Jump to content
Dogomania

Suczka zagryzła szczenię innej suczki


paulabb

Recommended Posts

Witam, jestem początkującym hodowcą. Około 2 tygodni temu w naszej hodowli przyszły na świat szczeniaki rasy maltańczyk. Po około 4 dniach od porodu znalazłam martwego szczeniaka, szczenię leżało w innym pomieszczeniu a na jego ciele znajdowały się ślady zębów. Po jakimś czasie zauważyłam jak starsza suczka (rasy shih tzu), która „dominuje” w stadzie stara się „złapać” kolejnego szczeniaka z ich legowiska pod nieobecność matki szczeniąt. Jako tymczasowe rozwiązanie zakupiłam zamykany kojec dla szczeniaków, jednak pieski rosną zaczynaja chodzić i pewne jest że po jakimś czasie będę musiała z kojca zrezygnować. Błagam o jakiekolwiek rady, nie chcę oddawać starszej suczki a wieczne izolowanie jej jest prawdziwą udręką. Nie straciła ona zainteresowania pieskami, często drapie w ich kojec. Czy jest możliwe aby suczkę jakoś do tych szczeniaków przyzwyczaić tak by nie zrobiła krzywdy maluszkom?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą radę!

Link to comment
Share on other sites

W stadzie dzikich psów dominująca suka albo odebrałaby szczeniaki drugiej podporządkowanej suce-matce, gdyby nie miała własnych, albo zagryzłaby je. To zdarza się też w hodowlach klatkowych, gdzie suki rywalizują ze sobą. Po prostu stado dzikich psów nie wykarmiłoby jednocześnie dwóch miotów - prawo do rozmnażania ma tylko jedna samica. Do czasu sprzedaży szczeniąt izoluj starszą sukę. Na ewentualne zmiany wzajemnych relacji obu suk przyjdzie czas później. Nie wiń starszej suki o takie zachowanie - to po prostu dyktuje jej instynkt.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...