Jump to content
Dogomania

Spróbować?


a.g.a

Recommended Posts

Hej...

Mam 9-cio miesięcznego obecnie Airedale Terriera (pies), z rodowodem ZKwP po fajnych rodzicach...Mąż od maja coś przebąkiwał o wystawie dla zabawy....W maju przez problemy rodzinne nie było możliwe pojechać, plus jest problem z przygotowaniem psa do wystawy, bo w moim mieście nikt nie podejmie się trymować Airedale obojętnie czy do wystawy czy nie. Najbliższy groomer to miasto 80 km od domu ( lub drugi, ponad 100 w jedną stronę). Dzięki poradom tutaj zaopatrzyłam się w sprzęt i trymuję psa sama , bazując na poradach z YT i książce "Notes from grooming table". Jakoś idzie, mam problem z dopracowaniem głowy...Więc teraz do rzeczy. Zastanawiam się, czy nie podejść z moim psiakiem na wystawę, która w następnym roku odbędzie się w moim mieście. Nie mam jakiś oczekiwań czy ambicji, po prostu chcę pokazać mojego psa. Ale....nigdy nie wystawiałam psa i nie wiem jak się do tego zabrać...Czy dobrym pomysłem jest konsultacja w sekcji mojego Oddziału ZKwP? Czy tam powinnam uzyskać informację, jak wystawia się Airedale Terriera, w sensie tej postawy ? Czy mam go zacząć przyzwyczajać do oglądania zębów, łap i dotykania? To znaczy on jest głaskany i lubi przytulanie ale domyślam się, że tu psa trzeba jakoś inaczej uczyć? I czy wogóle to jest dobry pomysł, żeby spróbować, tak dla siebie? Czy lepiej jak się nie myśli o hodowli to się w to nie pchać? Nie oczekuję przy tym, że mam jakiegoś Championa, bo najważniejsze dla mnie, że mam psiego przyjaciela na kolejne X lat, po prostu wydaje mi się, że może to być fajne, sporadyczne wydarzenie, w którym razem możemy wziąć udział.

Link to comment
Share on other sites

Porad powinnaś uzyskać w swoim oddziale Związku w sekcji teriery., W domu powinnaś go uczyć pokazywania zębów i spokojnego stania w prawidłowej pozycji. mam psy rasow ponad 54 lata, prawie wszystkie byly wystawiane bo mnie to po prostu bawiło, dawniej wystawy były imprezami towarzyskimi, wystawcy się przyjaźnili, nie bylo wściekłej rywalizacji tylko raczej sportowa.

szkoda, że nie mieszkasz w Warszawie lub w pobliżu bo mnogłabym ci pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Hej

Dziękuję za odpowiedź.  Niestety, nie mieszkam w Warszawie, ani okolicy. Co do wystaw, zawsze myślałam, że to rywalizacja w sympatycznej i przyjacielskiej atmosferze miłośników ras...Ponad 12 lat temu, z moim poprzednim erdelem byłam na jednej. Nie wystawiałam, po prostu hodowczyni wystawiała swoje psy i przy okaxji chciała sprawdzić, jak rozwija się mój szczeniak, więc umówiliśmy się na wystawie. Było fajnie, tyle że....niestety część hodowców zachowywało się niesportowo, wyśmiewając potknięcia rywali itp. Mam nadzieję, że coś się zmieniło pod tym względem.  Tak jak pisałam, chcę po prostu zobaczyć, czy wystawianie psa mi się spodoba, szczególnie, że teraz mam więcej czasu, jako że dziecko mam już pełnoletnie . Może będzie fajnie? Jest to też jakiś impuls do nauki trymowania i regularnego jego wykonywania. No i Pani z psiej szkoły zachęca nas wszystkich do brania udziału w wystawach, skoro już mamy psy to mówi, że warto spróbować...( sama jest hodowczynią i jeździ na wystawy).

Link to comment
Share on other sites

Spróbować zawsze warto, ja to bardzo lubiłam, miałam niezłe psy choć nie zawsze wygrywały ale to dla mnie była zabawa, sport.

Teraz niestety sporo się zmieniło i to na gorsze, ludzie niestety są jacy są ale na szczęście nie wszyscy.

Trymowanie erdela jest dosyć trudne, moja znajoma, która je miała robiła to u specjalisty, żeby na wystawie wypadały ładnie.Jeżeli masz w pobliżu jakieś większe miasto, w którym są tacy specjaliści bo ktoś musi ci pokazać jak to robić prawidłowo.

A wystawy są fajne jeżeli sie nie bierze ich tak jak niektorzy czyli zaborczo i zbyt ambitnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dziękuję...Nie, wystawa to dla zabawy, raz nie mam jakiegoś parcia na championa ( poprzedni pies miał naprawdę imponujących rodziców i być może duże szanse na wystawach), dwa, w umowie mam wpis, że pies nie jest przeznaczony do rozrodu, to po prostu próba znalezienia nowego hobby ( wiesz, dziecko już dorosłe, więcej wolnego czasu dla nas, rodziców)...Zobaczymy...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...