Jump to content
Dogomania

Kiedyś bezdomna Suzi a teraz Sonieczka , pies , który ma swój wspaniały dom u naszej kochanej elik.


Recommended Posts

Dnia 3.03.2022 o 10:31, Nesiowata napisał:

To jest obłęd.

No właśnie. Pieniądze wydałam na dietetyczkę i nie wiem co dalej robić. Stosowanie tej diety zajmie mi mnóstwo czasu i pieniędzy. Chyba nie jestem na to gotowa. Myślałam, że dostane przepis typu:  ileś tam mięsa takiego, ileś warzyw,  gramatura dla każdego  i tyle, a dostałam przepis na jedzenie pieska rodziny królewskiej, który ma swojego osobistego kucharza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Elu, nie martw się. To wszystko możesz robić po swojemu, ale korzystając z wytycznych które dostałaś. To wydaje się trudne, ale wprawisz się. Ja tak robię od trzech lat dla Dżekusia -  gotuję mu ze składników które może jeść, wg podobnych wytycznych. Stosuję część z tych suplementów, innych nie, czasem mniej znaczy więcej 🙂

Dżekuś jest już mocno starszym pieskiem, od początku walczymy z problemami z wątrobą, trzustką, ma delikatny układ pokarmowy, tendencję do krwotocznego zapalenia jelit i żołądka, w zeszłym roku latem o mało nie umarł, .... 

Stosujemy niektóre z suplementów które są w Twojej rozpisce powyżej - ostropest, olej lniany, olej z czarnuszki, zmielone pestki dyni, imbir (bez cynamonu) .... 

Królik jest świetny, to lekkostrawne mięso, mojemu Dżekusiowi najlepiej służy, polecam. Wiem że do tanich nie należy, ale jak przeliczysz, to koszt takiego gotowanego jedzenia  w stosunku do suchej karmy czy puszek wcale nie jest powalający, a moim zdaniem jakość gotowanego nieporównywalnie lepsza dla psa. (oczywiście mówię o Soni, bo Alfik z jego cushingiem pewnie musi być karmiony ściśle wg zasad dla tej choroby)

Elu, koszt tych suplementów bardzo wysoki, ale ja podeszłabym  do tego z dystansem - nie pakowałabym w psa wszystkiego, podała jeden, poobserwowała, dodałabym kolejny, znów obserwowała, nie każde słowo dietetyczki to prawda objawiona ....  

Wszystko jest do ogarnięcia, tylko czasem trzeba trochę uprościć, a efekt wcale będzie gorszy - jak już pisałam  - czasem mniej znaczy więcej, nadmiar nawet teoretycznie dobrych rzeczy też czasem szkodzi.

Nie martw się na zapas, zawsze jestem pod telefonem, Dżeki jest dużo starszy od Soni i u niego przebieg choroby miewa bardzo ciężkie momenty, a dajemy radę, więc meine kleine Sonne 🙂 też się wykuruje.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I tak nie wprowadza się na raz wszystkich suplementów przecież -tylko najpierw jeden, za jakiś czas drugi. 

jak będziesz u dietetyczki to  niech ci rozpisze co  masz po kolei i w jakich odstępach czasowych wprowadzać. Nie wiadomo jak psy zareagują na suplementy/czy będą to chciały w ogóle zjeść -wiec lepiej wprowadzaj pojedynczo a i dla ciebie łatwiej. I nie kupuj wszystkiego od razu - moim zdaniem - tylko zacznij spokojnie od jednego, potem drugi. itd.

Tych suplementów jak się już kupi -to jest wagowo dużo/ na długo wystarczają. Może ktoś w Krakowie ma -i dałby ci trochę na spróbowanie/ doradził gdzie kupić. Bo nie tylko ich cena jest ważna ale i jakość. Niektóre można tańsze i lepsze kupić na stronach z suplementami dla ludzi.

