Jump to content
Dogomania

Co labek i ja musimy umieć robić, pokazać na wystawie??


marysia-loria

Recommended Posts

Mam kilka pytań dotyczących wystaw. Jestem tak jakby można powiedzieć początkująca w te klocki i jeszcze nie byłam na rzadnej wystawie z moją sunią.
No więc mam labradorke biszkoptową i chciałabym z nią jeździć na różne wystawy
Co musze ją nauczyć oprócz pozycji wysatwowej?
Czy będę musiała tam z nią biegac i w którą stronę??
Czy na wystawe mozna przyjechać jako widz?
W jakim terenie sie to odbywa w jakiejś hali czy na podwórku?
Na ile przed trzeba wysłać zgłoszenie udziału?
Skąd można wziąć taki formularz zgłoszeniowy??

Proszę o odpowiedzi na te pytania i prosze tez o jeszcze jakies inne uwagi co do wystawy jak dla mnie czyli zaczynające przygode z wystawami hehe
z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Witaj.

Przedewszystkim żeby wystawiać psa musi mieć on rodowód. Rozumiem, że takowy posiada twój pupilek.

Na wystawie pies oprócz dobrze opanowanej pozycji wystawowej musi dać sobie oglądnąć zęby przez sędziego, niedopuszczalne jest aby pies zawarczał na sędziego lub też uciekał i panikował. Musi stać spokojnie. Pozatym w przypadku samców sędzia również dotyka jąder czy są dobrze wykształcone i w takim wypadku pies też musi stać spokojnie i dać się dotknąć sędziemu. Pies musi znać komendę "stój" pozatym powinien ładnie chodzić i biegać przy nodze żeby nie naciągać się z nim na ringu.
Pies powinien być skupiony tylko na przewodniku żeby to osiągnąć najlepiej mieć przy sobie przysmaki lub ulubioną zabawkę. To jest tzw. wystawianie na przysmak lub na aport. Pies powinien utrzymywać kontakt wzrokowy z przewodnikiem.
Jeśli chodzi o tor poruszania się po ringu, to na początek zawsze jest bieganie po okręgu w przeciwną stronę do wskazówek zegara z psem po lewej stronie. Sędzia pokazuje o co mu chodzi więc nie trudno jest się domyśleć. Ważną sprawą jest aby pamiętać, że należy się ustawić na ringu zgodnie z numeracją tzn. każdy wystawiający ma przypisany numer katalogowy i na ringu ustawiamy się w kolejności od najniższego do najwyższego numerka i tak biegamy w takiej kolejności po ringu nie wyprzedzając nikogo. Przy ocenie indywidualnej może sędzia kazać poruszać się po trujkącie lub jeszcze raz po okręgu. Potem kiedy jest porównanie psów sędzia sam wedle uznania każe się nam przebiedz w lini prostej od siebie do siebie z konkurentem obok tzw."up and down". Sędzia podchodzi też do każdego z psów z osobna i go ogląda co już wcześniej napisałam. Dość często zdarza się, że po rozdaniu lokat, sędzia chce starannie opisać psy i prosi wystawców o "upozowanie psa", czyli ustawienie go w pozycji wystawowej.Pies ma stać jak wmurowany a sędzia dyktuje w tym czasie sekretarzowi swoje uwagi o budowie, kondycji i jakości zwierzęcia.
Ważną też sprawą jest aby wystawiający był ubrany kontrastowo w stosunku do psa.Tzn. jeżeli labek jest biszkoptowy to najlepiej jest ubrać się na czarno gdyż pies jest wtedy bardzo wyraźnie wyeksponowany i nie zlewa się z ubraniem wystawcy.

Sędzia może się zapytać o wiek psa.

Wystawy w lecie są organizowane na stadionach najczęściej, a w zimie na krytych chalach.
Mam nadzieję, że trochę Ci przybliżyłam temat wystaw choć jest to temat rzeka i wiele by tu jeszcze można mówić. Ale najlepiej uczy się w realu, teoria to dopiero połowa.

Pozdrawiam;)

Link to comment
Share on other sites

Formularz zgłoszeniowy bierzesz ze swojego oddziału w mieście w którym mieszkasz ale o ile mi wiadomo też można sobie wydrukować ze strony ZKwP z danego oddziału.Taki formularz trzeba na conajmniej miesiąc wcześniej wypełnić i zanieść do ZK i uiścić opłatę. Jeśli pies jest zgłoszony na wystawę międzynarodową to lepiej jest nawet dwa miesiące wczesniej zgłosić psa gdyż często jest tak ,że ilość zgłaszanych psów jest ograniczona.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję ci bardzo bardzo za te informacje bo włąsnie takie były mi potrzebne do wyjaśnienia. Mam nadzieje ze nie trzeba robić tam żadnych komend ale nawet jak bedzie trzeba to szczegółik ;P hehe
Wybieram się na wystawe 1.05 w Dobrym Mieście i mam pytanko czy można tam stać i oglądnąc bo na pierwszy raz nie chce brać psa chyba ze wezme i bede go miała na smyczy ale nie zgłoszonego do wystawy. Myśle ze mozna przyjechac tak obejrzeć ale prosze o potwierdzenie hehe

A możesz mi jeszcze powiedzieć ile mniej więcej kostzuje wystawienie psa???

