Jump to content
Dogomania

Zamojskie psiaki szukają domów i miłości


Tola

Recommended Posts

30 minut temu, Jo37 napisał:

Mam bardzo złą wiadomość. Chory szczeniaczek nie żyje. Odszedł w gabinecie wet- jest podejrzenie, że na parwo.

W związku z parwo  szczeniaki nie mogą jechać do DT w Poznaniu.

Mam info od Marty, że udało się załatwić miejsce w lecznicy dla pozostałych szczeniaków w Śremie i Poznaniu. 

Leczenie będzie kosztować krocie. Zaraz założę bazarek cegiełkowy na leczenie. 

A jakiejś zrzutki publicznej nie dałoby się?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tola napisał:

I jeszcze jedna b. dobra informacja - po wielu staraniach, w tym Ewy, jutro mała, starsza, chora ruda sunia jedzie do Warszawy, Ewa będzie w Zamościu i ją zabiera, jest zgoda weta:)

IMGP1762.JPG

 Bardzo bardzo raduej serce ze malenka rudunia ma pomoc cudowna 

              z calego serca sciskam za wszystko 

                        i za szczeniusie 

Link to comment
Share on other sites

Co do problemów z opieką po sterylce - dlaczego weci nie stosują powszechnie sterylki jednym bocznym cięciem, tak jak od lat robi się u kotki? Nie potrzeba ubranek ani specjalnej opieki, po wybudzeniu suki starczy pilnowanie przez niecałą dobę, opatrunek zdjęty następnego dnia,  a potem zero przeciwbólowców, żeby suka nie biegała nadmiernie. Do szwów na boku suka nie sięgnie pyskiem, dla mojej dużej suki malinois starczyły trzy szwy na boku; po 10 dniach wyjęłam je sama. W Rzeszowie od lat takie sterylki przeprowadza dr Marta Gutowska, nie wiem, jak w innych lecznicach w innych rejonach. Tylko sterylki na ciężarnej suce nie można przeprowadzić w taki sposób.      

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Rozmawiałam z Tolą. Szczeniaki są w klinice w Poznaniu. Niestety jeden z nich - sunia jest w 

bardzo złym stanie. Chore są szczeniaki ze stodoły. Niestety te z pola miały z nimi kontakt

w samochodzie.

Marta bardzo dziękuje za pomoc w znalezieniu lecznicy, która przyjęła by 10 maluchów

Supergodze i fundacji Animalia, p. Kajetanowi ze Śremu( dawno  na dogo  jako Don Vito) i Fundacji

Judyta.

Tylko dwie lecznice na trasie Zamość - Poznań powiedziały, że przyjmą maluchy. Kilka osób obdzwaniało

całodobowe lecznice i nic. Ani w Lublinie, ani w Warszawie ani w mniejszych miastach.

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, Poker napisał:

Całe szczęście , że znaleźli się pomocni ludzie. Chwała im za to. Wyobrażam sobie co musi przeżywać Tola i kierowca , który je wiózł.

Koszty pewnie będą niewyobrażalne.

Niestety masz rację. 

Sunia w ciężkim stanie żyje.

Bardzo ważna sprawa - potrzebna jest surowica. Nie ma wystarczającej ilości.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Jo37 napisał:

Supergodze udało się kupić wystarczającą ilość szczepionki  

Chyba surowicy? Oby była dobrze transportowana, bo spotkałam się już z tym, że ktoś przesyłał ją zwykłym listem pocztą i dziwił się potem, że nie działa. Mam kolezankę z tamtych okolic i ma fatalnych wetów wkoło. Na oko stwierdzili jej parwo, bo "objawy na 100% parwo". To były kokcydie i maluchy umierały, bo były niewłaściwie leczone. 

Tolu pamiętaj, że można robić transfuzje przy parwo. Krew wiele daje, a mało który wet to wie i stosuje.  Mozna wziać jednostkę krwi do domu i pierwszy raz podac bez oznaczania grupy. Do tego koniecznie Cyklonamina co 4 godz. podskórnie i Cerenia w zastrzyku oraz ścisła dieta 72 godz, do odbódowy kosmków jelitowych. To podstawa, żeby maluchy wyszły z parwo. No i zbadajcie od razu kał na pasożyty, bo pierwotniaki pogarszają stan przy parwo.

Trzymam kciuki za maluchy. Te, które towarzyszyły chorym może nie zachorują po podaniu surowicy.Dobrze, że znalazł się szpitalik który je przyjął.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 13.08.2020 o 10:43, helli napisał:

Może gdyby sterylizować b wcześnie, przed 1sza cieczką, byłoby łatwiej,  czyli  przed 1szym rokiem życia, może chętniej wzięliby do domu po operacji, mniej brudny, bo krócej żyje, no i bez pilnowania w czasie 1-2 cieczki

ale w PL weterynarze czekają aż suczki dorosną, są pewno argumenty za, ryzyko

Helli, pomysł masz przedni, ale nie do zrealizowania. To nie do przejścia na Polskę i pewnie jeszcze długo nie. Tłukę klientom do głów, że wczesna sterylka ma same zalety, jest profilaktyką nowotworową i co z tego, jak pójdą do weta i najlepsze, co usłysza to zabieg po pierwszej cieczce, a niektórzy zalecają nawet jedną ciążę "dla zdrowia", cokolwiek to ma oznaczać, bo dla mnie to tylko korzyść dla ich portfela. Potem większosć niesterylizowanych suczek umiera na gruczolakoraka.