zobacz -ona tez piszę, że po kolei/pogrubienie moje

najpierw wystarczą/tak wynika z jej rozpiski skorupki z jajek - wystarczy zmielić -tylko trzeba kupić lepsze jajka

czyli najpierw tylko mięso + zmielone skorupki z jajek + ewen/ale niekoniecznie warzywa

i ona to każe przez kilka dni mieszać z gotową mokrą karmą - czyli tydzień przechodzisz z mokrej karmy na gotowane mieso +warzywa + te zmielone skorupki/ skorupki to można w rekach/widelce zgnieść nawet -ale lepszyjest np młynek do kawy

Zasady są takie, że na początek wymagane suplementy do mięsa to węglan wapnia/ewentualnie mączka ze skorupek jajek- w zależności co nam się lepiej sprawdzi (mączke dostanie Pani dzisiaj w gabinecie-dam kilka próbek suplementów żeby sprawdzić czy nie uczulają).Możemy posiłek od razu przygotować z warzywami, powoli przechodzimy kilka dni mieszając z gotową mokrą karmą.

potem, czyli po tym tygodniu czy 10 dniach zaczynasz dodawać podroby (ale nie za duzo)

po kolejnych kilku dniach wątróbkę dodajesz/ wątróbki mało -żeby nie przesadzić

po kolejnych kilku dniach/tygodniu -tran  itd

niech ci jakoś porządniej rozpisze -to będzie ci łatwiej to zrobić

Potem dodajemy stopniowo, kolejne suplementy-część mięsa mięśniowego zamieniamy dodając podroby, wątróbkę potem tran, olej z łososia,drożdże a na końcu kelp. Na razie ma mieć próbę z królikiem, oraz wieprzowiną czyli mięso mięśniowe, dynia/batat/brokuł gotowany i węglan wapnia/skorupki jajek. Po wprowadzeniu tego proszę o kontakt jak wygląda kupa. Poniżej dawkowanie i odnośniki do produktów, można sobie szukać na ceneo najtańszej wersji

Link to comment
Share on other sites

elik, większość dietetyków daje zalecenia niemożliwe od wykonania. Nie przejmuj się. Postaram się dziś na spokojnie przeczytać jeszcze raz obłędne zalecenia i doradzę co robić.

Dlaczego psy nie mogą jeść wołowiny?

Nie kupuj wszystkich suplementów tylko te na już.

Jak będziesz z dietetyczką rozmawiała, to spytaj co to znaczy trochę, mało, niedużo? To jest pojęcie względne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dlaczego to mielić blenderem na papkę -to nie wiem.  Może chodzi o to, żeby warzywa tez zjadły.

Albo żeby się dobrze wymieszało z karma mokrą i suplementami. Z czasem pewnie nie będziesz musiała blendować -no i psy uwielbiają gryźć.

Mnie odpychają podroby wieprzowe, ale ugotowane powinny być ok. Moje psy sa na surowym, więc podroby wieprzowe odpadają.

Nie wiem dlaczego nie ma wołowiny czy indyka/łatwiej dostępne i tańsze niz kaczka czy królik. Może częściej uczula.

 

Spróbuj przejść z puszek na gotowane mięso ze skorupkami z jajek + warzywa/ nie dajesz kości -to musi być węglan wapnia. daj sobie na to np 2 tygodnie.

I jak po 2 tygodniach psy będa już na mieso+warzywa+ skorupki to dodaj podroby /niech ci napisze ile ma ich byc procentowo - bo podrobów nie może być za dużo

i po tygodniu, jak koopa bedzie dobra i psy zadowolone to wprowadź kolejny element  według listy

i po kolejnym tygodniu, jesli wszystko będzie ok, znowu jeden

Najważniejsze -nie za szybko ze zmianami, koopa musi być ok , a psy chętne do jedzenia.

 

 

ile kosztuje taka całościowa porada dietetyka zwierzęcego?

Link to comment
Share on other sites

Piszecie tak, że wydaje się to proste, a mnie przeraża  😞   a chciałabym dać moim psiakom co najlepsze.
Alfik ostatnio odmawia jedzenia karmy suchej - Hills Digestive Care i/d Low Fat, ubogaconej karmą mokrą - Royal Canin Gastrointestinal Low Fat.