Link to comment
Share on other sites

Koszt za zgłoszenie psiaka jest nieznacznie zróżnicowany. To zależy w jakim mieście wystawiasz pupilka i czy jest to wystawa krajowa czy międzynarodowa, a także w jakiej klasie zgłaszasz psiaka. W miastach o większym prestiżu jak np. Warszawa, kwota zgłoszenia na krajówkę może sięgać nawet 100 zł. Kwota za zgłoszenie na wystawę krajową zazwyczaj wynosi jakieś 80 zł - 90 zł. Za międzynarodową ponad 100 zł. Jeśli wystawiasz psiaka w klasie szczeniąt to tu jest niższa opłata i przeważnie wynosi 60 zł. W klasie championów nie płaci się nic i o ile dobrze pamiętam to w klasie weteranów również nic. Ale najlepiej to upewnić się w swoim oddziale ZK. Tam Ci wszystko powiedzą.

Jak najbardziej możesz być jako widz, ale niestety bez pieska, tam jest wstęp tylko z psiakami zgłoszonymi.
Jest to zrozumiałe, bo gdyby każdy chciał przyprowadzić z widzów jeszcze swojego psiaka to byłby niesamowity bałagan i mnóstwo nieporozumień.

Link to comment
Share on other sites

Zawsze musi być ten pierwszy raz;) na początku człowiek jest zdezorientowany troszki. Jako widz będzie Ci lepej obserwować jak inni wystawcy prezentują swoje psiaki, bo nie będziesz zaabsorbowana swoim psiakiem. Najważniejsze, żeby nauczyć się jakie są konkurencje.
BOS - Best of Sex czyli zwycięzca wystawy.
BOB - Best of Breed czyli zwycięzca rasy.
BOG - Best of Group czyli zwycięzca grupy.
BIS - Best in Show czyli najpiękniejszy pies wystawy.

Pozatym tylko na wystawie międzynarodowej pies , który zdobył tytuł Zwycięzcy Wystawy, może otrzymać tzw.CACIB czyli certyfikat na championa, który jest bardzo ważny i honorowany na całym świecie. Kilka takich tytułów pozwala psu uzyskać tytuł championa międzynarodowego.
Na wszystkich innych wystawach każdy zwycięzca klasy dorosłej a więc bez klasy szczeniąt i klasy młodzieży, może uzyskać tzw. CWC czyli Certyfikat na Wystawowego Championa.

Jest jeszcze jeden warunek, od uzyskania pierwszego do uzyskania trzeciego, kończącego championat CWC, musi upłynąć co najmniej pełne 6 miesięcy ale i kilka lat, żadne przepisy tego nie ograniczają.

Jest jeszcze więcej tych przepisów, ale te są najważniejsze, z czasem wiedza na ten temat przyjdzie Ci sama jak będziesz jeździć na wystawy i wsiąkniesz w ten "sport kynologiczny".:)

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marysia-loria']a twój czy tam twoja jest championem??[/quote]


He,he nie Diego nie jest niestety championem. Musieliśmy zakończyć karierę wystawową dosyć szybko. Poprostu stwierdziłam, że się nie nadaje na reproduktora. Zauważyłam, że jest wiele labków o wiele piękniejszych eksterierowo niż mój, a pozatym mam z nim pewne problemy behawioralne, które niestety nie są porządane u tej rasy. A ponieważ jestem odpowiedzialnym właścicielem i miłośnikiem rasy, więc stwierdziłam, że nie będę rozmnażała psa który nie do końca odpowiada wzorcowi rasy.
Moda na tą rasę i tak zrobiła jej dużą krzywdę i ja nie będę się dołączała do tego. Zauważyłam, że hodowcy zrzeszeni w ZK nie przykładają zbyt dużej wagi do starannego dobierania psów i suk hodowlanych i dopuszczają do hodowli nawet psy agresywne lub lękliwe. Sędziowie na wystawach też nie są bez winy, bo są zbyt pobłażliwi i nawet gdy widzą psa agresywnego na ringu to nie dyskwalifikują go tylko przepuszczają dalej lub co gorsza dają mu pierwsze miejsce utwierdzając tym samym właściciela takiego psa w mniemaniu, że z jego psem jest wszystko ok. Taki wystawca wystarczy, że dostanie trzy oceny doskonałe i ma już zrobioną hodowlankę, i ma daleko gdzieś, że jego pies jest agresywny i przeniesie te cechy na szczenięta, bo przecież sędzia nie zadał sobie trudu ,żeby zdyskwalifikować jego psa, a skoro nie zdyskwalifikował i na dodatek dał ocenę doskonałą to znaczy że jego pies jest cool:wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash:

Nie wspomnę już o pseudohodowcach, którzy mnożą na potęgę psy w typie labków. Bo przecież rasa popularna to można na tym nieźle zarobić:flop::flop::flop::flop::flop::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::snipersm::snipersm::snipersm:

Jeśli chcesz wystawiać psinę, to musisz mieć nerwy ze stali.
I pamiętaj, lepiej być surowym i wymagającym sędzią dla swojego psiaka niż ignorantem. Miłość, miłością do swojego pupila, ale hodowla to już oddzielna sprawa i należy te dwie rzeczy rozróżnić i nie rozmnażać swojego psiaka tylko dlatego ,że chce się mieć po nim pamiątkę czy też tylko dlatego ,że zainwestowało się w niego sporo kasy. Nigdzie nie jest powiedziane, że każdy rodowodowy pies czy suka musi być zwierzęciem hodowlanym.

Pozdrawiam serdecznie, życzę sukcesów.

Link to comment
Share on other sites

Powiem szczerze, że wśród suk mało jest takich które budziłyby zachwyt. Dużo jest takich które są małe i drobne. Najlepiej prezentują się te w typie samczym, czyli o grubym, mocnym kośćcu z dużą masywną głową i szeroką kufą a także piękną szeroką i głęboką piersią.
Właściwe jest aby pies jak i suka mieściły się w kwadracie, tzn. korpus nie może być za długi.
Tak zbudowany pies czy suka dają wrażenie zwartej budowy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...