Jump to content
Dogomania

Kiedyś bezdomna Suzi a teraz Sonieczka , pies , który ma swój wspaniały dom u naszej kochanej elik.


Recommended Posts

Elik, czytając wszystko odnoszę wrażenie, jakbyś nigdy nie miała psa. Wyłącz nerwy, włącz inteligencję i intuicję, sama będziesz wiedziała co robić. To nie jest skomplikowany piesek, musi tylko Ci zaufać, a w nerwach trudno.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nadczynność tarczycy u psów to wielka rzadkość.

Trzeba spokojnie poczekać co się będzie działo. Za szybkie i nadmierne działanie tez psu nie służy.

Nie zmieniałabym karmy co chwilę, bo przewód pokarmowy nie dąży się przyzwyczaić.

Zamiast ryżu bardzo dobra jest kasza jaglana.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, elik napisał:

aby Suzi wyszła na ludzi, znaczy na psy  🙂

Wyjdzie szybciej niż myślisz, skoro tak szybko zrozumiała, jakie zachowanie jest akceptowane u Onaa. Nie szukałabym nowych smaków, odrobina tego co dostaje, ale podana z ręki też jest nagrodą. I nagrodą dla niej będzie ciepły ton głosu, pogłaskanie - ale skojarz to wszystko ze słowem "dobrze". "Dobrze" za każdym razem kiedy zachowuje się zgodnie z Twoim oczekiwaniami, "dobrze" kiedy jest jej samej dobrze - np kiedy się cieszy, wita, coś je - tym słowem będziesz ja sterować, nazywaj to, co robi sama z siebie i dokładaj "dobrze". Teraz jak najmniej innych słów - oprócz nazwania czynności i akceptacji tej czynności słowem "dobrze". Łatwiej skojarzy i zapamięta, niż gdybyś ją zalewała potokiem różnych słów.

Przykład mojej komunikacji z 3-miesięczną wtedy maliniaczką:

"Chwalić - ile razy można? Proszę bardzo, trzymiesięczna Raszka wychodzi na spacer. Idziemy, Raszka! Raszka podbiega, dobrze, jest przy mnie, siad, dobrze. Zakładam obrożę, Raszka siedzi, dobrze, otwieram drzwi, waruj, dobrze. Wychodzę na klatkę schodową. Idziemy, dobrze, Raszka przechodzi przez drzwi, siad, dobrze, bo muszę zamknąć drzwi na klucz. Idziemy, dobrze. Pierwszy podest schodów - stop, dobrze, idziemy, drugi podest, stop, dobrze, idziemy, dobrze (czemu stop - a temu, że nie lubię po schodach zbiegać). Przed bramą - stop, dobrze, brama otwarta, idziemy, dobrze, przed samochodem - siad, dobrze, otwieram auto - do wozu - Raszka wskakuje - dobrze, waruj, dobrze"

W każdą czynność można naprowadzić smakolem lub dopasować słowo do tego co pies robi sam z siebie. Ważne, aby zrozumiała, że "dobrze" to pełna aprobata, a "nie" - to znaczy zachowaj się inaczej. I wszystko pójdzie bardzo łatwo.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że jak Suzi wróci do normy i spokojności, a Ty, Elu będziesz miała więcej czasu dla siebie i psów, zrób Suzi badanie ogólne krwi +kontrola enzymów wątrobowych, + badanie h tarczycy i test SNAP CpL  na trzustkową lipazę. Wszystko z jednym zamachem :) 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Onaa napisał:

Suzi dzisiaj mnie poznała :). W domu było podobnie jak wczoraj z tym, że Suzi dzisiaj nie wskakiwała na łóżko, tylko jak jej pokazałam, i tylko na chwilę, widać było że tęskni i chodzi i czeka. Za to biedna znalazła sobie miejscówkę w przedpokoju, niedaleko drzwi wejściowych, mam tam szafkę , obok jest wieszak z ubraniami a pod nimi pufa.

 

1626871005624.jpg

1626797550802.jpg

Śliczna malutka ale widać ,że jest zestresowana. Myślę ,że powodem biegunki może być najzwyczajniej stres. Za dużo było zmian w ostatnim czasie co moim skromnym zdaniem mogło spowodować nerwowe reakcje. Nikt nie lubi zmian a psiaki chyba najbardziej je przeżywają.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zmiany karmy w sytuacji kiedy psiak nie ma powodu do stresu też zazwyczaj nie wywołują senacji. Nie miałam nigdy problemów z biegunkami u moich psiaków a zmieniam karmy od czasu do czasu. Zawsze bezproblemowo przechodziły na inną. Suzi jest bardzo wrażliwa i widać ,że się denerwuje i to może być powodem rozwolnienia. 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Sowa napisał:

W każdą czynność można naprowadzić smakolem lub dopasować słowo do tego co pies robi sam z siebie. Ważne, aby zrozumiała, że "dobrze" to pełna aprobata, a "nie" - to znaczy zachowaj się inaczej. I wszystko pójdzie bardzo łatwo.