Właśnie jedziemy na wizytę.  Alfik miał USG  30.09. 2021, 29.12.2021 i teraz chce znowu robić USG, czyli średnio co 2 miesiąca. Czy to nie za często 😞  

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 11:59, Poker napisał:

Dlaczego Twoje psy wymagają tylu suplementów?

Mój Dolarek miał od pewnego czasu biegunkę. Dostał suchą  karmę bez drobiu i zbóż i wydobrzał.

Alfik ma zespół cushinga, a oboje mają cały czas plastyczne kupki.  Do 28.01. dostawały Metronidazol, ale niewiele to pomogło. Kał mają czysty, bez robali i grzybów.

Przepraszam już muszę spadać, bo o 12:30 wizyta u weta.

Ale bardzo będę wdzięczna za pomoc w ogarnięciu ich diety.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 11:59, elik napisał:

Piszecie tak, że wydaje się to proste, a mnie przeraża  😞   a chciałabym dać moim psiakom co najlepsze.

każdego to na poczatku przeraża - bo jest tego za dużo na raz. Dlatego nie myśl o wszystkim  od razu -tylko daj sobie 2 tygodnie, lub więcej -ile psy będą potrzebowały, i przestaw psy z mokrej/suchej karmy na mielone mięso gotowane+ewe. warzywa + skorupki.

najlepiej w ogóle na poczatku same mięso /potem + skorupki,  a potem czyli za kolejne kilka dni dodaj jedno warzywo - bo po warzywach tez może być rożnie. I może by wolały  całe kawałki mięsa - ne musiałabyś blendowac. Świetne są żołądki z kaczki, po ugotowaniu, takie na jeden kęs dla średniego psa, na 3 kęsy dla małego.

Psy się najadają duzo mniejszą ilością mięsa niz puszek -więc koszt tez inaczej wychodzi. MOje psy jedzą samo mięso/bez warzyw -czyli droższa wersja -i zjadają ok 1 kg mięsa dziennie/ na psa 25 kg+psa 35 kg.

czyli 1 kg mięsa dziennie na 60 kg psa. I są najedzone po tym. A Ty będziesz  jeszcze dodawać warzywa i rosół-wiec mięsa wyjdzie mnie/ czyli będzie taniej.

 

i gdybyś doszła do dawania psom cynamonu/ nigdy nie dawałam swoim / to trzeba kupować cynamon cejloński, a nie chiński (kasja) https://organic24.pl/blog/cynamon-cejlonski-dlaczego-go-wybrac-wlasciwosci-lecznicze-i-odchudzajace.html

https://zywnosci.com/czy-psy-mog-je-cynamon-nie-rob-swojego-futrzanego-przyjaciela-C105905

 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 10:24, elik napisał:

Dzisiaj dostałam zalecenia od wetki dietetyczki i nie wiem, czy mam się śmiać, czy płakać  😞 

Dzień dobry,

 

 Przesyłam wstępnie dawkę pokarmową gotowanego posiłku.

 

 

 

Zasady są takie, że na początek wymagane suplementy do mięsa to węglan wapnia/ewentualnie mączka ze skorupek jajek- w zależności co nam się lepiej sprawdzi (mączke dostanie Pani dzisiaj w gabinecie-dam kilka próbek suplementów żeby sprawdzić czy nie uczulają).Możemy posiłek od razu przygotować z warzywami, powoli przechodzimy kilka dni mieszając z gotową mokrą karmą.

 

Potem dodajemy stopniowo, kolejne suplementy-część mięsa mięśniowego zamieniamy dodając podroby, wątróbkę potem tran, olej z łososia,drożdże a na końcu kelp. Na razie ma mieć próbę z królikiem, oraz wieprzowiną czyli mięso mięśniowe, dynia/batat/brokuł gotowany i węglan wapnia/skorupki jajek. Po wprowadzeniu tego proszę o kontakt jak wygląda kupa. Poniżej dawkowanie i odnośniki do produktów, można sobie szukać na ceneo najtańszej wersji.

 

 Jedzenie 3-4xdz(Sonia lepiej 2xdz, ale ostatecznie może jeść jak Alfik 3xdz), podawane ciepłe (ale nie gorące) bez podjadania między posiłkami, z zachowaniem behawioru-postawić jedzenie przed psem, ma je powąchać, poślinić się i dopiero wtedy komenda "jeść".

