Jump to content
Dogomania

Czy zgryz może się zmienić?


tongue

Recommended Posts

Witam doświadczonych dogomaniaków.

Czy zgryz w trakcie wzrostu szczeniaka może się zmieniać?
Podczas przeglądu hodowlanego opisane jest, że szczenięta mają prawidłowy zgryz.
Jestem przerażona, ponieważ moja 4,5 miesięczna suczka ma przodozgryz, a powinna mieć zgryz nożycowy.

Proszę o wypowiedzi
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tak zgryzy podczas wzrostu mogą się zmieniać. Pierwszy newralgiczny moment to właśnie wymiana zębów. Z mojego doświadczenia wynika że psy u których wtedy pojawiał się nieprawidłowy zgryz - najczęsciej przodozgryz wracały do normy.
Drugi newralgiczny moment to wiek 7-8 miesięcy - szczególnie u dużych ras. Jednak w tym przypadku nie zawsze ten zgryz wracał do normy czyli nożyc (akurat pisze o rasach w których taki zgryz jest najbardziej pożądany)
takie dysproporcje w zgryzie wynikają z tego ze czasmi szczęka i żuchwa rosną nie synchronicznie. :-?

Ale nikt tutaj nie napiszę Ci że na pewno nie ma co się martić i będzie OK, lub jest o co sie martwić bo już taki zgryz zostanie. Najlepiej porozmawiać na ten temat z hodowcą. Jeśli to hodowca przez duże H to będzie się orientował czy w tej linii zdażały się takie przypadki i jak się to najczęściej kończyło

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Martan, jednak ta wypowiedź trochę mnie uspokoiła. Z hodowcą mam stały kontakt, a dzisiaj jadę do oddziału z sunią, by ją zapisać. Osoba odpowiedzialna za tą sekcję już wie o moich wątpliwościach i sama oceni sytuację.

Wielkie dzięki
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Hej,
U moich malych beaglatek -obu samcow w miocie (8 tyg) podczas przegladu stwierdzono tylozgryz. Jest dosc znaczny, bo ok. 5 mm. I mam pytanie - czy ktos z Was ze swojego doswiadczenia wie, ze takie cos ma szanse sie wyrownac? Bo z tego, co narazie sie dowiedzialam, szanse sa male,ale ja chcialabym wiedziec, czy ktos spotkal sie z przypadkiem cofniecia tylozgryzu...

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam,
[b]Tiggy[/b] bądź dobrej myslitakie maluchy , to jeszcze sie wszystko może zmienić. Nie wiem jak u beagliale u airedale terierow taki tyłozgryz to nic strasznego w tym wieku. Zresztą obojetnie do rasy jeżeli sa problemy ze zgryzem to m a s o w c. Lekko uciskac gor i wyciskać dół. Maluchy juz przyzwyczjaj do tego zabiegu bo igiełkami będą kłuły, ale takie masowanie cuda czyni bo kości elastyczne i jak plastelinę możesz formowac.Mojej poprzedniej suni w ten sposób wyrównałam zęby bo miała krzywe a kupiłam ją w wieku 4,5 mieś. Wszystko przed wami, zycze powodzenia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='Skibi']A co ze zgryzem u 9miesięcznego szczenięcia? Powinien mieć zgryz nożycowy ale do ideału brakuje mu ok 1-2 mm. Tyłozgryzem nie można tego nazwać a szczęka i żuchwa rosły bardzo nierównomiernie.[/quote]

A wiesz, jak wygląda wogóle zgryz nożycowy? :)
Jaka jest odleglość między przednimi a tylkymi zębami u Twojego psiaka?

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Skibi']A co ze zgryzem u 9miesięcznego szczenięcia? Powinien mieć zgryz nożycowy ale do ideału brakuje mu ok 1-2 mm. Tyłozgryzem nie można tego nazwać a szczęka i żuchwa rosły bardzo nierównomiernie.[/quote]
siostra mojej suki tak miala i teraz ma zgryz ok-a ma 21 miesiecy..tez rosla dziwnie i nie rownomiernie;) .Nasza rasa tez ma miec nozyce;) .Poczekaj troche-moze sie wyrowna:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Huskuś']A wiesz, jak wygląda wogóle zgryz nożycowy? :)
Jaka jest odleglość między przednimi a tylkymi zębami u Twojego psiaka?