Sowo kochana, wielkie dzięki. Gdy coś robi tak, że ja to aprobuję lub gdy po prostu tak powinna, mówię dobry pies. Może tak być, czy jednak skrócić do dobrze
Stanowcze Nie i rozcapirzoną dłoń już kojarzy prawidłowo 🙂  Faktycznie jest bardzo pojętna i nastawiona na człowieka.

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, konfirm31 napisał:

Myślę, że jak Suzi wróci do normy i spokojności, a Ty, Elu będziesz miała więcej czasu dla siebie i psów, zrób Suzi badanie ogólne krwi +kontrola enzymów wątrobowych, + badanie h tarczycy i test SNAP CpL  na trzustkową lipazę. Wszystko z jednym zamachem 🙂

Bardzo bym chciała, żebym nie musiała jej nigdzie wozić, żeby spokojnie czekała na mój powrót do domu. To zajmuje mi niepotrzebnie dużo czasu, a u niej powoduje stres.
Jakieś badania krwi już miała, wyniki ma Basia. Dzisiaj już jest późno, ale jutro poproszę żeby zajrzała i powiedziała co było robione, a co trzeba zrobić

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, ewu napisał:

Zmiany karmy w sytuacji kiedy psiak nie ma powodu do stresu też raczej nie powinny wywoływać senacji. Nie miałam nigdy problemów z biegunkami u moich psiaków a zmieniam karmy od czasu do czasu. Zawsze bezproblemowo przechodziły na inną. Suzi jest bardzo wrażliwa i widać ,że się denerwuje i to może być powodem rozwolnienia. 

Masz rację Basiu. Suzi jest bardzo wrażliwa i rozwolnienie może być wynikiem stresu, którego Suzi na ostatnio zbyt dużo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, elik napisał:

Gdy coś robi tak, że ja to aprobuję lub gdy po prostu tak powinna, mówię dobry pies. Może tak być, czy jednak skrócić do dobrze
Stanowcze Nie i rozcapirzoną dłoń już kojarzy prawidłowo

Skróć do "dobrze". Łatwiej zapamięta, a i Ty inaczej to jedno słowo zaakcentujesz. Dlatego też lepsze jest krótkie "NIE" niż rozwleczone "nie wolno". I mów to "dobrze" także wtedy, kiedy dajesz jej jedzenie, kiedy ją głaszczesz - ona ma to słowo skojarzyć z odczuwaniem przyjemności, z oczekiwaniem na przyjemność. Zawsze "dobrze" PRZED głaskaniem, jedzeniem, gdy wracasz i Cię wita - takie słowo-wytrych do psiej duszy. I nazywaj to, co ona robi sama z siebie . Biegnie do Ciebie - przywitaj, dobrze, usiądzie -siad, dobrze, wącha coś - zobacz, dobrze. I tak dalej, zacznie rozumieć więcej. Rozcapierzona dłoń - pomaga zrozumieć "nie", ale ZAWSZE po "Nie" musisz powiedzieć jej, co ma zrobić. Np ona chce skoczyć na łóżko - nie, miejsce, dobrze. Oczywiście ze słowem "miejsce" musisz wskazać czy zaprowadzić na legowisko. Albo skłonić do siadu, wtedy będzie - nie, siad,dobrze.

Psy wspaniale kojarzą nasze gesty z czynnością. Pies obserwując Twoją uniesioną dłoń nieruchomieje z reguły, a Ty możesz cofnąć się o krok, powtarzając "zostań, dobrze".  Wrócisz do psa, powtórzysz "dobrze" i powiesz np - biegaj, czyli może robić co chce, a Ty już nie zwracasz na nią uwagi. Nauka domowego życia dla psa jest prosta jak konstrukcja cepa:-), byle pamiętać, jakich słów używamy w jakim znaczeniu, aby jedno z domowników nie mówiło "waruj", a drugie "leżeć". 

Jeszcze trochę, a suka w nagrodę za to, że przybiegnie na zawołanie, będzie mogła szukać kluczy zgubionych celowo w ogródku...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zastosuję i ja do mojej (już mojej) niespełna rocznej Tinki...oj odwykłam od młodych piesków, od lat tylko "starszaki", młode zazwyczaj szybko do adopcji szły...

Kibicuję Suzi i uczę się niejako "przy okazji". Życzę szybkiego rozwiązania wszystkich "Suzi-problemów"  <3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 29.06.2021 o 21:23, elik napisał:

Uprzedziłam. Pani była o krok od rezygnacji, ale urok suni zadecydował, że została w DT 🙂  Podałam Pani Kasi adres strony nosem.pl.
Pani była już z sunią u weta i suni zrobiono full serwis. Usunięto szwy po sterylizacji, pobrano krew do analizy, skontrolowano gruczoły kołoodbytowe (są w porządku) i obcięto pazurki. Niestety zbyt długi okres nie obcinania pazurków spowodował to, że teraz nie można obciąć tyle, ile byłoby wskazane. Teraz trzeba będzie częściej obcinać i po trochu coraz więcej. Suzi będzie miała zbadany kał.  Pani Kasia wzięła pojemniczek i będzie zbierać kał suni przez 3 dni.
W domu jest dwuletni sympatyczny kocurek. Bardzo chciał zapoznać się z Suzi  🙂  łapeczką chciał ją pacnąć, ale sunia odskoczyła. Ciekawe jak rozwiną się kocio-psie stosunki.

