RC ma 5%) Szperałam trochę po necie ale nie znalazłam żadnej innej o tak niskiej procentowo zawartości tłuszczu. I tu pytanie. Czy w tej diecie chodzi jedynie o tłuszcz i wystarczyłoby np znaleźć karmę w wersji light lub senior i to wystarczy (bo niestety RC za 14 kg średnio 210-240 zł kosztuje :-?) czy też należy zwrócić uwagę również na inne skladniki takiej karmy..

Ps. Jak ewentualnie z gotowanym w takim przypadku?
Co wolno a czego kategorycznie nie podawać psu??

Będę wdzięczna za rady :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witajcie. Chciałabym Was prosić o pomoc w wyborze karmy. Ostatnie badania u Grafa wykazały podwyższony poziom amylazy (2,5-nie wiem jakie są jednostki) Wet kazał zmienić psu dietę na nisko tłuszczową. Polecić dietę weterynaryjną Royala dla trzustkowców. Niestety jest to karma bardzo droga a z tego co się orientowałam to jeżeli jutrzejsze badania wykażą że to jedynie trochę podniesiona amylaza to wystarczy dieta. A jako, że kończy nam się zamówiona wcześniej karma to muszę wybrać cos nowego.

Rozważam takie karmy:

-MERA DOG High Premium Light (tłuszcz 8,5%) ale skład chyba fajny
[URL="http://www.krakvet.pl/mera-super-premium-light-15kg-p-3641.html"]MERA DOG High Premium Light 15kg[/URL]

- BOSCH Light (tłuszcz 6%)
[URL="http://www.telekarma.pl/p161/bosch.adult.light.125.kg.htm"]BOSCH ADULT LIGHT - Dla dorosłych psów z nadwagą. Formuła dietetyczna. :: karma dla psów[/URL]

- BOSCH Special Light (tłuszcz 4,5% !!!!!) ale mało bogaty skład-wymagała by suplementowania.
[URL="http://www.krakvet.pl/bosch-special-light-125kg-p-2140.html"]BOSCH Special Light 12,5kg[/URL]

- NUTRA NUGGETS Light/Senior (tłuszcz 8%)
[URL="http://www.krakvet.pl/nutra-nuggets-litesenior-formula-15kg-p-387.html"]NUTRA NUGGETS Lite/Senior Dog Formula 15kg[/URL]

- TROVET Weight Reduction Diet (tłuszcz 5%)
[url=http://www.krakvet.pl/trovet-weight-reduction-diet-psow-10kg-p-2338.html]TROVET Weight Reduction Diet

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[quote name='AM']Jesli karma niskotłuszczowa to poniżej 10% tłuszczu, np.
Eukanuba light (9% tłuszczu)
Nutrience DIET (6% tłuszczu)
Bento Kronen Light (9%)
Nutra Nuggets Senior/Lite (8%)
Biomil Light (8%)
Bosch Sensitive (6%), Senior (6%)

Możesz też kupić Bosch Vegetarian Mix i do niego dokładać chude mięso - najchudsze jest mięso z kurczaka lub indyka (bez skóry) ma 1-3% tłuszczu.

Z diet weterynaryjnych możesz dać Royal Low Fat, Calorie Control, Eukanuba Intestina Formula, Trovet WRD, Hill's Prescribtion Diet Canina ID.[/quote]
Też moja czempionka ma 7 lat zachorowała na trzustkę po ostatnim porodzie dlaczego.chora już jest rok. Nic nie pomaga.

Link to comment
Share on other sites

jakie podajesz leki ? jaka karma ? jakie sunia ma dolegliwości ?

Póki co ( na szczęście ) moja labka wcina purinę pro plan sensitive salmon & rice + kreon 2x dziennie i czuje się świetnie. Niestety mało która karma pasuje :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ja się wtrącę, mam bulwę od pół roku chorą na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. Od początku choroby była ścisła dieta- tylko Royal Canin Intestinal, no i do każdego jedzonka enzymy trawienne Lipancrea 16000. Teraz młoda je praktycznie wszystko, suchą karmę (RC Bulldog), gotowane (nawet tłuste serducha), puchy z Royala (Intestinal), wszelkiego rodzaju przysmaki, do każdego dużego jedzonka dostaje dwie kapsułki Lipancrei, do pojedyńczego przysmaka nic. Ostatnio miała robione biochemię i morfologię krwi, trzustka pracuje w porządku (głównie dlatego, że dostaje leki), mała ładnie trawi, robi 2 kupki dziennie (jak się duuużo naje to więcej), wprawdzie jest dość szczupła, ale tylko dlatego, że staram się ją umięśniać, ćwiczyć trenować, a nie zapaść.

Ostatnie wyniki badań krwi:
[IMG]http://i49.tinypic.com/28md646.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję wyników!
Uważaj na mocznik, bo gdzieś czytałam, że efektem ubocznym podawania enzymów może być mocznica - szukam i nie mogę teraz znaleźć, o który to enzym chodziło.

Robiłaś test na trypsynę? Pytam, bo u nas wyniki krwi są idealne, Zew.Niew.Trzustki zdiagnozowano na podstawie badania kału - wynik: "nie trawi". Psiak dostaje enzymy i "tyje", a po miesiącu mamy powtórzyć tylko badanie kału.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...