Pozdrawiam Hania[/quote]

Jak wygląda zgryz nożycowy wiem i tak jak napisałam - odległość to 1-2 mm. Większość sędziów patrzy w tym wieku na ustawienie kłów ale trafiła się jedna sędzina, która psiaka "zdyskwalifikowała". Znalazłam w książce Pana Ściesińskiego, że przy zgryzie nożycowym dopuszcza się nawet 2-3 mm różnicy ale jakoś nigdzie indziej nie mogę tego wyczytać...:cool1:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Błagam o odpowiedz:placz:
Moja sunia (beaGIELKA) ma przodozgryz:-( Tzn. z kłami ma wszystko dobrze, tylko ta para siekaczy z przodu... Inne ząbki, nawet dwójki sa dobrze... Codzinnie napycham jej do przodu górne siekacze, ale...
Aria ma 9 miesiecy.
[B]Czy te siekacze mogą jeszcze wrócić na dobre miejsce???
[/B]I jeszcze jedno: czy tak wada jak u Arii jest dyskwalifikujaca? Na ostatniej wystawie (w szczeniakach) pani sa dzina powiedzała mi, że Aria ma zgryz cegi (właściwie to ma taki cęgo-przodozgryz:roll:) i że na ten zgryz trzeba będzie uwazać:-o, ale nie napisała mi nic w ocenie i chyba to nie zawazyło na ocenie, bo dostał obiecujaca:cool1:

Ps. Czy lekko beczkowate przednie nogi to duz wada?

Link to comment
Share on other sites

Ja też mam problem.
Suka (ok 7 mies, może?) przygarnieta przez moich rodziców ma przodozgryz.
To kundel, więc względy estatyczne nie graja roli, ale dolne kły rosna jej prosto w górne siekacze. Nie ma tam na nie miejsca, więc nie wiem, jak to ma się wszystko pomieścić, gdy kiełki do końca wyrosną.
Zaqstanawiam się, czy nie potrzebny byłby jakiś aparat, który pociągnie kły do tyłu, albo czy nie warto wyrwać tych siekaczy, które blokują wzrost kłów.

A może zostawić to bez ingerencji ipoczekać, co się stanie..
Poradzcie mi coś!

Link to comment
Share on other sites

Ja mam również problem z zębami u swojego 9 mieś. psa, rosną krzywo i nie wiem czy mu się wyrównają czy nie? To ten, co na Awatarze i podpisie. Pies jest wielki, ok. 72 w kłębie, waga ok. 45kg. W trakcie wymiany zębów, nie klapały mu uszy, choć ostatnio zauważyłam miękkie końcówki, co widać w biegu. Zauważyłam również lekki żółtawy osad na kłach przy dziąsłach, pies bardzo się ślini, choć to nie to, co miał w trakcie wymiany, w tym czasie ciągle chodził zapluty z opuchniętymi dziąsłami. Poprzedni mój ON w wieku 12 lat miał białe zęby, wet nie znając jego wieku dawał mu ok.8 lat, z zaznaczeniem, że stan uzębienia w stanie b. dobrym. W tym przypadku jestem trochę zdezorientowana, bo nie wiem czy on z tego wyrośnie i się wyrówna, czy to jakaś wada. Załączam zdjęcia uzębienia mojego psa.Problem dotyczy zuchwy, obydwu stron

[IMG]http://img388.imageshack.us/img388/1388/z281byzz5.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Nadal nikt mi nie chce powiedzieć, co robić...
Wyrwać siekacze, kły a może to tak zostawić?

Póki co czekam na umówiona wizyte u stomatologa.
Jak mnie będzie stać, to zdecyduję się na aparat. Jak nie, to może coś wyrwiemy (skrajne górne siekacze?)... :roll: Tak jak jest chyba nie mozna zostawić. Kły z każdym dniem coraz bardziej przeszkadzają.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...