Dla wielu ludzi sam zabieg to okaleczanie, niektórzy dodają że niezgodne z prawem boskim. To brzmi dla nas groteskowo, ale tak funkcjonuje polskie społeczeństwo. Sama sterylizowałam kocurki 8 tyg i kotki 10 tyg., suczki po 4 mies. i kazdego psiego chłopaka, który nie ma byc reproduktorem w 7 mies. Psy i koty zyły i/lub żyją długo i szczęśliwie, bez żadnych problemów, a jedyny przypadek nietrzymania moczu na tle hormonalnym (koronny argument przeciwników wczesnej kastracji suk)  miałam u suki sterylizowanej w schronisku w dojrzałym wieku.  

Mam wetkę, która robi te zabiegi rutynowo w hodowlach. Sterylki suczek przed cieczką są super rozwiązaniem. Macica jest cieniutka jak sznurek, zabieg robi się więc z małego cięcia - 2/3 szwy. Do tego szczeniaki już normalnie funkcjonują w dniu zabiegu, a na drugi dzień szaleją, jakby żadnego zabiegu nie miały. U kotów to niby norma, ale tylko w hodowlach, zabiegi dokonywane przez hodowców. Jak wejść na FB na kocie grupy, to wszyscy zalecają sterylke rocznej czy starszej kotki. Moja brytyjka miała pierwszą rujkę w wieku 4 mies. Jak myslicie, ilu ludzi da radę upilnowac kotkę do tego czasu? odpowiedzi znacie na przykładach zwierzaków, które  trzeba było zaopiekować. Szczerze, to powypisywałam się na FB z wielu grup dotyczących ras, właśnie z powodu zacofanych pogladów grupowiczów. Ile razy mogę czytać wpis o kolejnej ciąży dla zdrowia?

Jednak jak tu napisano, ściana wschodnia to najtrudniejszy chyba teren. Dla mnie porównywalna trochę z sytuacją na Ukrainie (gdyby tu nie działały organizacje, których tam brak). Organizacje musza zmieniać mentalność i podejście dzieci i wtedy efekty może bedą widoczne w przyszłości. To taka praca u podstaw. Z dorosłymi pewnie niewiele zdziałają. Szczególnie w tak nielicznym gronie i przy tak marnym zapleczu lokalowym i finansowym 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jednak jest argument, przynajmniej bardzo ważny dla ras użytkowych. Suka wysterylizowania w szczenięctwie nie dojrzewa emocjonalnie. Suki pracujące w ratownictwie - te, które znam - sterylizowane były po trzeciej cieczce, po osiągnięciu pełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej. Do czegoś te hormony są potrzebne w organizmie.

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jaaga bardzo mnie dziwi twoje zdanie. Ostatnio na szkoleniu Dorota Sumińska bardzo dobitnie mówiła, ż sterylizacje TYLKo po pierwszej cieczce. Sumińska mówiła, że jest tego absolutnie pewna. Jeśli dobrze zrozumiałam ona albo się doktoryzowała albo pracowała na Wydziale Rozrodu Zwierząt, więc jej zdanie jest w pełni poparte naukowo. Chodzi o rozwój nie tylko psychiczny ale i fizyczny- kości, ścięgien itd. o odpowiednie wykształcenie wszystkich narządów dzięki hormownom płciowym, które przeciez nie wpływają tylko na płeć ;) Sumińska mówiła nawet, że jest znacznie lepiej sterylizować aborcyjnie niż przed zakończeniem dojrzewania płciowego....Ja się z nią w pełni zgadzam, często rozmawiać z osobami, którym wydaje psy do adopcji i skarża się że np. poprzednia sunia nie trzymała moczu itd po sterylizacji..wierz mi, że zawsze te problemy sa związane ze źle dobranym terminem zabiegu :( :(

więc jestem zdecydowanie na NIE dla sterylizacji szczeniąt

 

ps. zapraszam Cie na wielkopolską wieś ;)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Też jestem zwolenniczką kastracji, kiedy już rozwój fizyczny i psychiczny jest zakończony ( u dużych ras, później), ale w polskich warunkach, jest to akademicka dyskusja, bo w społeczeństwie jest powszechna niechęć do kastracji, rozumianej jako "okaleczanie".W dodatku, "pies lata za ciekającymi się sukami, a jak suczka nie da, to pies nie weźmie" i takie mądrości ludowe, są powszechne i trudne do zwalczenia. Podobnie z kotem, który ma " nie być łowny", chociaż ten łowny, to bardziej na ptaki poluje , niż na myszy :(. A tak na serio, to kiedy jako społeczeństwo, zobaczymy w naszych psach i kotach partnera, a nie taką lub inną przytulankę, mniej lub bardziej posłuszną naszej woli? albo co gorsza, niewolnika strzegącego za marną strawę naszego szeroko rozumianego "dobytku" 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ale jeśli mówimy o jakiejś kontroli liczby psów na wsiach, to chyba mniejszym złem byłaby sterylizacja wczesna, 5-6 miesiąc max, 

ta wczesna chroni przed pewnymi schorzeniami, ale może prowadzić do innych 

małe szanse wprowadzenia takiej "nowinki" na najbardziej konserwatywne tereny.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, helli napisał:

Ale jeśli mówimy o jakiejś kontroli liczby psów na wsiach, to chyba mniejszym złem byłaby sterylizacja wczesna, 5-6 miesiąc max, 

ta wczesna chroni przed pewnymi schorzeniami, ale może prowadzić do innych 

małe szanse wprowadzenia takiej "nowinki" na najbardziej konserwatywne tereny.

każdy ma jakieś swoje poglądy...tutaj też jest kwestia różnych kompromisów- bo chodzi i o zdrowie suczek i o zatrzymanie bezmyślnego mnożenia na potęge....Mam nadzieje, że wrócimy do tego tematu...Może warto by robić bazarki i pomagac kastrować wieś na terenach naszej Toli...

Póki co ...jak się czuja te szczeniaczki które pojechały do wlkpolski? czy coś wiadomo?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...