Jump to content
Dogomania

Rewa - znaleziona na śmietiku, zestresowana sunia, która kompletnie nie radzi sobie w warunkach schroniska prosi i pomoc. Ma miejsce u kikou, ale brakuje jej funduszy. Pomóżmy jej


elik

Recommended Posts

Dnia 16.11.2022 o 14:44, dwbem napisał:

Co tym psiakom ludzie zrobili, że nawet po długim pobycie w dobrym domu nie potrafią zaufać. Straszne to.

Też się nieraz nad tym zastanawiałam, ale normalny człowiek nie wymyśli tego, do czego zdolny jest zwyrodnialec.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 18.11.2022 o 10:08, elik napisał:

Jeśli tak bardzo boi się człowieka, to musiał ją ktoś bardzo, bardzo skrzywdzić i to nie jeden raz  😭          

Albo jako szczeniak wychowywała się dziko albo pół-dziko, bez bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 18.11.2022 o 11:22, Isiak napisał:

Albo jako szczeniak wychowywała się dziko albo pół-dziko, bez bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Tylko Rewa jest już starszym psiakiem i od okresu szczenięctwa już dużo czasu upłynęło więc skoro tyle czasu przeżyła, to musiała mieć kontakt z człowiekiem i wreszcie poczułaby jakąś bliższą więź, chyba, że ten kontakt nie był dla niej miły.

Link to comment
Share on other sites

Może ten kontakt ograniczał się do widoku człowieka, kiedy przynosił miskę jej matce. Nie była prawidłowo socjalizowana i żyła nie tyle z człowiekiem, co obok niego, jak koty wolnożyjące. Toleruje w swoim świecie człowieka jako zło konieczne, jako dostarczyciela jedzenia, a nie towarzysza. Tak sobie myślę. Ale to tylko moje zdanie, może nie mam racji. Może Sowa miałaby jakąś mądrą teorię.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 18.11.2022 o 12:53, Isiak napisał:

Może Sowa miałaby jakąś mądrą teorię.

To nie moja teoria - to fakty. Zwierzę nie socjalizowane w pierwszym okresie życia pozostanie zwierzątkiem niezdolnym do bliższych kontaktów z istotami, których nie poznało w odpowiednim czasie.  Nie musi być skrzywdzone, ale nastawi się tylko na bliższe kontakty z przedstawicielami tego gatunku, który poznało do krytycznego okresu. U ptaków to jest jeszcze silniejsze. Pisklęta reagują na pierwszy kontakt głosowy albo na dźwięk słyszany tuż przed wykluciem się z jajka. To naturalna biologiczna ochrona każdego gatunku - unikanie obcych gatunków, dążenie do kontaktu tylko z istotami poznanymi w pierwszym okresie życia.

Mój zamojski Tito-Malutek słyszy - a zachowywał się jakby był głuchy, po prostu ludzki głos był dla niego obojętnym szumem, jak dla kogoś, kto mieszka blisko autostrady, szum jadących pojazdów. Pies jest u mnie ponad półtora roku, znał dom, samochód, windę - ale nie cieszy go bliskość człowieka.  - ekscytuje się przed wyjściem na spacer, ale to nie jest pod moim adresem. Nie umie się bawić z człowiekiem, człowiek jest tylko dostarczycielem jedzenia. Czasem zachowuje się jakby kogoś poznawał, jakby chciał kontaktu - ale to są tylko rzadkie, kilkusekundowe przebłyski.  Reaguje bardzo dobrze na jedzenie w ręce człowieka - karmiony był, ale to wszystko. Podobnie Abi - dzikuska też z Zamościa - dopiero po trzech czy nawet czterech latach świadomie zamerdała ogonem do swojej pani. Na serdeczność nie ma co liczyć lepiej.

Psy z masowych hodowli, które człowiek tylko karmi, też nie rozwiną się uczuciowo.

Dzieci z domów dziecka, dzieci sieroce, a nawet te z normalnych domów, którym "tylko" w bardzo wczesnym dzieciństwie nie okazywano uczucia, będą świadome, już jako dorosłe, potrzeby uczuć, ale to będzie wyrozumowana świadomość, a nie wewnętrzna potrzeba.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nie zgadzam się.

Miałam dziką, z dużej woliery, Krasnopiórkę. Kumplowała się z moim kotem,nie bała się go kompletnie, mnie też, a z kotem nie miała z pewnością do czynienia wcześniej, z człowiekiem o tyle, że dosypywał żarcia i coś tam sprzątał.

image.png.ef511eef05dc210cb66652bfe01f67f4.png

Link to comment
Share on other sites

Na konto Rewuni wpłynęły poniższe kwoty:

   20,00 od   jaguska  deklaracja XI   -  16.11.
   20,00 od  Livka deklaracja  XI  -  17.11.
   30,00 od  jaguska  -  19.11. 
     60,00 od  helli deklaracja  XI  -  19.11.

Bardzo serdecznie dziękuję

357693288_pikne2.jpg.54588112d3c2cd41c157ac688c948d3a.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na konto Rewuni wpłynęły poniższe kwoty:

   30,00 od  limonka80 deklaracja XII   -  2.12.
   20,00 od  Ewa Marta deklaracja  XII  -  2.12.
   50,00 od  MALWA deklaracja  XII  -  2.12. 
     20,00 od  dorcia01 deklaracja  XII  -  3.12.
   10,00 od   mari23  deklaracja XII   -  5.12.
   10,00 od   Nesiowata  deklaracja XII   -  6.12.
   40,00 od   Kaas1  deklaracja XII   -  7.12.
   25,00 od   Pan Mateusz  deklaracja XII   -  7.12.
   10,00 od   Nesiowata  deklaracja I.2023   -  7.12.
 

Bardzo serdecznie dziękuję

3389816_a72cf669.jpg.1d0511b7e462ca753ee24c0560b0f85a.jpg

   oraz
       25,00 od   elik  deklaracja XII   -  7.12.

Link to comment
Share on other sites

Na konto Rewuni wpłynęły poniższe kwoty:

   20,00 od  Livka deklaracja XII   -  13.12.
   20,00 od  jaguska deklaracja  XII  -  13.12.
   20,00 od  Agnieszki od elik deklaracja  XII  -  14.12. 
     30,00 od  markofix1  -  17.12.
 

Bardzo serdecznie dziękuję

276952897_choinka21.jpg.707814e5f518b273bedc1e076333adc8.jpg

1089552498_dlaWaslove.jpg.d02224b911d0e90303af0673863f03ab.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wolne chwile umila sobie... kopaniem dołków. Kopie z pasją ze swoim dzikim kolegą. Nie chce się wydostać tak sobie po prostu kopią. W Sylwestra oboje zgodnie schowali się w domu. To mnie cieszy bo niby tak zbytnio nie lubią przebywać w domu, jak tylko coś niepokojącego dzieje się w okolicy schronienia szukają w domu. 🙂

IMG_20230103_131924.jpg

IMG_20230103_131845.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...