Musiałam zawieźć Suzi na drugi koniec Krakowa - z okolic autostrady Wrocław-Rzeszów do wylotu z Krakowa w kierunku Warszawy. Nie ma bezpośredniego połączenia komunikacja miejską, a ponadto nie wiedziałam jak sunia będzie zachowywała się w tramwaju, czy autobusie, a musiałybyśmy korzystać z obu środków lokomocji. Jazda trwałaby około godziny. W tej sytuacji skorzystałam z taksówki tak w jedną, jak i w drugą stronę. Do DT wiózł nas sympatyczny pan, który jak dowiedział się, że sunia jest ze schroniska i jadę z nią do domu tymczasowego, to przy płaceniu powiedział, że od niego sunia ma 7 zł i żebym zapłaciła tylko 30,00 zł.  Miły gest 🙂  Droga powrotna z powodu korków (godziny szczytu) trwała prawie 2x dłużej.  Basia prosiła, żebym wkleiła skany paragonów.
1991766114_opatazatakswk.png.f6dedbfc281c4eb3294c05419f5c3442.png

To do zwrotu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, ewu napisał:

Wpłaty dla Suzi:

14.07 Konfirm31       30 zł

15.07 limonka 80  200 zł

19.07 Nesiowata    20 zł

Razem : 250 zł

Dziękuję:)

 

 

 

 

 

Ewu, wpłaciłam na Twoje konto w lipcu na Suzi 60 zł( podwójną stałą, z racji zwiększonych wydatków) i 30 zł na jamniczkę. Razem 90 zł

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Poker napisał:

Badania są sprzed miesiąca. Dobrze by było powtórzyć te, które były nieprawidłowe. Suzi chyba nie miała badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby, a dobrze b było wykluczyć.

Mogę to zrobić, ale dopiero jak wrócimy do Krakowa, tu nie ufam wetom.
Czy mogłabyś zaproponować co konkretnie zbadać u Suzi, co miałabym zlecić wetowi?

Link to comment
Share on other sites

Jak na razie, Suzi na działce spisuje się bardzo dobrze. Grzecznie jechała samochodem, nawet grzeczniej niż mój Alfik  🙂   Na działce prędko przychodzi na każde zawołanie, chociaż widać, że ma ochotę wyjść za bramkę. Musimy pamiętać i zamykaniu bramki, czym dotychczas nie za bardzo się przejmowaliśmy. Moje psiaki nie miały zakusów, żeby wyjść poza teren działki.
Musiałam kupić Suzi obrożę przeciw-kleszczową, ponieważ wzdłuż ogrodzenia mamy szpaler tui, a w nich masa kleszczy. Oboje z mężem i oczywiście Alfik także, już byliśmy ich karmicielami. Ja nawet musiałam skorzystać z pomocy chirurga po tym, jak mąż nieudolnie usiłował wyciągnąć ze mnie tego gada. Zakończyło się kuracją antybiotykową.   

20210722_103330.jpg.efd4cdf6768bb7e3b02b7ca77d5c4a33.jpg

20210722_103409.jpg.b85e3f2f5481931f11b7352c15047c09.jpg

 

20210722_103516.jpg.85e98feb17611f8a66ead418b83aada9.jpg

Pochwalę się lilią, jaką zastałam po powrocie na działkę. Gdy wyjeżdżaliśmy nie było, ani jednego rozwiniętego pąka. Za te kilka dni rozkwitły prawie wszystkie.

20210722_083402.jpg.aba0b9132002ffd36c05f2b9830ced49.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, konfirm31 napisał:

Ewu, wpłaciłam na Twoje konto w lipcu na Suzi 60 zł( podwójną stałą, z racji zwiększonych wydatków) i 30 zł na jamniczkę. Razem 90 zł

Dziękuję, ja mysłałam,że Suzi 30 zł a Aga 60 zł. Przepraszam.

Teraz zakładam wątek Aguni i wypiszę wszystkie wpłaty. Nie chciałam tu mieszac , już poprawiam.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, konfirm31 napisał:

Ewu, wpłaciłam na Twoje konto w lipcu na Suzi 60 zł( podwójną stałą, z racji zwiększonych wydatków) i 30 zł na jamniczkę. Razem 90 zł

SUZI STAŁA LIPIEC, AGA JEDNORAZOWO KONFIRM31   i j ja źle zrozumiałam.

Bardzo, bardzo przepraszam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...