 

Jeśli chcemy dawać dodatkowo jakieś smaczki- można podawać na 30min przed głównymi posiłkami i na 30min po.

 

Robimy próbę z gotowanym królikiem, wieprzowiną,następnie można próbować kaczkę-to będziemy jeszcze konsultować-ze względu na trzustkę Alfika wybieramy chude części, a Soni lekko dotłuszczamy posiłek(smalec, olej lniany, olej słonecznikowy). Mięso mięśniowe może być z innego białka a podroby te, które sa dostępne- wieprzowina, kaczka.

 

Mięso ważymy przed ugotowaniem, warzywa po ugotowaniu. Gotujemy w małej ilości wody, dodajemy rosół razem z posiłkiem. Posiłek blendujemy(na konsystencję puree ziemniaczanego), potem można próbować nieco większe większe kawałki.

 

 Ilość-dawka dzienna, jak gotujemy na więcej dni to mnożymy:

 

 Całość ok.  1250g (750g dla Alfika i ok 500g dla Sonii) z czego

 

 375g to warzywa (zaczynamy od warzyw skrobiowych-dynia, batat, dalej można robić próbę z brokułami, marchewką, pietruszką, cukinią-wszystko powoli i po kolei, na poczatku nie mieszamy warzyw-żeby ew. wyłapać jakąś nietolerancję-mają być gotowane). Następnie mieszamy batat/kapusta, dynia/troszkę jarmużu, batat/brukselka, dynia/brukselka-warzywa kapustne dodajemy w mniejszych ilościach, ok 50g, reszta może być dynia/batat.

 

Na początek mięso mięśniowe:

 

Królik mięso 625 g

 

Szynka wieprzowa  180g

 

 Plus węglan wapnia/skorupki jajek- 7g dziennie:

 

https://allegro.pl/oferta/preparat-meatlove-fuel-weglan-wapnia-400g-11850466603?reco_id=4f6abfbd-9aca-11ec-a597-40a6b7320130&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020

 

Sól himalajska niejodowana-wspiera nadnercza, ok 0,2g dziennie

 

pestki dyni mielone 2 łyżeczki dziennie przez 5 dni, potem zamiana na ziarna słonecznika 5 dni i znów podajemy dynie

 

 

 

ostropest mielony 1łyżeczka dziennie dodawana do posiłku

 

  

 

Cynamon z imbirem-zmielona przyprawa bez dodatków-szczypta do posiłku-podawać 10 dni 1xdz do wieczornego posiłku, 10 dni przerwy.

 

 Całość gotujemy w małej ilości wody, mięso rozdrabniamy, dodajemy zblendowane warzywa na początek i ten rosół z mięsa. 

 

Odkładamy dla Alfika 750g, dla Sonii 500 i dzielimy na dziennie porce (3-4)

 

Ważymy psy co 2 dni.

 

Notujemy dokładnie co jest podawane i reakcję-po kilku dniach proszę  o kontakt jak wygląda kupa, czy psy trzymają wagę czy nie chodzą głodne i wtedy będziemy dodawać jeszcze resztę podrobów.

 

 

 

Następnie dodatkowo:

 

Drożdże browarnicze 1,5g dziennie https://allegro.pl/oferta/drozdze-niekatywne-browarnicze-dla-psow-i-kotow-25-11391555779?navCategoryId=90194

 

 

 

KELP-w gabinecie damy na próbę, bo czasem uczula-2g dziennie

 

Osobno dla każdego psa:

 

Alfik

 

 

 

Boswellia 2tabl 1xdz- https://allegro.pl/oferta/dromy-boswellia-serrata-120t-na-stawy-dla-psow-7069441777 nie przejmujemy się tym, że piszą że jest na stawy, boswellia ogólnie ma działanie p. zapalne.

