Jump to content
Dogomania

Niedoczynność tarczycy - interpretacja badań?


arnika

Recommended Posts

wreszcie dotarliśmy do upragnionego weta.

co za uroczy człowiek, mówię wam :D
teraz co kolwiek by się z parówą nie działo jestem przynajmniej spokojna, że jest pod fachową opieką.

dr kujawski od razu osłuchał parówsko, sprawdził porządnie (przez chyba z 5 min) oczka, słuch, oglądnął łapki, "obmacał" psisko :lol:
nie musiałam się martwić, zebym przypadkiem o czymś nie zapomniała, bo przeprowadził naprawdę fachowy wywiad. zlecił stosowne badania i.. wiecie czym mnie najbardziej ujął? po badzniu, patrzę co on robi, a ten odpina parówie smycz i.. hehe po uprzednim wyklepaniu starucha zaczyna go ubierać w jego kubrak :lol: no normalnie przekozak :lol: :lol: :lol:

parów był grzeczniejszy niż zwykle u innych wetów (tzn nie podjął próby sabotażu w postaci włażenia mi na szyję). moja dzielna parówka cudna :smilecol:

ok, dość zachwytów nad dr. kujawskim i parówą, teraz o zdrowiu parówki.
no więc dr stwierdził, że to prawdopodobie niedoczynność tarczycy. pobrał krew do badania, w piątek będą wyniki. jeśli jednak diagnoza się nie potwierdzi parówkę czeka tomografia komputerowa, bo jest podejrzenie o tętniaka lub guza mózgu :(
tyle na dzisiaj, więcej będę wiedzieć w piątek jak będą wyniki. bądźmy dobrej myśli, tzrymajcie dalej kciuki.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

acha, a co do poprzedniego weta..

pytam się dzisiaj kujawskiego, co tamten wcześniejszy podał parówie. ten zajrzał w książeczkę i się okazało, że parów dostał sterydy i antybiotyk!
pytam się po co? dr najpierw zaczął szukać jakiegoś sensownego wytłumaczenia, a póżniej mówi "proszę mi wybaczyć, nie będę tego komentował". wcześniej mu powiedziałam, ze tamten chciał profilaktycznie podać olkowi iwermektynę, bez uprzedniego pobrania zeskrbiny. kujawski uśmiechnął się tylko pod nosem, ale generalnie jak jeszcze zobaczył w książeczce metody "leczenia" .. echhh

no ale grunt, ze parów ma już fachową opiekę, oby tak dalej :)

Link to comment
Share on other sites

[b]arnika[/b] Ciesze sie, ze udalo Ci sie wreszcie trafic do "ODPOWIEDNIEGO" i odpowiedzialego weta. Mam nadzieje, ze sprawnie i szybko postawi trafna diagnoze, a choroba ktora ma byc wykryta, okaze sie jak najlzejsza!
Trzymama mocno kciuki!
Dobry wet, to juz polowa sukcesu!
Bedziemy czekac na wyniki badan i Twoja relacje!
Duzo zdrowka dla parowa :kciuki:

Link to comment
Share on other sites

diagnoza - niedoczynność tarczycy, wątroba też nie najlepiej.

jestem już zmęczona calym tym wariackim dniem, jutro wam napiszę jak było, a dziś zwracam się z prośbą. czy ktoś może podać mi linka do jakiejś stronki (jeśli taka istnieje) gdzie można znaleźć znalizę wyników badań krwi pieska? chodzi mi nie tylko o prawidłowe wskaźniki, ale przede wszystkim o analizę, czyli co oznacza np podwyższony poziom bilirubiny i takie tam.

z góry dziękuję.

P.S. wreszcie udało mi się wstawić fotki do podpisu. prawda, że uroczy? :wink:

Link to comment
Share on other sites

dzięki za zainteresowanie:)

nigdzie nie znalazłam interpretacji wyników, więc zaraz pozwolę sobie je tutaj umieścić, może ktoś miły się znajdzie i mi pomoże w ich interpretacji:D

tylko muszę coś wszamać, bo przez jakieś cholerne tłumaczenia offów jeszcze dziś nie zdążyłam nic do gęby włożyć :-?

