Jump to content
Dogomania

Mistrzostwa Europy Obedience w Austrii


Jantarowa

Recommended Posts

  • 4 months later...

Byliśmy, miód i wino piliśmy... :D :lol:

A oto relacja autorstwa "Zielska":

"W koncu mam chwile, zeby cos napisac o Mistrzostwach Europy Obedience na ktorych bylam w ostatni weekend.

Wyjechalismy z Warszawy w srode wieczorem i wczesnym rankiem bylismy juz pod hala sportowa w Stockerau.

Caly czwartek odbywaly sie treningi w hali. Kazdy kraj w zaleznosci od tego ile zglosil psow mial wyznaczona odpowiednia ilosc czasu, ktora mogl spedzic na plycie. Treningi byly bardzo ciekawe - juz wtedy wiedzielismy kto sie bedzie liczyl na zawodach.

W piatek zaczely sie zawody. Bylismy dosc zdezorientowani dlatego, ze ciezko bylo sie zorientowac za co w poszczegolnych cwiczeniach sie obcina punkty i co moze robic przewodnik, a czego nie powinien.

Na koniec pierwszego dnia byla klasyfikacja i zwyciezcami piatku sa:
1. John Eklof (Szwecja) 301,167 - border collie
2. Oystein Odegaard (Norwegia) 294,83 - border collie
3. Pavi Lamminen (Finlandia) 286,33 - border collie

Na szczescie dla nas sedziowie byli bardzo mili i jak poszlismy do nich po zawodach w piatek bardzo chetnie nam pomogli, wyjasnili zasady sedziowania i podzielili sie wrazeniami. Mielismy okazje poznac rowniez pana Joop de Reus, ktory jest prezydentem Komisji Obedience w FCI. Sedziowie wyrazili zdziwienie, ze oprocz nas nie bylo na tych zawodach zadnych innych polakow, a w szczegolnosci organizatorow zawodow w Poznaniu.

Sobota byla zdecydowanie bardziej emocjonujaca szczegolnie, ze pies, ktory wygral dzien startowal na koncu i okazal sie byc psem rezerwowym Norwegii.

1. A. Thun (Norwegia) 282,50 - border collie
2. Kenth Savrtberg (Szwecja) 282,17 - border collie
3. Jenny Susan (Szwajcaria) 280,00 - malinois

Bardzo milo sie patrzylo na radosny i bardzo dobry technicznie wystep Jenny Susan ze Szwajcarii. To byl zdecydowanie najlepszy wystep belgow na tych zawodach.

W niedziele napiecie siegnelo szczytu, szczegolnie, ze psy w piatek mialy o wiele nizsze noty niz psy z piatku i troche obawialismy sie, ze najlepsze juz byly Ale okazalo sie, ze absolutnie tak nie bylo.

Zwyciezcami dnia byli:
1. Kjellaug Seisaas (Norwegia) 308,00 - border collie
2. Elisabeth Adsen (Norwegia) 291,00 - border collie
3. Magnus Johansson (Szwecja) 279,50 - border collie

Szczegolnie ladny wystep miala Kjellaug Seisaas, ktora startowala jako przedostatnia, no i wygrala cale zawody w zwiazku z tym. Wystep byl bardzo dynamiczny i dokladny - czepialabym sie komend na odleglosc, znam psy, ktore robia to lepiej, ale calosc robila niewiarygodne wrazenie.

Takze wyniki koncowe to:

1. Kjellaug Seisaas (Norway) 308,500
2. John Eklöf (Sweden) 301,167
3. Oystein Odegaard (Norway) 294,833

I druzynowe:

1. Norway (894,333)
2. Sweden (862,833)
3. Finnland (825,500)

Generalnie Szwedzi byli niezli, ale Norwegowie ich pobili na leb na szyje

Tak na prawde kraje na ktore warto bylo zwrocic uwage to Norwegia, Szwecja, troche Finlandia (dosyc radosne, ale niezbyt dokladne wystepy).
Szwajcaria byla podzielona na dwa obozy, ktore znacznie roznily sie stylem pracy - i na ta czesc druzyny zwiazanej z maliniakem z soboty warto bylo zwrocic uwage. Wlosi cwiczyli zdecydowanie lepiej na treningu niz na samych zawodach, ale widac, ze sa na dobrej drodze. Z Danii wybijala sie Miriam Sendergard ze swoim snadym borderem, a niestety reszta nie miala najlepszego poziomu. Niestety pozostale kraje nie mialy zbyt wiele do pokazania - glownie niedokladne i smutne obrazy pracy, psy zacwiczone prawie na smierc, bez motywacji. Przykro sie niestety na wiekszosc patrzylo.

A dla milosnikow innych ras niz border collie powiem, ze na zawodach startowaly jeszcze:

- owczarki belgijskie tervuereny - 4
- owczarki belgijskie malinois - 6
- beaucerony - 2
- sznaucery olbrzymy - 3
- bouvier - 1
- airdale terier - 1
- kelpie - 3
- owczarki niemieckie - 2
- briard - 1

Szczegolnie fajne wystepy mieli: ten jeden malinois o ktorym juz pisalam, bouvier i czekoladowe Kelpie ze Szwecji (chyba, nie do konca pamietam).

W kazdym razie mam nadzieje, ze organizatorzy w Poznaniu nie dadza plamy i tym razem bedzie wykladzina na calym ringu i zapewnia zawodnikom odpowiednie zaplecze, ktore tu bylo zorganizowane rewelacyjnie. Zawody te byly niesamowite rowniez dlatego, ze oprocz 3 sedziow p. Erlinga Olsena z Danii, Johna van Hermert z Holandii i Karla Ollingera z Austrii oraz pani steward Gabriele Pichler (swietny steward, ktora dzialala jak komputer, nie mylila sie i dzieki niej zawody przebiegly niezwykle zprawnie) bylo jeszcze 20 osob (stewardzi, obsluga techniczna, asystenci).

Generalnie organizacja swietna, wiekszosc psow na bardzo dobrym poziomie - polecam takie imprezy, na prawde warto zobaczyc."

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawa relacja ,dziekuje :-) ,szczegolnie za podanie ras.Tu wlasnie mnie zdumialo ,ze wlasciwie same border coli wygraly .Troche to przerazajace ...szczegolnie w kontekscie tego ,ze nie mam i miec nie bede bordera :-)A moze tak zrobimy swiatowa rewolucje i z Polski wystartuje druzyna z nietypowymi jakimis rasami :-)
Ja moge ze sredniakiem :-)
Szkoda ,ze mnie tam nie bylo ....ale dobrze ,ze choc moglam poczytac :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']Sznaucer :-) fajnie ,szkoda ,ze mu nie poszlo , bordery go pewno zdenerwowaly swoja liczebnoscia :-)
A wogole byl przypadek zeby sznuacer sredniak doszedl do jakiegos wysokiego wyniku czy zamierzam byc pionierem :D :D ?[/quote]

Myslę Romas że macie z Zuzanką duże szanse :) Będę trzymać kciuki za Wasze "pionierstwo"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ja tez bardzo sie ciesze ze mogłam przewczytac ta relację ale tera zjescze bardziej załuje ze mni tam nie bylo, Romas to co tworzymy polską ekipę szkolącą sznaucery? ty pojedziesz ze średniakiem, ja z miniaturką:):) jescze kogos z olbrzymem sie weźmie i bedzie komplet:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...