 

 

 

NAC po ½ kapsułki dziennie dla obu psów

 

https://allegro.pl/oferta/forest-vitamin-nac-250k-11345506498

 

 

 

wit b12 jedna kropla dziennie

 

https://allegro.pl/oferta/aliness-witamina-b12-metylokobalamina-krople-30ml-10122273848?offerId=10122273848&inventoryUnitId=i-469BwEpMZIopkFMsGpig&adGroupId=N2M4M2I5ZGEtNmVjZS00YTJjLWEzMmYtZDExZDY0OGFiM2U0AA&campaignId=MjhjOTk5MzQtNzBiYS00N2Y3LWEyZTAtNDNmYTE3MTc5YzM0AA&sig=6dac0b751856ec66284ace7d868d1c5d&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=ads&gclid=EAIaIQobChMIvsyu78Sp9gIVNgCiAx1g_A6GEAQYBiABEgJCsPD_BwE

 

 

 

wit D co drugi dzień jedno naciśnięcie pompki na psa https://allegro.pl/oferta/witamina-d3-z-lanoliny-1000iu-avitale-krople-30ml-9612527338?reco_id=aa84b6dc-9acd-11ec-9798-0c42a10e7000&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

 

 

 

Olej z wątroby dorsza 1 łyżeczka 1x w tyg https://allegro.pl/oferta/lunderland-olej-z-watroby-dorsza-250ml-11679425458?reco_id=87feda37-9aca-11ec-804b-bc97e12caae0&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020 można podzielić na mniejsze porce żeby nie za dużo tłuszczu na raz dla Alfika, Sonia ta sama dawka

 

 Olej z łososia Alfik zaczynamy od pół łyżeczki dziennie, Sonia 1łyżeczka dziennie https://allegro.pl/oferta/vitasol-olej-rybny-z-lososia-omega-3-1l-6519029012?navCategoryId=90194

 

 

 

Z każdym wprowadzeniem nowego białka, suplementu czy warzywa obserwujemy kupę(czy jest śluz, krew, biegunka), oraz czy nie ma innych objawów typu świąd, lizanie łap.

 

  Potem dodatkowo można podawać tłuszcze roślinne-0,5łyżeczka dziennie (oprócz oleju z łososia)-olej z czarnuszki, lniany, z krokosza, konopny, z wiesiołka-jeśli będzie tolerować smak to z ostropestu-naprzemiennie, oraz bardzo małe ilości zwierzęcych dodatkowo- smalec kaczy, wieprzowy.

 

 

 

Proszę podejść dzisiaj koło 20.00 do gabinetu to wszystko wytłumaczę i dam próbki suplementów do posiłków.

 

 

Podliczyłam koszt proponowanych suplementów - 426,15 zł.  Załamałam się  😞  

 

Matko jedyna hihi 😄

Link to comment
Share on other sites

Miałam być dzisiaj o 16:30 z Alfikiem u weta, który leczy go na cushinga i o 20:00 u dietetyczki. Rano zadzwoniła pom. techn. weta czy mogę przyjechać na 12:30. Mogłam, pojechałam. Gdy wracaliśmy od weta, zadzwoniła dietetyczka, czy mogę przyjść na 16:30  🙂  Powiedziałam, że mogę i przyjdę. Gdy podjechaliśmy pod dom, już czekał na nas serwisant do internetu. Mąż został z serwisantem, a ja z psami na spacer. Po spacerze przygotowanie i podanie obiadu i zrobiła się już godz. 15:50. Za chwilę muszę wyjść na wizytę do dietetyczki.
Tak szybciutko powiem jeszcze tylko, że pytałam weta, co myśli o karmienie Alfika mięsem króliczym. Powiedział, że rozwali mu to trzustkę  😞   Nie wiem, czy dietetyczka ma pojęcie o tym co może jeść pies chory na cuschinga  😞  Musze ją o to zapytać.  

To są wynika badania krwi Soniz dnia 21.02.  z moją uwagą.  Jak wrócę od dietetyczki, to wkleję poprzednie dla porównania i stwierdzenia czy lepsze teraz, czy poprzednie. Ja nie mam o tym zielonego pojęcia.

Acha i Alfika wyniki, ale to już jak wrócę, teraz spadam.