Link to comment
Share on other sites

dobra, więc tak:


TSH (3-cia generacja) <0.004

T3 78.1

T4 1.53
-------------------------------------------------------------------------------------

ALT 100
AST 18
Białko c. 7,0
Bilirubina 0,5
AP 129
Kreatynina 1,2
Mocznik 27
--------------------------------------------------------------------------------------

PLT Flags: MIC
WBC 7.2
RBC 8.61
HGB 19.3
HCT 53 %
PLT 240
MCV 62
MCH 22.5
MCHC 36.5
RDW 13.9%
MPV 9.1

DIFF:
%LYM 13.9
%MON 3.6
%GRA 82.5
#LYM 0.9
#MON 0.2
#GRA 6.1

Są jeszcze wykresy WBC, RBC, PLT, ale tych już niestety nie umiem narysować:)

dla mnie to co powyżej to czarna magia, więc liczę, że moze ktoś z was może się wypowiedzieć na ten temat

Link to comment
Share on other sites

dostał 2 zastrzyki , niestety poza DEXAFORTem (już drugi raz), ciężko jest mi rozczytać (wiecie, przypadłość lekarzy). moze ELFOXIN, albo coś w tym stylu.

Kropelki EFA OLIE - codziennie po 10 kropli
EUTHYROX 25 - raz dziennie, pół godziny przed posilkiem 1\2 tabletki
KARSIVAN - raz dziennie 1\2 tabletki

za miesiąc mamy przyjść do kontroli i wtedy się okaże co dalej. wet powiedział, ze to w sumie lekka niewydolność tarczycy i dlatego takie dawki. powiedział też, że z wątrobą coś nie gra, ale stwierdził, że może się to poprawi jak się z howmonami unormuje. powtórzymy badania za miesiąc i wtedy zadecyduje o ewentualnym leczeniu no i o tym, czy robić tomografię.

Link to comment
Share on other sites

Niedoczynność tarczycy może być spowodowana przez:


niektóre choroby tarczycy (wole Hashimoto, podostre zapalenie tarczycy);
niedobór jodu w pożywieniu;
stan po chirurgicznym usunięciu dużej części tarczycy;
stan po leczeniu choroby tarczycy jodem radioaktywnym;
niedoczynność przysadki mózgowej (hipotyreoza II rzędu);
niedoczynność podwzgórza (hipotyreoza III rzędu).
Występuje dziewięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy

Niedobór hormonów tarczycy prowadzi do zwolnienia procesów życiowych organizmu. Niektóre objawy hipotyreozy to:


stałe uczucie zimna;
chłodna, szorstka skóra;

obrzęki różnych części ciała;
zmiany psychiczne: ospałość, senność, apatia, zwolnione myślenie, depresja;

sztywność i osłabienie mięśni, bóle w stawach;
zwolnienie tętna;
zaparcia.
Jeśli wydzielanie hormonów tarczycy gwałtownie spadnie, może dojść do śpiączki tarczycowej.



Diagnostyka

Prawidłowe rozpoznanie można postawić już na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych. Wykonuje się także laboratoryjne oznaczenie poziomu hormonów tarczycy i TSH we krwi pacjenta.

Poziom cholesterolu we krwi jest często podwyższony. W EKG mogą występować zmiany charakterystyczne dla hipotyreozy.

Inne badania mogą wyjaśnić, jaka choroba doprowadziła do obniżonego wydzielania hormonów tarczycy.

Leczenie

Podawanie leków zawierających hormony tarczycy.

Rokowanie

Dobre, jeśli choroba jest prawidłowo leczona. Należy zwrócić uwagę na podwyższone ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Link to comment
Share on other sites

A tu objawy niedoczynności u psa
[url]http://rodezjan-saba.webpark.pl/pol/zdrowie.htm#niedoczynnosc[/url]
i drugi
[url]http://www.vetserwis.pl/tarczyca_pies.html[/url]
A tu normy hormonów tarczycy
Tyroksyna (T4) całk. 3.50-11 ľg/dl 51-142 nmol/l
Tyroksyna (T4) całk. 3.50-11 ľg/dl 51-142 nmol/l
Trijodotyronina (13) 70-190 mg/dl 1,07-2,91 nmol/l
TSH < 5 mU/l

Link to comment
Share on other sites

dzięki arima, juz wcześniej czytałam o niedoczynności tarczycy, też międzyinnymi na vetserwisie:D

moze jesteś w stanie, albo ktokolwiek jest w stanie :D coś powiedzieć na temat pozostałych wyników badań? z tym niestety nie umiem sobie poradzić:(

Link to comment
Share on other sites

A tu morgologia

Odczyn Biernackiego (OB) do 12 mm/h
Krwinki czerwone (RBC) 4.2 - 5.4 mln/mm3
Krwinki białe (WBC) 4 500 do 10 000/mm3
Hemoglobina (HB) 12-16 g/100 ml
MCV 81-99 fl 80-94 fl
RDW 11,5-14,5%
Płytki krwi (PLT) 140 000-440 000/mm3
Według tego jest nieżle

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aga_ostaszewska'][b]arnika:[/b] Nie wiem co mam pisac w zwiazku z tym co napisala arnika! Oby diagnoza byla sluszna i psika szybko dochodzil do siebie! Przy podpisie fotki sa urocze :lol:[/quote]

dzięki :multi: szkoda, ze nie mogę więcej tu wstawić heh

Link to comment
Share on other sites

no i już myślałam, że będzie dobrze, a tu od kilku dni znowu się zaczeło
:(
już co prawda nie z taką częstotliwością, ale znowu zdarza mu się łapać niewidzialnych wrogów, z tym, że teraz wcale go to nie bawi. widzę, że czasem pies chodzi osowiały, zdezorientowany, wystraszony... i ten błagalny wzrok..
poza tym śpi całymi dniami, budzi się 2 czy 3 razy dziennie, na spacerki mu nie spieszno. nawet mu się zdażyło kilka razy wyjść raz dziennie! na spacerach z kolei zachowuje się normalnie, tzn biega, szczeka, wącha itp, ale po 10 min już stoi pod klatką, do domu i spowrotem do spania. w sumie nigdy nie był jakimś specjalnie aktywnym psem, szczególnie w zimie, ale nie aż tak.

płakać i się czasem chce jak widzę TEN wzrok...

Link to comment
Share on other sites

dzięki dziewczyny.

parów ma się trochę lepiej, choć wątpliwa to chyba poprawa w tym przypadku. bierze dziś 22 dzień leki i jeszcze mu się zdarza co jakiś czas idzieć obcych, tyle że już nie tak często. za tydzień idziemy na powtórne badania i zobaczymy. oprócz tego jest dalej wesołym cudnym parówem, tylko czasem łapie goo dziwny niepokój, najczęściej w nocy. ładuje się wtedy do łóżka i cały czas muszę go głaskać :roll:

kupiłam mu wczoraj okropnie kiczowatą, żółtą obrożę w pieski, kości i serduszka (pan w zoologicznym pytał się jak duży jest szczeniek hehe). wygląda uroczo, szczególnie w połączeniu ze swoim sportowym kombinezonem :lol: a co, niech chłopak ma coś jeszcze z życia, nie? :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

parów ma się duuużo lepiej. nie ma jak na razie halunków, jest bardziej radosny i w ogóle jest przecuuuuudny :D

w piątek idzie na wycięcie wszystkich paskudztw i usunięcie kamienia. mój biedny mały parów! trzymajcie kciuki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...