Dzień dobry,

w załączniku przesyłam badanie krwi piesków. U obu piesków morfologia wyszła nam prawidłowo, u Soni wyszło lekkie odwodnienie. 
W biochemii u obu piesków - niedoczynność tarczycy, o ile u Soni możemy spróbować z Euthyroxem, to u Alfika mamy podejrzenie, że dawka jest nieodpowiednia, albo nie przyswaja leku (wyniki ma zbliżone do Soni, a przecież jest w trakcie leczenia). Do rozważenia wprowadzenie Forthyronu (psich hormonów).
U obu - podwyższone parametry wątrobowe, należy do diety wprowadzić im suplementy wspomagające funkcjonowanie wątroby, np. Hepatiale Forte.
U Alfika - wysoki poziom lipazy. Do włączenia enzymy trawienne (Amyladol lub Amylaktive +/- Kreon).
 
Z racji wyników, przy okazji układania diety w sobotę, porozmawiamy też o odpowiednich lekach.
 
Jeśli parametry wątrobowe są podwyższone pomimo, że oba psiaki dostają Hepatiale Forte i są na karmie Hills Digestive Care Low Fat to znaczy, że z ich wątrobami jest bardzo źle  😞   Tylko jaka jest tego przyczyna? Alfik ma zespół cushinga, to może tłumaczyć zły stan jego wątroby, ale Sonia?  Wprawdzie gdy przyjęliśmy ją na DT  z poprzedniego DT, to już dostawała Hepatiale Forte. Po takim okresie zażywania powinna być poprawa, a jednak jej nie ma  😞   
Ze strachem czekam na sobotę.
 
1557000826_Soniabad..png.bdaaccbd16427ab66cbe9131a865d675.png
 
 
967350229_Soniabad_II.png.727280033ead1a3e9dfb45229dae60e4.png
Link to comment
Share on other sites

Jestem po godzinnym wykładzie dietetyczki. Nie powiem, tak jak ona mi to przedstawiała, to ma to sens ale czy ja dam radę tyle czasu poświęcić na przygotowywanie dla nich posiłków?  

Skseruję przygotowana rozpiskę.  Szkoda pisać, bo to 3 strony maszynopisu i 1 pisma odręcznego.           

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 19:53, Moli@ napisał:

Kreon,  będziesz dzielić kapsułkę..., nie jest smaczny - gorzkawo / piekący dlatego najlepiej nadziewać nim małe kulki mięsne - takie na jeden gryz

Muszę się psychicznie przygotować na robienie takich posiłków. Na razie mam gule w gardle.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 19:58, elik napisał:

Muszę się psychicznie przygotować na robienie takich posiłków. Na razie mam gule w gardle.

Kreon podawaj..., np w kulkach z mięska z puszki hepatic

a z rozpiską musisz się przespać 🙂, każdemu ręce by opadły

 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 20:09, elik napisał:

Te puszki hepatic, to jakaś bryja, zero mięsa 😞 

Czakusiowi gotowałam piersi z kurczaka, indyka. Dostawał Royal hepatic + mięsko z rosołkiem i po tym biegunka ;( wprowadziłam puchy hepatic (zamiast gotowanego mięsa) i kupki ok a pies zaczął przybierać na wadze...

Ciekawa jestem jak Twoje zareagują na mięso (wieprzowinkę i królika)

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 12:18, Poker napisał:

Co to znaczy plastyczne kupki? Czyli miękkie kiełbaski czy jak krowie placki?

Kupki zachowują swój kupowy kształt  🙂  ale gdy je zbieram, to czuję, że są miękkie. Czasem są twardsze, czasem miększe, ale nie wiem z jakiego powodu, bo ciągle jedzą to samo. Mi już dawno by się takie monotonne żarcie znudziło.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.03.2022 o 11:53, Patmol napisał:

dlaczego to mielić blenderem na papkę -to nie wiem.  Może chodzi o to, żeby warzywa tez zjadły.

Albo żeby się dobrze wymieszało z karma mokrą i suplementami.

Podobno takie zblendowane będzie się lepiej wchłaniać. Alfik leci z wagi, już jest chudziutki, jakby był głodzony, a przecież dbam o niego. To prawda, że ostatnio stracił chęć do jedzenia, ale to z powodu choroby  😞 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...